Ganek

* ganek – zagadnienie z zakresu architektury


 • Mniej obowiązków związanych z rozpoczęciem budowy

  Mniej obowiązków związanych z rozpoczęciem budowy

  Pani Maria odziedziczyła działkę budowlaną, na której chce postawić dom jednorodzinny i garaż albo wiatę na samochód. Uważa, że przydałaby się też altana. Jednak przed rozpoczęciem budowy powstrzymują ją skomplikowane procedury, przez które będzie musiała przebrnąć. Czy zmiany w prawie budowlanym spowodowały, że nie będzie już miała obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i składania dokumentów – pyta

  czytaj więcej

 • Reformy nadzoru budowlanego nie będzie

  Reformy nadzoru budowlanego nie będzie

  Po powstającym kodeksie budowlanym nie należy spodziewać się, że dokona rewolucji. Zaproponowaliśmy zmiany w obszarach, co do których wszyscy są zgodni, że potrzebują prawnej korekty – tak o przesłanej właśnie do konsultacji społecznych, po prawie trzech latach prac, księdze budowlanej kodeksu budowlanego mówił podczas ostatniego posiedzenia komisji infrastruktury prof. Marek Wierzbowski, szef komisji kodyfikacyjnej.

  czytaj więcej

 • Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego. Pozwolenia na budowę niepotrzebne?

  Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego. Pozwolenia na budowę niepotrzebne?

  Nowelizację Prawa budowlanego i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił 20 lutego br. Zmienione przepisy mają usprawnić proces budowlany, w szczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, dla których wymóg taki przewidziany był w dotychczasowym prawie.

  czytaj więcej

 • Lata udręki nie usprawiedliwiają wzburzenia

  Lata udręki nie usprawiedliwiają wzburzenia

  Mężczyzna, który zadał trzy ciosy siekierą znienawidzonemu ojcu, usiłował zabić. I nie można tu mówić o silnym wzburzeniu usprawiedliwionym okolicznościami – uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Paradoksalnie na niekorzyść oskarżonego mogło zadziałać to, że kilkukrotnie prosił policję o interwencję.

  czytaj więcej

 • Podatek od altany na działce zależy od jej usytuowania

  Podatek od altany na działce zależy od jej usytuowania

  Pan Jakub, mąż i ojciec dwójki dzieci, mieszkaniec Poznania, zastanawia się nad zakupem działki z altaną. Upatrzył z żoną dwie działki, o powierzchni ok. 400 mkw. z domkami o powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 25 mkw. Jedna jest położona na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, na którym swoją działkę mają przyjaciele pana Jakuba, a druga w pięknym otoczeniu lasu. Zaletą tej drugiej jest, że w okresie letnim można w altanie otworzyć mały sklep. – Zastanawiam się, czy trzeba zapłacić podatki od nieruchomości od tych działek i domków, a jeśli tak, to jakie. Słyszałem, że w tym roku zostały wprowadzone jakieś zmiany w opodatkowaniu – pyta pan Jakub.

  czytaj więcej

 • Na terenie ogródków działkowych nie wolno zamieszkać

  Na terenie ogródków działkowych nie wolno zamieszkać

  Znalazłam ogłoszenie o sprzedaży działki rekreacyjnej z domkiem, położonej na terenie ogródków działkowych. Sprzedający reklamował domek w zasadzie jako całoroczny, gdyż jest murowany, ocieplony, z podpiwniczeniem, z wydzielonymi pomieszczeniami, takimi jak pokój, kuchnia i łazienka. Oferta bardzo mi się podobała, zastanawiam się tylko, czy na działce pracowniczej można mieszkać – pyta pani Zuzanna

  czytaj więcej

 • Co można postawić na działce bez większych formalności

  Co można postawić na działce bez większych formalności

  Budowa ogrodzenia nie wiąże się najczęściej z żadnymi skomplikowanymi formalnościami. Nie ma obowiązku występowania do starosty o wydanie pozwolenia na budowę, a w większości przypadków także zgłaszania mu takiej inwestycji. Przy budowie ogrodzenia od strony działek z sąsiadami, którego wysokość nie przekracza 2,2 m, nie trzeba dopełniać żadnych formalności - więcej o formalnościach przy zabudowie działki dowiesz się z naszego tekstu. 

  czytaj więcej

 • Miarkowanie kar administracyjnych w zaproponowanej wersji może się okazać fikcją

  Miarkowanie kar administracyjnych w zaproponowanej wersji może się okazać fikcją

  Zabawa w policjantów i złodziei jest stara jak świat. Gdy jakieś zjawiska wymykają się spod kontroli rządzących, zaostrza się przepisy. Żeby odstraszało to tych, którzy dopiero zamierzają uprawiać zwalczany przez władze proceder.

  czytaj więcej

 • Podlasie na weekend: 7 miejsc wartych zobaczenia

  Podlasie na weekend: 7 miejsc wartych zobaczenia

  Podlasie rozpostarte na wschodniej ścianie Polski to nie tylko unikatowa natura, drzewostany, fauna i flora. To także ślady kultur, które na przestrzeni wieków przenikały się i pozostały do dziś od Suwałk na północy po Włodawę na południu.

  czytaj więcej

 • Przy sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić PIT. Zapłacony podatek można odzyskać [WZÓR WNIOSKU]

  Przy sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić PIT. Zapłacony podatek można odzyskać [WZÓR WNIOSKU]

  Fiskus nie pobierze podatku dochodowego od zbycia altanki, drzew czy krzewów, jeśli od ich wzniesienia i zasadzenia minęło pół roku. Potwierdzają to liczne interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Powstanie Warszawskie: 74 lata temu zaczęła się rzeź Ochoty

  Powstanie Warszawskie: 74 lata temu zaczęła się rzeź Ochoty

  To była bardzo krótka bitwa. 1 sierpnia, tuż przed godz. 17, rozległy się pierwsze strzały w okolicach domu akademickiego przy placu Narutowicza. „Salwa! Chyba się zaczyna, jest za minutę piąta. Piąta dwadzieścia. Grzeją jak jasna cholera” – wspominała ten moment Anna Bagieńska, wówczas dwudziestotrzyletnia harcerka przydzielona do pomocy medycznej w budynku przy ul. Grójeckiej 45.

  czytaj więcej

 • Polska jako kosmopolityczny żołnierz rewolucji

  Polska jako kosmopolityczny żołnierz rewolucji

  Skoro droga do odbudowy Rzeczpospolitej wiodła po trupach trzech europejskich mocarstw, żadna inna nacja nie wzbudzała takiego entuzjazmu wśród rewolucjonistów jak Polacy.

  czytaj więcej

 • Mur na działce nie świadczy o zabudowie

  Mur na działce nie świadczy o zabudowie

  Co może stać na działce, aby nadal mogła być ona traktowana jak niezabudowana? Ściana, ganek, a może warsztat?

  czytaj więcej

 • Przełomem w życiu Przybory okazał się „Kabaret Starszych Panów"

  Przełomem w życiu Przybory okazał się „Kabaret Starszych Panów"

  15 lat temu, 4 marca 2004 r., zmarł w Warszawie Jeremi Przybora - poeta, autor tekstów legendarnych piosenek, Starszy Pan B z "Kabaretu Starszych Panów"

  czytaj więcej

 • Pomysł na legalizację samowoli budowlanej podzieli obywateli

  Pomysł na legalizację samowoli budowlanej podzieli obywateli

  - Abolicja może zachęcać do łamania prawa. Jak się usankcjonuje jedną samowolę, to będą powstawały kolejne - mówi prof. Tadeusz Markowski dla DGP.

  czytaj więcej

 • Niezwykłe miejsca na Podlasiu. Gdzie warto pojechać?

  Niezwykłe miejsca na Podlasiu. Gdzie warto pojechać?

  Unikatowa w skali Europy przyroda z Puszczą Białowieską na czele to główny, choć niejedyny, walor malowniczego Podlasia. Zabytkowa zabudowa podlaskiej wsi, najgłębsze jezioro w Polsce, polsko-litewskie pogranicze z bogata historią oraz mniej znana Puszcza Knyszyńska to miejsca, które również warto odwiedzić.

  czytaj więcej

 • Altana, wiata, domek letniskowy, basen. Kiedy nie trzeba zgłaszać budowy?

  Altana, wiata, domek letniskowy, basen. Kiedy nie trzeba zgłaszać budowy?

  Chcesz zbudować na swojej działce domek letniskowy, altanę, basen lub wiatę? Dowiedz się, czy musisz spełnić dodatkowe formalności.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników