emisji zanieczyszczeń

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu emisji zanieczyszczeń. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące emisji zanieczyszczeń.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Choroba samochodowa wciąż jest problemem w wielu miastach. Co blokuje transportową rewolucję na ulicach? [DEBATA]

  Choroba samochodowa wciąż jest problemem w wielu miastach. Co blokuje transportową rewolucję na ulicach? [DEBATA]

  Chociaż prawo daje samorządom więcej narzędzi niż kiedykolwiek, wciąż mało kto wychyla się z pomysłami podwyżek opłat za parkowanie czy ograniczeń ruchu dla samochodów. Co blokuje transportową rewolucję na naszych ulicach – zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej w redakcji DGP.

  czytaj więcej

 • Miejski system energetyczny odpowiedzią na wzrost cen prądu

  Miejski system energetyczny odpowiedzią na wzrost cen prądu

  Samorządy nie zasypiają gruszek w popiele. Ostrów Wielkopolski ma już elektryczne autobusy zasilane energią z biomasy, a wkrótce zamierza przystąpić do budowy własnej sieci dystrybucji energii, w której popłynie prąd z odnawialnych źródeł. Podobne plany mają m.in. Siemiatycze. Bezpieczeństwo energetyczne powinno być budowane właśnie na poziomie gmin – mówią eksperci.

  czytaj więcej

 • Czy za pracę w smogu nalezy się urlop?

  Czy za pracę w smogu nalezy się urlop?

  NSZZ Policjantów domaga się dodatkowych dni urlopu dla funkcjonariuszy za pracę w smogu, a także wprowadzenia obowiązku stosowania masek ochronnych podczas służby. 10 stycznia podjął uchwałę dotyczącą wystąpienia w tej kwestii do ministra spraw wewnętrznych i administracji, a 27 lutego 2019 r. sprawą zajął się zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego. Komenda Główna Policji zastrzega, że być może wymagałoby to zmian w prawie. Mimo że przepisy dotyczące policjantów przewidują już w niektórych przypadkach możliwość udzielania dodatkowych dni urlopu tym, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, to mogą one nie być wystarczające, aby objąć swym zastosowaniem również narażonych na smog. A przecież policjanci to niejedyna grupa zawodowa pracująca w smogu. Powstaje więc pytanie, czy należałoby wprowadzić odpowiednie regulacje (w tym np. urlopowe) w związku z zagrożeniami, jakie stwarza on także dla innych zatrudnionych? A jeśli tak, to kogo i w jaki sposób powinny objąć?

  czytaj więcej

 • Spór z Komisją Europejską: Rozliczani będziemy z efektów walki ze smogiem, nie z regulacji

  Spór z Komisją Europejską: Rozliczani będziemy z efektów walki ze smogiem, nie z regulacji

  Samorządy będą musiały rozprawić się z zanieczyszczeniami powietrza „w możliwie najkrótszym terminie”. Zdaniem ekspertów sam zapis w ustawie nie zażegna naszego sporu z Komisją Europejską.

  czytaj więcej

 • Tworzymy ekosystem wsparcia rozwoju

  Tworzymy ekosystem wsparcia rozwoju

  Ewa Nowak-Iskra: Możemy pochwalić się bardzo dużym udziałem naszego banku w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego

  czytaj więcej

 • Debata DGP: „Czyste powietrze” musi przyspieszyć. Konieczne włączenie mieszkańców

  Debata DGP: „Czyste powietrze” musi przyspieszyć. Konieczne włączenie mieszkańców

  Większe zaangażowanie samorządów, uproszczenie procedur i sprawniejsze rozpatrywanie wniosków – to zmiany konieczne w rządowym programie dofinansowującym wymianę kotłów

  czytaj więcej

 • Za nami już pierwsze testy systemu ZONE, który ma pomóc w walce ze smogiem

  Za nami już pierwsze testy systemu ZONE, który ma pomóc w walce ze smogiem

  Elektroniczna baza danych o źródłach niskiej emisji ma wspomóc walkę z zapyleniem. Jednak w pilotażu niechętnie biorą udział mieszkańcy. Należałoby odejść od dobrowolności i postawić na specjalistyczną inwentaryzację – twierdzą samorządowcy.

  czytaj więcej

 • Kto i pod jakimi warunkami może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

  Kto i pod jakimi warunkami może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

  Jesienią ubiegłego roku rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego. Obecnie dom jest w stanie surowym otwartym. W najbliższym czasie zamierzam ponieść wydatki na zakup i montaż: stolarki okiennej i drzwiowej, pieca gazowego kondensacyjnego oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Czy faktury otrzymane na te zakupy będę mógł rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu podatkowym za 2019 r., skoro budowę rozpocząłem w roku poprzednim?

  czytaj więcej

 • PE nałożył na ciężarówki limity emisji CO2. To pierwsze takie rozporządzenie

  PE nałożył na ciężarówki limity emisji CO2. To pierwsze takie rozporządzenie

  Parlament Europejski zatwierdził pierwsze w historii UE rozporządzenie w sprawie emisji CO2 dla ciężarówek. Celem jest ograniczenie rosnących emisji z transportu drogowego.

  czytaj więcej

 • Uzdrowiska bez świeżego powietrza. Problem smogu nie został rozwiązany

  Uzdrowiska bez świeżego powietrza. Problem smogu nie został rozwiązany

  Uzdrowiska znalazły się pod ostrzałem za rzekome ignorowanie problemu smogu. Bronią się, że robią co mogą, ale pole manewru zawężają im nieżyciowe przepisy.

  czytaj więcej

 • Carsharing zmieni oblicze miast? Transport na miarę XXI w.

  Carsharing zmieni oblicze miast? Transport na miarę XXI w.

  Walka ze smogiem, niskoemisyjny transport, rozwój carsharingu znajdą się wśród przewodnich tematów XI edycji Europejskiego Kongresu Ekonomicznego.

  czytaj więcej

 • Rekordowy wzrost emisji CO2. Stajemy się potęgą w zanieczyszczaniu powietrza

  Rekordowy wzrost emisji CO2. Stajemy się potęgą w zanieczyszczaniu powietrza

  Polska jest w gronie pięciu państw Unii Europejskiej, w których w 2018 r. wzrosła emisja CO2 związana ze spalaniem paliw kopalnych.

  czytaj więcej

 • Ekologia wpisana w strategię

  Ekologia wpisana w strategię

  Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o., jako największe w województwie opolskim przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, obsługujące ok. 20 tys. odbiorców, realizuje wielomilionowe inwestycje i wdraża najnowocześniejsze technologie, w ramach polityki biznesu społecznie odpowiedzialnego, zwłaszcza w aspekcie ekologii. Obecnie spółka realizuje jedną z największych inwestycji w historii miasta Opola – projekt pn. Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu wraz z poprawą gospodarki wodno-ściekowej, którego wartość wynosi ponad 207 mln zł.

  czytaj więcej

 • Polska się zazieleniła. Ale mogłaby jeszcze bardziej [WYWIAD]

  Polska się zazieleniła. Ale mogłaby jeszcze bardziej [WYWIAD]

  Nad Wisłą recyklingowi poddaje się jedną trzecią śmieci. To postęp, choć nadal jesteście daleko za średnią dla UE.

  czytaj więcej

 • Pawłowski: Czarna komedia węglowych omyłek, czyli politycy we mgle

  Pawłowski: Czarna komedia węglowych omyłek, czyli politycy we mgle

  Smog czy zmiany klimatu, co za różnica. Można by tak rzec, przyglądając się ostatnim wizerunkowym potknięciom polityków po obu stronach barykady. Wystarczyła jedna prowokacja Greenpeace, by obnażyć merytoryczne braki wśród parlamentarzystów, którzy w kwestii ekologii dalej okazują się być jak dzieci w (smogowej) mgle. Punktem zapalnym okazały się dwie czarne płachty z napisem „Polska bez węgla 2030”, które aktywiści rozwiesili przedwczoraj na siedzibach największych konkurencyjnych ugrupowań. I to jedno hasło wystarczyło, by zaczął się festiwal antywęglowego prześcigania się w zapowiedziach wyciągania Polski z kryzysu. Nieważne, o jakim kryzysie mowa. Ważne, żeby mówili.

  czytaj więcej

 • Rząd przyjął nowelę dotyczącą kontroli wprowadzania tzw. kopciuchów

  Rząd przyjął nowelę dotyczącą kontroli wprowadzania tzw. kopciuchów

  Projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska (POŚ) oraz ustawy o inspekcji handlowej został przyjęty przez rząd, podało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Nowela zakłada m.in. kary za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów, a Inspekcja Handlowa zyska konkretne uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów.

  czytaj więcej

 • 111 mld zł rocznie. Tyle kosztuje nas smog [RAPORT]

  111 mld zł rocznie. Tyle kosztuje nas smog [RAPORT]

  Co roku UE płaci za smog ok. 2,9 proc. wygenerowanego na jej terenie PKB; w przypadku Polski to 111 mld zł rocznie - informuje w raporcie firma Deloitte. Dodaje, że aby zatrzymać niekorzystne dla Ziemi zmiany, trzeba przejść na gospodarkę obiegu zamkniętego.

  czytaj więcej

 • Pamiętacie ozon i kwaśne deszcze? Może za kilkanaście lat zapomnimy o dzisiejszej wrzawie wokół globalnego ocieplenia i zmian klimatu

  Pamiętacie ozon i kwaśne deszcze? Może za kilkanaście lat zapomnimy o dzisiejszej wrzawie wokół globalnego ocieplenia i zmian klimatu

  Wielka Pacyficzna Plama Śmieci między Ameryką Północną a Chinami, którą tworzą wyrzucone przez nas plastikowe odpadki, osiągnęła już rozmiar Europy – i cały czas się powiększa. W historii świata stężenie dwutlenku węgla nigdy jeszcze nie było tak wysokie, jak w tym roku – efekt cieplarniany coraz bardziej daje się nam we znaki. Zagrożonych wyginięciem, według ostatniego raportu ONZ, jest 25 proc. gatunków zwierząt i roślin, a około miliona ma wymrzeć w ciągu najbliższej dekady. Jakby tego było mało: kontynenty pustynnieją, powietrze dusi, lodowce topnieją.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników