hardej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu hardej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące hardej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Andrzej Duda: Biznesmeni mogą liczyć na pomoc głowy państwa [WYWIAD]

  Andrzej Duda: Biznesmeni mogą liczyć na pomoc głowy państwa [WYWIAD]

  - Największą hipokryzją wykazują się ci, którzy uciekają do rajów podatkowych, a jednocześnie narzekają, że „polskie państwo nie działa” - uważa Andrzej Duda, Prezydent RP.

  czytaj więcej

 • Kinowe hity lata 2017 [ZOBACZ]

  Kinowe hity lata 2017 [ZOBACZ]

  KINO NA LATO | Wakacje tuż tuż, a kinowe lato zapowiada się naprawdę gorąco. Wśród nadchodzących premier nie zabraknie rarytasów dla fanów zarówno Spidermana ("Spider-Man: Homecoming"), jak i planety małp ("Wojna o planetę małp") oraz kina wojennego ("Dunkierka" Christophera Nolana) i szpiegowskiego ("Atomic Blonde" z zabójczo piękną Charlize Theron). Z kolei w zupełnie lekkie, plażowe, babskie i komediowe klimaty zabierze widzów utalentowana Amy Schumer ("Babskie wakacje"). Oto siódemka najmocniejszych produkcji tego lata!

  czytaj więcej

 • Twarda kobieta w męskim świecie. "Wielki marynarz" Poulain

  Twarda kobieta w męskim świecie. "Wielki marynarz" Poulain

  KSIĄŻKI | - Wiesz, chodzi o to, że nie ma tu żadnej zabawy w pozory, role i zasady. To nie istnieje. Byłam tutaj sobą, miałam prawo do szaleństwa, pod warunkiem, że w pracy dam z siebie wszystko, a kiedy kończyłam dniówkę miałam czas na przesiadywanie w barze. Nie było tam wiele kobiet. - mówi Catherine Poulain, autorka bestsellerowej powieści Wielki marynarz. Inspirowana osobistymi doświadczeniami debiutancka powieść była rewelacją we Francji. Zdobyła 8 nagród literackich, otarła się o Goncourtów, przegrywając tylko jednym głosem i sprzedała w nakładzie 300 000 egzemplarzy. Krytyków i recenzentów zaskoczył dojrzały i męski styl kobiety, która przez całe życie utrzymywała się z pracy fizycznej i nigdy wcześniej nie publikowała. Polski przekład autorstwa Agaty Kozak ukazuje się właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego.

  czytaj więcej

 • Samorozbiór Polski: Nawet zaborcy nie podzielili nas tak skutecznie, jak zrobiliśmy to sami

  Samorozbiór Polski: Nawet zaborcy nie podzielili nas tak skutecznie, jak zrobiliśmy to sami

  My, naród polski... Ale który? Przecież są dwa. Tylko państwo jeszcze mamy jedno. Oba narody żyją na polskiej ziemi, oba roszczą sobie do niej prawo i oba przekonane są o swojej moralnej wyższości. I marzą o jednym: eksterminować ten drugi. Nawet zaborcy nie podzielili nas tak skutecznie, jak zrobiliśmy to sami. Własnymi rękami wykopaliśmy rowy, nikt z zewnątrz nie musiał dawać nam łopat, nikt nie musiał doglądać. Taki prezent zrobiliśmy sobie na 100-lecie odzyskania niepodległości.

  czytaj więcej

 • Dlaczego Hitler zatrzymał niemieckie siły pancerne? "Dunkierka" w kinach

  Dlaczego Hitler zatrzymał niemieckie siły pancerne? "Dunkierka" w kinach

  KINO | Zachowanie Wehrmachtu z operacji spod Dunkierki do dziś pozostaje zagadkowe.  Wódz III Rzeszy prawdopodobnie uważał, że Brytyjczycy będą we Francji walczyć do ostatniego naboju. Generał Heinz Guderian poinformował jakoby Hitlera, że teren w rejonie Dunkierki − podmokły i pocięty kanałami − nie będzie sprzyjał operacji wojsk pancernych.

  czytaj więcej

 • Zmarł aktor Robert Hardy. Znany z filmów o Harrym Potterze

  Zmarł aktor Robert Hardy. Znany z filmów o Harrym Potterze

  W wieku 91 lat zmarł w Wielkiej Brytanii aktor filmowy, teatralny i telewizyjny Robert Hardy znany m.in. z roli Korneliusza Knota z filmów o Harrym Potterze. O śmierci aktora powiadomił portal BBC, powołując się na oświadczenie rodziny.

  czytaj więcej

 • Brexit: Brytyjczycy jeszcze mogą zrezygnować z rozstania

  Brexit: Brytyjczycy jeszcze mogą zrezygnować z rozstania

  Brexit w miarę upływu czasu staje się coraz mniej atrakcyjny, głównie dla Wielkiej Brytanii, którą od referendum wstrząsają turbulencje polityczne. Jego wynik przekreślił karierę Davida Camerona, który zagrał va banque, chcąc umocnić swoją pozycję w kraju. Populistyczni politycy Nigel Farage czy Boris Johnson byli bardziej skuteczni w używaniu nierealnych obietnic cudownej naprawy kraju po opuszczeniu Unii. Po krótkim świętowaniu zwycięstwa usunęli się jednak w cień i dziś nie odgrywają istotnej roli.

  czytaj więcej

 • Jarosław Klejnocki: To szkoła zabija chęć czytania [WYWIAD]

  Jarosław Klejnocki: To szkoła zabija chęć czytania [WYWIAD]

  - Z całym szacunkiem dla głowy państwa, nie jest on dla dziecka autorytetem. A gdyby tak namówić do tego Roberta Lewandowskiego? Ma licencjat, więc pewnie coś czytał. Kulomiot Tomasz Majewski czyta książki, czyta Jakub Rzeźniczak, więc może i Lewandowski dałby się namówić? A może jutuberzy, świat nam, dorosłym, nieznany? Ci ludzie mają po miliony odsłon i są dla dzieciaków autorytetami - stwierdza Jarosław Klejnocki w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

  czytaj więcej

 • Wojna polsko-polska wszystkim jest na rękę. Zwłaszcza politykom

  Wojna polsko-polska wszystkim jest na rękę. Zwłaszcza politykom

  Rozprzężenie, a jednak wojna. Jak jest naprawdę? Ogromna część naszych konfliktów to zwykła demokratyczna jatka, wpisana w ten jakże piękny i frustrujący system. Wojna czasem bywa. Natomiast nasza opowieść o niej trzyma się metafory wojny jak pijany płotu, niezależnie, czy akurat grzmią armaty, czy trwa wesoły piknik.

  czytaj więcej

 • Na światowych rynkach akcji trwa dynamiczna wyprzedaż

  Na światowych rynkach akcji trwa dynamiczna wyprzedaż

  Początek wtorkowej sesji na Wall Street przyniósł kontynuację mocnych spadków, a dotychczasowe minimum dla indeksu Dow Jones wypadło 567 pkt. poniżej zamknięcia z poprzedniej sesji. W kolejnych godzinach straty zostały odrobione, indeksy wyszły lekko na plus, ale wysoka zmienność się utrzymuje.

  czytaj więcej

 • Michał Urbaniak bezczelnie żeni jazz z hip-hopem. „Urbanator Days"

  Michał Urbaniak bezczelnie żeni jazz z hip-hopem. „Urbanator Days"

  Jazz to muzyka buntu i kontrkultury, spotkanie afrykańskich rytmów i europejskiej muzyki na terytorium Stanów Zjednoczonych. Wkrótce zamiast do disco polo będziemy tańczyć do jazzu – mówi Michał Urbaniak, polski skrzypek, który grał z tak wybitnymi osobowościami jak Miles Davis, Herbie Hancock i Krzysztof Komeda. Po czterech latach milczenia wydał nowa płytę „Urbanator Days: Beats & Pieces”, na której bezczelnie żeni jazz z hip-hopem.

  czytaj więcej

 • Zdobyła statuetki BAFTA i Emmy. Teraz pisze poczytne książki. Kim jest Lissa Evans?

  Zdobyła statuetki BAFTA i Emmy. Teraz pisze poczytne książki. Kim jest Lissa Evans?

  Z wykształcenia jest lekarką. Lissa Evans ukończyła medycynę na uniwersytecie w Newcastle i przez 4 lata pracowała w zawodzie, by ostatecznie przenieść się do branży radiowej i telewizyjnej. Odniosła w niej wielki sukces.

  czytaj więcej

 • KRS wzięła rozwód z konstytucją. Kryszkiewicz: Ćwiczenie gam nowej demokracji

  KRS wzięła rozwód z konstytucją. Kryszkiewicz: Ćwiczenie gam nowej demokracji

  I stało się. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła rozwód z konstytucją. A politycy rządzącej większości odegrali w tym melodramacie rolę złej teściowej. Widząc pewne rysy, jakie pojawiły się w tym związku, zamiast go ratować, doprowadzili do ostatecznego upadku.

  czytaj więcej

 • Kiedy maszyny zastąpią mnie w pracy?

  Kiedy maszyny zastąpią mnie w pracy?

  Przed przeczytaniem tego artykułu, spróbuj wpisać w swoją ulubioną wyszukiwarkę zwrot „nowości o robotach” i zobacz, co wyskoczy. Masa tekstów o tym, jak technologia zmienia rynek pracy. Oraz o tym, że pracują efektywniej, pozwalając zwiększyć produktywność firm. Nie wydaje się to miłą lekturą. Robot w sieci handlowej Ocado na podstawie zamówień online samodzielnie sortuje produkty i realizuje złożone zamówienia, a jego poszczególne części działają w znacznym stopniu niezależnie. Wraz ze wzrostem obecności robotów w codziennych wiadomościach naturalne staje się pytanie: kiedy robot zastąpi mnie w pracy?

  czytaj więcej

 • 40 lat temu "Mad Max" zszokował filmowy świat i uczynił z Mela Gibsona gwiazdę

  40 lat temu "Mad Max" zszokował filmowy świat i uczynił z Mela Gibsona gwiazdę

  Kipiący przemocą film okazał się ciekawszy i bardziej prowokacyjny niż powstające w tym samym czasie produkcje hollywoodzkie. Okazał się też doskonałym startem kariery Gibsona i zwrócił uwagę na kino z Australii - powiedział PAP krytyk filmowy Jakub Demiańczuk.

  czytaj więcej

 • Między azylem a traumą. Cudzoziemskie dzieci w Polsce

  Między azylem a traumą. Cudzoziemskie dzieci w Polsce

  Uczniów cudzoziemskich przybywa niemal we wszystkich województwach. W szkolnych ławkach dzieci z Ukrainy, Indii, Tadżykistanu, Czeczenii, Filipin doświadczają kulturowego szoku. Część z nich doświadczy także dyskryminacji rasowej, religijnej i narodowościowej.

  czytaj więcej

 • Gdańsk - miasto dające początek zdarzeniom, które wstrząsnęły blokiem komunistycznym

  Gdańsk - miasto dające początek zdarzeniom, które wstrząsnęły blokiem komunistycznym

  Miasto nad Motławą miało to do siebie, że od czasu do czasu lubiło zmieniać państwa, do których należało. Ale nigdzie nie było mu tak dobrze jak w Rzeczypospolitej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników