główny akcjonariusz

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu główny akcjonariusz. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące główny akcjonariusz.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Bankowcy boją się wyroku unijnego trybunału. Czy TSUE wstawi się za frankowiczami?

  Bankowcy boją się wyroku unijnego trybunału. Czy TSUE wstawi się za frankowiczami?

  Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy o wsparciu frankowiczów. Bankowcy i spłacający walutowe hipoteki czekają teraz na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zgodności z prawem zapisów w tego typu umowach. Zapytaliśmy przedstawicieli sektora o ocenę potencjalnych konsekwencji decyzji trybunału.

  czytaj więcej

 • Orzeczenie TSUE nie zachwieje bankowym sektorem

  Orzeczenie TSUE nie zachwieje bankowym sektorem

  Biorąc pod uwagę od dawna ukształtowaną już i konsekwentną linię orzeczniczą TSUE, stanowisko rzecznika generalnego w sprawie Dziubak C-260/18 (wedle skarżących postanowienia dotyczące zasad indeksowania kredytu do waluty obcej miały w ich przypadku charakter nieuczciwych – red.) nie powinno być zaskoczeniem dla nikogo, a szczególnie dla banków.

  czytaj więcej

 • Kto zapłaci za frankowy cud? Mieliśmy 10 lat na wypracowanie kompromisowego rozwiązania

  Kto zapłaci za frankowy cud? Mieliśmy 10 lat na wypracowanie kompromisowego rozwiązania

  Oświadczenie rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że zastosowanie w umowie kredytowej nieuczciwej wobec klientów klauzuli dotyczącej sposobu indeksowania kredytu powinno skutkować albo uznaniem umowy za nieważną, albo wykreśleniem tej klauzuli bez zmiany pozostałych, wywołało niepokój w polskim sektorze bankowym i radość frankowiczów oraz ich prawników.

  czytaj więcej

 • KNF karze TFI, a płaci GetBack. Pokrzywdzeni są obligatariusze

  KNF karze TFI, a płaci GetBack. Pokrzywdzeni są obligatariusze

  Konstrukcja umów spółki z TFI powoduje, że sankcje spadają na nią. Informowała o tym nadzór, ale ten i tak nałożył 5 mln zł kary.

  czytaj więcej

 • Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  O miejscu, w którym jesteśmy obecnie, państwowej strategii rozwoju, roli Polskiego Funduszu Rozwoju i pracowniczych planów kapitałowych dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej w redakcji Dziennika Gazety Prawnej: Wiesław Rozłucki (współzałożyciel i pierwszy prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Piotr Borowski (członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Robert Gwiazdowski (niezależny ekspert rynku kapitałowego), Tomasz Czechowicz (założyciel i partner zarządzający Grupy MCI), Aleksander Łaszek (główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju), Maciej Trybuchowski (prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych) oraz Artur Włoch (członek zarządu Alior TFI).

  czytaj więcej

 • Jedlak: Stop bezprawiu, czyli list z przyszłości o bankach i kredytach

  Jedlak: Stop bezprawiu, czyli list z przyszłości o bankach i kredytach

  Czy ci, którzy obstawiają utrzymanie się niskich stóp procentowych, powinni w przyszłości uniknąć skutków ich wzrostu? - pisze redaktor naczelny DGP, Krzysztof Jedlak.

  czytaj więcej

 • Promujmy innowacyjne rozwiązania w budownictwie

  Promujmy innowacyjne rozwiązania w budownictwie

  Budownictwo mieszkaniowe musi stać się jednym z najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki – uważa Piotr Hofman, prezes i główny akcjonariusz HM Inwest SA.

  czytaj więcej

 • Bochniarz: Potrzebujemy otwierania głów po to, by radzić sobie z problemami

  Bochniarz: Potrzebujemy otwierania głów po to, by radzić sobie z problemami

  Ważnym pytaniem podczas rozmowy była kwestia, na ile biznesowe new-normal (czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, ekologia, równouprawnienie) rzeczywiście zmienia działanie organizacji? W odpowiedzi na to pytanie, Bochniarz podkreśliła konieczność zdefiniowania kapitalizmu na nowo: „Zgodziło się w tej sprawie 200 liderów świata biznesu – nie może być jedynym wyznacznikiem efektywności działania firmy jest zysk, jaki ona przynosi dla swoich akcjonariuszy”.

  czytaj więcej

 • HM Inwest podbija poznański rynek mieszkaniowy

  HM Inwest podbija poznański rynek mieszkaniowy

  Jak znaleźć wymarzone mieszkanie i dlaczego akurat w Poznaniu? Stolica Wielkopolski to jedno z tych miast, które w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rozwijają się pod względem inwestycji mieszkaniowych. Bardzo ciekawe propozycje, nie tylko dla Poznaniaków, ma tam HM Inwest SA. 

  czytaj więcej

 • Do arbitrażu trafi więcej sporów korporacyjnych

  Do arbitrażu trafi więcej sporów korporacyjnych

  Zapisy na sąd polubowny w umowie spółki będą wiążące już nie tylko dla spółki i wspólników, lecz także dla organów i członków zarządu. To efekt zmiany w k.p.c., która weszła w życie 8 września.

  czytaj więcej

 • Wyrok TSUE wzmocni gospodarkę? KNF powinna chronić interesy kredytobiorców

  Wyrok TSUE wzmocni gospodarkę? KNF powinna chronić interesy kredytobiorców

  Teza głoszona przez banki, że gospodarka straci 60 mld zł na odwalutowaniu toksycznych kredytów jest nieprawdziwa. To tylko i wyłącznie zagraniczni akcjonariusze banków utracą przyszłe, niezrealizowane i bardzo wysokie zyski. Konsumenci wplątani w toksyczne kredyty odzyskają wolne środki – zarówno te już nadpłacone do banków, jak i te, których nie będą musieli zapłacić w przyszłości. To napędzi popyt konsumpcyjny, na czym zyska cała gospodarka.

  czytaj więcej

 • Nowe obowiązki spółek giełdowych, czyli płace zarządu i rady do ujawnienia

  Nowe obowiązki spółek giełdowych, czyli płace zarządu i rady do ujawnienia

  O tym, ile zarabiają członkowie zarządów i rad nadzorczych w spółkach notowanych na GPW w Warszawie, dowiemy się wkrótce z ich stron internetowych. A dokładnie z zamieszczonych tam polityk wynagrodzeń. Obowiązek ich posiadania i wdrożenia przewiduje projekt regulacji wdrażających przepisy unijne.

  czytaj więcej

 • Każdy się dowie, kto sprawuje kontrolę nad spółką. Rusza Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

  Każdy się dowie, kto sprawuje kontrolę nad spółką. Rusza Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

  Startuje już od 13 października 2019 r. Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego mają pół roku na przekazanie informacji o kluczowych akcjonariuszach i osobach czerpiących korzyści z podmiotu. W przeciwnym razie grozi im kara do 1 mln zł.

  czytaj więcej

 • „Sklep ze spółkami”? Najlepszy adres w Polsce

  „Sklep ze spółkami”? Najlepszy adres w Polsce

  Co wspólnego mają ze sobą Emitel, PKP Energetyka, GetBack, Multikino, kopalnia Krupiński czy CVC, do którego należy m.in. Żabka? Za ruchami właścicielskimi udokumentowanymi w KRS stoi zawsze ta sama osoba – Luksemburczyk legitymujący się paszportem Wielkiej Brytanii Christian Guy Gaunt.

  czytaj więcej

 • Winy banków i frankowiczów. Powstały problem jest ich wspólnym dziełem

  Winy banków i frankowiczów. Powstały problem jest ich wspólnym dziełem

  Wyrok TSUE jest tylko elementem trwającej ponad dekadę wojny między lobby bankowym a kredytobiorcami. Obie strony mają swoje na sumieniu, bo problem jest ich wspólnym dziełem, a ma wpływ na całą gospodarkę i pozostałych klientów banków.

  czytaj więcej

 • Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Nowe obowiązki dla wielu spółek

  Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Nowe obowiązki dla wielu spółek

  Rusza Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Wielu przedsiębiorców ma kłopoty z ustaleniem tego, kogo wpisać. A kto się nie wpisze w ogóle, zapłaci. I to do 1 mln zł.

  czytaj więcej

 • Orlen i Lotos gotowe do fuzji

  Orlen i Lotos gotowe do fuzji

  Co przyniesie przejęcie Lotosu przez PKN Orlen i jak wpłynie na kondycję obu spółek, lokalnych społeczności i polskiej gospodarki? – zastanawiali się uczestnicy debaty „Fuzja Orlenu i Lotosu – nowy wielki polski gracz”

  czytaj więcej

 • Dyrektywa o ochronie sygnalistów. Czas na nowy start

  Dyrektywa o ochronie sygnalistów. Czas na nowy start

  Mamy dwa lata na wdrożenie nowej unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Europejska regulacja jest dosyć kompleksowa – w odróżnieniu od już przyjętych w Polsce i tych projektowanych. Co ważne, nowe przepisy, jeśli chodzi o naruszenia przepisów, mogą mieć szerszy zakres niż sama dyrektywa. A patrząc na ostatnie pomysły dotyczące sygnalistów – np. w projektach ustaw: o jawności życia publicznego oraz o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – można zastanawiać się, czy polski ustawodawca nie pójdzie znowu w stronę szerokiej ochrony sygnalisty i – tak jak tam – przewidzi np. odszkodowanie w wysokości dwuletnich zarobków albo w kwocie miliona złotych.

  czytaj więcej

 • Opłaty mogą zahamować zmianę roszczeń pracowników w trakcie trwania procesu

  Opłaty mogą zahamować zmianę roszczeń pracowników w trakcie trwania procesu

  Za modyfikację żądań trzeba będzie – inaczej niż obecnie – zapłacić od razu. Przewiduje to ostatnia nowelizacja k.p.c. Przy czym nowa zasada dotyczyć będzie zwłaszcza osób najlepiej zarabiających.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników