europejskich świadczyło

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu europejskich świadczyło. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące europejskich świadczyło.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Narodziny PiSonomiki. Oto wszystkie skutki wyższej pensji minimalnej

  Narodziny PiSonomiki. Oto wszystkie skutki wyższej pensji minimalnej

  Czy inflacja eksploduje i za towary i usługi zapłacimy więcej? Firmy zaczną uciekać z wynagrodzeniami w szarą strefę? Jak poradzą sobie z tym samorządy, szkoły i szpitale?

  czytaj więcej

 • Pewność prawa? Nie żartujmy!

  Pewność prawa? Nie żartujmy!

  Szesnaście. Tyle razy w ostatnim roku zmieniło się prawo farmaceutyczne. Zaledwie siedem – kodeks spółek handlowych. Choć do k.s.h. należy inny rekord. Podczas 84. posiedzenia Sejmu obecnej kadencji, w lipcu 2019 r., przegłosowano trzy różne nowelizacje kodeksu. Posłowie przyznawali, że w sumie nie odróżniają procedowanych projektów. Wiedzieli, że wszystkie „dotyczą spółek”.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Na ile władza powinna się angażować w różne projekty unowocześniające gospodarkę, jak powinna wyglądać współpraca urzędników i przedsiębiorców, jak ci ostatni mogą wpływać na ważne polityczne decyzje – o tych sprawach dyskutowano w redakcji Dziennika Gazety Prawnej w ramach projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.

  czytaj więcej

 • Związek Banków Polskich o wyroku TSUE ws. kredytów frankowych: Roszczenie banku mogłoby bowiem istotnie przewyższyć stan zobowiązań kredytobiorcy

  Związek Banków Polskich o wyroku TSUE ws. kredytów frankowych: Roszczenie banku mogłoby bowiem istotnie przewyższyć stan zobowiązań kredytobiorcy

  Unieważnienie umowy kredytowej w CHF prowadzi do niekorzystnych skutków dla obu stron - zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy. Roszczenie banku mogłoby bowiem istotnie przewyższyć stan zobowiązań kredytobiorcy, który istniałby przy utrzymaniu umowy w mocy, wynika z opracowania zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich (ZBP). 

  czytaj więcej

 • Dziwna wojna, niemrawa kampania. Czego ludzie oczekują od polityki [REPORTAŻ]

  Dziwna wojna, niemrawa kampania. Czego ludzie oczekują od polityki [REPORTAŻ]

  Moi sąsiedzi popierający PiS mają syna na Zachodzie i on ostatnio specjalnie przyjechał zagłosować. Ja mam syna w Warszawie i nie przyjechał. Taki mają stopień mobilizacji po tej drugiej stronie

  czytaj więcej

 • NPBP: Przyszłość ma na imię przedsiębiorczość

  NPBP: Przyszłość ma na imię przedsiębiorczość

  Czy to się komuś podoba, czy nie, biznes przesądzi o kolejnych dziesięcioleciach naszego kraju. Dlatego DGP już po raz siódmy zorganizował akcję, w której sercu są przedsiębiorcy.

  czytaj więcej

 • Pięć przykazań rozsądnego frankowicza

  Pięć przykazań rozsądnego frankowicza

  Po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku, dotyczącego tzw. „kredytów frankowych”, wiele osób, posiadających kredyty w tej walucie, postanawia walczyć w sądzie o swoje prawa. Pamiętajmy jednak, by nie dać się ponieść fali emocji i entuzjazmu, wywołanych wydaniem wyroku, i zadbać o swoje sprawy w sposób bezpieczny i profesjonalny.

  czytaj więcej

 • Zbrodnia się przedawnia, ale kredyt frankowy nie [WYWIAD]

  Zbrodnia się przedawnia, ale kredyt frankowy nie [WYWIAD]

  - Tylko zbrodnie przeciwko ludzkości nie podlegają przedawnieniu. Nie jestem w stanie zrozumieć co kierowało ustawodawcą, ażeby ochronę przed przedawnieniem roszczeń przedsiębiorców przeciwko konsumentom, podnosić tak wysoko. Z założenia nasz system ochrony konsumentów powinien ich chronić jako z definicji słabszą stronę umowy z przedsiębiorcą. Tymczasem jest dokładnie na odwrót - mówi mec. Dawid Biernat.

  czytaj więcej

 • Kampanijny alfabet. Z przymrużeniem oka

  Kampanijny alfabet. Z przymrużeniem oka

  czytaj więcej

 • Jurasz: To nie PiS wygrał wybory, to liberalne elity je przegrały

  Jurasz: To nie PiS wygrał wybory, to liberalne elity je przegrały

  W Polsce wybory wygrywa się zazwyczaj nie dlatego, że jest się silnym, ale dlatego, że przeciwnik jest słabszy. Czy też może raczej należałoby powiedzieć „jeszcze słabszy”. Jeśli przyjrzeć się PiS i PO, to łatwo zauważyć, że pod względem uwiądu intelektualnego obie partie mogą w zasadzie ze sobą konkurować. PiS sprawia wrażenie potęgi, ale tak naprawdę jest przecież polityczną wydmuszką, w której dawno zamarła debata. Rządzące ugrupowanie ma, owszem, sprawną kampanię i dobry PR, ale jeśli na początku rządów można było mieć nadzieję, że jest modernizacyjną alternatywą dla „ciepłej wody w kranie” proponowanej przez PO, to dzisiaj już widać, że było to jedynie iluzją. PO okazało się jednak jeszcze słabsze.

  czytaj więcej

 • Profilaktyka przede wszystkim

  Profilaktyka przede wszystkim

  W panelu „Zdrowie publiczne – ile może zyskać gospodarka na poprawie zdrowia Polaków?” dyskutujący skupili się na tym co, należy zrobić, żeby jak najbardziej ograniczyć koszty

  czytaj więcej

 • Co mówi się w Niemczech o wyborach w Polsce?

  Co mówi się w Niemczech o wyborach w Polsce?

  Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" komentując w poniedziałek wyniki wyborów w Polsce podkreśla, że ich wynik był przewidywalny. Tak bardzo, że zwycięski PiS prawie się nie cieszył - uważa magazyn.

  czytaj więcej

 • Bez konkurencji na rynku urzędowych e-doręczeń

  Bez konkurencji na rynku urzędowych e-doręczeń

  Komisja Europejska oceni, czy są powody do przekazania Poczcie Polskiej obsługi e-korespondencji z administracji. MSZ sugerowało ryzyko niezgodności z prawem UE.

  czytaj więcej

 • Grajewski: Polacy na obczyźnie się nie zmobilizowali

  Grajewski: Polacy na obczyźnie się nie zmobilizowali

  W mediach, w szczególności tych społecznościowych, przez całą wyborczą niedzielę wrzucano fotografie kolejek tworzących się przed lokalami utworzonymi za granicą. Nawet godzinę trzeba było czekać w głównym lokalu w Berlinie, w cierpliwość trzeba było uzbroić się również w Londynie. „Mobilizacja wyborców za granicami kraju” – brzmiała najczęstsza interpretacja długich kolejek. Prawdą jest, że zarówno przekroczenie 90 tys. zarejestrowanych wyborców na terenie Wielkiej Brytanii czy ponad 50 tys. na terenie Niemiec to dotychczasowy rekord. Z dostępnych już rezultatów dość jasno wynika, że za granicą mobilizował się przede wszystkim elektorat partii opozycyjnych. W europejskich stolicach Polacy częściej niż w kraju oddali głos na Koalicję Obywatelską i Lewicę. A więc owszem – zmobilizowała się więc pewna grupa Polaków mieszkająca i pracująca poza krajem, która życzyła sobie odsunięcia PiS od władzy.

  czytaj więcej

 • Gminom będzie trudniej ominąć przetargi. To wynik wyroku TSUE

  Gminom będzie trudniej ominąć przetargi. To wynik wyroku TSUE

  Nawet po spełnieniu wszystkich przesłanek formalnych zastosowanie procedury in-house może być niezgodne z prawem. Trzeba uwzględnić także inne przepisy, np. o ochronie konkurencji.

  czytaj więcej

 • Pięć osób wystarczy, by zmiana wynagrodzeń wywołała zwolnienia grupowe

  Pięć osób wystarczy, by zmiana wynagrodzeń wywołała zwolnienia grupowe

  Gdy wskutek zmiany przepisów płacowych składane są wypowiedzenia zmieniające, a więcej niż pięciu pracowników rozwiązuje umowy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, osoby, które nie przyjęły wypowiedzeń, mogą być potraktowane tak, jakby objęły ich zwolnienia grupowe – orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Rząd zobowiązał się do wspierania pielęgniarstwa

  Rząd zobowiązał się do wspierania pielęgniarstwa

  Poprawa warunków pracy pielęgniarek i położnych, zwiększenie liczby studentów kształcących się w tym kierunku, wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej zawodu wspomagającego pracę w bezpośredniej opiece nad pacjentem – to niektóre z celów dokumentu „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”.

  czytaj więcej

 • Agent stosuje dwie stawki VAT

  Agent stosuje dwie stawki VAT

  Zależnie od tego, czy pośrednictwo dotyczy sprzedaży usług turystycznych realizowanych w Unii Europejskiej, czy poza Wspólnotą, stawka VAT wynosi 23 proc. lub 0 proc. – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Postulaty FPP na pierwsze 100 dni rządu

  Postulaty FPP na pierwsze 100 dni rządu

  Przedsiębiorcy stworzyli katalog priorytetowych działań dla poszczególnych resortów na pierwsze 100 dni po wyborach. Lista zadań jest długa. Otwiera ją postulat skierowany do Prezesa Rady Ministrów o nadanie rangi wicepremiera ministrowi ds. gospodarczych – ponieważ to przedsiębiorcy wypracowują PKB, które pozwala zabezpieczyć oczekiwania społeczne.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników