hektara ziemi

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu hektara ziemi. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące hektara ziemi.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Mieszkanie+ poprawione, ale wciąż daleko do ideału

  Mieszkanie+ poprawione, ale wciąż daleko do ideału

  O lokalizacji inwestycji mieszkaniowej zdecyduje rada gminy po konsultacjach z mieszkańcami, specjalne przepisy nie będą miały zastosowania do działek mających plan zagospodarowania przestrzennego, a radni będą mogli w uchwale zwiększyć lub zmniejszyć standardy urbanistyczne – tak wygląda przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm specustawa mieszkaniowa. Jej pierwotny projekt budził olbrzymie kontrowersje, w efekcie go zmodyfikowano. Czy zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wszystkich stron? Na to pytanie odpowiadają nam odpowiedzialny za nowe przepisy sekretarz stanu w resorcie inwestycji i rozwoju Artur Soboń oraz prof. Tadeusz Markowski i dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem Uniwersytetu Łódzkiego. 

  czytaj więcej

 • Pogoda niszczy plony, a ubezpieczeń mało

  Pogoda niszczy plony, a ubezpieczeń mało

  Susza, a później ulewy spustoszyły dużą część upraw. Rolnicy oczekują finansowego wsparcia od rządu i UE

  czytaj więcej

 • Ardanowski: Nowa polityka rolna będzie bardziej aktywna i innowacyjna [WYWIAD]

  Ardanowski: Nowa polityka rolna będzie bardziej aktywna i innowacyjna [WYWIAD]

  Nowa polityka rolna będzie bardziej aktywna i skoncentrowana na innowacjach, np. chcemy korzystać z bezpłatnych satelitów UE - powiedział PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i podkreślił, że w rządzie jest przedstawicielem rolników, a nie oddelegowanym urzędnikiem.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo rolnictwa szacuje straty z powodu suszy. Czy rolnicy mogą liczyć na pomoc?

  Ministerstwo rolnictwa szacuje straty z powodu suszy. Czy rolnicy mogą liczyć na pomoc?

  Z powodu suszy poszkodowanych zostało 111,8 tys. gospodarstw, a powierzchnia zniszczonych upraw wynosi 2 mln hektarów - poinformował PAP resort rolnictwa. Dotychczas oszacowane straty - to ok. 563 mln zł.

  czytaj więcej

 • Polscy strażacy wrócili ze Szwecji. Premier: Solidarność z innymi jest polską narodową specjalnością

  Polscy strażacy wrócili ze Szwecji. Premier: Solidarność z innymi jest polską narodową specjalnością

  Polscy strażacy wrócili w poniedziałek do Polski po dwutygodniowej akcji gaszenia pożarów w Szwecji. Funkcjonariuszy powitał w Świnoujściu m.in. premier Mateusz Morawiecki, który powiedział, że potwierdzili oni polską narodową specjalność, jaką jest solidarność z innymi w trudnych momentach.

  czytaj więcej

 • Natura 2000 będzie większa. Samorządy chcą rekompensat

  Natura 2000 będzie większa. Samorządy chcą rekompensat

  Rząd zamierza rozszerzyć granice terenów podlegających szczególnej ochronie przyrody. Dla lokalnych władz oznacza to dużo mniejsze możliwości inwestycyjne. Szanse na budżetowe zadośćuczynienie są praktycznie żadne

  czytaj więcej

 • Sokołowsko Hommage á Kieślowski - festiwal, który produkuje dzieła sztuki

  Sokołowsko Hommage á Kieślowski - festiwal, który produkuje dzieła sztuki

  - Wszędzie są ludzie, którzy potrzebują kultury, chcą żyć ze sztuką. Trzeba im tylko dać narzędzie, które na to pozwoli. Festiwal Hommage à Kieślowski w Sokołowsku jest właśnie takim narzędziem - otwarty, z wspaniałą publicznością – mówi Krystyna Janda dla gazetaprawna.pl. W tym roku zaplanowano go w dniach od 14 do 16 września, ale ta edycja będzie skromniejsza, bo tym razem bez wsparcia MKiDN czy PISF.

  czytaj więcej

 • PE zatwierdził ponad 34 mln euro pomocy dla Grecji, Polski, Litwy i Bułgarii

  PE zatwierdził ponad 34 mln euro pomocy dla Grecji, Polski, Litwy i Bułgarii

  Parlament Europejski zatwierdził we wtorek pomoc w wysokości 34 mln euro z Funduszu Solidarności UE na usunięcie szkód po powodziach w Bułgarii i na Litwie, trzęsieniach ziemi w Grecji i huraganach w Polsce z 2017 roku.

  czytaj więcej

 • Zatrzymany przed tygodniem przez CBA Marek M. w szpitalu. Sąd ma zdecydować o areszcie

  Zatrzymany przed tygodniem przez CBA Marek M. w szpitalu. Sąd ma zdecydować o areszcie

  Zatrzymany przed tygodniem przez CBA Marek M., który miał za łapówkę oferować odrolnienie gruntów przy lotnisku Modlin, jest na wolności, przebywa w szpitalu - dowiedziała się PAP. Dopiero w najbliższym czasie sąd ma zdecydować, czy zastosować wobec niego areszt.

  czytaj więcej

 • Bąk: Koliber z tektury [Suzuki Swift Sport]

  Bąk: Koliber z tektury [Suzuki Swift Sport]

  Jako dzieciak fascynowałem się wszelkiej maści filmami, książkami i albumami o zwierzętach. Do tego stopnia, że pewnej niedzieli podczas rodzinnego obiadu oświadczyłem, że ożenię się z Krystyną Czubówną. To, że wyjedziemy do Tanzanii, by wspinać się na baobaby, karmić małe gazele, jeździć na grzbietach słoni i kąpać się razem z flamingami w Jeziorze Wiktorii, już przemilczałem. I – wnioskując z podsłuchanych rozmów moich rodziców – uratowało mnie to przed lądowaniem w męskim liceum z internatem w Niepokalanowie.

  czytaj więcej

 • Kaźmierczak: Uprościć system podatkowy, a nie uderzać w słabych

  Kaźmierczak: Uprościć system podatkowy, a nie uderzać w słabych

  Od stycznia 2019 r. mamy nowe przepisy, zobowiązujące niektóre grupy podmiotów do przekazywania szefowi KAS informacji o schematach podatkowych. Rozwiązania były reklamowane przez projektodawców jako dużego kalibru broń fiskusa przeciwko agresywnej optymalizacji. Zgodnie z ustawowymi definicjami schemat podatkowy jest pojęciem szerszym od pojęcia optymalizacji podatkowej. Może on zaistnieć, nawet jeśli nie uzyskano z jego tytułu żadnej podatkowej korzyści. Tego rodzaju uregulowanie rodzi dla przedsiębiorców poważne zagrożenia. O tym, jak poważne, świadczy choćby ostatnio opublikowane objaśnienie Ministerstwa Finansów, w którym resort twierdzi, że schematem podatkowym może być… przejście na samozatrudnienie.

  czytaj więcej

 • Kleszczów i Bełchatów walczą o ziemię i pieniądze. Prawo wobec takich sporów jest niestety bezradne

  Kleszczów i Bełchatów walczą o ziemię i pieniądze. Prawo wobec takich sporów jest niestety bezradne

  W tym tygodniu gmina Bełchatów składa wniosek o zmianę granic. Chce przejąć od najbogatszego w Polsce Kleszczowa tylko jeden rejon geodezyjny – ale za to jaki! Ten z Elektrownią Bełchatów. Jeśli się to uda, ponad 50-milionowy zastrzyk gotówki zasili borykającą się dzisiaj z kłopotami finansowymi gminę. Co na to Kleszczów? Zamierza się przed takim przejęciem bronić, choć praktycznie nie ma jak. Z obu stron, z którymi rozmawialiśmy, pada wiele argumentów, ale oczywiście najistotniejszym są pieniądze, z czym przedstawiciele Bełchatowa i Kleszczowa się nie kryją. A akurat możliwość przejęcia terenu z tego powodu wcale nie wynika z przepisów o samorządzie gminnym.

  czytaj więcej

 • Kalinowski: Małżeństwo jest małżeństwem, ja na inną formułę się nie godzę [WYWIAD Rigamonti]

  Kalinowski: Małżeństwo jest małżeństwem, ja na inną formułę się nie godzę [WYWIAD Rigamonti]

  To Tadeuszowi Mazowieckiemu zawdzięczam udział w negocjacjach unijnych. Zdziwił się, że nie ma mnie w składzie delegacji, powiedział: „Ale jak to, przecież rolnictwo jest ważne i w sensie finansowym, i w politycznym”. Rozumiał, że w referendum unijnym wieś też musi wziąć udział - mówi Jarosław Kalinowski polityk PSL, były minister rolnictwa w rządach Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera, poseł do Parlamentu Europejskiego.

  czytaj więcej

 • Liberalizację obrotu ziemią można określić jako kosmetyczną

  Liberalizację obrotu ziemią można określić jako kosmetyczną

  Nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego Senat przyjął bez poprawek. Choć się nad nimi zastanawiał.

  czytaj więcej

 • NIK: Mniej restrykcji dla obrotu ziemią to dobry pomysł

  NIK: Mniej restrykcji dla obrotu ziemią to dobry pomysł

  W ciągu ponad 26 lat cena gruntów rolnych należących do Skarbu Państwa wzrosła ponad 50-krotnie: od 500 zł za hektar w 1992 r. do ponad 32 tys. zł w 2016 r. Trend ten załamał się w 2017 r. gdy ograniczono handel ziemią rolną – wynika z ostatnich ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, do których dotarł DGP.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników