gospodarczego włoch

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu gospodarczego włoch. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące gospodarczego włoch.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak w handlu z RFN przegoniliśmy Wielką Brytanię

  Jak w handlu z RFN przegoniliśmy Wielką Brytanię

  Niemcy od dawna są dla Polski najważniejszym partnerem gospodarczym. Ale również dla nich handel z naszym krajem ma coraz większe znaczenie.

  czytaj więcej

 • Ekonomiści: Od 1989 r. nie było budżetu państwa bez deficytu

  Ekonomiści: Od 1989 r. nie było budżetu państwa bez deficytu

  Po 1989 r. nie było budżetu państwa bez deficytu - wskazali ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Dodali, że w latach 1994-2018 deficyt wahał się od 5,7 mld zł w 1994 r. do 46,1 mld zł w 2016 r.

  czytaj więcej

 • 80 proc. globu było zaangażowane w działania II wojny światowej [ZARYS DZIAŁAŃ]

  80 proc. globu było zaangażowane w działania II wojny światowej [ZARYS DZIAŁAŃ]

  II wojna to największy i najbardziej wyniszczający konflikt w dziejach. I najbardziej zbrodniczy: akty ludobójstwa zdarzały się wcześniej, ale to na potrzeby tej wojny Niemcy opracowali technologię masowej zagłady. Walki trwały sześć lat, wciągniętych w nie było 61 krajów, z czego na terytoriach 40 z nich prowadzono działania bojowe. Oznacza to, że w wojnie nie brało udziału sześć państw, a 80 proc. ówczesnego globu było w nią zaangażowane bezpośrednio, choć w różnym zakresie. Walczyło ok. 110 mln ludzi – poległa blisko połowa.

  czytaj więcej

 • Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił skład swego rządu

  Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił skład swego rządu

  66. rząd Włoch w historii Republiki, na którego czele stanie dotychczasowy premier Giuseppe Conte, powstał w środę, niecały miesiąc po upadku poprzedniego gabinetu. Nowy rząd, nazwany "Conte bis", utworzą Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicowa Partia Demokratyczna.

  czytaj więcej

 • Szybki spadek luki w VAT. Polska w europejskiej czołówce

  Szybki spadek luki w VAT. Polska w europejskiej czołówce

  Polski budżet stracił w 2017 r. około 13,7 proc. potencjalnych wpływów z VAT, które powinien otrzymać biorąc pod uwagę wielkość podatkowej bazy – wynika z opublikowanego właśnie raportu Komisji Europejskiej. Tempo spadku polskiej luki w VAT było jednym z najszybszych w Europie.

  czytaj więcej

 • Polska bieda i amerykańskie biznesy. Jak przed wojną układało nam się z USA?

  Polska bieda i amerykańskie biznesy. Jak przed wojną układało nam się z USA?

  Już rządy w II RP przekonały się, że Polska jest dla Amerykanów krajem wartym uwagi tylko wtedy, kiedy da się na tym zarobić

  czytaj więcej

 • Von der Leyen kończy meblowanie nowej Komisji. Warszawie ma przypaść teka rolnictwa

  Von der Leyen kończy meblowanie nowej Komisji. Warszawie ma przypaść teka rolnictwa

  Nazwiska kandydatów na komisarzy są znane nawet od kilku tygodni. Kluczowy dzisiaj będzie przydział tek, o którym w południe poinformuje nowa szefowa KE.

  czytaj więcej

 • Dostęp do kina nie dla wszystkich

  Dostęp do kina nie dla wszystkich

  Sprawa Glaisen p. Szwajcarii (skarga nr 40477/13) wydaje się błaha. Skarżący – przemieszczający się na wózku inwalidzkim – chciał się dostać do konkretnego kina w Genewie na pokaz filmu, którego nie było repertuarze innych kin. Nie było jednak rampy podjazdowej. Pomimo próśb żaden z pracowników kina nie pomógł skarżącemu, choć z pomocą mógłby się dostać do sali. Skarżący zwrócił się do szwajcarskich sądów, wskazując, że spółka prowadząca kino dopuściła się dyskryminacji.

  czytaj więcej

 • Nowe i stare twarze w Brukseli. Von der Leyen przedstawiła swoją KE

  Nowe i stare twarze w Brukseli. Von der Leyen przedstawiła swoją KE

  Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła we wtorek kandydatów na komisarzy z przypisanymi do nich zadaniami, wskazując na klimat, gospodarkę i digitalizację jako najważniejsze obszary działalności w kolejnych 5 latach.

  czytaj więcej

 • Balcerowicz czyli bohater z przypadku?

  Balcerowicz czyli bohater z przypadku?

  Gdyby w 1989 r. George Soros przekonał prezydenta USA do swojego planu reformy polskiej gospodarki, Leszek Balcerowicz nie przeszedłby do historii jako autor terapii szokowej.

  czytaj więcej

 • Kraje UE muszą więcej wydawać na inwestycje. Eksperci: Poluzujmy fiskalny gorset

  Kraje UE muszą więcej wydawać na inwestycje. Eksperci: Poluzujmy fiskalny gorset

  Aby rozkręcić hamującą gospodarkę, kraje UE muszą więcej wydawać na inwestycje. Na to jednak nie pozwalają zbyt sztywne reguły fiskalne. Dlatego w Brukseli trwa debata, jak je zmienić.

  czytaj więcej

 • 21 nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

  21 nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

  Kapituła XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP ogłosiła listę 21 przedsiębiorstw nominowanych do nagrody. Uroczyste ogłoszenie laureatów oraz wręczenie statuetek przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odbędzie się 7 października 2019 r., podczas „Kongresu 590” w Jasionce k. Rzeszowa.

  czytaj więcej

 • Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  O miejscu, w którym jesteśmy obecnie, państwowej strategii rozwoju, roli Polskiego Funduszu Rozwoju i pracowniczych planów kapitałowych dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej w redakcji Dziennika Gazety Prawnej: Wiesław Rozłucki (współzałożyciel i pierwszy prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Piotr Borowski (członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Robert Gwiazdowski (niezależny ekspert rynku kapitałowego), Tomasz Czechowicz (założyciel i partner zarządzający Grupy MCI), Aleksander Łaszek (główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju), Maciej Trybuchowski (prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych) oraz Artur Włoch (członek zarządu Alior TFI).

  czytaj więcej

 • Podróżujesz poza Unię Europejską? Sprawdź, co wolno mieć w bagażu [PORADNIK TURYSTY]

  Podróżujesz poza Unię Europejską? Sprawdź, co wolno mieć w bagażu [PORADNIK TURYSTY]

  Alkohol, papierosy, dewizy, żywność, rośliny, lekarstwa, zwierzęta domowe, pamiątki egzotyczne a także dzieła sztuki i zabytki oraz broń i amunicja to kategorie, które podlegają szczególnym regulacjom celno-skarbowym. Planując podróż - w szczególności poza Unię Europejską i z powrotem - warto wcześniej zadbać o to, by zawartość naszego bagażu była zgodna z przepisami.

  czytaj więcej

 • Mounk: Polska demokracja nie jest tak zniszczona jak węgierska. Kolejne cztery lata PiS grożą jednak półdyktaturą [WYWIAD]

  Mounk: Polska demokracja nie jest tak zniszczona jak węgierska. Kolejne cztery lata PiS grożą jednak półdyktaturą [WYWIAD]

  - Proces erozji demokracji jest powolny. Pierwsze działania są skomplikowane, mają biurokratyczno--legislacyjny charakter – jak np. skrócenie wieku emerytalnego sędziów SN – więc trudno uzmysłowić sobie, co się dzieje - mówi w wywiadzie dla DGP Yascha Mounk, amerykański politolog z Uniwersytetu Johna Hopkinsa i publicysta, absolwent Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu w Cambridge oraz autor wydanej właśnie w Polsce książki „Lud kontra demokracja. Dlaczego nasza wolność jest w niebezpieczeństwie i jak ją ocalić”.

  czytaj więcej

 • Ja oszczędzam, ale ty wydajesz. Symetryczna regulacja długu w UE

  Ja oszczędzam, ale ty wydajesz. Symetryczna regulacja długu w UE

  Kiedy brat zaciska pasa, siostra musi poluzować, żeby bilans wydatków pozostał na podobnym poziomie. Tak w skrócie brzmi zasada, którą ekonomiści chcieliby wprowadzić w strefie euro.

  czytaj więcej

 • Jaki VAT i CIT przy obciążeniu szkodą transportową

  Jaki VAT i CIT przy obciążeniu szkodą transportową

  Nasza spółka z o.o. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) świadczy usługi transportowe m.in. na rzecz firm z UE. Na początku września 2019 r. wykonaliśmy usługę transportu towarów na rzecz firmy z Włoch. Wtedy doszło do powstania szkody w przewożonym towarze, do której przyczynili się nasi pracownicy. W konsekwencji 2 października 2019 r. włoski kontrahent obciążył nas kosztami usunięcia tych szkód poprzez wystawianie noty obciążeniowej na 1240 euro.

  czytaj więcej

 • Ardanowski: Wyciśnięcie ziemi to nie synonim nowoczesności [WYWIAD]

  Ardanowski: Wyciśnięcie ziemi to nie synonim nowoczesności [WYWIAD]

  Warto płacić, gdy ktoś dostarcza produkty poszukiwane przez konsumentów. Dopłacanie tylko do filozofii życia w zgodzie z naturą to absurd – chcesz, to żyj jak św. Franciszek, ale nie za publiczne pieniądze. Przez te błędne unijne rozwiązania dochodziło do sytuacji, w których na setkach hektarów powstawały słynne sady orzechowe - mówi Jan Ardanowski, minister rolnictwa, w wywiadzie przeprowadzonym przez Christiophe'a Rabatela, Prezesa Carrefour Polska w ramach projektu DGP "Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości".

  czytaj więcej

 • Unia podsumowała delegowanie. Jeden rynek, niejedna dyrektywa i wiele różnic między krajami członkowskimi UE

  Unia podsumowała delegowanie. Jeden rynek, niejedna dyrektywa i wiele różnic między krajami członkowskimi UE

  Komisja Europejska 25 września 2019 r. przyjęła sprawozdanie na temat stosowania i wdrażania dyrektywy 2014/67/UE z 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (…). Jest to dyrektywa wdrożeniowa w stosunku do dyrektywy podstawowej (wspomniana 96/71/WE), mająca na celu bardziej skuteczne jej egzekwowanie w praktyce.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników