gerda

Gerda (Gerd) – w mitologii nordyckiej piękna córka olbrzyma Gymira, która została żoną Frejra.


 • Oscary 2016 rozdane. Zobacz, kto wygrał

  Oscary 2016 rozdane. Zobacz, kto wygrał

  Na tegorocznej gali rozdania Oscarów triumfował "Spotlight", który otrzymał statuetkę dla najlepszego filmu. Leonardo DiCaprio dostał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w filmie "Zjawa". Z kolei najlepszą aktorką została Brie Larson („Pokój”). Najlepszą muzykę hollywoodzkie jury usłyszało w „Nienawistnej ósemce” Quentina Tarantino. Sporo Oscarów technicznych zgarnął "Mad Max"

  czytaj więcej

 • "Letnie przesilenie": Film Rogalskiego o dorastaniu w czasie wojny

  "Letnie przesilenie": Film Rogalskiego o dorastaniu w czasie wojny

  O dorastaniu w czasie wojny opowiada film "Letnie przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego. Bohaterami są młodzi ludzie, których beztroska przerwana została przez II wojnę światową. Obraz trafi do kin 22 kwietnia.

  czytaj więcej

 • Eksperci: Deflacja słabnie, ale utrzyma się do końca roku

  Eksperci: Deflacja słabnie, ale utrzyma się do końca roku

  Choć deflacja pozostanie z nami do końca roku, widać symptomy, że wyraźnie słabnie - zauważają ekonomiści po publikacji danych GUS. Wzrost cen napędzi m.in. Program 500 plus.

  czytaj więcej

 • Firmy widzą szanse za oceanem

  Firmy widzą szanse za oceanem

  AKCJA DGP Eksporterzy obrali nowy kierunek – Amerykę Północną. Sprzedaż zagraniczna do tego regionu rośnie w tym roku najbardziej. Nie znaczy to, że firmy nie interesują się Azją. Nadal celują głównie w Chiny.

  czytaj więcej

 • Condohotele dają zarobić

  Condohotele dają zarobić

  Rozwój aparthoteli, nazywanych też condohotelami nabiera w Polsce rozpędu. To model, w którym zazwyczaj firma realizuje projekt, a następnie sprzedaje w nim pokoje lub apartamenty indywidualnym osobom. Aktywność deweloperów wynika z tego, że inwestorzy lokowanie kapitału w condohotele postrzegają jako alternatywę, dla coraz mniej opłacalnych klasycznych form, jak lokaty, giełda, czy fundusze. Jak wyliczają analitycy Gerda Broker, jeszcze w 2012 r. dochody z najmu sięgały dwukrotności przychodów osiąganych z odsetek. Dziś są nawet czterokrotnie wyższe. Do tego rośnie dynamicznie w kraju turystyka. W ostatnich trzech latach, jak wynika z danych GUS, liczba osób zatrzymujących się w obiektach noclegowych zwiększyła się o blisko 2 mln. Do tego przybywa nie tylko gości z kraju, ale i z zagranicy. To o tyle istotne, że goście Ci na miejsce noclegu wybierają hotele i właśnie aparthotele. Podobnie zresztą jak turyści biznesowi.

  czytaj więcej

 • Madryt usuwa ślady frankizmu. Zmienia nazwy 52 ulic i placów

  Madryt usuwa ślady frankizmu. Zmienia nazwy 52 ulic i placów

  Władze Madrytu postanowiły zmienić nazwy 52 ulic i placów upamiętniające dyktaturę generalissimusa Francisco Franco (1939-75) i niektóre jej czołowe postaci, aby spełnić wymogi hiszpańskiej ustawy o pamięci historycznej.

  czytaj więcej

 • Polacy wciąż głodni i chętni do konsumowania

  Polacy wciąż głodni i chętni do konsumowania

  Nasz optymizm co do perspektyw gospodarki dobrze wróży wzrostowi PKB. Ale może też być sygnałem rosnącej presji płacowej.

  czytaj więcej

 • Oscary 2018: "Kształt wody" Guillermo del Toro ze statuetką za najlepszy film

  Oscary 2018: "Kształt wody" Guillermo del Toro ze statuetką za najlepszy film

  "Kształt wody" w reż. Guillermo del Toro został w niedzielę nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu. Baśniowa opowieść z zimną wojną w tle została doceniona też m.in. za reżyserię.

  czytaj więcej

 • Oscary 2018: Zobacz zwycięzców tegorocznej gali! [ZDJĘCIA]

  Oscary 2018: Zobacz zwycięzców tegorocznej gali! [ZDJĘCIA]

  Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła podczas uroczystej gali w Los Angeles tegorocznych laureatów najbardziej prestiżowych nagród w świcie kina. Oscarowa statuetka dla najlepszego filmu trafiła do twórców filmu "Kształt wody" w reż. Guillermo del Toro. Za najlepsze zdjęcia hollywoodzkie jury uznało te wykonane do „Blade Runner 2049". Najlepszym aktorem okazał się Gary Oldman („Czas mroku"), zaś aktorką - Frances McDormand („Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"). Pełną listę zwycięzców znajdziecie TUTAJ

  czytaj więcej

 • Stabat Mater na finał Festiwalu Beethovena

  Stabat Mater na finał Festiwalu Beethovena

  Stabat Mater na 4 głosy solowe, chór i orkiestrę op. 58 Antonina Dvoraka zostanie wykonane na koncercie kończącym 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Odbędzie się w piątek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

  czytaj więcej

 • "Kamerdyner" - nowy film Filipa Bajona o splątanych losach Kaszubów

  "Kamerdyner" - nowy film Filipa Bajona o splątanych losach Kaszubów

  Historia miłosna w cieniu wielkich wydarzeń - "Kamerdyner", film Filipa Bajona inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, opowiadający o skomplikowanych losach Polaków, Kaszubów i Niemców, wejdzie na ekrany kin 21 września.

  czytaj więcej

 • Coraz trudniej obsadzić nowo powstające miejsca pracy

  Coraz trudniej obsadzić nowo powstające miejsca pracy

  Z kwartału na kwartał coraz trudniej o ludzi do obsadzenia nowo powstających miejsc pracy.

  czytaj więcej

 • Wzrost płac znów przyspiesza

  Wzrost płac znów przyspiesza

  W czerwcu średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4848,2 zł i było o 7,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Lekkie majowe spowolnienie okazało się więc jedynie przejściowe i wszystko wskazuje na to, że dynamika płac ponownie przyspieszy.

  czytaj więcej

 • "Kamerdyner" już po premierze. To nowy film Filipa Bajona o miłości i Kaszubach

  "Kamerdyner" już po premierze. To nowy film Filipa Bajona o miłości i Kaszubach

  Epicka opowieść o miłości, która rozwija się wbrew konwenansom na tle wielkiej historii - to "Kamerdyner", najnowszy film Filipa Bajona. Rozpisany na kilkadziesiąt lat obraz o skomplikowanych losach Kaszubów, Niemców i Polaków, miał we wtorek w Warszawie swoją premierę.

  czytaj więcej

 • Złote Lwy dla Pawlikowskiego za "Zimną wojnę". Oto laureaci festiwalu w Gdyni

  Złote Lwy dla Pawlikowskiego za "Zimną wojnę". Oto laureaci festiwalu w Gdyni

  "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, film o miłości, która nie może się udać, została nagrodzona Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Srebrnymi Lwami uhonorowano "Kamerdynera" Filipa Bajona. Nagrody Specjalne otrzymali Marek Koterski i Wojciech Smarzowski.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników