
Szesnaście. Tyle razy w ostatnim roku zmieniło
się prawo farmaceutyczne. Zaledwie siedem – kodeks spółek handlowych.
Choć do k.s.h. należy inny rekord. Podczas 84. posiedzenia Sejmu obecnej
kadencji, w lipcu 2019 r., przegłosowano trzy różne nowelizacje
kodeksu. Posłowie przyznawali, że w sumie nie odróżniają procedowanych
projektów. Wiedzieli, że wszystkie „dotyczą spółek”.
czytaj więcej

Lobbing nie ma u nas dobrej prasy. Tym i wysokimi kosztami zwykle tłumaczy się niewielką aktywność polskich podmiotów w Brukseli.
czytaj więcej

Właściwie dofinansowana ochrona zdrowia nie tylko podnosi jakość życia obywateli, lecz także może być motorem napędowym dla innych sektorów
czytaj więcej

Sejm ostatniej kadencji przyjął ok. 900 ustaw. Ale kilkudziesięciu istotnych nie zdążył, zapomniał lub zmieniła się koncepcja. Postanowiliśmy przyjrzeć się, czego parlamentarzyści nie przegłosowali.
czytaj więcej

Koncerny farmaceutyczne ograniczają konkurencję, żeby jak najdłużej zachować monopol na rynku. Robią to kosztem pacjentów.
czytaj więcej
![Dojść do granicy w biznesie [WYWIAD z prof. Pawłem Łukowem]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3893000/3893231-spolka-firma-145-107.jpg)
- Nie da się bazować wyłącznie na zaufaniu do busoli moralnej danej firmy – mówi prof. Paweł Łuków z Uniwersytetu Warszawskiego.
czytaj więcej

Bezumowny brexit grozi Europie niedoborami leków na poziomie 1,1-1,6 mld funtów w półrocznej perspektywie - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Problem dotyczy również Polski, która w wypadku twardego brexitu byłaby narażona na tego utrudnienia - dodano.
czytaj więcej

Znaczenie firm farmaceutycznych na polskim rynku podzieliłabym na dwa obszary: Przede wszystkim bezpieczeństwo lekowe, które gwarantują firmy produkujące tutaj leki. Po drugie wpływ na polską gospodarkę i jej rozwój oparty na wiedzy.
czytaj więcej

Pacjenci, lekarze i farmaceuci mają kłopoty – na rynku brakuje szczepionek. Niektóre preparaty już w ogóle nie wrócą do sprzedaży, inne mogą się pojawić dopiero w 2022 r. Największy kłopot jest z profilaktyką przeciw HPV. To wirus prowadzący do raka szyjki macicy. Problemy dotyczą także szczepionek przeciwko odrze, ospie oraz grypie.
czytaj więcej

Co państwo poczują, gdy
odkryją, że cała polityka, którą żyją media oraz portale
społecznościowe, to tylko teatrzyk dla naiwnych, podczas gdy kluczowe
decyzje zapadają gdzie indziej? Jeśli ktoś chce zmierzyć się z tymi
emocjami, to proszę przeczytać książkę angielskiego dziennikarza
Jacquesa Perettiego „Zakulisowe umowy, które zmieniły świat”.
czytaj więcej

Trend zastępowania ludzi maszynami jest podsycany deficytem na rynku pracowników.
czytaj więcej

Jeśli Boliwia szerzej otworzy się na inwestorów z Europy i Stanów Zjednoczonych, może stać się dla nich ważnym przyczółkiem w przededniu nowego technologicznego wyścigu.
czytaj więcej
![Można zapłacić 5 proc. PIT i CIT – czyli kto może skorzystać z IP Box [PODCAST]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4318000/4318456-145-107.jpg)
IP Box to ulga, która została wprowadzona z początkiem 2019 r. Polega na
objęciu 5-proc. stawką dochodu z kwalifikowanych praw własności
intelektualnej (IP), czyli m.in. z patentów, praw ochronnych na
wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, a
nawet autorskiego prawa do programu komputerowego. Posłuchaj podcastu.
czytaj więcej

Z refundacją leków na choroby rzadkie nie jest najgorzej. Spośród 337 leków zarejestrowanych na te schorzenia w Unii Europejskiej 116 leków jest refundowanych w Polsce głównie na podstawie programów lekowych – poinformował na konferencji naukowej poświęconej chorobom rzadkim Jakub Gierczyński z Uczelni Łazarskiego.
czytaj więcej

Prowadzący aptekę mogą pomniejszyć przychód o wydatki na studia doktoranckie z farmacji – potwierdził dyrektor KIS.
czytaj więcej

Samorząd apteczny uważa, że przygotowane przepisy spowodują, że farmaceuci będą zmuszani przez właścicieli placówek do wykonywania nieetycznych działań.
czytaj więcej

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w piątek prezydenta USA Donalda Trumpa, by nie udzielał mu poparcia przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin. Powiedział też, że najlepiej by było, aby oba kraje nie ingerowały w wybory drugiej strony.
czytaj więcej

Organizacja zrzeszająca czołowych europejskich producentów leków apeluje do KE o szybkie podjęcie prac nad uniezależnieniem przemysłu farmaceutycznego od chińskiego widzimisię
czytaj więcej

W Brukseli ministrowie odpowiedzialni za sprawy zdrowia dyskutowali o problemach związanych z dostępem do leków w UE. Wskazywali, że potrzebna jest unijna strategia walki z problemem i zachęty, które sprawią, że produkcja leków będzie wracać do Unii.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników