energetyczny

Pasmowa teoria przewodnictwa elektrycznego – kwantowomechaniczna teoria opisująca przewodnictwo elektryczne.


 • To Unia zrobi polexit

  To Unia zrobi polexit

   Gdyby premier Mateusz Morawiecki regularnie oglądał telewizyjne „Wiadomości” i ufał prorządowym mediom, nie miałby innego wyjścia. Podczas zaplanowanego na przyszły tydzień spotkania z Jeanem-Claude’em Junckerem musiałby zapowiedzieć przewodniczącemu Komisji Europejskiej, że jego rząd rozważa uruchomienie art. 50 Traktatu o UE, czyli wystąpienie z Unii. W niektórych europejskich stolicach przyjęto by to zapewne z ulgą.

  czytaj więcej

 • ESV – energia dla biznesu

  ESV – energia dla biznesu

  W każdym kraju wytwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej warunkuje sprawne funkcjonowanie gospodarki. Na polskim rynku zdominowanym przez zależne od Skarbu Państwa koncerny energetyczne wciąż jest miejsce dla mniejszych graczy, czego świetnym przykładem jest spółka ESV (Siechnice woj. dolnośląskie).

  czytaj więcej

 • Uczmy się od najlepszych

  Uczmy się od najlepszych

  O tym czym są innowacje procesowe, także w kontekście zawodowego kształcenia dualnego i szansach na przeniesienie tych wzorców do Polski, w rozmowie z Ewą Brzozowską, Członkiem Zarządu ALPLA Opakowania z Tworzyw Sztucznych Sp. z o.o.

  czytaj więcej

 • Śnieżyce paraliżują Boston

  Śnieżyce paraliżują Boston

  Śnieżyce i siarczysty mróz paraliżują komunikację i utrudniają mieszkańcom Bostonu codzienne obowiązki. Fala zimna roztaczająca się po Stanach Zjednoczonych od Teksasu po Nową Anglię uśmierciła już co najmniej 17 osób. Meteorolodzy ostrzegają, że na niektórych obszarach wschodniego wybrzeża może dojść do zrywania linii energetycznych.

  czytaj więcej

 • GPW: WIG 20 kończy tydzień lekkim spadkiem. Kurs LPP najwyżej w historii

  GPW: WIG 20 kończy tydzień lekkim spadkiem. Kurs LPP najwyżej w historii

  WIG 20 zakończył tydzień lekko pod kreską. Kurs LPP znalazł się na zamknięciu piątkowej sesji na najwyższym poziomie w historii. Wśród spółek z WIG 20 najmocniej w zwyżkowały wyceny spółek energetycznych, a spadkom przewodził BZ WBK.

  czytaj więcej

 • Małgorzata Niezgoda powołana do składu Rady Nadzorczej PKN Orlen S.A. [życiorys zawodowy]

  Małgorzata Niezgoda powołana do składu Rady Nadzorczej PKN Orlen S.A. [życiorys zawodowy]

  Pani Małgorzata Niezgoda złożyła pisemne oświadczenie, że poza PKN ORLEN S.A. nie wykonuje innej działalności konkurencyjnej, ani też nie jest wspólnikiem konkurencyjnych spółek cywilnych, osobowych, nie jest członkiem organów konkurencyjnych spółek kapitałowych, nie uczestniczy w innych konkurencyjnych osobach prawnych jako członek ich organów.

  czytaj więcej

 • Litewskie media: Planowana wizyta Morawieckiego w Wilnie symbolizuje ocieplenie stosunków

  Litewskie media: Planowana wizyta Morawieckiego w Wilnie symbolizuje ocieplenie stosunków

  Premier Mateusz Morawiecki przyjął zaproszenie premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa do złożenia wizyty w Wilnie pod koniec marca - informują w sobotę litewskie media. Podkreślają, że przyjęcie zaproszenia symbolizuje ocieplenie litewsko-polskich stosunków.

  czytaj więcej

 • Politolog: Orban jako doskonały PR-owiec wie, jak budować narrację, której Polacy potrzebują

  Politolog: Orban jako doskonały PR-owiec wie, jak budować narrację, której Polacy potrzebują

  Viktor Orban jako doskonały PR-owiec świetnie wie, w jaki sposób wpływać na romantyczną narrację, która jest obecna w Polsce, której Polacy bardzo potrzebują - takiego mitu wielkości – powiedział PAP politolog dr Dominik Héjj.

  czytaj więcej

 • Dominik Héjj: Wizyta nie może uśpić czujności polskiej dyplomacji

  Dominik Héjj: Wizyta nie może uśpić czujności polskiej dyplomacji

  W przypadku wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Węgrzech każdy znajdzie coś dla siebie. Polska delegacja podkreślała, że uzyskała zapewnienie o wsparciu Budapesztu w sprawie artykułu 7. Węgrzy z kolei mówili o „mocnym początku roku” i znaczącej roli Węgier. W ciągu 48 godzin dwóch unijnych liderów złożyło wizytę w węgierskiej stolicy. W czwartek na rozmowach z Viktorem Orbánem pojawił się szef rządu irlandzkiego Leo Varadkar.

  czytaj więcej

 • Szymański: Dialog z UE przyniesie pozytywne efekty, ale powoli

  Szymański: Dialog z UE przyniesie pozytywne efekty, ale powoli

  Kontrowersja dotycząca reform wymiaru sprawiedliwości trwa dwa lata, więc proszę się nie spodziewać nagłych zwrotów akcji; dialog z UE w tej sprawie przyniesie pozytywne efekty, ale powoli - powiedział PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

  czytaj więcej

 • Energetyka wiatrowa: Inwestor musi się liczyć ze zmianą prawa

  Energetyka wiatrowa: Inwestor musi się liczyć ze zmianą prawa

  Zapowiadane od wielu miesięcy spory inwestycyjne związane ze zmianami legislacyjnymi w energetyce wiatrowej nabrały konkretnych kształtów. Jak podał DGP w ubiegły czwartek w artykule „Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”, Prokuratoria Generalna RP otrzymała kilkanaście wezwań na arbitraż, a biorąc pod uwagę złożone już notyfikacje sporu, należy spodziewać się kolejnych. To niewątpliwie duże wyzwanie zarówno dla samej Prokuratorii, jak i dla Ministerstwa Energii i administracji rządowej jako całości. Roszczenia opiewają na co najmniej kilkaset milionów złotych.

  czytaj więcej

 • Państwowe firmy łatwiej kupią ziemię z infrastrukturą przemysłową

  Państwowe firmy łatwiej kupią ziemię z infrastrukturą przemysłową

   Spółki przesyłowe Skarbu Państwa będą mogły łatwiej nabywać prawa do działek, na których ma znajdować się infrastruktura przesyłowa. Ułatwienia przewidziano w projekcie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2196 ze zm.) skierowanym wczoraj do uzgodnień i konsultacji przez pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

  czytaj więcej

 • Auto napędzane tajemnicami: Kto zbuduje prototyp polskiego samochodu elektrycznego?

  Auto napędzane tajemnicami: Kto zbuduje prototyp polskiego samochodu elektrycznego?

  Jutro, z dwutygodniowym opóźnieniem, dowiemy się, ile zespołów zadeklarowało udział w projekcie budowy prototypu polskiego samochodu elektrycznego.

  czytaj więcej

 • Nieruchomości: Najważniejsze podatkowe rozstrzygnięcia w 2017 roku

  Nieruchomości: Najważniejsze podatkowe rozstrzygnięcia w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają.

  czytaj więcej

 • Premier Morawiecki już w Brukseli. Czekają go trudne rozmowy?

  Premier Morawiecki już w Brukseli. Czekają go trudne rozmowy?

  Premier Mateusz Morawiecki przybył do Brukseli, gdzie spotka się z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej, Jean-Claude'em Junckerem i Fransem Timmermansem. Rozmowy mają dotyczyć m.in. praworządności oraz relacji Warszawa-Bruksela.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników