ewidencji samochodów

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ewidencji samochodów. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ewidencji samochodów.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czas przejazdów przedstawiciela handlowego jest czasem pracy

  Czas przejazdów przedstawiciela handlowego jest czasem pracy

  TEZA: Czasem pracy (art. 128 par. 1 kodeksu pracy) pracownika wykonującego obowiązki pracownicze na określonym obszarze, do czego niezbędne jest stałe przemieszczanie się, jest także czas poświęcony na niezbędne przejazdy. Jest więc obojętne, jakim środkiem transportu pracownik się przemieszcza (własnym, dostarczonym przez pracodawcę czy publicznym), jak również czym się zajmuje w czasie przejazdu (prowadzi samochód, świadczy pracę możliwą do wykonania w czasie przejazdu czy też odpoczywa). Za czas pracy może być również uznany czas poświęcony na wykonywanie obowiązków pracowniczych w miejscu zamieszkania pracownika, jeżeli nie ma on zorganizowanego przez pracodawcę żadnego miejsca (biura), które mogłoby być traktowane jako filia siedziby pracodawcy.

  czytaj więcej

 • Czy kierowcy Ubera lub ogłaszający się w BlaBlaCar muszą pamiętać o fiskusie?

  Czy kierowcy Ubera lub ogłaszający się w BlaBlaCar muszą pamiętać o fiskusie?

  Pan Michał kupił niedawno nowoczesne auto. Znajomi pochwalili zakup i wspomnieli o czymś, co nie daje mu teraz spokoju. Podobno nie trzeba już być taksówkarzem, aby móc dorobić na przewozie ludzi. – Sprawdziłem informacje na ten temat w internecie. Okazało się, że mogę wykorzystywać w ten sposób auto zarówno w mieście, jak i poza jego granicami, gdy np. wybieram się w dłuższą trasę. Pomagają w tym internetowe aplikacje Uber i BlaBlaCar. Chciałbym skorzystać z takiej możliwości, szybciej zwróci mi się zakup, ale czy nie będą mnie czekały problemy z fiskusem – martwi się czytelnik.

  czytaj więcej

 • PiS znalazł pomysł na Ubera? Resort infrastruktury zmienia przepisy dotyczące przewozu osób

  PiS znalazł pomysł na Ubera? Resort infrastruktury zmienia przepisy dotyczące przewozu osób

  Resort infrastruktury rozpoczyna prace nad zmianą przepisów dotyczących rynku przewozu osób.

  czytaj więcej

 • Remont nieruchomości: Można odliczyć tyle, na ile wyceni rynek

  Remont nieruchomości: Można odliczyć tyle, na ile wyceni rynek

  Kto nabywa i remontuje nieruchomość, nie będąc jeszcze przedsiębiorcą, ten z chwilą wprowadzenia jej do firmy ma prawo ustalić jej wartość początkową według ceny rynkowej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Zabawki Wielkiego Brata: Informacje o obywatelach zbierają nie tylko służby

  Zabawki Wielkiego Brata: Informacje o obywatelach zbierają nie tylko służby

  Coraz więcej narzędzi jest wykorzystywanych przez różne instytucje do zbierania informacji o obywatelach; choć w wielu przypadkach założenia są słuszne, może to prowadzić do ograniczania wolności i głębokiej ingerencji w prawa człowieka - ostrzega Fundacja Panoptykon w swoim przewodniku.

  czytaj więcej

 • Tylko niektóre godziny podróży służbowej policjanta są wliczane do czasu pracy

  Tylko niektóre godziny podróży służbowej policjanta są wliczane do czasu pracy

  Resort spraw wewnętrznych potwierdza: dojazdu do i z miejsca delegacji poza godzinami służby nie wlicza się do czasu pracy. Wyjątek stanowi wyjazd w czasie normalnych godzin służby

  czytaj więcej

 • NSA: Cesja leasingu sprzed 2013 r. nie ma negatywnych skutków fiskalnych

  NSA: Cesja leasingu sprzed 2013 r. nie ma negatywnych skutków fiskalnych

  Sąd wziął stronę podatników, którzy zawarli kontrakty przed nowelizacją. Stwierdził, że jeśli ich warunki są wypełnione, a zmienili się tylko sygnatariusze, to wbrew dotychczasowej opinii fiskusa brak jest podstaw do uznania, że to nowa umowa

  czytaj więcej

 • Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Okres wakacji pozwala na rozkręcenie sezonowego biznesu. W tym czasie jak grzyby po deszczu powstają lodziarnie, małe przydrożne bary (nierzadko w prowizorycznych warunkach), smażalnie ryb. Intratną inwestycją jest także założenie pola biwakowego lub kempingu. To, że jest to tymczasowa działalność, która prowadzona jest niekiedy zaledwie przez 2-3 miesiące, wcale nie oznacza, iż nie wiążą się z nią określone problemy, równie istotne jak w przypadku działalności całorocznej. Przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania przedsiębiorców, uwzględniając najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych. Bierzemy też pod uwagę ostatnie zmiany przepisów, a wśród nich m.in. znowelizowane od 16 kwietnia br. rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 22, poz. 169 ze zm.).

  czytaj więcej

 • Do odliczenia tylko 50 proc. VAT od aut testowych

  Do odliczenia tylko 50 proc. VAT od aut testowych

  Przedsiębiorca, który nie prowadzi ewidencji przebiegu samochodów demonstracyjnych, nie odejmie 100 proc. podatku naliczonego zapłaconego przy ich zakupie i eksploatacji – orzekł łódzki WSA.

  czytaj więcej

 • Samochód w firmie: Wciąż jest problem z wyjazdami lokalnymi

  Samochód w firmie: Wciąż jest problem z wyjazdami lokalnymi

  Od zwrotu wydatków za korzystanie z prywatnego samochodu do służbowych jazd lokalnych trzeba naliczyć podatek – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

  czytaj więcej

 • Amortyzacja: Minister finansów łagodniejszy niż sąd

  Amortyzacja: Minister finansów łagodniejszy niż sąd

  Według fiskusa do kosztów można zaliczyć niezamortyzowaną część środków trwałych kupionych z dotacji. Z taką interpretacją nie zgadza się NSA.

  czytaj więcej

 • Kilometrówki: Kukiz’15 chce podwyżki. I to poważnej

  Kilometrówki: Kukiz’15 chce podwyżki. I to poważnej

  Stawki użytkowania samochodów nie były zmieniane od 2007 r. Do Sejmu wpłynął właśnie projekt ustawy, który ma je urealnić.

  czytaj więcej

 • Autostradowe korki mogą zniknąć. Winiety zastąpią bramki?

  Autostradowe korki mogą zniknąć. Winiety zastąpią bramki?

  Resort infrastruktury rozważa scenariusz, w którym po 2018 r. kierowcy korzystający z płatnych dróg będą używać winiet – dowiedział się DGP. To może być prawdziwe remedium na zatory na bramkach.

  czytaj więcej

 • Kolejny projekt e-państwa, nad którym wisi tajemnicze fatum

  Kolejny projekt e-państwa, nad którym wisi tajemnicze fatum

  Chodzi o wartą 140–150 mln zł Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). Projekt jest zagrożony od co najmniej roku. Jedną z pierwszych decyzji Prawa i Sprawiedliwości po objęciu władzy było przesunięcie wdrożenia ze stycznia 2016 na początek 2017 r. Miało to dać czas na spokojne przygotowania – od strony technicznej i legislacyjnej. Wszystko wskazuje na to, że PiS również powinie się noga na CEPiK.

  czytaj więcej

 • Podejrzenie użycia samochodu do celów prywatnych wyklucza pełne odliczenie

  Podejrzenie użycia samochodu do celów prywatnych wyklucza pełne odliczenie

  Przedsiębiorca nie potrąci całego VAT od wydatków związanych z autem, które nawet hipotetycznie mógłby wykorzystywać nie tylko w działalności gospodarczej – wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

  czytaj więcej

 • Elektroniczna ewidencja czasu pracy: Realna pomoc czy zagrożenie dla firmy?

  Elektroniczna ewidencja czasu pracy: Realna pomoc czy zagrożenie dla firmy?

  Elektroniczna ewidencja wejść i wyjść z pracy może być pożyteczna, ale nie należy przeceniać jej znaczenia. Pracodawcy powinni być też ostrożni, bo nieprawidłowości w jej prowadzeniu mogą być wykorzystane przeciwko nim

  czytaj więcej

 • Poradnia rachunkowa z 8 sierpnia 2016

  Poradnia rachunkowa z 8 sierpnia 2016

  ● W jaki sposób klasyfikować wypłacone na rzecz osoby fizycznej wynagrodzenie za tłumaczenie tekstu● Czy zakup nowych opon do samochodu osobowego to ulepszenie środka trwałego● Jakie sprawozdania są właściwe dla wykazania należności rozłożonej na raty● Jak ująć w księgach fakturę wystawioną na inny podmiot niż nabywca● Do kiedy naliczać odpisy amortyzacyjne od zlikwidowanego środka trwałego częściowo zamortyzowanego

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników