europejskim czynności

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu europejskim czynności. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące europejskim czynności.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Dyrektywa PSD2: 5 zmian w usługach płatniczych zwiększających bezpieczeństwo konsumenta

  Dyrektywa PSD2: 5 zmian w usługach płatniczych zwiększających bezpieczeństwo konsumenta

  Pojawienie się na rynku nowych rodzajów usług płatniczych oraz gwałtowny wzrost płatności elektronicznych również tych realizowanych za pomocą urządzeń przenośnych, wymusiły na ustawodawcy unijnym potrzebę uregulowania rynku usług płatności detalicznych. Co to oznacza dla konsumentów?

  czytaj więcej

 • Co decyduje o (niskiej) wydajności budownictwa?

  Co decyduje o (niskiej) wydajności budownictwa?

  To sektor z najniższym wzrostem wydajności w ciągu ostatnich 20 lat na całym świecie. Konsekwencją tego jest potrzeba zwiększenia zatrudnienia lub nadgodzin ludzi, których praca i tak jest ze swej natury ciężka. Wzrost produktywności w tej branży pomógłby tak pracownikom, jak i pracodawcom: szybszym terminom realizacji inwestycji budowlanych towarzyszyłby wyższy wzrost płac. Czy jest to możliwie, biorąc pod uwagę realia przemysłu budowlanego?

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Spółka akcyjna zajmuje się produkcją zaawansowanych urządzeń dla różnych branż produkcyjnych. Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności często nabywa usługi i towary od zagranicznych kontrahentów. W większości przypadków zakupiony towar przyjeżdża z państw Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o usługi, to są one kupowane zarówno w ramach Wspólnoty, jak i z państw trzecich. W poprzednich latach zdarzało się, że księgowość firmy dowiadywała się o nabytych usługach w kilka miesięcy po ich wykonaniu przez zagranicznego kontrahenta. Najczęściej było to tak, że świadczący przesyłał fakturę, jednocześnie upominając się o zapłatę, a pracownik spółki, który obsługiwał z jej strony transakcję, dopiero wówczas przekazywał do księgowości dokument i wraz z nim informację. Niejednokrotnie główna księgowa spółki zwracała się do szefów innych działów z prośbą, aby ci motywowali swoich pracowników do tego, aby niezwłocznie przekazywali informacje o imporcie usług, ale skutek tych próśb był mizerny. Również zarząd był informowany o usprawnieniu przepływu informacji dla wyeliminowania częstych korekt składanych deklaracji VAT, jednak i to nie pomogło. Tłumaczenie pracowników dokonujących zakupu usług od zagranicznych kontrahentów zawsze było takie samo: owszem, nabywają takie świadczenia, ale zagraniczni kontrahenci przekazują faktury z opóźnieniem i dopiero wówczas mogą oni dostarczyć je do księgowości.

  czytaj więcej

 • Autostrada i państwo na wojennej ścieżce: Koncesjonariusz A2 idzie do TSUE

  Autostrada i państwo na wojennej ścieżce: Koncesjonariusz A2 idzie do TSUE

  Koncesjonariusz odcinka A2 w kierunku Niemiec nie zamierza oddać 1,2 mld zł. Planuje strategię: skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz polskich sądów.

  czytaj więcej

 • Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  OPIS SYTUACJI: Produkty ABC sp. z o.o. wyróżniają się na rynku charakterystycznym kolorem opakowania. Wprawdzie spółka posiada zarejestrowany znak towarowy, ale chciałaby też zastrzec firmowy kolor. Co więcej, ze względu na zwiększenie nakładów na sprzedaż internetową oraz mobilne kanały dystrybucji zarząd pragnie zlecić opracowanie melodii mającej być swoistą wizytówką jej produktów. Prezes spółki słyszała o zmianach w prawie własności przemysłowej oraz rozszerzeniu definicji znaku towarowego. Planuje zatem uzyskanie dodatkowej ochrony także dla tego wyróżnika.

  czytaj więcej

 • Drobne kradzieże zmorą handlowców. Jak z nimi walczyć zgodnie z prawem

  Drobne kradzieże zmorą handlowców. Jak z nimi walczyć zgodnie z prawem

  Właściciel jednego ze sklepów w Barlinku skarżył się na liczne kradzieże, rzekomo dokonywane przez osoby z Ukrainy. Postanowił więc wywiesić informację: „Każdy obywatel Ukrainy po opuszczeniu kasy będzie poddany kontroli”. To dyskryminujące i mogące naruszać dobra osobiste działanie było desperacką próbą poradzenia sobie z drobnymi kradzieżami, które (niekoniecznie dokonywane przez imigrantów ze Wschodu) są często zmorą sklepikarzy. Powyższy incydent zainspirował nas, by wyjaśnić, w jakich okolicznościach wolno kontrolować zawartość torby klienta, jak zgodnie z prawem ująć (i unieruchomić) rabusia, kiedy należy wezwać policję i czy warto zatrudniać licencjonowanego ochroniarza.

  czytaj więcej

 • ETPC zajmie się skargami na przymusowe ekshumacje

  ETPC zajmie się skargami na przymusowe ekshumacje

  Zdaniem skarżących zarządzenie ekshumacji wbrew woli bliskich oraz pozbawienie ich skutecznych środków odwoławczych naruszają m.in. ich prawo do prywatności i życia rodzinnego gwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

  czytaj więcej

 • Trybunał w Strasburgu prawdopodobnie oceni TK

  Trybunał w Strasburgu prawdopodobnie oceni TK

  Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskim władzom, że przyjął do merytorycznego rozpoznania skargi wdów niezgadzających się na ekshumację ich bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej. Zrobił to, mimo że droga sądowa w Polsce nie została wyczerpana. Trybunał Konstytucyjny ciągle bowiem nie ocenił, czy brak możliwości odwołania się od decyzji prokuratury jest zgodny z ustawą zasadniczą.

  czytaj więcej

 • Burzliwa dyskusja o proteście rezydentów. Okrzyki i oskarżenia na sali plenarnej

  Burzliwa dyskusja o proteście rezydentów. Okrzyki i oskarżenia na sali plenarnej

  Trwająca w Sejmie debata na temat protestu rezydentów przebiega burzliwie, wypowiedzi posłów przemawiających na mównicy są często zakłócane okrzykami z sali. Dyskusji przysłuchują się przedstawiciele rezydentów, część ubrana w białe fartuchy i koszulki z hasłami protestu.

  czytaj więcej

 • Będą kary za blokowanie numerów alarmowych. Prezydent podpisał ustawę

  Będą kary za blokowanie numerów alarmowych. Prezydent podpisał ustawę

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przewidującą kary aresztu, ograniczenia wolności lub 1,5 tys. zł grzywny za umyślnie i nieuzasadnione blokowanie telefonicznych numerów alarmowych, zwłaszcza 112, 997, 998 i 999 - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

  czytaj więcej

 • Zakaz handlu w niedziele znalazł się na zakręcie

  Zakaz handlu w niedziele znalazł się na zakręcie

  Ograniczenie w sprzedaży może się opóźnić. Powodem są wątpliwości co do trybu prac nad projektem i ewentualnej pomocy publicznej dla niektórych handlowców.

  czytaj więcej

 • Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Kierowany przez ługańskiego separatystę Doncoaltrade jeszcze w 2016 r. sprowadzał do Polski antracyt – wynika z dokumentacji firmy.

  czytaj więcej

 • Podczas 26. Finału WOŚP zbierze pieniądze na sprzęt dla noworodków

  Podczas 26. Finału WOŚP zbierze pieniądze na sprzęt dla noworodków

  Nowoczesny sprzęt dla szpitali położniczych - to cel przyszłorocznego 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował w poniedziałek szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak. Kolejny Finał WOŚP odbędzie się 14 stycznia 2018 r.

  czytaj więcej

 • Strasburg nie powstrzyma ekshumacji smoleńskich

  Strasburg nie powstrzyma ekshumacji smoleńskich

   Do 22 listopada Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma czas na odniesienie się do skarg bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej na przymusowe otwarcie grobów. Europejski Trybunał Praw Człowieka prowadzi postępowanie pod kątem naruszenia przez Polskę prawa do prywatności i życia rodzinnego, a także prawa do skutecznego środka zaskarżenia.

  czytaj więcej

 • Lekarze ze Wschodu receptą rządu na dziury kadrowe i presję płacową w służbie zdrowia

  Lekarze ze Wschodu receptą rządu na dziury kadrowe i presję płacową w służbie zdrowia

  Rząd chce ściągnąć do Polski medyków ze Wschodu. Planuje uproszczenia w ich zatrudnianiu, by załatać dziury kadrowe i osłabić presję płacową w służbie zdrowia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników