Europejska spółka wzajemna

Europejska spółka wzajemna (ang.


 • Spółki węglowe: Australijczycy mogą pozwać Polskę

  Spółki węglowe: Australijczycy mogą pozwać Polskę

  Prairie Mining, która chce budować kopalnie Jan Karski i Dębieńsko, poskarżyła się premier Beacie Szydło i rozważa pozew do trybunału arbitrażowego.

  czytaj więcej

 • Reparacje czy reperowanie wzajemnych relacji

  Reparacje czy reperowanie wzajemnych relacji

  W cieniu rosnącego rewizjonizmu rosyjskiego i dynamiki pozimnowojennego porządku politycznego Polska nie może sobie pozwolić na złe relacje z Niemcami. Od dziecka każdemu Polakowi wpaja się dogmat o tragicznym położeniu Polski na mapie Europy, wciśniętej pomiędzy dwa potężne mocarstwa – Niemcy i Rosję. A jednak nie towarzyszy temu żadna refleksja na poziomie społecznym i politycznym.

  czytaj więcej

 • Algorytmy zaczynają manipulować cenami. Dla nadzoru rynku to wyzwanie XXI wieku

  Algorytmy zaczynają manipulować cenami. Dla nadzoru rynku to wyzwanie XXI wieku

  Aby stworzyć kartel praktycznie niemożliwy do wykrycia dla organów nadzoru rynku, przedsiębiorcy nie potrzebują dziś spotkań w zadymionych pokojach. Wystarczy im... algorytm cenowy. OECD 13 września br. w specjalnym raporcie stwierdziła, że to właśnie algorytmy są obecnie największym wyzwaniem dla organów antymonopolowych. Te narzędzia niewłaściwie wykorzystane pomagają tworzyć trudne do wykrycia kartele.

  czytaj więcej

 • Gorące pieniądze na koncie Królikowskiego, czyli co obciąża byłego wiceministra sprawiedliwości

  Gorące pieniądze na koncie Królikowskiego, czyli co obciąża byłego wiceministra sprawiedliwości

  Co byłego wiceministra sprawiedliwości bardziej obciąża: to, że prezydent konsultował z nim projekty ustaw? Czy to, że jako adwokat reprezentował podejrzanych o przestępstwa?

  czytaj więcej

 • Nowa szansa dla programistów

  Nowa szansa dla programistów

  Informatycy nie mają dziś problemów ze znalezieniem atrakcyjnej pracy w dużych korporacjach. A co z osobami, które nie chcą rezygnować z ciekawych wyzwań, ale wolą działać na własny rachunek? Odpowiedzią może być e-Pionier

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Zagraniczne bariery dla polskiej ekspansji

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Zagraniczne bariery dla polskiej ekspansji

  Choć niby należymy do największej na świecie strefy wolnego handlu, przed naszymi firmami chronią swój rynek także państwa UE. Z danych Banku Światowego wynika, że poziom ceł na świecie regularnie spada. Unia Europejska jeszcze w 1995 r. na sprowadzane z zagranicy towary i usługi nakładała na swoich granicach opłatę w średniej wysokości 6,3 proc.

  czytaj więcej

 • Zagraniczni inwestorzy walczą o 10 mld od Polski

  Zagraniczni inwestorzy walczą o 10 mld od Polski

  10 mld zł to roszczenia zagranicznych firm wobec Polski w 11 postępowaniach toczących się na mocy dwustronnych umów o ochronie inwestycji (BIT). Może być ich więcej.

  czytaj więcej

 • Szef MSZ: Europejska Polityka Sąsiedztwa jest w kryzysie [WYWIAD]

  Szef MSZ: Europejska Polityka Sąsiedztwa jest w kryzysie [WYWIAD]

  Postępująca integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską to autentyczny sukces polskiej dyplomacji - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski przed wizytą w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie. Ocenił jednocześnie, że w sferze kontaktów z Kaukazem Polska ma "sporo do nadrobienia".

  czytaj więcej

 • Dwa lata dobrej zmiany, czyli pełzająca rewolucja PiS

  Dwa lata dobrej zmiany, czyli pełzająca rewolucja PiS

  Sukces programu 500 plus, sprawnie (mimo wszystko) przeprowadzona reforma oświaty, a z drugiej strony kolejki do zabiegów oraz podgryzanie sobie gardeł przez szefów MON i MSZ. Jak sobie radzi ten rząd?

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Gdy pomoc państwa była potrzebna, ani razu nie spotkaliśmy się z odmową

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Gdy pomoc państwa była potrzebna, ani razu nie spotkaliśmy się z odmową

  Rola narodowych czempionów w Europie egoizmów – to temat jednej z dyskusji, które odbyły się podczas gali finałowej akcji DGP „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”. Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, oraz Wojciech Jasiński, prezes PKN ORLEN, zastanawiali się nad tym, w jaki sposób połączyć ekonomiczną racjonalność, dbałość o klienta i potrzebę zachowania konkurencji na rynku, w którym interesy państw realizowane są za pomocą narzędzi gospodarczych

  czytaj więcej

 • Teraz 500 plus idzie na wydatki

  Teraz 500 plus idzie na wydatki

  Aktywa gospodarstw domowych w końcu czerwca wynosiły niespełna 1,24 bln zł – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego. W tak szybkim tempie nie bogaciliśmy się od 54 miesięcy.

  czytaj więcej

 • Prawnicy z USA: Tęsknicie za reżimem komunistów. Zapłacicie nam za ustawę reprywatyzacyjną

  Prawnicy z USA: Tęsknicie za reżimem komunistów. Zapłacicie nam za ustawę reprywatyzacyjną

  Jeśli rząd zamknie możliwość dochodzenia obcokrajowcom praw w polskich sądach, to będziemy szukać sprawiedliwości w międzynarodowych trybunałach oraz sądach arbitrażowych – zapowiadają pełnomocnicy dawnych właścicieli nieruchomości

  czytaj więcej

 • ESV – energia dla biznesu

  ESV – energia dla biznesu

  W każdym kraju wytwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej warunkuje sprawne funkcjonowanie gospodarki. Na polskim rynku zdominowanym przez zależne od Skarbu Państwa koncerny energetyczne wciąż jest miejsce dla mniejszych graczy, czego świetnym przykładem jest spółka ESV (Siechnice woj. dolnośląskie).

  czytaj więcej

 • Biznes to biznes. Amerykanie bez litości nawet dla sojuszników

  Biznes to biznes. Amerykanie bez litości nawet dla sojuszników

  Stany Zjednoczone przez dwa stulecia doskonaliły synergię między interesem narodowego kapitału a polityką zagraniczną państwa, budując tą metodą swą potęgę. Oczywistość tak oczywista, że niezauważalna jedynie w Polsce.

  czytaj więcej

 • ESV – energia dla biznesu

  ESV – energia dla biznesu

  W każdym kraju wytwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej warunkuje sprawne funkcjonowanie gospodarki. Na polskim rynku zdominowanym przez zależne od Skarbu Państwa koncerny energetyczne wciąż jest miejsce dla mniejszych graczy, czego świetnym przykładem jest spółka ESV (Siechnice woj. dolnośląskie).

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Fiskus nie sprawdza samego siebie: Firma z odmową rejestracji jednocześnie czynnym podatnikiem VAT

  Fiskus nie sprawdza samego siebie: Firma z odmową rejestracji jednocześnie czynnym podatnikiem VAT

  Ta sama firma może być zarówno w wykazie podmiotów, którym urząd skarbowy odmówił rejestracji, jak i w drugim – czynnych podatników VAT. Znamy takie przypadki.

  czytaj więcej

 • TSUE: Umowa pomiędzy Słowacją a Niderlandami zawiera mechanizm niezgodny z prawem UE

  TSUE: Umowa pomiędzy Słowacją a Niderlandami zawiera mechanizm niezgodny z prawem UE

  Zawierając BIT (dwustronna umowa inwestycyjna), Słowacja i Niderlandy ustanowiły mechanizm rozstrzygania sporów, który nie jest odpowiedni, aby zagwarantować, że wspomniane spory będą rozstrzygane przez sąd należący do systemu sądowego Unii, z zastrzeżeniem, że jedynie taki sąd może zapewnić pełną skuteczność prawa Unii - orzekł dziś TSUE. To wręcz historyczne słowa, podkreślające, że arbitraż inwestycyjny (ISDS) między krajami UE jest niezgodny z jej prawem.

  czytaj więcej

 • Wojna handlowa z Europą. Trump znalazł sobie taki konflikt, w którym czuje się bezpiecznie

  Wojna handlowa z Europą. Trump znalazł sobie taki konflikt, w którym czuje się bezpiecznie

  Kiedy kraj traci wiele miliardów dolarów z właściwie każdym państwem, z jakim robi interesy, wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania – tłumaczył narodowi swoją decyzję Donald Trump na Twitterze. – Przykładowo, kiedy jesteśmy o 100 mld do tyłu na handlu z jakimś krajem i przestajemy z nimi handlować – wysoko wygrywamy. To takie proste

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników