french

French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.


 • 11. Festiwal AfryKamera: Filmy prosto z serca rewolucji.

  11. Festiwal AfryKamera: Filmy prosto z serca rewolucji.

  AFRYKAMERA | Afrykańskie opowieści jeszcze nigdy nie były tak uniwersalne. Do niedawna trzymany za gardło przez cenzurę dyktatorów rynek produkcji w Egipcie i Tunezji nie wydawał plonu. Sytuacja zmieniła się wraz z arabską wiosną, w czasie której ludzie po prostu wyciągnęli kamery i zaczęli rejestrować to, co dzieje się dookoła

  czytaj więcej

 • Gregory Porter: Rasowy jazzman romansuje z popem

  Gregory Porter: Rasowy jazzman romansuje z popem

  MUZYKA | Na czwartej płycie Porter penetruje rejony r’n’b, gospel i bluesowe. Śpiewa niezwykle rytmicznie, na luzie, bawiąc się swoim przyjaznym wokalem. To bardzo osobista płyta: odwołuje się na niej do swojego syna, zmarłej matki, z którą był bardzo blisko związany.

  czytaj więcej

 • Francja potrafi być brutalna, ale tego nie pokazuje

  Francja potrafi być brutalna, ale tego nie pokazuje

  Kadry z „marszów jedności” po ataku na redakcję „Charlie Hebdo” okraszone ironicznym komentarzem, przypominanie przezwiska prezydenta Hollande’a – Pan Budyń. Trudno o większe nieporozumienie. Paryż potrafi grać na arenie międzynarodowej nie mniej brutalnie niż Amerykanie i Rosjanie, co najwyżej ma subtelniejszy PR.

  czytaj więcej

 • Chiny: Co roku gubi się pół miliona seniorów

  Chiny: Co roku gubi się pół miliona seniorów

  Co roku w Chinach gubi się pół miliona staruszków, zwłaszcza w rejonach wiejskich i małych miasteczkach, gdzie nie istnieją zorganizowane usługi dla osób w trzecim wieku, których krewni wyemigrowali do wielkich miast - mówią wyniki najnowszego studium.

  czytaj więcej

 • Najlepsze prawnicze kino. Znasz wszystkie filmowe klasyki? [TOP 10]

  Najlepsze prawnicze kino. Znasz wszystkie filmowe klasyki? [TOP 10]

  Czasy rewelacyjnych dramatów sądowych już minęły. Próżno więc czekać na produkcję, która dorówna poziomem takiemu majstersztykowi jak "12 gniewnych ludzi". Z tego powodu przygotowaliśmy dla was zestawienie najlepszych filmów o tematyce prawniczej i zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. Koniecznie sprawdźcie naszą listę!

  czytaj więcej

 • Triumf Łukasza Kubota i Marcelo Melo na Wimbledonie

  Triumf Łukasza Kubota i Marcelo Melo na Wimbledonie

  Rozstawieni z "czwórką" Łukasz Kubot i brazylijski tenisista Marcelo Melo pokonali Austriaka Olivera Maracha i Chorwata Mate Pavica 5:7, 7:5, 7:6 (7-2), 3:6, 13:11 w finale Wimbledonu. To drugi wielkoszlemowy tytuł Polaka, który poprzednio również triumfował w deblu.

  czytaj więcej

 • Forgotten righteous. Polish envoy in Bern saved hundreds of Jews from the Holocaust

  Forgotten righteous. Polish envoy in Bern saved hundreds of Jews from the Holocaust

  Aleksander Ładoś, Polish envoy in Bern, together with Jewish associations active in Switzerland and United States saved hundreds of Jews from the Holocaust. Previously unpublished documents, seen by ‘Dziennik Gazeta Prawna’, depict how a complex, diplomatic intrigue helped polish officials save lives.

  czytaj więcej

 • Nie takie piękne Chiny. Na czym polega pragmatyzm komunistów?

  Nie takie piękne Chiny. Na czym polega pragmatyzm komunistów?

  Europa chce, a tak naprawdę musi i powinna, uśmiechać się do autorytarnego rządu Chin. Co to oznacza dla nas i tak hołubionej przez Zachód demokracji?

  czytaj więcej

 • „Lepiej już było" po raz setny w stołecznym Teatrze Współczesnym

  „Lepiej już było" po raz setny w stołecznym Teatrze Współczesnym

  Esmeralda Quipp, była aktorka szekspirowska na emeryturze, bardzo skromnej emeryturze, nie dość, że traci ukochanego kota, to również dach nad głową. Jako osoba niekonwencjonalna i bardzo zdesperowana usiłuje w niebanalny sposób rozwiązać swoje problemy.

  czytaj więcej

 • Ashkenazy: I’m congratulating the Polish government on going forward with this law

  Ashkenazy: I’m congratulating the Polish government on going forward with this law

  "Today I congratulate the Polish government. In just seven days it achieved something that Polish diplomacy couldn’t achieve in 70 years" - saidcofounder of Beit Warszawa Severyn Ashkenazy in an interview with Dziennik Gazeta Prawna.

  czytaj więcej

 • Bąk: Zrobić ci masaż czy złamać kręgosłup? [Audi RS4 i A8 50TDI]

  Bąk: Zrobić ci masaż czy złamać kręgosłup? [Audi RS4 i A8 50TDI]

  Jestem gorącym zwolennikiem teorii, że człowiek w życiu powinien robić to, co lubi. Bo tylko wówczas będzie robił to dobrze. Jeden z moich znajomych został przymuszony przez ojca do tego, by pójść na studia medyczne. Wiecie, jak to się skończyło? Przez pięć lat migał się, jak umiał, od wszelkich zajęć, na których trzeba było choćby wbić wykałaczkę w brzuch żaby. Bo nienawidził widoku krwi. A co robi dzisiaj? Jest bardzo dobrym specjalistą od PR-u. Serio. Zawodowo zajmuje się psuciem krwi dziennikarzom.

  czytaj więcej

 • Mieszanka kryminału i filozoficznej farsy. „Siódma funkcja języka" Bineta

  Mieszanka kryminału i filozoficznej farsy. „Siódma funkcja języka" Bineta

  KSIĄŻKI | Czy rzeczywiście był to wypadek? A może komuś zależało na śmierci wybitnego teoretyka semiologii, który odkrył klucz do siódmej funkcji języka? Siódma funkcja języka… Funkcja performatywna, która pozwala temu, kto ją opanował, przekonać każdego i w każdych okolicznościach. Czy rzeczywiście istnieje? Czy jest instrukcją obsługi? Czarnoksięską sztuczką? „Siódma funkcja języka" Laurenta Bineta to „mieszanka kryminału i filozoficznej farsy".

  czytaj więcej

 • Kapela ze Wsi Warszawa i Zespół z Miasta Doznań zagrają na OFF-ie

  Kapela ze Wsi Warszawa i Zespół z Miasta Doznań zagrają na OFF-ie

  Na OFFie jak zwykle wspominamy: i debiut Much sprzed dekady, i pieśni naszych przodków w reinterpretacjach Kapeli ze Wsi Warszawa. Ale patrzymy też śmiało w przyszłość, którą uosabiają znakomici debiutanci: Rolling Blackouts Coastal Fever i Fontaines D.C.

  czytaj więcej

 • Pożar w Ontario coraz bliżej autostrady transkanadyjskiej

  Pożar w Ontario coraz bliżej autostrady transkanadyjskiej

  Jeden z 39 pożarów lasów w północno-wschodniej części prowincji Ontario w Kanadzie grozi zamknięciem odcinka autostrady transkanadyjskiej, czyli systemu dróg łączącego wschód z zachodem kraju - alarmują w poniedziałek władze prowincji.

  czytaj więcej

 • Dziennikarze europejscy: Prawdziwa obrona internautów to dostęp do niezależnej i różnorodnej informacji

  Dziennikarze europejscy: Prawdziwa obrona internautów to dostęp do niezależnej i różnorodnej informacji

  Parlament Europejski zbiera się w końcu marca, żeby ostatecznie przegłosować dyrektywę o prawach autorskich. Tekst dyrektywy, od niemal trzech lat stanowiącej przedmiot zaciekłych sporów, ma wreszcie zapewnić mediom i artystom uzyskanie części dochodów generowanych w sieci dzięki ich twórczości). Na razie największą część zysku przechwytują amerykańskie olbrzymy internetu - piszą europejscy dziennikarze i wyjaśniają fake newsy, które krążą na temat dyrektywy o prawach autorskich.

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Ustawa wiatrakowa trafiła do szuflady

  Baca-Pogorzelska: Ustawa wiatrakowa trafiła do szuflady

  Czy ja przypadkiem ostatnio nie pisałam o tym, że rząd w końcu przeprasza się z wiatrakami? Pardon, my french, ale kogoś chyba wiatrak uderzył, ponieważ jak się okazuje, specustawa, która miała wspomóc inwestorów chcących budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku, utknęła w martwym punkcie. Potwierdzili mi to zarówno posłowie PiS, jak i źródła w resorcie energii, a także sami zainteresowani.

  czytaj więcej

 • Festiwal Wschód Piękna 2019 pełny zagranicznych smaczków

  Festiwal Wschód Piękna 2019 pełny zagranicznych smaczków

  Już po raz piąty na Warmii odbędzie się festiwal World Orchestra – Wschód Piękna. Tradycyjnie, dwa pierwsze dni festiwalowe słuchacze spędzą w Olsztynie, a trzeci - zamykający dzień na łonie natury w Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen) w Olsztynku.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników