Energia końcowa

Energia końcowa jako wskaźnik EK w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku określa ilość energii, którą należy zakupić.


 • Organizm doskonały wg ITEO

  Organizm doskonały wg ITEO

  Firma Innowacyjne Techniki Energii Odnawialnej, w skrócie ITEO Sp. z o.o., przy współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim od 2012 roku pracuje nad innowacją pod kryptonimem LUKON. Przywołany projekt to nic innego, jak system powiązanych technologii wytwarzania biomasy algowej, z zastosowaniem energii odnawialnej, oparty o wykorzystanie półproduktów i produktów końcowych wzajemnie się uzupełniających.

  czytaj więcej

 • Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii

  Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii

  Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Głównym jej założeniem jest rezygnacja ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE.

  czytaj więcej

 • Polska będzie miała na Pomorzu elektrownię atomową

  Polska będzie miała na Pomorzu elektrownię atomową

  Decyzja o budowie zapadła – wynika z informacji DGP. Do wyboru są dwie lokalizacje na północy kraju. Brakuje jednak szczegółów finansowania i technologii dla siłowni.

  czytaj więcej

 • Gowin: Nie zagłosuję za odrzuceniem weta

  Gowin: Nie zagłosuję za odrzuceniem weta

  Wicepremier Jarosław Gowin deklaruje w rozmowie z DGP, że poprze w głosowaniu weto prezydenta Dudy w sprawie sądów. I dodaje, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, Polsce groziłby powyborczy chaos.

  czytaj więcej

 • GPW: Sesja może rozpocząć się od lekkich wzrostów

  GPW: Sesja może rozpocząć się od lekkich wzrostów

  Po silnym wzroście WIG 20 w czwartek i w ślad za dość dobrymi nastrojami na rynkach terminowych, piątkowa sesja na GPW może rozpocząć się od lekkich wzrostów - uważają analitycy.

  czytaj więcej

 • Kłótnia w rodzinie o rynek energii

  Kłótnia w rodzinie o rynek energii

  Kontrolowane przez państwo największe koncerny energetyczne spierają się o to, jak dużo energii elektrycznej powinno być sprzedawane przez giełdę. W efekcie ceny prądu mogą wzrosnąć.

  czytaj więcej

 • Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Nie wszystkie pozostałości produkcyjne muszą być w myśl prawa odpadami. Część z nich ma szansę być uznana za produkt uboczny. Takie zakwalifikowanie może być dla przedsiębiorcy atrakcyjne z prostego powodu: skoro produkt uboczny nie jest odpadem, to nie podlega rygorom szeroko pojętego prawa odpadowego. A to przekłada się na oszczędności, korzyści i generalnie większą wygodę, np. brak obowiązków sprawozdawczych i innych wynikających z przepisów środowiskowych. Aby jednak zakwalifikować pozostałości produkcyjne jako produkt uboczny, trzeba najpierw dokonać zgłoszenia marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce ich wytwarzania. Problem w tym, że powinny być przy tym spełnione określone w ustawie warunki. Jak się okazuje w praktyce, wykazanie przed organami administracji publicznej, że mamy do czynienia z produktem ubocznym, a nie odpadem, nie jest wcale zadaniem łatwym, nie tylko ze względu na brak rozporządzenia (które powinno zostać wydane na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o odpadach), ale i z powodu wątpliwości interpretacyjnych, jakie niosą za sobą te relatywnie nowe przepisy. Jakie warunki trzeba spełnić, jak wygląda procedura i jak zwiększyć szansę na uznanie produktu za uboczny?

  czytaj więcej

 • Prezes URE: Ceny prądu i ciepła wzrosną. O maksymalnie kilka złotych miesięcznie

  Prezes URE: Ceny prądu i ciepła wzrosną. O maksymalnie kilka złotych miesięcznie

  W 2018 r. możemy się spodziewać wyższych rachunków za ciepło, prąd i gaz. Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w rozmowie z DGP przyznaje, że regulator przychyli się do wniosków wytwórców. – Moja polityka nie zakłada radykalnych podwyżek – powiedział nam Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, dodając, że na rachunku zobaczymy maksymalnie kilka złotych więcej miesięcznie.

  czytaj więcej

 • Zielone certyfikaty: zmiana reguł w trakcie gry. Stawką przyszłość branży OZE

  Zielone certyfikaty: zmiana reguł w trakcie gry. Stawką przyszłość branży OZE

  Już 25 września wejdzie w życie ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zmienia ona tylko jeden, ale istotny element systemu wsparcia branży OZE – wzór na obliczanie tzw. opłaty zastępczej. W efekcie jej wysokość zmniejszy się z dotychczasowych 300 zł do 125 proc. średniej ceny za zielony certyfikat za ostatni rok (czyli w obecnych realiach do ok. 92 zł). I choć ustawa jest krótka, to budzi niewspółmiernie wielkie emocje.

  czytaj więcej

 • Skazani na rosyjski węgiel

  Skazani na rosyjski węgiel

  Był pomysł skargi antydumpingowej, grożenie nałożeniem ceł. Nic z tego. Buńczuczne zapowiedzi walki z importem nie pomogą. Paliwa zza wschodniej granicy będzie coraz więcej.

  czytaj więcej

 • Rachunki wzrosną o 10 proc.. Wszystko przez najdroższy od lat węgiel i prąd

  Rachunki wzrosną o 10 proc.. Wszystko przez najdroższy od lat węgiel i prąd

  Energia elektryczna, na którą wydajemy najwięcej, jest obecnie na Towarowej Giełdzie Energii o ponad 8 proc. droższa niż przed rokiem. Prąd z dostawą w 2018 r. kosztuje 168 zł za MWh, przed rokiem, kiedy rezerwowano energię na bieżący rok, cena była o 10 zł niższa. Gospodarstw domowych ten wzrost bezpośrednio nie dotyczy, bo dla nich taryfę ustala prezes Urzędu Regulacji Energetyki, na wniosek producentów. Cena prądu na giełdzie jest jednak jednym z ważniejszch elementów branych pod uwagę. Przed rokiem prezes URE zdecydował się obniżyć ceną energii o 4,6 proc., ale jednocześnie podniósł opłatę za jej dystrybucję. W rezultacie nasze rachunki nieznacznie rosły.

  czytaj więcej

 • Uwolnienie cen gazu budzi obawy

  Uwolnienie cen gazu budzi obawy

  Gdyby polskie firmy kupowały gaz po stawkach obowiązujących w Niemczech, rocznie zaoszczędziłyby 1,1 mld zł.

  czytaj więcej

 • Uliczne lampy trafią na wokandę

  Uliczne lampy trafią na wokandę

  Jeśli gminy i zakłady energetyczne nie dogadają się co do wyceny latarnii – sprawy będzie rozstrzygał sąd. DGP dotarł do nowelizacji prawa energetycznego.

  czytaj więcej

 • Dwanaście firm od przekrętów węglowych: Jak do Polski trafił węgiel z Donbasu

  Dwanaście firm od przekrętów węglowych: Jak do Polski trafił węgiel z Donbasu

  Kierowana przez separatystę z Ługańska katowicka spółka Doncoaltrade złamała polskie prawo – ustalił DGP.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników