Funt cypryjski

Funt cypryjski - do 31 grudnia 2007 podstawowa jednostka monetarna Cypru, 1 stycznia 2008 zastąpiona przez euro, jako prawny środek płatniczy do 31 stycznia 2008. 1 funt cypryjski = 100 centów.


 • Kurs EUR/USD zwyżkuje powyżej 1,33 USD

  Kurs EUR/USD zwyżkuje powyżej 1,33 USD

  Na rynku eurodolara utrzymały się pozytywne nastroje, co spowodowało dalszą dynamiczną aprecjację wspólnej waluty względem dolara. Na amerykańskim rynku akcji widać wyczekiwanie na wyniki spółek finansowych, a WIG20 testuje ważne wsparcie na zakończenie słabego tygodnia.

  czytaj więcej

 • Jakie są scenariusze dla Cypru

  Jakie są scenariusze dla Cypru

  We wtorek cypryjski parlament odrzucił uzgodniony w sobotę plan ratunkowy, zakładający między innymi kontrowersyjne jednorazowe opodatkowanie depozytów. Zgromadzony przed parlamentem tłum przyjął tę decyzję okrzykiem triumfu. Czy słusznie?

  czytaj więcej

 • Cena złota blisko technicznych oporów

  Cena złota blisko technicznych oporów

  Wczoraj na rynkach towarów nastroje inwestorów były mieszane. Notowania indeksu CRB tkwiły w konsolidacji w rejonie 293-295 pkt. Wczoraj wartość tego surowcowego agregatu na koniec sesji wyniosła 204,05 pkt. Sytuacja na rynkach walutowych praktycznie nie miała przełożenia na ceny towarów, bowiem wczoraj mieliśmy do czynienia z względną stabilnością wartości dolara – US Dollar Index zanotował spadek o symboliczne 0,05%.

  czytaj więcej

 • Rybiński: Czasy sekretarzy z GS-u

  Rybiński: Czasy sekretarzy z GS-u

  Rok 2020. W konstytucji 27 rozwiniętych krajów świata wprowadzono zapis, że aby zostać prezesem banku centralnego, trzeba wcześniej przepracować co najmniej 5 lat w banku inwestycyjnym Golden Snacks, zwanym w Polsce GS-em. W niektórych krajach wprowadzono wymóg stanowiska dyrektorskiego, w innych wystarczy być sprzątaczką w GS-ie.

  czytaj więcej

 • Pozytywny tydzień dla polskich inwestorów

  Pozytywny tydzień dla polskich inwestorów

  Mijający tydzień był dla inwestorów w Polsce wyjątkowo udany. Rekordowo niskie rentowności obligacji skarbowych, umocnienie złotego w stosunku do głównych walut i zdecydowane odbicie na polskiej giełdzie świadczą o wyraźnej poprawie nastrojów na rodzimym rynku.

  czytaj więcej

 • Kolejne gorsze dane z Polski

  Kolejne gorsze dane z Polski

  Dziś uwaga inwestorów skupiła się na danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej. Okazało się, że również i te dane, po wcześniejszych publikacjach odnośnie inflacji konsumenckiej, inflacji bazowej oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń, były gorsze od oczekiwań rynku. Główny Urząd Statystyczny podał, że w marcu dynamika produkcji przemysłowej spadła o 2,9 proc. w ujęciu rocznym.

  czytaj więcej

 • Rybiński: Nie jesteśmy bezpieczni, system może runąć

  Rybiński: Nie jesteśmy bezpieczni, system może runąć

  Niektóre osoby zaczynają zadawać sobie pytanie: a co jeśli system finansowy, oparty na papierowym i elektronicznym pieniądzu, który wykreował największe długi w gospodarczej historii świata, runie? Co się wtedy stanie, czy oszczędności w bankach będą bezpieczne? Czy będą wypłacane emerytury? I jak się przed tym krachem zabezpieczyć?

  czytaj więcej

 • Rybiński: Upadający banksteryzm i wariant cypryjski

  Rybiński: Upadający banksteryzm i wariant cypryjski

  W historii Europy mieliśmy wiele ustrojów. Były feudalizm, kapitalizm, socjalizm. W minionych 30 latach w USA i Europie Zachodniej zapanował banksteryzm. Ten ustrój charakteryzuje się gwałtownym wzrostem długu jako mechanizmu zniewalania ludzi. Za pomocą przekazów medialnych kreuje się pożądanie przedmiotów: „Weź kredyt, kup sobie nowy samochód, mieszkanie, wyjedź na wakacje”.

  czytaj więcej

 • Rynek bankowy w Europie: sytuacja jest groźna, straty w co trzecim kraju

  Rynek bankowy w Europie: sytuacja jest groźna, straty w co trzecim kraju

  Nowe dane publikowane przez Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdzają, w jak groźnej sytuacji jest wiele systemów bankowych państw UE. Poza krajami skandynawskimi i niektórymi państwami Europy Wschodniej żaden sektor bankowy nie osiąga rozsądnego poziomu dochodowości, a w jednej trzeciej krajów notowane są straty” – takie podsumowanie przedstawili w ostatnich dniach analitycy Deutsche Banku, jednego z dwóch największych graczy w bankowości na naszym kontynencie.

  czytaj więcej

 • "Guardian": Cypr sprzedawał paszporty bogatym Rosjanom

  "Guardian": Cypr sprzedawał paszporty bogatym Rosjanom

  Rosyjscy oligarchowie i ukraińscy miliarderzy skorzystali z kontrowersyjnego rozwiązania, które pozwala rządowi Cypru przyznawać cypryjskie i unijne paszporty w zamian za znaczące inwestycje finansowe w tym kraju - poinformował w poniedziałek "Guardian".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników