gospodarczy dziennik

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu gospodarczy dziennik. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące gospodarczy dziennik.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Los sprzyja przedsiębiorczym [OPINIA]

  Los sprzyja przedsiębiorczym [OPINIA]

  Pracują 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, są przytłoczeni odpowiedzialnością za powodzenie firmy i nie mogą być pewni jutra. A do tego, co osiągnęli, doszli przede wszystkim determinacją i ciężką pracą – tak Polacy postrzegają dziś przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  O miejscu, w którym jesteśmy obecnie, państwowej strategii rozwoju, roli Polskiego Funduszu Rozwoju i pracowniczych planów kapitałowych dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej w redakcji Dziennika Gazety Prawnej: Wiesław Rozłucki (współzałożyciel i pierwszy prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Piotr Borowski (członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Robert Gwiazdowski (niezależny ekspert rynku kapitałowego), Tomasz Czechowicz (założyciel i partner zarządzający Grupy MCI), Aleksander Łaszek (główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju), Maciej Trybuchowski (prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych) oraz Artur Włoch (członek zarządu Alior TFI).

  czytaj więcej

 • "Wiedomosti": W 1939 roku ZSRR był współuczestnikiem agresji wobec Polski

  "Wiedomosti": W 1939 roku ZSRR był współuczestnikiem agresji wobec Polski

  Porozumienia z Niemcami hitlerowskimi sprawiły, że Związek Radziecki stał się współuczestnikiem agresji nazistowskiej wobec Polski - pisze w piątek dziennik "Wiedomosti", odnotowując 80. rocznicę podpisania radziecko-niemieckiego układu o granicach i przyjaźni.

  czytaj więcej

 • Austria: Niedzielne wybory drugą szansą dla Kurza

  Austria: Niedzielne wybory drugą szansą dla Kurza

  Austriacy pójdą w niedzielę do urn, by głosować w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Duże szanse na odzyskanie władzy ma były kanclerz Sebastian Kurz - jego rząd upadł w maju w związku z aferą, która pogrążyła jego skrajnie prawicowych koalicjantów.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  W lipcu 2019 r. księgarnia (sp. z o.o.) zleciła drukarni wydrukowanie dwóch rodzajów bonów. Pierwsze to bony jednego przeznaczenia (można nimi zapłacić za sprzedawane w księgarni multimedia objęte podstawową stawką VAT), a drugie to bony różnego przeznaczenia (można zapłacić za wszystkie sprzedawane w księgarni towary, m.in. multimedia, książki, gazety, artykuły papiernicze obłożone stawkami 23, 8 i 5 proc.). Wartość nominalna obu rodzajów bonów wynosi 50 zł i mogą być zrealizowane tylko w punktach handlowych księgarni, które znajdują się w Polsce. Drukarnia przekazała księgarni bony 29 lipca 2019 r. 1 września 2019 r. dwa bony, każdy innego przeznaczenia, nabyła firma X (podatnik VAT czynny), każdy za cenę brutto 45 zł. Zapłatę za nie księgarnia otrzymała w dniu ich sprzedaży. 1 września księgarnia na udokumentowanie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia wystawiła fakturę, a na udokumentowanie sprzedaży bonu różnego przeznaczenia wystawiła notę. 30 września 2019 r. oba rodzaje bonów zostały zrealizowane – na ich podstawie zostały wydane dwie płyty z muzyką każda o wartości 50 zł. Także 30 września na udokumentowanie wydania płyty, za którą zapłacono bonem jednego przeznaczenia, został wydany jedynie dokument WZ, natomiast wydanie płyty na podstawie bonu różnego przeznaczenia potwierdzono tego samego dnia fakturą.

  czytaj więcej

 • Wątpliwości wokół możliwości stosowania elektronicznych listów przewozowych. Wszystko przez tryb ratyfikacji

  Wątpliwości wokół możliwości stosowania elektronicznych listów przewozowych. Wszystko przez tryb ratyfikacji

  Ratyfikacja protokołu dodatkowego do Konwencji CMR dokonana bez zgody parlamentu może doprowadzić do podważania legalności elektronicznych listów przewozowych.

  czytaj więcej

 • O licytacji komorniczej poinformuje tylko komornik

  O licytacji komorniczej poinformuje tylko komornik

  Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą wywieszać informacji o licytacjach komorniczych. Nie ma podstaw prawnych do takich obwieszczeń. Priorytetem jest ochrona danych osobowych dłużnika wynikająca z RODO – twierdzi prezes UODO.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Na ile władza powinna się angażować w różne projekty unowocześniające gospodarkę, jak powinna wyglądać współpraca urzędników i przedsiębiorców, jak ci ostatni mogą wpływać na ważne polityczne decyzje – o tych sprawach dyskutowano w redakcji Dziennika Gazety Prawnej w ramach projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 3 października 2019

  Poradnia ubezpieczeniowa z 3 października 2019

  W jakim czasie po skończeniu 24-miesięcznej ulgi można się zgłosić do obniżonych składekDlaczego ZUS może wydać ponowną decyzję w sprawie, w której poprzednie orzeczenie uchyliłCo bierze się pod uwagę przy obliczaniu limitu przychodu rencisty

  czytaj więcej

 • Po roku fundacje znów złożą CIT-8 na papierze

  Po roku fundacje znów złożą CIT-8 na papierze

  Rok temu fiskus utrudnił życie fundacjom i stowarzyszeniom non profit. Teraz z powrotem je im ułatwia.

  czytaj więcej

 • NPBP: Efektywność biznesu dzięki cyfryzacji. Tak, ale…

  NPBP: Efektywność biznesu dzięki cyfryzacji. Tak, ale…

  Sprawne, przejrzyste państwo. Jasne, klarowne podatki. Zadowoleni przedsiębiorcy. A to wszystko dzięki bardzo dobrym programom. Tak powinno być dzięki cyfryzacji polskiej gospodarki i państwa”.

  czytaj więcej

 • Częstochowa nagradza biznes za wysokie płace

  Częstochowa nagradza biznes za wysokie płace

  Na takie rozwiązanie zdecydowała się Częstochowa. Jej rada uchwaliła zwolnienie z podatku od nieruchomości dla firm, które utworzą nowe miejsca pracy z pensją wynoszącą przynajmniej trzykrotność płacy minimalnej. – Taka preferencja, choć bardzo rzadka, jest zgodna z prawem – mówią eksperci.

  czytaj więcej

 • Trzeba ustalić wysokość podatków lokalnych na 2020 r.

  Trzeba ustalić wysokość podatków lokalnych na 2020 r.

  Nadchodzi moment, w którym gminy muszą rozważyć, czy w przyszłym roku chcą skorzystać z możliwości podwyższenia podatków i opłat lokalnych. Jeśli tak, stosowne uchwały trzeba najpóźniej podjąć de facto do połowy grudnia.

  czytaj więcej

 • Smog na dobre wyszedł z niszy. Co o tym problemie mówią komitety wyborcze?

  Smog na dobre wyszedł z niszy. Co o tym problemie mówią komitety wyborcze?

  Od 3 do 4 mln domów w Polsce wciąż ogrzewanych jest słabym jakościowo i zasiarczonym węglem, który wrzucamy do starych, wysokoemisyjnych kotłów. Do tego wiele ciepła tracimy przez fatalny stan budynków. To w pigułce jedna z głównych przyczyn stanu powietrza, który pozostawia wiele do życzenia. O tym jak walczyć ze smogiem dyskutowali uczestnicy debaty w redakcji DGP

  czytaj więcej

 • Pragniemy zdrowia, czujemy się bezpieczni: Jakie wyzwania dla PiS na nową kadencję

  Pragniemy zdrowia, czujemy się bezpieczni: Jakie wyzwania dla PiS na nową kadencję

  Ochrona zdrowia to najważniejsze wyzwanie dla nowego rządu – wynika z sondażu IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM.

  czytaj więcej

 • Fakty i mity szkolnictwa zawodowego

  Fakty i mity szkolnictwa zawodowego

  Dlaczego system edukacji mija się z potrzebami rynku pracy i co należy zrobić, by młodzi ludzie mogli łatwiej znaleźć na nim swoje miejsce – dyskutowali uczestnicy jednego z paneli podczas Kongresu 590

  czytaj więcej

 • Subiektywny ranking bubli prawnych czterolecia PiS według prof. Kidyby

  Subiektywny ranking bubli prawnych czterolecia PiS według prof. Kidyby

  Zmiana kodeksu spółek handlowych często następuje w aktach zupełnie przypadkowych, które trafiają się po drodze. I te ich koszmarne nazwy! Bo zazwyczaj są to ustawy „w celu…”.

  czytaj więcej

 • SK Bank w Wołominie. Sądowy finał afery finansowej

  SK Bank w Wołominie. Sądowy finał afery finansowej

  Po czterech latach zamknięto śledztwo w sprawie Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa (SK Bank) w Wołominie. A przynajmniej ten wątek, którym zajmowała się Prokuratura Regionalna w Warszawie.

  czytaj więcej

 • USA: Spadki na giełdach po opublikowaniu wyników sprzedaży detalicznej

  USA: Spadki na giełdach po opublikowaniu wyników sprzedaży detalicznej

  Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się lekkimi spadkami po gorszych od oczekiwań wynikach sprzedaży detalicznej w USA za wrzesień. W centrum uwagi inwestorów znajdują się ostateczne rezultaty negocjacji handlowych na linii USA-Chiny.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników