emerytury pomostowe wykaz zawodów

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu emerytury pomostowe wykaz zawodów. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące emerytury pomostowe wykaz zawodów.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Emerytury pomostowe: PIP sprawdzi stanowisko pracy

  Emerytury pomostowe: PIP sprawdzi stanowisko pracy

  Pracujący w szkodliwych warunkach wciąż nie wiedzą, czy dostaną wcześniejszą emeryturę. Pracodawcy nie chcą płacić dodatkowych składek na emerytury pomostowe, dlatego PIP będzie mogła nakazać badanie konkretnego stanowiska pracy.

  czytaj więcej

 • Emerytury pomostowe dla 325 tys. osób

  Emerytury pomostowe dla 325 tys. osób

  Ponad 8,5 tys. pracodawców płaci składki na specjalny Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Tak wynika z danych ZUS, który pierwszy raz to policzył. Pieniądze są wpłacane za 324,3 tys. pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Okazuje się, że w ubiegłym roku firmy zgłosiły do ZUS 107,5 tys. stanowisk, na których praca uprawnia do emerytury pomostowej.

  czytaj więcej

 • Zmiana zawodu blokuje emeryturę

  Zmiana zawodu blokuje emeryturę

  Pracownikom trudno udowodnić staż uprawniający do wcześniejszej emerytury. Tymczasem zdaniem prawników różne zasady sumowania prac powinien zbadać TK. Związki zawodowe przekonują, że złe prawo odbiera młodym pracownikom prawo do pomostówek.

  czytaj więcej

 • 100 procent chorobowego tylko dla nielicznych. Rząd zarobi na służbach mundurowych

  100 procent chorobowego tylko dla nielicznych. Rząd zarobi na służbach mundurowych

  Tylko policjanci i żołnierze zawodowi, którym uda się przekonać resortowe komisje lekarskie o związku choroby ze służbą,dostaną pełne uposażenie za czas absencji. Pozostali stracą jedną piątą wypłaty.

  czytaj więcej

 • Kto ma prawo do emerytury pomostowej?

  Kto ma prawo do emerytury pomostowej?

  Prawo do przejścia na emeryturę pomostową od 1 stycznia 2009 roku mają osoby, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Innymi słowy chodzi o osoby wykonujące prace, która naraża je na uszczerbek na zdrowiu, lub której wykonywanie w określonym wieku byłoby niebezpieczne dla osoby pracującej i dla osób trzecich.

  czytaj więcej

 • Emerytury pomostowe: dla kogo i na jakich zasadach

  Emerytury pomostowe: dla kogo i na jakich zasadach

  Warunki nabywania prawa do emerytury pomostowej określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych ( Dz. U. Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.). Komu przysługuje takie świadczenie?

  czytaj więcej

 • Ranking 50 najbardziej wpływowych prawników według DGP

  Ranking 50 najbardziej wpływowych prawników według DGP

  Numerem 1 czwartej edycji naszego rankingu został przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak, na drugim miejscu uplasował się szef gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej Piotr Serafin, podium zamyka wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina

  czytaj więcej

 • Jakie są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, gdy pracownik oprócz etatu ma także zlecenie

  Jakie są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, gdy pracownik oprócz etatu ma także zlecenie

  Od niedawna prowadzę działalność polegającą m.in. na obróbce drewna i ścince drzew. Zatrudniam pracowników oraz zleceniobiorców. Na jakich zasadach i za kogo muszę opłacać składki na FEP? Czy jeżeli pracownik przez część swojego wymiaru wykonuje prace w szczególnych warunkach, a przez pozostałą inne prace, to istnieje obowiązek opłacania za niego tych składek? Jak ustalić, czy należna jest składka w sytuacji, gdy z pracownikiem wykonującym pracę w szczególnych warunkach podpiszę dodatkowo umowę-zlecenie na zwykłe prace? Czy składki trzeba płacić od początku zatrudnienia?

  czytaj więcej

 • 500 zł za utracone prawo do wcześniejszej emerytury

  500 zł za utracone prawo do wcześniejszej emerytury

  Taką kwotę dodatkowo mogą dostać osoby, które planują zakończenie aktywności zawodowej. Warunkiem jest dostarczenie do ZUS dokumentów potwierdzających pracę w szkodliwych warunkach.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników