Fajki

Fajki - żargonowa nazwa, stworzona przez myśliwych i leśników, która przyjęła się w terminologii przyrodniczej, określająca górną parę kłów dzika.


 • USA: Zmarł założyciel "Playboya" Hugh Hefner

  USA: Zmarł założyciel "Playboya" Hugh Hefner

  W wieku 91 lat zmarł w środę założyciel "Playboya" Hugh Hefner, który w latach 60. pomógł zapoczątkować rewolucję seksualną swoim przełomowy magazynem dla mężczyzn i zbudował wokół niego imperium biznesowe. Agencja AP nazywa Hefnera "palącym fajkę hedonistą".

  czytaj więcej

 • Paweł Kasprzak z Obywatele RP: Nie stoję na Krakowskim Przedmieściu za kasę, nie jestem płatnym pachołkiem zabójców prezydenta

  Paweł Kasprzak z Obywatele RP: Nie stoję na Krakowskim Przedmieściu za kasę, nie jestem płatnym pachołkiem zabójców prezydenta

  Demonstrowanie dla demonstrowania działa demobilizująco. To jest dowodzenie samemu przed sobą, jak bardzo jesteśmy bezsilni. Utwierdzanie się w przekonaniu, że nic się nie da zrobić, bo oni, władza, i tak wszystko olewają – mówi lider Obywateli RP.

  czytaj więcej

 • Fajki nie-pokoju, czyli tytoniowa wojna cenowa

  Fajki nie-pokoju, czyli tytoniowa wojna cenowa

  Budżet państwa dostaje od branży papierosowej około 25 mld zł podatków rocznie. Mógłby więcej, gdyby nie nasilające się starcie o rynek.

  czytaj więcej

 • Od sprzedaży melasy należy się podatek

  Od sprzedaży melasy należy się podatek

  Odpady z trzciny cukrowej, które nadają się do spalenia w fajkach wodnych, są opodatkowanym wyrobem tytoniowym – potwierdził NSA.

  czytaj więcej

 • Bąk: Zostało nam taplanie się w błocie [Land Rover Discovery V]

  Bąk: Zostało nam taplanie się w błocie [Land Rover Discovery V]

  Brzytwy zostały wyparte przez golarki z procesorami, noży się nie ostrzy, bo są ceramiczne, drzewa na opał nie rąbie, bo przyjeżdża pod kominek już pocięte na szczapy, ogniska nie trzeba rozpalać, bo jest grill gazowy, bronić wioski przed najazdem bandytów też nie, bo od tego jest alarm i firma ochraniarska. Palenie powoduje impotencję, alkohol skraca życie, polowanie na zwierzynę jest niehumanitarne, zaś broń palna cieszy się w społeczeństwie równie dużą sympatią co grzybica.

  czytaj więcej

 • Rzeka nielegalnych papierosów płynie do Polski ze Wschodu

  Rzeka nielegalnych papierosów płynie do Polski ze Wschodu

  Nie trzeba być geniuszem biznesu, by wiedzieć, że na kontrabandzie można zarobić. Ze Wschodu płynie więc do Polski rzeka nielegalnych papierosów.

  czytaj więcej

 • Nepal: Zakaz marihuany podczas święta boga Śiwy [REPORTAŻ]

  Nepal: Zakaz marihuany podczas święta boga Śiwy [REPORTAŻ]

  Hindusi obchodzą Śiwaratri, święto ku czci boga Śiwy. Do Paśupatinath w Nepalu, jednej z najważniejszych świątyń hinduizmu, przybyło ok. 1,3 mln pielgrzymów. Dotąd w czasie Śiwaratri mogli palić marihuanę, lecz w tym roku policja zapowiedziała aresztowania.

  czytaj więcej

 • Auta, które udają. Wiele marek straciło swój charakter

  Auta, które udają. Wiele marek straciło swój charakter

  Wiele marek utraciło swój pierwotny charakter. Zerwały z korzeniami. Ich samochody nie są złe, ale nie mają niczego wspólnego z tym, jak je zapamiętaliśmy z przeszłości. Szkoda...

  czytaj więcej

 • Co warto zwiedzić w Sandomierzu

  Co warto zwiedzić w Sandomierzu

  Sandomierz to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na ziemi świętokrzyskiej. Zachwyci zarówno poszukiwaczy pięknej architektury, jak i miłośników przyrody. Oto lista najciekawszych atrakcji tego miasta.

  czytaj więcej

 • Bąk: Nissan, niech cię prąd kopnie! [FELIETON]

  Bąk: Nissan, niech cię prąd kopnie! [FELIETON]

  Mamy wolny rynek, ogromną konkurencję i asortyment wszelkiej maści produktów tak szeroki, że nowo budowane supermarkety muszą mieć wielkość lotniskowców, aby to wszystko pomieścić. A mimo to pewne rzeczy od razu kojarzymy z konkretnymi markami. Weźmy takie dżinsy – obecnie produkuje je mniej więcej milion firm na świecie, ale gdy ktoś pyta mnie o pierwsze skojarzenie, odpowiadam bez wahania: Levi’s. Maszynki do golenia? Oczywiście Gillette! Scyzoryk? Rzecz jasna Victorinox, nie ma innego. Gacie do pływania to Speedo, krem – Nivea, sztućce wyłącznie od Gerlacha, pasta do zębów Colgate, jogurt Danona, ketchup Heinza, majonez musi być Kielecki, a piwo z Żywca.

  czytaj więcej

 • Będą nowe obowiązki podatkowe. E-papierosy z akcyzą od 2019 roku

  Będą nowe obowiązki podatkowe. E-papierosy z akcyzą od 2019 roku

  Nowela ustawy o podatku akcyzowym wprowadza opodatkowanie tą daniną płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich od 1 stycznia 2019 roku. Do tego czasu przedstawiciele branży tytoniowej będą musieli uporać się z obowiązkiem banderolowania tych produktów.

  czytaj więcej

 • Rząd bierze się za uszczelnianie akcyzy. Jak wygląda walka z szarą strefą?

  Rząd bierze się za uszczelnianie akcyzy. Jak wygląda walka z szarą strefą?

  Straty budżetowe związane z szarą strefą w obszarze tytoniowym szacowane były w ostatnich latach na kilka do nawet kilkunastu miliardów złotych rocznie. By zagwarantować wpływy z akcyzy, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej kontrolują częściej, a rząd proponuje nowe rozwiązania.

  czytaj więcej

 • Mit napoleoński jako mit założycielski. Zaczynamy cykl niepodległościowy

  Mit napoleoński jako mit założycielski. Zaczynamy cykl niepodległościowy

  Narodziny Księstwa Warszawskiego w 1807 r. dowodziły, że odbudowa Rzeczypospolitej wymaga zburzenia w Europie zastanego porządku. Ale wbrew temu, co deklarował Napoleon, nasz los w niewielkim stopniu spoczywał w naszych rękach.

  czytaj więcej

 • Bąk: Witaj w epoce streamingu [Jaguar i-Pace]

  Bąk: Witaj w epoce streamingu [Jaguar i-Pace]

  W święta odbyłem sentymentalną podróż do przeszłości. W piwnicy u rodziców znalazłem pudło z winylami z czasów, gdy jeszcze robiłem w pieluchę, oraz nieco późniejszych, gdy zużytymi pieluchami rzucałem w młodszą siostrę. Wyjąłem z niego m.in. bajki Brzechwy i „Ptasie radio” Juliana Tuwima wytłoczone na małych, 7-calowych talerzach, dwupłytowy nierozpakowany album Abby (wydaje mi się, że to już okaz kolekcjonerski), kultowy „Back in Black” AC/DC, a także składankę amerykańskiego disco z lat 80.

  czytaj więcej

 • Wyrok 3,5 roku więzienia dla "króla dopalaczy"

  Wyrok 3,5 roku więzienia dla "króla dopalaczy"

  Na karę 3 lat i 6 miesięcy więzienia skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Łodzi 32-letniego Dawida B. zwanego "królem dopalaczy", którego prokuratura oskarżyła o sprzedaż dopalaczy i sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób.

  czytaj więcej

 • Trochę o nowym Mercedesie A200

  Trochę o nowym Mercedesie A200

  Eksperci donoszą, że nasze dzieci to mięczaki – ich mięśnie mają konsystencję purée ziemniaczanego, nie odróżniają piłki lekarskiej od piłki do metalu i są święcie przekonane, że „skok przez kozła” to nowa lektura szkolna. Badania przeprowadzone przez AWF dowodzą, że współczesny 10-latek utrzymuje się w zwisie na drążku najwyżej osiem sekund, podczas gdy my za młodu mogliśmy to robić na trzepaku pod blokiem przez całą dobę. I wyłącznie wrzeszcząca „Obiad!!! Do domu!!!!” z trzeciego piętra matka była w stanie sprawić, że kurczowy uścisk puszczał. Nasze potomstwo ma słabsze wyniki w bieganiu i skakaniu niż my, gdy byliśmy w ich wieku. Prawdopodobnie nawet dzisiaj będziecie w stanie zrobić więcej pompek niż wasz nastoletni syn. Zresztą niewykluczone, że jedyna pompka, jaką zna, to ta od roweru. Oczywiście pod warunkiem, że jest hipsterem. Bo w przeciwnym wypadku nie wie nawet, co to rower.

  czytaj więcej

 • 911 powodów, by (nie) napić się wina

  911 powodów, by (nie) napić się wina

  Mój poranny dojazd do pracy trwa średnio 32 minuty i 15 sekund. Rytualnie wypijam w tym czasie kawę, wypalam dwa papierosy i słucham Volbeata, ewentualnie jakichś innych ostrzejszych kapel, które pobudzają mnie do życia. Tak, wiem, że 10-kilometrowa przebieżka w leginsach oraz koktajl z jarmużu i kalarepy byłyby lepszym i zdrowszym rozwiązaniem. Problem polega na tym, że ja ani nie lubię biegać, ani nie wezmę do ust niczego, co konsystencją i zapachem przypomina to, co się ulało niemowlęciu. Za to bardzo lubię fajki, kawę i Volbeata.

  czytaj więcej

 • Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Branża budowlana notorycznie boryka się z problemami prawnymi. Pomimo, że wokandy sądowe pełne są spraw toczonych na tle umów o roboty budowlane, uczestnikom procesu inwestycyjnego wciąż zdarza się błędnie ocenić swoją sytuację prawną. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie wyroków sądów (głównie Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych) istotnych dla branży budowlanej, które zapadły w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wyselekcjonowaliśmy przede wszystkim ważne rozstrzygnięcia dotyczące obszarów spornych, pojawiających się przy realizacji inwestycji, które wydane zostały na tle kluczowych przepisów kodeksu cywilnego. Wśród nich są tak istotne zagadnienia jak odstąpienia od umowy, kary umowne czy gwarancja jakości robót. Żeby publikacja mogła posłużyć jako ściąga przy ocenie bieżących problemów procesu inwestycyjnego, każdy wyrok opatrzyliśmy krótkim komentarzem, wskazującym na jego praktyczne skutki.

  czytaj więcej

 • Szkoła na wojnie z e-papierosami

  Szkoła na wojnie z e-papierosami

  Główny inspektor sanitarny ostrzega rodziców przed elektronicznymi papierosami, które wchodzą do szkół.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników