historii kopalnia

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu historii kopalnia. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące historii kopalnia.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Noworoczna suma strachów. Czego bały się poprzednie pokolenia, czego i my się boimy

  Noworoczna suma strachów. Czego bały się poprzednie pokolenia, czego i my się boimy

  Mieszkańcy krajów Zachodu przez kilkadziesiąt ostatnich lat uwielbiali bać się urojonych zagrożeń. Aż wróciły prawdziwe, które już nawiedzały kontynent i zmieniały go nie do poznania

  czytaj więcej

 • Życie wygrane na loterii. Historia górnika, który przeżył wybuch metanu w kopalni

  Życie wygrane na loterii. Historia górnika, który przeżył wybuch metanu w kopalni

  Andrzej Zieliński często słyszał w swoim Wałbrzychu, że przecież powinien zginąć.

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Gdzie premier nie może, tam minister pośle?

  Baca-Pogorzelska: Gdzie premier nie może, tam minister pośle?

  Ścierające się wizje przyszłości energetyki czarnej i zielonej oraz coraz dziwniejsze decyzje ministra energii zastanawiają od dawna. Wielu ludzi z branży zachodzi w głowę, jakim cudem Krzysztof Tchórzewski wciąż kieruje resortem energii. Kolejne medialne doniesienia o jego dymisji traktowane są z rezerwą, bo przecież wiadomo, że premier Mateusz Morawiecki ma w tym przypadku związane ręce, skoro Tchórzewski, człowiek z dawnego „zakonu PC”, jest jednym z bliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Powie ktoś, że Wojciech Jasiński, kiedyś prezes Orlenu, też był i mógł przestać być, żeby oddać fotel Danielowi Obajtkowi. Widać jednak, że spółka, chociaż ogromna, ważna dla gospodarki i konsumentów, to nie to samo co ważny resort. Ministrowi Tchórzewskiemu nie zaszkodziło nawet niedotrzymanie publicznej obietnicy, że podwyżek cen prądu nie będzie. Jednak są, tyle że rekompensowane ekspresowo dzięki procedowanej ustawie, która – jak już wielokrotnie pisaliśmy – budzi wątpliwości Komisji Europejskiej. I to co najmniej z dwóch powodów. Pierwszy to podejrzenie niedozwolonej pomocy publicznej; drugi, może istotniejszy: ograniczanie niezależności regulatora rynku, jakim jest Urząd Regulacji Energetyki.

  czytaj więcej

 • Marzena Dębska o swoim mężu: Był obrońcą życia. To on tak naprawdę był pro life

  Marzena Dębska o swoim mężu: Był obrońcą życia. To on tak naprawdę był pro life

  Dopiero teraz, po śmierci prof. Romualda Dębskiego, dowiaduję się o rzeczach, które zrobił dla innych ludzi. O tym, w jakiej sytuacji uratował życie pacjentki czy dziecka. Na każdym kroku spotykam się z opowieściami, ludzie chcą mówić, że dzięki niemu żyją, że dzięki niemu są rodzicami, a ich dzieci z nimi są - mówi Marzena Dębska w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Gdy strop całuje spąg

  Baca-Pogorzelska: Gdy strop całuje spąg

  Tylko w jednym miesiącu w odstępie około dwóch tygodni dwukrotnie potężnie zatrzęsły się podziemia kopalni Rudna w Polkowicach. W pierwszym wypadku jedna osoba zginęła, w drugim obyło się bez ofiar śmiertelnych, choć kilkunastu górników odniosło obrażenia. Nieco ponad dwa lata temu w tej samej kopalni, tuż przed Barbórką, zginęło osiem osób. To był największy zbiorowy wypadek w Polskiej Miedzi. 2016 r. był pierwszym rokiem w historii, gdy w czarnych statystykach prowadzonych przez Wyższy Urząd Górniczy zaznaczono, że więcej ludzi zginęło w kopalniach rud miedzi niż węgla kamiennego. Teraz znowu górotwór dał o sobie znać.

  czytaj więcej

 • Kukliński przekazywał CIA tajne plany Układu Warszawskiego

  Kukliński przekazywał CIA tajne plany Układu Warszawskiego

  15 lat temu, 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie zmarł płk Ryszard Kukliński, oficer Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który na początku lat 70. nawiązał współpracę z amerykańskim wywiadem. Jako Jack Strong przekazał m.in. strategiczne plany Układu Warszawskiego.

  czytaj więcej

 • Wenezuela. Państwo rozkradzione

  Wenezuela. Państwo rozkradzione

  W boliwariańskiej Wenezueli równie powszechna jak ropa jest korupcja. To ona stała się zrębem reżimów Hugo Chaveza i Nicolasa Maduro

  czytaj więcej

 • Uratowani przez rozszczelniony rurociąg. Tak wygląda praca górników

  Uratowani przez rozszczelniony rurociąg. Tak wygląda praca górników

  Krzyże skreślone kredą 900 m pod ziemią przypominają o pięciu górnikach KWK Zofiówka, którzy 5 maja 2018 r. odeszli na wieczną szychtę.

  czytaj więcej

 • Tomczyk: Nie mogę znieść polskiego kompleksu, że nie będziemy pełnowartościowymi Europejczykami [WYWIAD]

  Tomczyk: Nie mogę znieść polskiego kompleksu, że nie będziemy pełnowartościowymi Europejczykami [WYWIAD]

  Założenie, że musimy robić filmy, które mają koniecznie zmienić myślenie o historii i o Polsce, pokazuje nasz gigantyczny kompleks - mówi Wojciech Tomczyk w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

  czytaj więcej

 • Repolonizacja szkodzi? Patriotyzm ekonomiczny służy raczej politykom, niż kluczowym sektorom

  Repolonizacja szkodzi? Patriotyzm ekonomiczny służy raczej politykom, niż kluczowym sektorom

  Patriotyczne uniesienie, które każe politykom wspierać w gospodarce sektory strategiczne, częściej niż ojczyźnie służy im samym i ich znajomym.

  czytaj więcej

 • Małe miasta w Polsce, które trzeba zobaczyć

  Małe miasta w Polsce, które trzeba zobaczyć

  Większe nie znaczy piękniejsze. Małe miasta w Polsce okazują się jednymi z ciekawszych miejsc w kraju. Jedne są bardziej, inne mniej znane. Łączy je jednak super klimat. Trzebnica, Chełmno, Sandomierz - sprawdź, czemu te miasteczka zobaczyć. I wpadnij na weekend lub jeszcze dłużej.

  czytaj więcej

 • Niezwykłe miejsca na Śląsku na udany weekend

  Niezwykłe miejsca na Śląsku na udany weekend

  Magiczne miejsca z bogatą przeszłością, przysmaki tutejszej kuchni i piękna przyroda z Beskidami na czele powodują, że można tu znakomicie wypocząć. Oto kilka propozycji na udany weekend w Śląskiem.

  czytaj więcej

 • Bajki o robotach. Czy maszyny przejmą nad nim władzę?

  Bajki o robotach. Czy maszyny przejmą nad nim władzę?

  Czy naprawdę wierzycie w to, że maszyny najpierw zabiorą nam pracę, a potem nad nami zapanują?

  czytaj więcej

 • Kultowa „Seksmisja" ma już 35 lat

  Kultowa „Seksmisja" ma już 35 lat

  "Kierunek - wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja" - kultowy dziś bon mot z komedii science fiction "Seksmisja" w reż. Juliusza Machulskiego oburzył przed laty partyjnych towarzyszy z PZPR. Właśnie mija 35 lat od jego premiery. Film z miejsca zdobył serca widzów w trudnym czasie połowy lat 80.

  czytaj więcej

 • Dżakarta, Kiszyniów i Charleroi. Oto najbrzydsze miasta świata – TOP 5

  Dżakarta, Kiszyniów i Charleroi. Oto najbrzydsze miasta świata – TOP 5

  Smog, slumsy, sterty śmieci, a często także duża przestępczość i handel narkotykami - to codzienność najbrzydszych miast świata. Czy mimo wszystko warto je odwiedzić i jak przygotować się do ewentualnego wyjazdu? Miasta cieszące się wśród turystów złą sławą można znaleźć na każdym kontynencie. Eksperci portalu rankomat.pl wybrali 5 z nich i sprawdzili, ile turyści zapłacą za podróż, noclegi oraz ubezpieczenie.

  czytaj więcej

 • Chludziński: KGHM zwiększa produkcję i zyski [WYWIAD]

  Chludziński: KGHM zwiększa produkcję i zyski [WYWIAD]

  - Miedź stała się dla nowoczesnych gospodarek surowcem kluczowym niemal we wszystkich zastosowaniach bez substytutu - mówi w wywiadzie dla DGP Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.

  czytaj więcej

 • Pasterze grzechów, czyli o historii przestępstw wśród księży

  Pasterze grzechów, czyli o historii przestępstw wśród księży

  Za sprawą długoletnich wysiłków hierarchów polski Kościół trwoni kapitał społecznego zaufania, na jaki sobie zapracował za czasów PRL. Film „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich, choć wstrząsający, to jedynie kamyczek, który ruszył lawinę. Głazy kumulowały się latami, gdy pod dywan zamiatano sprawy duchownych dopuszczających się przestępstw lub co najmniej występków etycznych. Zarówno tych, którzy kariery robili dzięki współpracy z komunistyczną bezpieką, jak i tych czujących pociąg do ministrantów, małych dziewczynek, alkoholu, pieniędzy i wystawnego życia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników