historią sporu

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu historią sporu. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące historią sporu.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Sobolewski: Reformę sądów dokończymy po wyborach

  Sobolewski: Reformę sądów dokończymy po wyborach

  Sobolewski: Nasz projekt ustawy sędziowskiej opieramy na rozwiązaniach francuskich. Nie zauważyłem, aby przepisy dotyczące sądów spowodowały zaognienie stosunków między Paryżem a Brukselą

  czytaj więcej

 • Prof. A. Bumblauskas: Litwini są narodem małym, ale bardzo dumnym [WYWIAD]

  Prof. A. Bumblauskas: Litwini są narodem małym, ale bardzo dumnym [WYWIAD]

  Litwini są narodem małym, ale bardzo dumnym. Traktowanie ich z góry czy podobne działania antagonizują litewską opinię publiczną. Nie chodzi o to, żeby zawsze im ustępować, lecz o to, że gdy podejdzie się do nich taktownie i grzecznie, można z nimi załatwić wszystko. Sądzę, że Polacy i reprezentanci innych krajów powinni uczyć się nastawienia Giedroycia i Mieroszewskiego – mówi PAP prof. Alfredas Bumblauskas, laureat Nagrody Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa w kategorii historia.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Jedną z kompetencji jednostek samorządu terytorialnego jako organów prowadzących szkoły jest ustalenie wysokości i warunków przyznawania dodatków do pensji nauczycieli. Po raz pierwszy ustawodawca ją ograniczył. Odgórnie ustalił bowiem minimalną wysokość dodatku za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Od 1 września 2019 r. nie może być ona niższa niż 300 zł. Rozwiązanie to, wprowadzone komentowaną ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1287; dalej: ustawa zmieniająca), wywołało więcej kontrowersji. Otóż w nowym art. 34a Karty nauczyciela (dalej: KN) określono, że dodatek ten przysługuje za wychowawstwo klasy. Funkcję wychowawcy wykonują także przedszkolanki. Sęk w tym, że w przedszkolach nie ma klas, a są oddziały. Czy zatem ten dodatek należy się nauczycielom w tych placówkach? Spory na ten temat miała uciąć nowelizacja rozporządzenia wykonawczego, w której minister edukacji narodowej wyraźnie wskazał, że tym nauczycielom dodatek również się należy. Czy ta zmiana ucina wszystkie spekulacje? Niestety nie. Przede wszystkim wątpliwości dotyczą tego, czy minimalna wysokość dodatku obejmuje także nauczycieli przedszkoli. Samorząd uważa, że nie. Dlatego w niektórych nowelizacjach regulaminów wynagradzania uchwalonych przez rady gmin nie zagwarantowano dla przedszkolanek tego dodatku w wysokości 300 zł.

  czytaj więcej

 • Senat zdecyduje o prezydenturze Trumpa. To trzeci taki przypadek w historii USA

  Senat zdecyduje o prezydenturze Trumpa. To trzeci taki przypadek w historii USA

  Prezydent Donald Trump jest trzecim prezydentem w dziejach USA, o którego dalszym pozostaniu na stanowisku zadecyduje Senat. Izba wyższa amerykańskiego Kongresu uniewinniła Andrew Johnsona w 1868 roku i 131 lat później Billa Clintona.

  czytaj więcej

 • Cicha rewolucja w oglądaniu filmów i seriali. Nadchodzą nowe porządki

  Cicha rewolucja w oglądaniu filmów i seriali. Nadchodzą nowe porządki

  Kino i telewizja nie są już niezbędne do oglądania filmów i seriali. A jednak nie umierają w zapomnieniu

  czytaj więcej

 • Grodzki: System sądownictwa wymaga reform, ale nie takich, jakie są wdrażane

  Grodzki: System sądownictwa wymaga reform, ale nie takich, jakie są wdrażane

  System sądownictwa wymaga reform, ale nie takich, jakie są wdrażane przez ostatnie cztery lata; nad ustawami sądowymi Senat będzie pracował najstaranniej, jak to jest możliwe - powiedział w niedzielę w telewizyjnym wystąpieniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

  czytaj więcej

 • Era taniej mowy. Fake newsy niemal zawsze wygrywają z prawdą

  Era taniej mowy. Fake newsy niemal zawsze wygrywają z prawdą

  Dzięki internetowi wykluczeni odzyskali głos. Tyle że są wśród nich np. członkowie Ku Klux Klanu.

  czytaj więcej

 • "FAZ": Oskarżenia Putina wobec Polski są nieprzyzwoite

  "FAZ": Oskarżenia Putina wobec Polski są nieprzyzwoite

  Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując ostatnie oskarżenia prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Polski, uznał je za "nieadekwatne i nieprzyzwoite". Rosyjski przywódca kilkakrotnie obwinił Polskę o faktyczną zmowę z III Rzeszą.

  czytaj więcej

 • Światowe media piszą o oświadczeniu Morawieckiego w związku z wypowiedziam Putina

  Światowe media piszą o oświadczeniu Morawieckiego w związku z wypowiedziam Putina

   Media na całym świecie odnotowały oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego wydane w związku z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczącymi genezy wybuchu II wojny światowej.

  czytaj więcej

 • Hołownia: Przy finansowaniu kampanii wyborczej liczę na darowizny osób fizycznych

  Hołownia: Przy finansowaniu kampanii wyborczej liczę na darowizny osób fizycznych

   Kampanię prezydencką można finansować z dwóch źródeł - funduszu wyborczego partii i ściśle zalimitowanych darowizn osób fizycznych i na nie liczę - powiedział w poniedziałek Szymon Hołownia. Przyznał, że na obecne działania wydaje oszczędności, na które sam zarobił oraz darowizny od znajomych.

  czytaj więcej

 • Rząd Morawieckiego upiera się, że zamierza zlikwidować deficyt budżetowy i doprowadzić do zrównoważenia budżetu

  Rząd Morawieckiego upiera się, że zamierza zlikwidować deficyt budżetowy i doprowadzić do zrównoważenia budżetu

  Trudno oczekiwać, aby globalna gospodarka jeszcze raz zaliczyła spektakularne spowolnienie i dalej pogrążała się w niepewności z powodu napięcia między Waszyngtonem a Pekinem oraz brexitu. Raczej nie powtórzy się też zaskakujący zwrot o 180 stopni w polityce monetarnej największych banków centralnych świata. Z kolei polska gospodarka nie uniknie dalszego spowolnienia, które jednak nikogo nie zaskoczy, bo wszyscy je prognozują od wielu miesięcy.

  czytaj więcej

 • Machina rosyjskiej propagandy ruszyła na Polskę

  Machina rosyjskiej propagandy ruszyła na Polskę

  W naszej obronie stanęli ambasadorowie Niemiec i USA oraz przedstawiciele organizacji żydowskich.

  czytaj więcej

 • Grodzki: Mam prawo do konsultacji ustaw z przyjaciółmi z zagranicy [WYWIAD]

  Grodzki: Mam prawo do konsultacji ustaw z przyjaciółmi z zagranicy [WYWIAD]

  Marszałek Senatu ma prawo do konsultacji z przyjaciółmi z Unii Europejskiej - tak Tomasz Grodzki odpowiada w rozmowie z PAP na zarzut, że konsultując sprawę ustawy sądowej z wiceszefową KE Vierą Yourovą przenosi polskie spory za granicę.

  czytaj więcej

 • Potocki: Sinusoida ataków Rosji

  Potocki: Sinusoida ataków Rosji

  Ataki rosyjskiej propagandy na Polskę za jej rzekomy współudział w wywołaniu II wojny światowej, antysemityzm i niewdzięczność wobec sowieckich wyzwolicieli będą trwały do końca stycznia. Obejmą przypadającą na 17 stycznia 75. rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich do ruin Warszawy i 27 stycznia, gdy Władimir Putin wspólnie z izraelskim premierem Binjaminem Netanjahu będą czcić w Jerozolimie Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Później fala osłabnie, by powrócić w przeddzień obchodów 75. rocznicy Dnia Zwycięstwa, który Rosjanie obchodzą 9 maja.

  czytaj więcej

 • Antywolnościowy trend w prawie. Śpieszmy się dbać o wolność słowa, bo coraz jej mniej

  Antywolnościowy trend w prawie. Śpieszmy się dbać o wolność słowa, bo coraz jej mniej

  To terroryści – przekonuje Chen, przegryzając szaszłyk i popijając go piwem. Jest po północy, siedzimy w przydrożnej knajpie nadmorskiego Qingdao (Chiny) – na zewnątrz, bo w sierpniu noce są tu bardzo ciepłe. Atmosfera sprzyja rozmowom, których Chińczycy na trzeźwo unikają. Rozmowom o polityce.

  czytaj więcej

 • Haker: Czarny, Szary, a może Biały. Co to jest "white hacking" i czy jest legalny?

  Haker: Czarny, Szary, a może Biały. Co to jest "white hacking" i czy jest legalny?

  W powszechnej świadomości społecznej słowo „haker” jest zwykle używane w odniesieniu do cyberprzestępców i zwykle kojarzy się jednoznacznie negatywnie. Jednakże techniczne rzecz ujmując, w niektórych jurysdykcjach hakerem może zostać w zasadzie każdy, bez względu na swoje zamiary i możliwości, kto wykorzystuje wiedzę o oprogramowaniu i sprzęcie, aby unieszkodliwić bądź ominąć środki bezpieczeństwa w danym urządzeniu, programie czy sieci.

  czytaj więcej

 • Obowiązkowa dematerializacja akcji. Jak ją przeprowadzić – krok po kroku

  Obowiązkowa dematerializacja akcji. Jak ją przeprowadzić – krok po kroku

  Spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne muszą przygotować się do uruchomienia elektronicznego rejestru akcjonariuszy. Żeby zdążyć przed 1 stycznia 2021 r., już teraz powinny zacząć przygotowania, m.in. do 30 czerwca muszą wyłonić podmiot, który zajmie się jego poprowadzeniem, podpisać z nim umowę. A to dopiero początek procesu. Dziś podpowiadamy, jakie działania należy podjąć, aby sprawnie go przeprowadzić, oraz na co zwrócić uwagę w trakcie realizacji poszczególnych zadań.

  czytaj więcej

 • Wall Street w dół na zamknięciu, Dow w ciągu dnia przebił 29 tys. pkt.

  Wall Street w dół na zamknięciu, Dow w ciągu dnia przebił 29 tys. pkt.

  Amerykańskie giełdy zakończyły piątkową sesję niewielkimi spadkami, chociaż w ciągu dnia akcje rosły, a indeks Dow Jones pierwszy raz w historii przebił na chwilę poziom 29.000 punktów. W centrum uwagi były niższe od oczekiwań dane z rynku pracy USA.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników