europejskim bankiem

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu europejskim bankiem. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące europejskim bankiem.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Komitety audytu pod lupą KNF. Jak należy się przygotować do kontroli?

  Komitety audytu pod lupą KNF. Jak należy się przygotować do kontroli?

  Pod koniec ubiegłego roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wysyłał do jednostek zaufania publicznego ankiety. Zawierały one pytania m.in. o sposób weryfikacji przez organy statutowe wymogu niezależności członków komitetu audytu. Okazuje się, że urząd planuje iść za ciosem i jako jeden z priorytetów na ten rok stawia sobie przeprowadzenie kontroli w spółkach pod kątem prawidłowego wypełniania obowiązków z ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. UKNF przypomina, że sankcje za naruszenie przepisów są surowe. To kary finansowe do 10 proc. rocznych przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz zakaz pełnienia funkcji członka zarządu bądź innego organu zarządzającego przez okres od roku do trzech lat.

  czytaj więcej

 • KNF chce wspierać FinTechy i… wiedzieć o nich więcej

  KNF chce wspierać FinTechy i… wiedzieć o nich więcej

  W ubiegły piątek Urząd Komisji Nadzoru Finansowego uruchomił Program Innovation Hub. To platforma informacyjno-szkoleniowa stworzona z myślą zarówno o start-upach, jak i dojrzałych firmach, które chcą wykorzystywać nowoczesne technologie informatyczne w obszarze usług finansowych (ang. FinTech). Przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie UKNF w identyfikacji właściwych przepisów prawa, innych regulacji i stanowisk nadzorczych mających zastosowanie do danego modelu biznesowego, oferowanego produktu lub usługi finansowej. Ponadto mogą otrzymać informacje o zasadach działania nadzoru, trybie uzyskania zezwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności oraz dokumentach i wytycznych dostępnych na stronie internetowej organu nadzorczego.

  czytaj więcej

 • 10 proc. najbogatszych Polaków posiada 40 proc. wartości całkowitego majątku nas wszystkich. Czego jeszcze dowiadujemy się z raportu NBP?

  10 proc. najbogatszych Polaków posiada 40 proc. wartości całkowitego majątku nas wszystkich. Czego jeszcze dowiadujemy się z raportu NBP?

  Przeciętne polskie gospodarstwo dysponuje majątkiem o wartości 264 tysięcy złotych – wynika z badania NBP. Ta liczba jednak niewiele mówi o rzeczywistości, ponieważ nierówności majątkowe są w Polsce znacznie większe niż w przypadku dochodów, o czym świadczy wyższa wartość współczynnika Giniego dla majątku netto (57 proc.) niż dla dochodu (32 proc.).

  czytaj więcej

 • Jerzy Kwieciński nowym ministrem inwestycji i rozwoju [SYLWETKA]

  Jerzy Kwieciński nowym ministrem inwestycji i rozwoju [SYLWETKA]

  Dotychczasowy wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński stanął na czele resortu inwestycji i rozwoju. Był współtwórcą "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" (SOR).

  czytaj więcej

 • Przeciętna polska rodzina może spać spokojnie po wzięciu kredytu

  Przeciętna polska rodzina może spać spokojnie po wzięciu kredytu

  Na tle innych krajów europejskich mamy niewiele. W ubiegłym roku Narodowy Bank Polski we współpracy ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego po raz drugi pochylił się nad zasobnością gospodarstw domowych w Polsce.

  czytaj więcej

 • Morawiecki po rozmowie z Junckerem: Udało mi się przekonać szefa KE do polskich argumentów

  Morawiecki po rozmowie z Junckerem: Udało mi się przekonać szefa KE do polskich argumentów

  Wierzę, że przedstawienie naszych racji i naszego całościowego patrzenia na system wymiaru sprawiedliwości trafi do Komisji Europejskiej - mówił we wtorek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem.

  czytaj więcej

 • Pomysł Mateusza Morawieckiego. "Wyjaśnimy krajom UE wiele nieporozumień"

  Pomysł Mateusza Morawieckiego. "Wyjaśnimy krajom UE wiele nieporozumień"

  W ciągu kilku tygodni zaprezentujemy "białą księgę", w której rząd przedstawi państwom członkowskim Unii Europejskiej kwestię reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce - zapowiedział w trakcie spotkania z korespondentami zagranicznymi w Polsce premier Mateusz Morawiecki.

  czytaj więcej

 • Emigranci wciąż ślą do Polski pieniądze

  Emigranci wciąż ślą do Polski pieniądze

  Choć liczba rodaków przebywających za granicą w celach zarobkowych wzrosła w ciągu sześciu lat o 455 tys., to suma pieniędzy przesyłanych przez nich co roku do kraju utrzymuje się na stałym poziomie. W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. było to prawie 12,2 mld zł, czyli o 0,4 proc. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego – wynika z danych NBP. – Bardzo prawdopodobne, że w całym 2017 r. emigranci przysłali swoim rodzinom ponad 16 mld zł, czyli kwotę podobną jak w poprzednich kilku latach – ocenia dr Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

  czytaj więcej

 • 172 miliardy złotych. Polska korzyść z Unii

  172 miliardy złotych. Polska korzyść z Unii

  Do końca 2017 r. w ramach obecnej perspektywy finansowej podpisano umowy na projekty z unijnym dofinansowaniem o wartości ponad 278 mld zł – wynika z zestawienia umów publikowanego przez resort rozwoju

  czytaj więcej

 • Zarobki na zleceniu będą jawne?

  Zarobki na zleceniu będą jawne?

  Rejestr umów cywilnoprawnych obejmie też osoby na zleceniach. W niektórych przypadkach będzie jawny, w innych przekazywany tylko szefowi CBA.

  czytaj więcej

 • Prof. Modzelewski: Przystąpienie do strefy euro to decyzja charakterze ustrojowym i politycznym

  Prof. Modzelewski: Przystąpienie do strefy euro to decyzja charakterze ustrojowym i politycznym

  Przystąpienie państwa członkowskiego do strefy euro jest zawsze decyzją o charakterze ustrojowym i politycznym – powiedział PAP prof. Witold Modzelewski. „Nie ma takich metod pomiaru, które by wskazały wyższość bądź niższość stanu, w którym jesteśmy obecnie” - dodał.

  czytaj więcej

 • Woś: Uważajcie na „doktrynę sztucznego wzrostu”

  Woś: Uważajcie na „doktrynę sztucznego wzrostu”

  Czy wielkie spowolnienie zachodnich gospodarek po 2008 r. właśnie się skończyło? Patrząc na słupki wzrostu gospodarczego za ubiegły rok, można śmiało postawić taką tezę. Niemcy wyszli z dołka już parę lat temu. Amerykanie też. Teraz również Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania czy nawet Japonia zaliczyły solidny wzrost PKB w okolicach 2 proc. Czasem nawet 3 proc. Z tym już da się żyć.

  czytaj więcej

 • Im więcej aut na prąd, tym większe zapotrzebowanie na energię. A co ze smogiem?

  Im więcej aut na prąd, tym większe zapotrzebowanie na energię. A co ze smogiem?

  Im więcej aut na prąd, tym większe zapotrzebowanie na energię. Tylko jak mamy ją produkować, by nie oddychać jeszcze gęstszym smogiem, i jak ją przesyłać, by sieć wytrzymała ogromne przeciążenie

  czytaj więcej

 • Zakładanie firmy w dziesięć minut będzie możliwe

  Zakładanie firmy w dziesięć minut będzie możliwe

  Polska gospodarka stoi małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Pod względem nowo powstałych firm zajmujemy szóstą pozycję spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Niewielkie podmioty gospodarcze wypracowują aż 48 proc. polskiego PKB i tworzą 4,6 mln miejsc pracy. Jednocześnie, jak pokazują badania, takich małych firm mogłoby być znacznie więcej. Polacy marzą o własnej działalności gospodarczej, ale obawiają się skomplikowanych procedur.

  czytaj więcej

 • Beata Kempa leci do Jordanii. "Chcemy zbadać jaka pomoc potrzebna uchodźcom na miejscu"

  Beata Kempa leci do Jordanii. "Chcemy zbadać jaka pomoc potrzebna uchodźcom na miejscu"

  Podstawowym celem wizyty w Jordanii jest dokładne rządowe rozeznanie co do zakresu i formy pomocy - powiedziała minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa tuż przed swoim wylotem do tego kraju. W Jordanii Kempa ma odwiedzić dwa obozy dla uchodźców.

  czytaj więcej

 • Pewniejsze płatności bezgotówkowe. UE zaostrza kary za wyłudzanie prywatnych danych

  Pewniejsze płatności bezgotówkowe. UE zaostrza kary za wyłudzanie prywatnych danych

  Minimum trzy lata więzienia będzie grozić hakerom, którzy wyłudzą prywatne dane. Podwyższenie kary wymusi nowa dyrektywa unijna mająca ułatwić walkę z przestępstwami kartowymi.

  czytaj więcej

 • Kiedy Sejm uchwali RODO? Ministerstwo podaje termin

  Kiedy Sejm uchwali RODO? Ministerstwo podaje termin

  Będziemy się starać, aby w kwietniu parlament uchwalił ustawę o ochronie danych osobowych, tak aby przedsiębiorcy mieli czas na przygotowanie się do niej - mówił w poniedziałek koordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników