hektara ziemi

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu hektara ziemi. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące hektara ziemi.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kaźmierczak: Uprościć system podatkowy, a nie uderzać w słabych

  Kaźmierczak: Uprościć system podatkowy, a nie uderzać w słabych

  Od stycznia 2019 r. mamy nowe przepisy, zobowiązujące niektóre grupy podmiotów do przekazywania szefowi KAS informacji o schematach podatkowych. Rozwiązania były reklamowane przez projektodawców jako dużego kalibru broń fiskusa przeciwko agresywnej optymalizacji. Zgodnie z ustawowymi definicjami schemat podatkowy jest pojęciem szerszym od pojęcia optymalizacji podatkowej. Może on zaistnieć, nawet jeśli nie uzyskano z jego tytułu żadnej podatkowej korzyści. Tego rodzaju uregulowanie rodzi dla przedsiębiorców poważne zagrożenia. O tym, jak poważne, świadczy choćby ostatnio opublikowane objaśnienie Ministerstwa Finansów, w którym resort twierdzi, że schematem podatkowym może być… przejście na samozatrudnienie.

  czytaj więcej

 • Kleszczów i Bełchatów walczą o ziemię i pieniądze. Prawo wobec takich sporów jest niestety bezradne

  Kleszczów i Bełchatów walczą o ziemię i pieniądze. Prawo wobec takich sporów jest niestety bezradne

  W tym tygodniu gmina Bełchatów składa wniosek o zmianę granic. Chce przejąć od najbogatszego w Polsce Kleszczowa tylko jeden rejon geodezyjny – ale za to jaki! Ten z Elektrownią Bełchatów. Jeśli się to uda, ponad 50-milionowy zastrzyk gotówki zasili borykającą się dzisiaj z kłopotami finansowymi gminę. Co na to Kleszczów? Zamierza się przed takim przejęciem bronić, choć praktycznie nie ma jak. Z obu stron, z którymi rozmawialiśmy, pada wiele argumentów, ale oczywiście najistotniejszym są pieniądze, z czym przedstawiciele Bełchatowa i Kleszczowa się nie kryją. A akurat możliwość przejęcia terenu z tego powodu wcale nie wynika z przepisów o samorządzie gminnym.

  czytaj więcej

 • Kalinowski: Małżeństwo jest małżeństwem, ja na inną formułę się nie godzę [WYWIAD Rigamonti]

  Kalinowski: Małżeństwo jest małżeństwem, ja na inną formułę się nie godzę [WYWIAD Rigamonti]

  To Tadeuszowi Mazowieckiemu zawdzięczam udział w negocjacjach unijnych. Zdziwił się, że nie ma mnie w składzie delegacji, powiedział: „Ale jak to, przecież rolnictwo jest ważne i w sensie finansowym, i w politycznym”. Rozumiał, że w referendum unijnym wieś też musi wziąć udział - mówi Jarosław Kalinowski polityk PSL, były minister rolnictwa w rządach Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera, poseł do Parlamentu Europejskiego.

  czytaj więcej

 • Liberalizację obrotu ziemią można określić jako kosmetyczną

  Liberalizację obrotu ziemią można określić jako kosmetyczną

  Nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego Senat przyjął bez poprawek. Choć się nad nimi zastanawiał.

  czytaj więcej

 • NIK: Mniej restrykcji dla obrotu ziemią to dobry pomysł

  NIK: Mniej restrykcji dla obrotu ziemią to dobry pomysł

  W ciągu ponad 26 lat cena gruntów rolnych należących do Skarbu Państwa wzrosła ponad 50-krotnie: od 500 zł za hektar w 1992 r. do ponad 32 tys. zł w 2016 r. Trend ten załamał się w 2017 r. gdy ograniczono handel ziemią rolną – wynika z ostatnich ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, do których dotarł DGP.

  czytaj więcej

 • Będzie łatwiej kupić działki. Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną

  Będzie łatwiej kupić działki. Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną

  Działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem - stanowi podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, o której we wtorek poinformowano na stronie prezydenta.

  czytaj więcej

 • Wszystkie kamienice Willy’ego Goldberga

  Wszystkie kamienice Willy’ego Goldberga

  Do Sądu Rejonowego w Radomsku: Ja, niżej podpisany Willy Goldberg, oświadczam, że jestem jedynym spadkobiercą rodziny Goldbergów, której wszyscy członkowie zginęli w czasie II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego nie toczyło się po żadnej z tych osób postępowanie spadkowe. Moim zamiarem jest uregulowanie stanu prawnego po moich przodkach i na dzień dzisiejszy ustalam majątek, który był kiedyś w ich posiadaniu. Zwracam się o wydanie odpisów poszczególnych dokumentów, znajdujących się z aktach Ksiąg Hipotecznych Nr…”. I dalej wyliczanka na pięciu stronach: numery ksiąg, decyzje, pełnomocnictwa, postanowienia, akty urodzenia i zgonu, opłaty stemplowe, decyzje urzędu skarbowego, tytuły wykonawcze, nakazy egzekucyjne. Wszystko, co pomoże w ustaleniu prawa do dziedziczenia.

  czytaj więcej

 • W Nepalu powstanie gigantyczne lotnisko. Rząd wytnie 7 tys. ha dżungli

  W Nepalu powstanie gigantyczne lotnisko. Rząd wytnie 7 tys. ha dżungli

  Rząd Nepalu planuje budowę gigantycznego lotniska, które dorówna wielkością największym portom lotniczym świata. Lotnisko w Nidżgadh (Nijgadh) ma być kołem zamachowym gospodarki. Przeciwnicy krytykują ekonomiczne założenia przedsięwzięcia, a ekolodzy - wycinkę lasów.

  czytaj więcej

 • Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Nowela ustawy rozczarowała przedsiębiorców. Drobne zmiany odczują m.in. deweloperzy, którzy łatwiej nabędą niewielkie działki do 1 ha w miastach, a także wspólnicy w spółkach kapitałowych posiadających ziemię rolną czy nabywcy nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnegoNowelizacja złagodziła rygory u.k.u.r. w odniesieniu do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Zarówno w mieście, jak i na wsi będzie można kupić bez uprawnień rolniczych do 1 hektara ziemi.

  czytaj więcej

 • Soboń: Mieszkanie plus ruszy pełną parą dzięki noweli o KZN

  Soboń: Mieszkanie plus ruszy pełną parą dzięki noweli o KZN

  Program Mieszkanie plus ruszy pełną parą po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Mieszkaniowym - zapowiada wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Nowela czeka na podpis prezydenta, w czwartek Sejm przyjął poprawki do niej zgłoszone przyz Senat.

  czytaj więcej

 • Podatek katastralny? Włodarski: Można dość łatwo „sprzedać” go wyborcom, o ile zastosuje się PR-owskie sztuczki [WYWIAD]

  Podatek katastralny? Włodarski: Można dość łatwo „sprzedać” go wyborcom, o ile zastosuje się PR-owskie sztuczki [WYWIAD]

  -  Gdy ktoś w 1950 r. zabił, to po 30 latach zbrodnia się przedawniła, ale jeśli został wywłaszczony, to w świetle obowiązujących regulacji zawsze może to zakwestionować i ubiegać się o zwrot nieruchomości - mówi Marcin Włodarski dla DGP.

  czytaj więcej

 • Obrót nieruchomościami rolnymi nadal trudny albo wręcz niemożliwy [OPINIA]

  Obrót nieruchomościami rolnymi nadal trudny albo wręcz niemożliwy [OPINIA]

  Minęło już kilka lat od wprowadzenia ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Ustawa z 30 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 585) miała jedynie limitować obrót ziemią rolną, ale de facto sparaliżowała go.

  czytaj więcej

 • Model symbiotyczny szansą rozwoju rolnictwa

  Model symbiotyczny szansą rozwoju rolnictwa

  Od 20 lat uczestniczymy w rozwoju polskiego rolnictwa” to tytuł konferencji zorganizowanej 10 września br. z okazji 20-lecia działalności Top Farms Głubczyce

  czytaj więcej

 • Demograficzne tabu: O dzietności w Afryce

  Demograficzne tabu: O dzietności w Afryce

  Do połowy XXI w. Afrykę będzie zamieszkiwać blisko dwa razy więcej mieszkańców niż obecnie, czyli ok. 2,5 mld osób.

  czytaj więcej

 • Rolnicy korzystający z ubezpieczenia dla upraw ozimych mogą dostać dofinansowanie do 65 proc. składki

  Rolnicy korzystający z ubezpieczenia dla upraw ozimych mogą dostać dofinansowanie do 65 proc. składki

  PZU uruchamia dotowane ubezpieczenia dla upraw ozimych. Rolnicy, którzy z nich skorzystają, mogą uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości nawet 65 proc. składki - poinformował PAP ubezpieczyciel.

  czytaj więcej

 • PiS stał się mainstreamem. Jak przekonać wyborców by ruszyli do urn

  PiS stał się mainstreamem. Jak przekonać wyborców by ruszyli do urn

  PiS zakłada, że wyższa frekwencja mu sprzyja, stąd walka o mobilizację sympatyków. Dla opozycji kluczowe jest to, jak postąpią niezdecydowani.

  czytaj więcej

 • Ardanowski: Wyciśnięcie ziemi to nie synonim nowoczesności [WYWIAD]

  Ardanowski: Wyciśnięcie ziemi to nie synonim nowoczesności [WYWIAD]

  Warto płacić, gdy ktoś dostarcza produkty poszukiwane przez konsumentów. Dopłacanie tylko do filozofii życia w zgodzie z naturą to absurd – chcesz, to żyj jak św. Franciszek, ale nie za publiczne pieniądze. Przez te błędne unijne rozwiązania dochodziło do sytuacji, w których na setkach hektarów powstawały słynne sady orzechowe - mówi Jan Ardanowski, minister rolnictwa, w wywiadzie przeprowadzonym przez Christiophe'a Rabatela, Prezesa Carrefour Polska w ramach projektu DGP "Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników