Energia pierwotna

Energia pierwotna jako wskaźnik EP w świadectwie charakterystyki energetycznej określa ilość energii wydobytej u źródła i potrzebnej do pokrycia zapotrzebowania na ogrzanie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną klimatyzację.


 • Schetyna: Będzie projekt specustawy o Puszczy Białowieskiej

  Schetyna: Będzie projekt specustawy o Puszczy Białowieskiej

  Przygotowanie projektu specustawy ws. Puszczy Białowieskiej, z rozwiązaniami dot. ochrony puszczy, oraz z działaniami ważnymi dla życia i interesów mieszkańców regionu, który ma także pogodzić strony sporu - zapowiedział we wtorek w Białowieży (Podlaskie) szef PO Grzegorz Schetyna.

  czytaj więcej

 • "Dzień bez telefonu". IGO apeluje o ograniczenie konsumpcji

  "Dzień bez telefonu". IGO apeluje o ograniczenie konsumpcji

  W sobotę, 15 lipca obchodzony jest symboliczny ”Dzień bez telefonu”. Z tej okazji Instytut Globalnej Odpowiedzialności wzywa do zastanowienia się nad współczesną, ciągle rosnącą konsumpcją. IGO przypomina, że tylko w 2016 roku wyprodukowano ponad 1 miliard 300 milionów smartfonów, czyli więcej niż 1/5 liczby ludności świata.

  czytaj więcej

 • Sejm uchwalił nowe Prawo wodne. Rząd: Nie będzie podwyżek dla ludności

  Sejm uchwalił nowe Prawo wodne. Rząd: Nie będzie podwyżek dla ludności

  Posłowie we wtorek uchwalili nowe Prawo wodne. Rząd zapewnia, że przepisy nie spowodują wzrostu kosztów za pobór wody dla przeciętnego Kowalskiego. Zdaniem opozycji za wodę zapłacą więcej wszyscy: rolnicy, przemysł i mieszkańcy.

  czytaj więcej

 • Woda będzie droższa. Rząd zaprzecza, eksperci nie mają wątpliwości

  Woda będzie droższa. Rząd zaprzecza, eksperci nie mają wątpliwości

  Mimo zapewnień rządu, że podwyżek nie będzie, eksperci są przekonani, że już w przyszłym roku rachunki za nią będą wyższe.

  czytaj więcej

 • Ropa w USA już nie po 50 dolarów. Surowiec mocno stracił przez zapasy

  Ropa w USA już nie po 50 dolarów. Surowiec mocno stracił przez zapasy

  Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o ponad 1 procent, po zniżce podczas poprzedniej sesji o 2 procent. Jeszcze we wtorek surowiec kosztował ponad 50 dolarów, ale po danych o zapasach ropy w USA nie dało się tego poziomu utrzymać - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • Wpadki wizerunkowe polskich firm czyli sklejanie zepsutej reputacji

  Wpadki wizerunkowe polskich firm czyli sklejanie zepsutej reputacji

  Dyskryminują, nie szanują symboli narodowych i religijnych. Nad Wisłą rośnie liczba firm, które muszą sobie radzić z kryzysem wizerunkowym. I to takim, które same wywołały. Tak jak Maspex z Tigerem.

  czytaj więcej

 • Adwokaci: Władza zazdrości nam zarobków. Obrażanie i szukanie wsparcia to kiepski patent

  Adwokaci: Władza zazdrości nam zarobków. Obrażanie i szukanie wsparcia to kiepski patent

  O adwokatach napisano wiele. Władza zazdrości nam zarobków, choć nie chciałaby pracować za stawki minimalne. Co bardziej sfrustrowani życiem obrażają nas w internecie za pracę, którą codziennie wykonujemy, i nie przeszkadza to im korzystać z naszej pomocy w chwilach trudnych. Rzecznicy patentowi zarzucają nam nieprzygotowanie i świadczenie pseudopomocy.

  czytaj więcej

 • Ruszają próby do "Procesu" w reżyserii Krystiana Lupy

  Ruszają próby do "Procesu" w reżyserii Krystiana Lupy

  23 sierpnia 2017 roku Krystian Lupa wznawia próby „Procesu” na podstawie powieści Franza Kafki. Premiera przedstawienia zaplanowana jest na 15 listopada 2017 roku w Nowym Teatrze. Projekt odbywa się dzięki współpracy warszawskich teatrów: Teatru Powszechnego, Nowego Teatru, STUDIO teatrgaleria i TR Warszawa, francuskich ośrodków i festiwali oraz przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy.

  czytaj więcej

 • Spór o latarnie na ostatniej prostej

  Spór o latarnie na ostatniej prostej

  Dziś powołany przez sejmową komisję zespół ekspertów ma wypracować ostateczny kształt projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne, który zaproponuje posłom.

  czytaj więcej

 • "Biesy", "Proces" i Oriana Fallaci. Rusza nowy sezon w Studio teatrgalerii

  "Biesy", "Proces" i Oriana Fallaci. Rusza nowy sezon w Studio teatrgalerii

  "Proces" Franza Kafki w reżyserii Krystiana Lupy czy "Dobra terrorystka" Doris Lessing w reżyserii Agnieszki Olsten to tylko niektóre propozycje repertuarowe Studio teatrgalerii na nowy sezon. Ponadto na widzów czekają także wystawy, spektakle taneczne, warsztaty, wydarzenia specjalne oraz transmisje na żywo z nowojorskiej The Metropolitan Opera.

  czytaj więcej

 • Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Nie wszystkie pozostałości produkcyjne muszą być w myśl prawa odpadami. Część z nich ma szansę być uznana za produkt uboczny. Takie zakwalifikowanie może być dla przedsiębiorcy atrakcyjne z prostego powodu: skoro produkt uboczny nie jest odpadem, to nie podlega rygorom szeroko pojętego prawa odpadowego. A to przekłada się na oszczędności, korzyści i generalnie większą wygodę, np. brak obowiązków sprawozdawczych i innych wynikających z przepisów środowiskowych. Aby jednak zakwalifikować pozostałości produkcyjne jako produkt uboczny, trzeba najpierw dokonać zgłoszenia marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce ich wytwarzania. Problem w tym, że powinny być przy tym spełnione określone w ustawie warunki. Jak się okazuje w praktyce, wykazanie przed organami administracji publicznej, że mamy do czynienia z produktem ubocznym, a nie odpadem, nie jest wcale zadaniem łatwym, nie tylko ze względu na brak rozporządzenia (które powinno zostać wydane na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o odpadach), ale i z powodu wątpliwości interpretacyjnych, jakie niosą za sobą te relatywnie nowe przepisy. Jakie warunki trzeba spełnić, jak wygląda procedura i jak zwiększyć szansę na uznanie produktu za uboczny?

  czytaj więcej

 • Rachunki wzrosną o 10 proc.. Wszystko przez najdroższy od lat węgiel i prąd

  Rachunki wzrosną o 10 proc.. Wszystko przez najdroższy od lat węgiel i prąd

  Energia elektryczna, na którą wydajemy najwięcej, jest obecnie na Towarowej Giełdzie Energii o ponad 8 proc. droższa niż przed rokiem. Prąd z dostawą w 2018 r. kosztuje 168 zł za MWh, przed rokiem, kiedy rezerwowano energię na bieżący rok, cena była o 10 zł niższa. Gospodarstw domowych ten wzrost bezpośrednio nie dotyczy, bo dla nich taryfę ustala prezes Urzędu Regulacji Energetyki, na wniosek producentów. Cena prądu na giełdzie jest jednak jednym z ważniejszch elementów branych pod uwagę. Przed rokiem prezes URE zdecydował się obniżyć ceną energii o 4,6 proc., ale jednocześnie podniósł opłatę za jej dystrybucję. W rezultacie nasze rachunki nieznacznie rosły.

  czytaj więcej

 • Projekt ustawy okołobudżetowej: Fundusz Pracy sfinansuje m.in. staże lekarzy

  Projekt ustawy okołobudżetowej: Fundusz Pracy sfinansuje m.in. staże lekarzy

  W 2018 r. z Funduszu Pracy będą finansowane m.in. staże lekarzy, Fundusz wesprze też wynagrodzenia pracowników powiatowych urzędów pracy - przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej opublikowany we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

  czytaj więcej

 • Projekt ws. deputatu węglowego dla emerytów przedłożony KERM

  Projekt ws. deputatu węglowego dla emerytów przedłożony KERM

  Projekt ustawy, dający możliwość wypłaty jednorazowego świadczenia dla emerytów górniczych uprawnionych do deputatu węglowego, został przedłożony Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów - poinformował w czwartek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

  czytaj więcej

 • Ustawa o odnawialnych źródłach energii: Drogie rozstanie z wiatrakami

  Ustawa o odnawialnych źródłach energii: Drogie rozstanie z wiatrakami

  Przedstawiony przez Ministerstwo Energii w czerwcu projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, który przeszedł niedawno etap konsultacji publicznych, proponuje wiele dość dyskusyjnych rozwiązań. Otóż każde nich może uderzyć w firmy, a także menedżerów zarządzających farmami wiatrowymi.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników