emerytura 13 000

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu emerytura 13 000. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące emerytura 13 000.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Domy energooszczędne to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dom pasywny zwróci się w 7 lat

  Domy energooszczędne to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dom pasywny zwróci się w 7 lat

  Na zachodzie Europy powstają pierwsze budynki pasywne w takiej samej cenie jak budynki „tradycyjne”. Dodatkowe koszty inwestycyjne na budynek pasywny zwracają  się już  po około 7 latach - przekonuje Günter Schlagowski – prezes i twórca Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej, panelista konferencji Future4Build.

  czytaj więcej

 • Jak ZUS pomoże w spłacie składek

  Jak ZUS pomoże w spłacie składek

  Przedsiębiorca może wystąpić o odroczenie terminu płatności, rozłożenie ich na raty lub umorzenie. Od dnia złożenia wniosku nie są naliczane odsetki od zadłużenia. Firma może liczyć na pomoc ZUS również, gdy jej zaległości składkowe powstały w wyniku klęski żywiołowej.

  czytaj więcej

 • Dokumentacja pracownicza ciągle na tych samych zasadach

  Dokumentacja pracownicza ciągle na tych samych zasadach

  Przebiegu zatrudnienia nie można rejestrować w formie elektronicznej, ale Ministerstwo Gospodarki wciąż pracuje nad zmianami w tym zakresie. Zanim wejdą one w życie, trzeba prowadzić papierowe akta. Warto wiedzieć, jak to robić, by nie narazić się na przegraną w sądzie

  czytaj więcej

 • Oskładkowanie zleceń korzystne dla osób odkładających wyższe składki na emerytury

  Oskładkowanie zleceń korzystne dla osób odkładających wyższe składki na emerytury

  Zmiany wejdą w życie dopiero od początku przyszłego roku, po upływie rocznego vacatio legis. Są jednak istotne. Więc tak naprawdę osoby zatrudnione na zlecenie tego czasu nie mają zbyt dużo. Z pewnością zmiany są korzystne dla tych, którzy chcieliby odkładać wyższe składki na swoje przyszłe emerytury.

  czytaj więcej

 • Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Uwaga! Komentarz zawiera wszystkie najnowsze zmiany wprowadzone do ustawy o PIT. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2015 r. Jeśli termin był inny, np. 4 lub 31 stycznia, 1 kwietnia i 31 sierpnia 2015 r., a także 1 lub 2 stycznia 2016 r., zaznaczyliśmy to na czerwono. Zmiany te zostały zawarte w następujących ustawach: z 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 251); z 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 211); z 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 73); z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1328); z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1662); z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. poz. 478); z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 699); z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. poz. 693); z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2015 r. poz. 1863); z 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (Dz.U. poz. 1215).

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo dokonać potrącenia z zasiłku chorobowego

  Jak prawidłowo dokonać potrącenia z zasiłku chorobowego

  Nasz pracownik przebywał przez cały czerwiec na zasiłku chorobowym. Wcześniej pobierał wynagrodzenie chorobowe. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 4092,73 zł i stanowi ją – po odliczeniu 13,71 proc. – pensja zasadnicza 4200 zł brutto oraz miesięczna, zmienna premia. Pracownik ma zajęcie komornicze alimentacyjne na łączną kwotę 8000 zł. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak dokonać potrącenia z zasiłku za czerwiec?

  czytaj więcej

 • Rewolucja w umowach terminowych: Pracownicy lepiej chronieni przed nadużyciami

  Rewolucja w umowach terminowych: Pracownicy lepiej chronieni przed nadużyciami

  25 czerwca tego roku Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy dotyczącą przede wszystkim umów terminowych, 5 sierpnia podpisał ją prezydent. Zmiany wejdą w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Głównym celem nowelizacji jest ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Obecnie tego rodzaju umowy o pracę są zawierane niejednokrotnie na długie okresy bez obiektywnego uzasadnienia.

  czytaj więcej

 • Emerytury i zasiłki na dzieci: O ile wzrosną w najbliższym czasie świadczenia

  Emerytury i zasiłki na dzieci: O ile wzrosną w najbliższym czasie świadczenia

  Od października wzrosły już świadczenia z pomocy społecznej, a w przyszłym roku zwiększą się także zasiłki na dzieci oraz czeka nas waloryzacja rent i emerytur, do których być może będą też przysługiwać jednorazowe dodatki.

  czytaj więcej

 • Jakie świadczenia wzrosną od 2016 roku

  Jakie świadczenia wzrosną od 2016 roku

  W przyszłym roku Polacy mogą się spodziewać wzrostu niektórych świadczeń, w tym świadczenia pielęgnacyjnego. Rodzice będą mogli też skorzystać z nowego świadczenia w wysokości 1000 zł, otrzymają też od nowego rządu 500 zł na dziecko. Nie wiadomo jednak, czy emeryci dostaną obiecany jednorazowy dodatek do najniższych świadczeń.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 10 grudnia 2015

  Poradnia ubezpieczeniowa z 10 grudnia 2015

  Poradnia ubezpieczeniowa z 10 grudnia 2015.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Zasadą w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest objęcie postępowaniem wszystkich wierzytelności w stosunku do dłużnika.

  czytaj więcej

 • PIT 2015: Co można odliczyć od podatku?

  PIT 2015: Co można odliczyć od podatku?

  Termin złożenia deklaracji podatkowych za 2015 rok mija 2 maja 2016. Zobacz, jakie ulgi możesz odliczyć od podatku.

  czytaj więcej

 • Nowe zasady oskładkowania umów-zleceń są prawniczym niewypałem?

  Nowe zasady oskładkowania umów-zleceń są prawniczym niewypałem?

  W ciągu kilku tygodni obowiązywania nowych przepisów płatnicy zderzyli się z kolejnymi wątpliwościami. W ich rozwianiu nie pomaga ZUS, bo w swoich wyjaśnieniach zawarł najprostsze przypadki.

  czytaj więcej

 • ZUS oficjalnie podpowiada, jak nie płacić składek ze zlecenia

  ZUS oficjalnie podpowiada, jak nie płacić składek ze zlecenia

  Wskazówkę można znaleźć w internetowym poradniku dotyczącym umów cywilnoprawnych. Płatnikom nie pozostaje więc nic innego, jak z niej skorzystać... Ale niektórzy mówią: ostrożnie!

  czytaj więcej

 • Zobacz, jakie świadczenia wzrosną od 2017 roku

  Zobacz, jakie świadczenia wzrosną od 2017 roku

  Od 2017 roku wzrośnie między innymi płaca minimalna i stawka godzinowa dla zleceniobiorców. Jakie jeszcze świadczenia ulegną podwyżce?

  czytaj więcej

 • Nowa pensja minimalna w 2017 r. to także nowe stawki płacowe

  Nowa pensja minimalna w 2017 r. to także nowe stawki płacowe

  Od 1 stycznia 2017 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2 tys. zł. Jak zwykle wzrosną też niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej płacy lub jej wielokrotności, a także podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których jest ona bazą

  czytaj więcej

 • Od kiedy stosować kwotę zmniejszającą podatek

  Od kiedy stosować kwotę zmniejszającą podatek

  Pracownik został zatrudniony 19 grudnia 2016 r. Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca otrzyma 30 grudnia. Do 9 grudnia pracował w innej firmie i przy wypłacie pensji została uwzględniona kwota zmniejszająca podatek – 46,33 zł. Kiedy pracownik musi u nas złożyć PIT-2, aby zaliczki pomniejszać o ulgę? I czy już ją zastosować przy obliczaniu zaliczki za pierwszy niepełny miesiąc pracy, tj. za grudzień?

  czytaj więcej

 • Emerytalne rewolucje 2017: Zobacz, co się zmieni

  Emerytalne rewolucje 2017: Zobacz, co się zmieni

  Takiego roku jeszcze nie było w polskich ubezpieczeniach. Praktycznie nie ma miesiąca, żeby nie były wdrażane nowe przepisy. I to dotyczące nie tylko wcześniej przyznanych świadczeń, lecz także tych, które dopiero będą wypłacane. Jak każde zmiany – mają one swoje wady i zalety.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 13 kwietnia

  Poradnia ubezpieczeniowa z 13 kwietnia

  ● Za ile niań budżet państwa zapłaci składki do ZUS● Mam troje małych dzieci, a prowadzenie firmy pochłania coraz więcej mojego czasu. Mam więc zamiar zatrudnić aż dwie nianie, bo żadna z kandydatek nie chciała zajmować się samodzielnie trojgiem maluchów. Słyszałam, że ZUS może zapłacić składki za nianię, ale co w przypadku gdy chcę zatrudnić dwie osoby? Czy w związku z tym muszę podpisać z nimi umowy jako przedsiębiorca?

  czytaj więcej

 • Przy potrąceniach z zasiłków płatnik nie stosuje kodeksu pracy

  Przy potrąceniach z zasiłków płatnik nie stosuje kodeksu pracy

  PROBLEM: Nasz pracownik przebywał przez cały kwiecień na zasiłku chorobowym z powodu wypadku przy pracy. Wcześniej pobierał wynagrodzenie chorobowe, ale tylko kilka dni. Jednak z powodu wypadku przysługuje mu zasiłek. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 2978,73 zł po odliczeniu 13,71 proc. Została obliczona ze stałej pensji zasadniczej oraz średniej miesięcznej, zmiennej premii. Pracownik ma zajęcie komornicze alimentacyjne na łączną kwotę 8000 zł. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak dokonać potrącenia z zasiłku za kwiecień?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników