Miasta i kuratoria szukają chętnych do nadzorowania egzaminów i przygotowują miejsca, gdzie dzieci znajdą opiekę. Dla wszystkich nie wystarczy.
czytaj więcej

Po wypowiedzi przedstawicieli resortu finansów na temat stworzenia testu przedsiębiorcy samozatrudnieni zaczęli obawiać się utraty prawa do 19-proc. podatku. I choć pracę nad nowym mechanizmem – jak nam odpowiedziało MF – jeszcze się nie toczą, to nie oznacza, że podatnikom nic nie grozi.
czytaj więcej

Brak środków na realizację siłowni nie spowoduje zerwania kontraktu.
czytaj więcej

Szkolny woźny nie może brać udziału w radzie pedagogicznej a dyrektor ma obowiązek zwołać, a nie przeprowadzić radę pedagogiczną – rozwiewamy mity wokół klasyfikacji maturzystów.
czytaj więcej

Nie wszyscy naukowcy zgłoszeni do Rady Doskonałości Naukowej napisali cokolwiek, co znalazło oddźwięk w światowej nauce.
czytaj więcej

Od 1 maja 2019 r. podatnicy mogą stosować kasy fiskalne on-line, wchodzi bowiem w życie stosowna nowelizacja ustawy o VAT. Od 1 września br. nie będzie można kupić kas z papierowym zapisem kopii paragonu, a od 1 stycznia 2020 r. kasy on-line będą musiały stosować niektóre branże.
czytaj więcej

O tym, kto zastąpi rzeczniczkę PiS Beatę Mazurek, dowiemy się w ciągu kilku dni - poinformował we wtorek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Jak dodał, decyzja o tym, kto zastąpi Mazurek na stanowisku wicemarszałka Sejmu, zapadnie na najbliższym posiedzeniu Izby.
czytaj więcej

Nie wiadomo, co ustawodawca chciał osiągnąć, przygotowując tekst ustawy implementującej dyrektywę. Wiadomo, że generalnie nie liczy się ona z ochroną rodzimej kultury.
czytaj więcej

Unijny system oznaczeń klas energetycznych będzie się składać z siedmiu liter, od A do G, a nie czterech, jak dotychczas. Na naklejkach pojawią się dodatkowe elementy, np. kod QR. Producenci i importerzy sprzętu powinni m.in. przygotować nowe wzory naklejek i zarejestrować wprowadzone modele w bazie EPREL. Zmiany dotyczyć będą również sprzedawców
czytaj więcej

Od poniedziałku będzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia "Rodzina 500+" w nowej, rozszerzonej odsłonie. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochody rodziny.
czytaj więcej
![Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów: "Nawet korzystny nie spowoduje automatycznego przewalutowania, ale może być wykładnią dla polskich sądów" [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3914000/3914984-frank-szwajcarski-145-107.jpg)
- Nawet korzystne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w
sprawie niedozwolonych klauzul w umowach kredytów frankowych nie
spowoduje „automatycznego przewalutowania”. Ale może być wykładnią dla
polskich sądów, jak rozstrzygać w takich sprawach – mówi Izabela
Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego
w biurze Rzecznika Finansowego.
czytaj więcej
![Prawo z tektury. Państwo mogło zapobiec problemom frankowiczów [HISTORIA KRYZYSU]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3914000/3914984-frank-szwajcarski-145-107.jpg)
Państwo, choć mogło, nie zapobiegło kryzysowi frankowemu, a teraz nie potrafi skutecznie tym kryzysem zarządzać. Na placu boju pozostały sądy.
czytaj więcej
![Co dla frankowiczów oznaczają wyrok TSUE i zmiany w przepisach [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4285000/4285808-frank-szwajcarski-145-107.jpg)
- Na Węgrzech jedno orzeczenie wywołało lawinę i doprowadziło do istotnych zmian w prawie. Czy i w Polsce tak się stanie? Byłbym zdziwiony - mówi w wywiadzie dla DGP dr Andrzej Powierża, prawnik i analityk sektora bankowego w Domu Maklerskim Banku Handlowego.
czytaj więcej

Transformacja cyfrowa w sprawozdawczości finansowej i podatkowej w Polsce w ostatnich latach robi wrażenie. Administracja postawiła przed przedsiębiorcami bardzo wysokie wymagania i dała bardzo krótkie terminy na dostosowanie się.
czytaj więcej

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego przegłosowała we wtorek stanowisko w sprawie pakietu mobilności przewidujące m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Otwiera to drogę do negocjacji nad tymi regulacjami z Radą UE i KE.
czytaj więcej

Czy ostateczne rozstrzygnięcie sporów frankowych w Polsce rzeczywiście zależy od wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubak, który ma zostać ogłoszony 3 października?
czytaj więcej

Do 2023 r. w naszą kolej zostanie zainwestowane ok. 100 mld zł. Dzięki
tym środkom zmodernizowane zostaną linie kolejowe, dworce, tabor oraz
usprawniony zostanie transport towarów. Uczestnicy debaty „Polska Kolej
Przyspiesza”, która odbyła się podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej
Jasionce, dyskutowali na temat realizacji tego największego w historii
programu inwestycyjnego polskiej kolei.
czytaj więcej

Wszystkie informacje znajdą się w jednolitym pliku kontrolnym, szkopuł w tym, że będą musiały się w nim znaleźć nowe dane. Firmy czekają dodatkowe obowiązki, a w ślad za nimi wzrosną koszty.
czytaj więcej

W czwartek, dokładnie o godz. 23 lokalnego czasu, Wielka Brytania miała wystąpić z Unii Europejskiej. Brexitu na razie nie ma, zamiast tego jest jego kolejne przesunięcie, przedterminowe wybory parlamentarne i dalsza niepewność.
czytaj więcej

Jeśli dostaniemy środki na „sprawiedliwą transformację” udział surowca w produkcji prądu w 2030 r. wyniesie 56 proc., a energii z OZE w zużyciu 23 proc.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników