emisja

Emisja to ogólnie działanie polegające na przenoszeniu jakiegoś elementu układu do jego otoczenia.


 • Nabycie obligacji nie jest wydatkiem na cele kulturalne

  Nabycie obligacji nie jest wydatkiem na cele kulturalne

   Fundacja, której celem jest wspieranie produkcji filmów, nie skorzysta ze zwolnienia z podatku, gdy swój dochód przeznaczy na zakup obligacji, choćby wyemitowała je spółka zajmująca się produkcją filmową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Chcą walczyć ze smogiem, ale nie mogą

  Chcą walczyć ze smogiem, ale nie mogą

  Mieszkańcy uważają, że samorządy robią za mało w walce z zanieczyszczeniami. Nie mogą jednak wymusić na nich żadnych działań. Nie mają prawa np. skarżyć programów ochrony powietrza (POP), w których województwa określają, co zamierzają zrobić, aby zmniejszyć poziom trujących pyłów.

  czytaj więcej

 • Oddłużanie musimy odłożyć na później

  Oddłużanie musimy odłożyć na później

  Chociaż gospodarka ma w najbliższych latach szybko rosnąć, to wyraźny spadek długu publicznego zobaczymy dopiero pod koniec dekady.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Rachunek za walkę o lepszą planetę

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Rachunek za walkę o lepszą planetę

  Polityka klimatyczna to wyzwanie głównie dla konsumentów i biznesu. Trzeba będzie za nią zapłacić. Pytanie brzmi tylko: jak dużo. Polska transformacja energetyczna będzie niemałym wyzwaniem, bo jak na razie w sprawie naszego uzależnienia od węgla chcemy działać w myśl zasady „jak zjeść ciastko i mieć ciastko”.

  czytaj więcej

 • Prawo do ostrzegania SMS-ami

  Prawo do ostrzegania SMS-ami

  Trzeba zmienić przepisy, żeby komunikaty o zagrożeniach rozsyłać na telefony bez aplikacji. Operatorzy telekomunikacyjni nie widzą technicznych przeszkód, by ostrzeżenia o niebezpieczeństwie rozsyłać SMS-ami. Wymaga to jednak zmiany prawa, do czego strona rządowa dopiero dojrzewa.

  czytaj więcej

 • Nasz biznes ekspansywnie wychodzi poza Stary Kontynent

  Nasz biznes ekspansywnie wychodzi poza Stary Kontynent

  W zeszłym roku krajowe firmy inwestowały w Chile, na Bahamach i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Za to z USA wycofaliśmy 85 mln zł. W 2016 r. polskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły niemal 32 mld zł. Taka była różnica między sumą przeznaczoną przez zarejestrowane w kraju firmy na zakup udziałów w przedsiębiorstwach w innych krajach, zasilenie ich w kapitał przez reinwestycję zysków czy różnego rodzaju pożyczki i kwotą, którą nasze przedsiębiorstwa ściągnęły do kraju.

  czytaj więcej

 • WIG 20 w górę. Siódma sesja wzrostów Orlenu i Lotosu

  WIG 20 w górę. Siódma sesja wzrostów Orlenu i Lotosu

  WIG 20 zakończył piątkową sesję wzrostem, a mWIG 40 i sWIG 80 zanotowały niewielkie zmiany. Siódmą sesję z rzędu zwyżkowały akcje Orlenu i Lotosu, kolejny raz ustanawiając historyczne maksima. Na szerokim rynku silnie wahały się akcje Cube, by zakończyć sesję mocnym spadkiem.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Spółka akcyjna zajmuje się produkcją zaawansowanych urządzeń dla różnych branż produkcyjnych. Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności często nabywa usługi i towary od zagranicznych kontrahentów. W większości przypadków zakupiony towar przyjeżdża z państw Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o usługi, to są one kupowane zarówno w ramach Wspólnoty, jak i z państw trzecich. W poprzednich latach zdarzało się, że księgowość firmy dowiadywała się o nabytych usługach w kilka miesięcy po ich wykonaniu przez zagranicznego kontrahenta. Najczęściej było to tak, że świadczący przesyłał fakturę, jednocześnie upominając się o zapłatę, a pracownik spółki, który obsługiwał z jej strony transakcję, dopiero wówczas przekazywał do księgowości dokument i wraz z nim informację. Niejednokrotnie główna księgowa spółki zwracała się do szefów innych działów z prośbą, aby ci motywowali swoich pracowników do tego, aby niezwłocznie przekazywali informacje o imporcie usług, ale skutek tych próśb był mizerny. Również zarząd był informowany o usprawnieniu przepływu informacji dla wyeliminowania częstych korekt składanych deklaracji VAT, jednak i to nie pomogło. Tłumaczenie pracowników dokonujących zakupu usług od zagranicznych kontrahentów zawsze było takie samo: owszem, nabywają takie świadczenia, ale zagraniczni kontrahenci przekazują faktury z opóźnieniem i dopiero wówczas mogą oni dostarczyć je do księgowości.

  czytaj więcej

 • Lokaty już nie tanieją

  Lokaty już nie tanieją

  Po 2,5 roku od ostatniej obniżki stóp procentowych NBP oprocentowanie depozytów przestało spadać. Przeciętne oprocentowanie depozytów terminowych zakładanych w krajowych bankach wynosiło w sierpniu (pełnych nowszych danych nie ma) 1,47 proc. – wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego.

  czytaj więcej

 • Holenderski model wystawiony na próbę

  Holenderski model wystawiony na próbę

  Egzotyczna koalicja, jaką stworzył premier Mark Rutte, nie wróży dobrze nowemu rządowi.

  czytaj więcej

 • Paryż bez aut spalinowych? Padła data

  Paryż bez aut spalinowych? Padła data

  Władze Paryża planują zakazać od 2030 r. używania wszystkich samochodów z silnikiem spalinowym - zarówno tych napędzanych benzyną, jak i olejem napędowym - poinformował odpowiedzialny za transport zastępca mer Paryża Christophe Najdovski.

  czytaj więcej

 • Obligacje – alternatywa dla kredytu

  Obligacje – alternatywa dla kredytu

  Niezmiennie najczęściej wykorzystywanym przez polskie przedsiębiorstwa źródłem finansowania działalności i inwestycji jest kredyt. Rośnie jednak grupa firm emitujących papiery dłużne.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników