finanse maciej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu finanse maciej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące finanse maciej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Miecz Damoklesa nad warszawską giełdą

  Miecz Damoklesa nad warszawską giełdą

  Nad GPW krąży widmo likwidacji akcyjnej części OFE, a więc de facto nacjonalizacji istotnej części spółek na niej notowanych. Jedynym sposobem, by wyzwolić giełdę od tej klątwy, jest likwidacja funduszy i przeniesienie ich aktywów do trzeciego filaru. Zmiany w systemie emerytalnym dokonane w latach 2011 i 2013 radykalnie zmieniły działanie jego części kapitałowej. Rząd PO-PSL zapewniał, że nie odbiją się one na kondycji GPW.

  czytaj więcej

 • Klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jeszcze nie ma, a już jest do poprawki

  Klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jeszcze nie ma, a już jest do poprawki

  Sejm zajmie się dziś po raz pierwszy rządowym projektem, który ma zapobiegać transakcjom dokonywanym tylko dla korzyści podatkowej. Niewielkie zmiany pozwoliłyby uniknąć zarzutu niekonstytucyjności – mówili wczoraj eksperci z firmy doradczej Deloitte.

  czytaj więcej

 • Protest frankowiczów w Warszawie: "Prezydencie czas spełnić obietnice", "Stop bankowemu niewolnictwu"

  Protest frankowiczów w Warszawie: "Prezydencie czas spełnić obietnice", "Stop bankowemu niewolnictwu"

  Złożenia w Sejmie projektu ustawy o pomocy dla frankowiczów, rozpoczęcia debaty na ten temat w mediach oraz włączenia przedstawicieli frankowiczów do prac nad ustawą - domagali się od prezydenta Andrzeja Dudy uczestnicy manifestacji, która odbyła się w sobotę w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Zakończył się European Excutive Forum w Warszawie

  Zakończył się European Excutive Forum w Warszawie

  Zakończyła się czwarta edycja „European Executive Forum”, która w tym roku odbyła się w Warszawie pod hasłem „Age of innovations”. Podczas 6 paneli dyskusyjnych wybitni przedstawiciele biznesu i nauki z Polski i z zagranicy debatowali nad kierunkiem dla polskich przedsiębiorstw w dobie rewolucji technologicznej. Wśród partnerów wydarzenia były firmy takie jak Totalizator Sportowy, BMW i Pfizer. Po raz pierwszy zostały też przyznane prestiżowe statuetki „European Leadership Awards”, by uhonorować najlepsze przedsiębiorstwa, wybitnych menedżerów i liderów biznesu, którzy wyróżniają się zaangażowaniem w rozwój gospodarczy kraju oraz przestrzegają zasad etyki prowadzenia biznesu. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. PKN Orlen, Michał Sołowow i Google Polska.

  czytaj więcej

 • Autostradowa gra o wielkie pieniądze

  Autostradowa gra o wielkie pieniądze

  Dla firm budowlanych napięte terminy i organizacja dużych imprez to pretekst do domagania się od inwestorów dodatkowych pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Podatek od supermarketów: Handlowcy ważniejsi niż budżet

  Podatek od supermarketów: Handlowcy ważniejsi niż budżet

  Najpóźniej po długim majowym weekendzie mamy poznać ostateczną wersję nowego podatku od handlu.

  czytaj więcej

 • Kusiciele z bronią: Dziennikarze żołnierzami koncernów zbrojeniowych w walce o kontrakt

  Kusiciele z bronią: Dziennikarze żołnierzami koncernów zbrojeniowych w walce o kontrakt

  Wielkie firmy zbrojeniowe zarabiają wielkie pieniądze. W swojej grze o kontrakty chętnie wykorzystują także dziennikarzy. Pieniądze, które się przewijają przy zakupie broni i wszelkiego rodzaju sprzętu dla wojska, są olbrzymie. Także w Polsce. Oto kilka przykładów: na zakup śmigłowców wielozadaniowych mamy wydać ok. 13 mld zł – taką kwotę podawali poprzedni włodarze Ministerstwa Obrony Narodowej z ministrem Tomaszem Siemoniakiem na czele.

  czytaj więcej

 • Miłosz: Kabaret, nie strategia

  Miłosz: Kabaret, nie strategia

  Aktualizacja strategii Polskiej Grupy Zbrojeniowej – to brzmi dumnie. Przyznam szczerze, ostrzyłem sobie zęby na ten punkt konferencji dotyczącej strategii przemysłowo-obronnej zorganizowanej w ubiegłym tygodniu przez think tank Narodowe Centrum Studiów Strategicznych. W końcu PGZ to twór, który tworzy kilkadziesiąt spółek polskiego przemysłu obronnego o rocznych obrotach sięgających 5 m ld zł. I zatrudnia prawie 20 tys. ludzi.

  czytaj więcej

 • Klauzula przeciw optymalizacji może zadziałać wstecz

  Klauzula przeciw optymalizacji może zadziałać wstecz

  Wbrew wcześniejszym zapowiedziom fiskus będzie mógł zakwestionować wiele już istniejących struktur , dzięki którym podatnicy unikali opodatkowania. Wszystko przez zmianę słowa „ czynność ” na „ korzyść ”

  czytaj więcej

 • Mieszkaniówka chroni się etapami: Ochrona klientów deweloperów kuleje

  Mieszkaniówka chroni się etapami: Ochrona klientów deweloperów kuleje

  Deweloperzy są rekordowo aktywni, ale ochrona ich klientów jeszcze kuleje. Branża mieszkaniowa przeżywa jeden z najlepszych okresów w historii. Do rekordowych 86,5 tys. lokali, które deweloperzy zaczęli budować w 2015 r., w I kwartale doszło kolejne 16,5 tys. Ta dobra passa nie do końca idzie w parze z ochroną kupujących.

  czytaj więcej

 • Urzędy skarbowe przekażą uczelni PIT absolwenta? Na tej podstawie szkoła ma dostać dotację

  Urzędy skarbowe przekażą uczelni PIT absolwenta? Na tej podstawie szkoła ma dostać dotację

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) chce hojniej dotować te uczelnie, których absolwenci osiągają sukces na rynku pracy. A o tym świadczą ich zarobki. Dlatego rozważa pomysł, aby dane o absolwentach uzyskiwać z PIT-ów. Resort otrzymywałby informacje na ten temat z urzędów skarbowych. MNiSW na razie nie przeprowadziło symulacji tego rozwiązania. Pieniądze dla uczelnie za sukces absolwenta byłyby przyznawane w ramach dodatkowej dotacji projakościowej.

  czytaj więcej

 • Koniec resortowej samowolki. Obywatel.pl poprawi działanie stron ministerstw

  Koniec resortowej samowolki. Obywatel.pl poprawi działanie stron ministerstw

  Porządek musi być. Obywatel.pl poprowadzi po ujednoliconych stronach internetowych ministerstw. Na trzech ogromnych wydrukach grupa dziennikarzy przykleja kolorowe karteczki oznaczając, co im się podoba, a co nie na stronach trzech resortów: sportu, rolnictwa i cyfryzacji. – Wielkie zdjęcie z konferencji o hokeju.

  czytaj więcej

 • Firmy transportowe nie chcą płacić za zaniedbania rządu

  Firmy transportowe nie chcą płacić za zaniedbania rządu

  Z początkiem lipca wchodzą w życie przepisy wykonawcze do francuskiej ustawy loi Macron, które nakładają liczne obowiązki m.in. na firmy transportowe prowadzące przewozy do tego kraju. Od tego czasu przedsiębiorca będzie musiał wyposażyć kierowcę i swojego przedstawiciela na terenie Francji w zaświadczenie o oddelegowaniu. Firmy, które nie mają reprezentantów nad Sekwaną, będą musiały ich ustanowić.

  czytaj więcej

 • MFW: Ostrożnie z wiekiem emerytalnym i frankiem

  MFW: Ostrożnie z wiekiem emerytalnym i frankiem

  Po Moody’s do grona instytucji krytycznie podchodzących do zamiarów rządu dołączył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Pozostawienie przez agencję Moody’s bez zmian oceny wiarygodności kredytowej Polski na rynkach finansowych zostało przyjęte z ulgą. W stosunku do euro i dolara złoty zyskał ponad 4 gr.

  czytaj więcej

 • Biznes włączył się do budowania e-administracji. Najwięcej do powiedzenia mają bankowcy

  Biznes włączył się do budowania e-administracji. Najwięcej do powiedzenia mają bankowcy

  Przedsiębiorcy z urzędnikami wspólnie pracują w siedmiu grupach powołanych przez ministra rozwoju. Cel? Informatyzacja państwa. Nieprzypadkowo najwięcej do powiedzenia w tej kwestii mają bankowcy. Udział partnerów biznesowych ma pomóc w wypracowaniu efektywnych ekonomicznie rozwiązań, które będą odpowiadały na zapotrzebowanie społeczne – tłumaczy Justyna Mosoń z resortu rozwoju. Do współpracy zaproszono m.in. Piotra Alickiego i Macieja Wyszoczarskiego z PKO BP, Pawła Widackiego ze Związku Banków Polskich, byłego wiceprezesa PWPW Andrzeja Boguna, a także przedstawicieli First Data Polska, eService czy Gemalto.

  czytaj więcej

 • Przestępstwa finansowe: Będą częstsze kary dla firm za działania szefów

  Przestępstwa finansowe: Będą częstsze kary dla firm za działania szefów

  Resort sprawiedliwości poprawi przepisy dotyczące przestępstw białych kołnierzyków. Firmy będą częściej karane za działania swoich szefów.

  czytaj więcej

 • Mija pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy: Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Mija pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy: Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Złożone w Sejmie projekty ws. emerytur i kwoty wolnej od podatku, decyzje ws. sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wzmocnienie polityki historycznej – to główne tematy krajowe składające się na obraz prezydentury Andrzeja Dudy w rok po zwycięstwie w wyborach.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników