euro nbp

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu euro nbp. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące euro nbp.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Poprawa nastrojów na rynkach globalnych powinna wspierać złotego

  Poprawa nastrojów na rynkach globalnych powinna wspierać złotego

  Warszawa, 12.09.2017 (ISBnews/ FxCuffs) - Wtorek może przynieść umocnienie złotego w relacji do głównych walut. Zwłaszcza do szwajcarskiego franka. Sprzyjać temu będzie poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie i związany z tym wzrost apetytu na ryzyko, co doskonale obrazują wczorajsze bardzo mocne wzrosty na Wall Street, dzisiejsze wzrosty na giełdzie w Tokio, a także obserwowane w tym tygodniu spadki notowań złota, jena i franka, czyli aktywów tradycyjnie uznawanych za tzw. bezpieczne przystanie.

  czytaj więcej

 • Nieruchomości szukają leku na brak REIT-ów

  Nieruchomości szukają leku na brak REIT-ów

  Branża nieruchomości zaczyna oswajać się z decyzją Ministerstwa Finansów o ograniczeniu możliwości inwestycyjnych specjalnych spółek zarabiających na wynajmie. Resort kilka dni temu zaskoczył rynek informacją, że w pierwszej fazie pozwoli na tworzenie REIT-ów (ang. real estate investment truts) zarabiających wyłącznie na mieszkaniach. Wcześniej planował, że tego rodzaju spółki, korzystające ze zwolnień podatkowych, będą zarabiać też na obiektach komercyjnych, czyli biurach, centrach handlowych czy magazynach. MF nowy projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu przedstawi w najbliższych miesiącach, a same przepisy zaczną działać w 2018 r.

  czytaj więcej

 • Jaki zasiłek chorobowy dla pracownika oddelegowanego do pracy na Litwę

  Jaki zasiłek chorobowy dla pracownika oddelegowanego do pracy na Litwę

  Podstawę wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom, w tym wynagrodzeń chorobowych, ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

  czytaj więcej

 • Mały podatnik: W 2018 r. więcej firm skorzysta z uproszczeń

  Mały podatnik: W 2018 r. więcej firm skorzysta z uproszczeń

  Limity, od których zależą uprawnienia podatników, w przyszłym roku będą wyższe od tych obowiązujących teraz. To nie tylko efekt wzrostu kursu euro, ale też planowanych zmian.

  czytaj więcej

 • RPP: Stopy procentowe do końca roku bez zmian. Inflacja będzie spadać

  RPP: Stopy procentowe do końca roku bez zmian. Inflacja będzie spadać

  Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje ocenę, że w świetle aktualnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu - głosi komunikat RPP.

  czytaj więcej

 • Nasz biznes ekspansywnie wychodzi poza Stary Kontynent

  Nasz biznes ekspansywnie wychodzi poza Stary Kontynent

  W zeszłym roku krajowe firmy inwestowały w Chile, na Bahamach i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Za to z USA wycofaliśmy 85 mln zł. W 2016 r. polskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły niemal 32 mld zł. Taka była różnica między sumą przeznaczoną przez zarejestrowane w kraju firmy na zakup udziałów w przedsiębiorstwach w innych krajach, zasilenie ich w kapitał przez reinwestycję zysków czy różnego rodzaju pożyczki i kwotą, którą nasze przedsiębiorstwa ściągnęły do kraju.

  czytaj więcej

 • Co oznacza rezygnacja przez Polskę z Elastycznej Linii Kredytowej?

  Co oznacza rezygnacja przez Polskę z Elastycznej Linii Kredytowej?

  Rezygnacja Polski z Elastycznej Linii Kredytowej to dobra decyzja - oceniają w rozmowie z PAP ekonomiści. Są jednak podzieleni co do potrzeby uruchamiania tej linii, z której Polska nigdy nie skorzystała. Cezary Mech przypomina, że "ta opcja kosztowała nas ponad 1 mld zł".

  czytaj więcej

 • Zagraniczni inwestorzy zarabiają i wykładają

  Zagraniczni inwestorzy zarabiają i wykładają

  Pochodzący spoza Polski właściciele krajowych firm wyprowadzają z naszego kraju gigantyczne pieniądze. Prawda? Tak, ale nie do końca.

  czytaj więcej

 • Hanna Gronkiewicz-Waltz: Sama rzuciła się pod pociąg [SYLWETKA]

  Hanna Gronkiewicz-Waltz: Sama rzuciła się pod pociąg [SYLWETKA]

  Przegrana politycznie, osamotniona, straszona prokuraturą. Ale jednocześnie Warszawa pod jej rządami stała się stolicą z prawdziwego zdarzenia. I gdyby nie afera reprywatyzacyjna, którą Hanna Gronkiewicz-Waltz fatalnie rozegrała, mogłaby zasiadać w najważniejszym fotelu w mieście dożywotnio.

  czytaj więcej

 • Eurosceptycy u steru: Czemu PiS jest przeciw wejściu Polski do strefy euro

  Eurosceptycy u steru: Czemu PiS jest przeciw wejściu Polski do strefy euro

  PiS od zawsze mówi „nie” wejściu Polski do strefy euro. Bo w rezygnacji ze złotego nie widzi korzyści ekonomicznych. W wywiadzie dla DGP były prezes NBP Marek Belka nawołuje do ogłoszenia deklaracji szybkiego wejścia do Eurolandu. Rozmowa ta wywołała wiele komentarzy.

  czytaj więcej

 • RPP zrobiła krok w stronę euro

  RPP zrobiła krok w stronę euro

  Bank centralny nie zajmuje się wejściem Polski do unii walutowej, ale obniżając rezerwę obowiązkową od długoterminowych depozytów, zbliżył nas do zasad obowiązujących w EBC.

  czytaj więcej

 • 3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  Transakcje z użyciem kart płatniczych stają się coraz bardziej popularne i coraz bardziej wypierają gotówkowe. Świadczą o tym m.in. dane NBP: w II kwartale 2017 r. liczba kart płatniczych w obiegu była rekordowa – 37,8 mln, o 28 tys. wyższa niż w marcu. Rekordowa była też liczba terminali POS obsługujących płatności – 584 tys., a zainstalowane były łącznie w 430 tys. placówek. Od kwietnia do czerwca przeprowadzono za ich pośrednictwem 955,5 mln transakcji – także najwięcej w historii. Pomimo upowszechnienia kart przepisy związane z korzystaniem z nich nie zawsze są znane sprzedawcom i konsumentom. Świadczą o tym m.in. liczne opisywane w prasie i internecie przypadki sporów, np. w sytuacji odmowy przyjęcia karty od klienta albo gdy sprzedawca prosi o przedstawienie dowodu osobistego przy określonej wysokości transakcji. Jak się okazuje, w tym ostatnim przypadku sprzedawcy często czynią to bezprawnie. Dziś odpowiadamy zatem na wybrane pytania przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Henryka Bochniarz: Euro pomoże nam realnie dogonić Zachód

  Henryka Bochniarz: Euro pomoże nam realnie dogonić Zachód

  Polacy to euroentuzjaści. Polskie członkostwo w UE popiera ponad 80 proc. naszych obywateli. I trudno się dziwić. Ostatnie 13 lat członkostwa w strukturach unijnych zapewniło Polsce skok cywilizacyjny. Zmienił się wygląd kraju, gwałtownie polepszyła jakość życia, wzrosła konkurencyjność przedsiębiorców. Dlaczego w takim razie politycy nadal nie podejmują tematu silniejszego połączenia naszej gospodarki z Europą i związania polskiej waluty ze strefą euro?

  czytaj więcej

 • W kolejnych kwartałach prawdopodobna stabilizacja stóp proc.

  W kolejnych kwartałach prawdopodobna stabilizacja stóp proc.

  Na listopadowym posiedzeniu RPP opcja stabilizacji stóp procentowych w nadchodzących kwartałach utrzymała większość - wynika z minutes. Zaznaczono, że obecny poziom stóp pozwala na realizację celu inflacyjnego, który ma charakter symetryczny.

  czytaj więcej

 • 10 tys. dolarów w zasięgu bitcoina

  10 tys. dolarów w zasięgu bitcoina

  W 2010 r. programista z Florydy zapłacił za dwie pizze 10 tys. wirtualnych monet. Dziś za jednego bitcoina można kupić mały samochód.

  czytaj więcej

 • Gronkiewicz-Waltz: Mam się unieść honorem i oddać bez walki Warszawę PiS? [WYWIAD]

  Gronkiewicz-Waltz: Mam się unieść honorem i oddać bez walki Warszawę PiS? [WYWIAD]

  - Mam się unieść honorem i ustąpić? Moim obowiązkiem jest wyjaśnienie spraw reprywatyzacyjnych- mówi w wywiadzie dla DGP Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, wiceszefowa PO.

  czytaj więcej

 • Wojtyna: Dyskusja o euro czy o polexicie

  Wojtyna: Dyskusja o euro czy o polexicie

  Słowa uznania należą się DGP za próbę wywołania nowej fazy dyskusji na temat korzyści i kosztów przystąpienia Polski do strefy euro. Trudno o lepszy moment, by taką dyskusję reanimować, niż nawrócenie się na euro prof. Marka Belki, jednej z najważniejszych postaci Polski okresu transformacji. Wykonał on pierwszy, psychologicznie trudny krok – zmienił zdanie.

  czytaj więcej

 • Tanio, to sprzedamy? Spadek waluty nie zawsze pomaga eksportowi

  Tanio, to sprzedamy? Spadek waluty nie zawsze pomaga eksportowi

  Kiedy waluta się osłabia, powinno to pomagać eksportowi. Tak brzmi ekonomiczna mantra. W praktyce zależność jest trochę bardziej skomplikowana

  czytaj więcej

 • Krucjata NBP i KNF przeciw bitcoinom

  Krucjata NBP i KNF przeciw bitcoinom

  W oczach banku centralnego i nadzoru finansowego kryptowaluty to coraz poważniejsze zagrożenie. Ale przedsiębiorcy widzą w nich szansę na dodatkowe zyski.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników