gminnych gruntów

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu gminnych gruntów. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące gminnych gruntów.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • W Polsce są setki odcinków, które nie wiadomo do kogo należą. Rodzi to tarcia między samorządami a GDDKiA

  W Polsce są setki odcinków, które nie wiadomo do kogo należą. Rodzi to tarcia między samorządami a GDDKiA

  Wydawałoby się, że sytuacja związana z nadzorowaniem dróg w Polsce jest jasna. Artukuł 19 ustawy o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2068) precyzuje, kto odpowiada za jakie kategorie jezdni. I tak za drogi krajowe odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), za wojewódzkie – zarząd województwa, za powiatowe – zarząd powiatu, a za gminne – wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta.

  czytaj więcej

 • Nieruchomość nieruchomości nierówna. Do najmu nie zawsze trzeba uchwały radnych

  Nieruchomość nieruchomości nierówna. Do najmu nie zawsze trzeba uchwały radnych

  Rada miejska zamierza podjąć uchwałę w sprawie zgody na bezprzetargowy najem lokalu dla spółki prawa handlowego (w podstawie prawnej podano art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy samorządowej oraz art. 13 i art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Chodzi o jedno z pomieszczeń w całym budynku, które nie jest odrębnym lokalem. Ma ono jednak znaczną powierzchnię i dzięki temu gmina może zarobić na czynszu. Burmistrz uważa, że rada nie może podjąć takiej uchwały. Czy ma rację?

  czytaj więcej

 • Komisja skarg, wniosków i petycji: Praktyczne aspekty działania

  Komisja skarg, wniosków i petycji: Praktyczne aspekty działania

  Od początku obecnej kadencji w każdej jednostce samorządu terytorialnego musi działać komisja skarg, wniosków i petycji. Obowiązek jej utworzenia wprowadzono ustawą z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 130 ze zm., dalej u.z.n.u.).

  czytaj więcej

 • Społeczeństwo właścicieli mieszkań. Dlaczego bronimy się przed najmem [WYWIAD]

  Społeczeństwo właścicieli mieszkań. Dlaczego bronimy się przed najmem [WYWIAD]

  Musimy sprawić, by najem mieszkania przestał być kojarzony ze stanem przejściowym czy trwałą utratą szans na dobry standard życia. Tak jak w społeczeństwach zachodnich, może to nam pomóc poradzić sobie z problemem ubożenia młodych ludzi - mówi w rozmowie z DGP Mikołaj Lewicki.

  czytaj więcej

 • Śmieci z biurowców trafią na wolny rynek

  Śmieci z biurowców trafią na wolny rynek

  Gminy nieco zyskują, ale finalnie tracą. Odbiorą odpady z lokali usługowych w budynkach mieszkalnych, ale śmieci dużych podmiotów, np. galerii handlowych i biurowców, trafią do firm odpadowych z wolnego rynku.

  czytaj więcej

 • „Czyste powietrze” wylądowało na barkach samorządów

  „Czyste powietrze” wylądowało na barkach samorządów

  Gminy od dziś mogą wspierać program wymiany pieców i kotłów. Na razie o własnych siłach, bez dodatkowych środków. To pomysł rządu, który nie radzi sobie z walką ze smogiem, o czym znów przypomniała Komisja Europejska.

  czytaj więcej

 • Wdrażanie 5G w oparach fake newsów [ROZMOWA z Wandą Buk]

  Wdrażanie 5G w oparach fake newsów [ROZMOWA z Wandą Buk]

  - Na jednej z komisji sejmowych, w której uczestniczyłam, tłumnie zjawili się przeciwnicy 5G. W pewnym momencie nawet jeden z posłów opozycji napisał mi wiadomość z pytaniem „co tu się dzieje, co to są za ludzie, kto nimi steruje?” - opowiada nam Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

  czytaj więcej

 • Fundusz pekaesowy. Kto i kiedy ma szansę na wsparcie

  Fundusz pekaesowy. Kto i kiedy ma szansę na wsparcie

  Ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (zwana dalej ustawą pekaesową) została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 2019 r. pod poz. 1123 i weszła w życie 18 lipca 2019 r. Reguluje ona utworzenie i funkcjonowanie funduszu oraz zasady dofinansowania z jego środków organizatorów publicznego autobusowego transportu zbiorowego, którzy utworzą nowe linie autobusowe niebędące komunikacją miejską. Kilka dni temu został też zatwierdzony plan finansowy funduszu na 2019 r. Na tej podstawie między województwa podzielono tegoroczną pulę środków. W tym roku do wzięcia jest łącznie 300 mln zł. Najwięcej otrzymają województwa: podlaskie, lubelskie i warmińsko-mazurskie.

  czytaj więcej

 • Ogrody deszczowe, czyli skwery w miejscu kałuż

  Ogrody deszczowe, czyli skwery w miejscu kałuż

  Nie tylko cieszą oczy gdynian i odwiedzających miasto turystów, ale również zapobiegają podtapianiu niżej położonych terenów. A do ich zakładania przez mieszkańców ma przekonać dotacja.

  czytaj więcej

 • Raporty o stanie JST. Nowe rozwiązanie, stara walka o wpływy

  Raporty o stanie JST. Nowe rozwiązanie, stara walka o wpływy

  Do 30 czerwca br. po raz pierwszy włodarze i zarządy powiatów (województw) przedkładali raporty o stanie kierowanej przez siebie jednostki samorządu terytorialnego. Rady/sejmiki po debacie z udziałem mieszkańców oceniały ten dokument, co przekładało się na udzielenie lub nie wotum zaufania dla władz konkretnej JST.

  czytaj więcej

 • Żółciak: Samorząd nie istnieje. Przynajmniej w programie PiS [OPINIA]

  Żółciak: Samorząd nie istnieje. Przynajmniej w programie PiS [OPINIA]

  Rządząca partia albo nie ma pomysłu na dalsze funkcjonowanie samorządu terytorialnego, albo tylko udaje – to wniosek z lektury ponad 200-stronicowego programu Prawa i Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Nie można swobodnie zmieniać reguł dotyczących dotacji ani zasad powoływania na stanowisko dyrektora szkoły

  Nie można swobodnie zmieniać reguł dotyczących dotacji ani zasad powoływania na stanowisko dyrektora szkoły

  Wiele organów prowadzących placówki oświatowe, porządkując sprawy związane z funkcjonowaniem oraz finansowaniem szkół czy przedszkoli, popełnia błędy. Dziś odpowiadamy na pytania naszych czytelników – wskazujemy, jak w danym przypadku postąpić, by nie naruszyć przepisów.

  czytaj więcej

 • Jak poprawić błąd na poleceniu wyjazdu służbowego? [PORADNIA RACHUNKOWA]

  Jak poprawić błąd na poleceniu wyjazdu służbowego? [PORADNIA RACHUNKOWA]

  Jak poprawić błąd na poleceniu wyjazdu służbowego? W jaki sposób uregulować zasady korzystania z kart służbowych przez pracowników urzędu? Czy do zobowiązań finansowych z podziałem na długoterminowe i krótkoterminowe potrzebna jest analityka?

  czytaj więcej

 • Wójt spod celi: O historii Zbigniewa W., który wygrał wybory siedząc w areszcie

  Wójt spod celi: O historii Zbigniewa W., który wygrał wybory siedząc w areszcie

  Wójt Daszyny wygrał wybory, mimo że prowadził kampanię, siedząc w areszcie. Prokuratura nie dopuściła, aby złożył ślubowanie, bo podejrzewa, że działał w zorganizowanej grupie przestępczej.

  czytaj więcej

 • Gminy muszą zgłosić potrzebę zużycia olejów opałowych

  Gminy muszą zgłosić potrzebę zużycia olejów opałowych

  Powinny występować o status zużywającego podmiotu olejowego zbiorczo, w imieniu wszystkich swoich jednostek organizacyjnych. Tak wynika ze stanowiska Krajowej Administracji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Koniec użytkowania wieczystego. To ostatnia chwila na bonifikatę [PORADNIK]

  Koniec użytkowania wieczystego. To ostatnia chwila na bonifikatę [PORADNIK]

  Pozbycie się problemu użytkowania wieczystego za kilkadziesiąt czy kilkaset złotych? To możliwe, ale trzeba się spieszyć, bo o tym czy będziemy musieli zapłacić za 2019 rok normalną stawkę czy obniżoną zależy kiedy zgłosimy chęć skorzystania z bonifikaty, a tytułów do niej jest przynajmniej kilka.

  czytaj więcej

 • Rząd już wie, co należy zrobić z najmem krótkoterminowym

  Rząd już wie, co należy zrobić z najmem krótkoterminowym

  Koniec z wolnoamerykanką przy udostępnianiu turystom mieszkań czy domów na krótki czas – mówi resort turystyki. Przekazał właśnie do konsultacji białą księgę, w której nie tylko wskazuje, jakie obowiązki mają osoby czy podmioty prowadzące tego typu działalność, ale również proponuje wiele zmian, które mają sprawić, że nie będzie się ona rozwijała w sposób niekontrolowany.

  czytaj więcej

 • Jak i kiedy wystąpić o pomoc do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców

  Jak i kiedy wystąpić o pomoc do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców

  Firmy mogą prosić go o uzyskanie objaśnień przepisów lub zainicjowanie zmian legislacyjnych, ale również o interwencję np. w urzędach, instytucjach kontrolujących, a nawet w sądach. Ombudsman przedsiębiorców może także prowadzić postępowania wyjaśniające.

  czytaj więcej

 • Wożenie osadów ściekowych po Polsce da się ukrócić. Co więcej, z zyskiem dla gmin

  Wożenie osadów ściekowych po Polsce da się ukrócić. Co więcej, z zyskiem dla gmin

  Problem z zagospodarowaniem osadów ściekowych jest znacznie poważniejszy, niż to wynika z niedawnej awarii w warszawskiej oczyszczalni Czajka. Osady zamiast być przetwarzane czy spalane, wędrują setki kilometrów po Polsce m.in. dlatego, że koszty ich zagospodarowania znacznie wzrosły.

  czytaj więcej

 • Konstytucja biznesu w orzecznictwie sądów

  Konstytucja biznesu w orzecznictwie sądów

  Prawie półtora roku temu w ramach pakietu pięciu ustaw zwanych Konstytucją biznesu weszło w życie prawo przedsiębiorców. Jednym z celów tej regulacji było wprowadzenie licznych uproszczeń oraz ułatwień dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Wraz z jej wejściem w życie pojawiły się – zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i organów – problemy z ich stosowaniem. Niestety, osoby rozpoczynające działalność czasami nawet nie mają szczegółowych informacji na temat prawa przedsiębiorców. Dziś nie tylko przypominamy najważniejsze przepisy, lecz także na podstawie najnowszych orzeczeń przedstawiamy, jak należy je właściwie interpretować.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników