elementów układu

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu elementów układu. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące elementów układu.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Bąk: Półprodukt [Jaguar XE 25d AWD R-Sport]

  Bąk: Półprodukt [Jaguar XE 25d AWD R-Sport]

  Pamiętam swoją pierwszą przejażdżkę jaguarem – modelem XJ mark III – jakieś 11–12 lat temu. Na tle ówczesnych wozów niemieckich prezentował się jak 80-latek. Miał dużo gorsze wyposażenie niż konkurenci znad Renu, elementy na desce rozdzielczej przeszczepione z forda mondeo, a w jego wnętrzu unosił się zapach fajki, drewna palonego w kominku i naftaliny.

  czytaj więcej

 • 78. lat temu Armia Czerwona wkroczyła do Polski

  78. lat temu Armia Czerwona wkroczyła do Polski

  78 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

  czytaj więcej

 • Sędzia Ignaczewski: Reformę sądownictwa trzeba zacząć od ministerstwa

  Sędzia Ignaczewski: Reformę sądownictwa trzeba zacząć od ministerstwa

  W tej chwili sędziów w resorcie sprawiedliwości jest aż 162. Z politycznego punktu widzenia to ponad dwa razy więcej sędziów do „rozgonienia” niż w Sądzie Najwyższym. Efekt propagandowy byłby więc niezaprzeczalny - wyjaśnia sędzia Jacek Ignaczewski, wydawca Imponderabiliów Sądowych, twórca portalu StandardyPrawa.pl. W 2016 r. przez kilka miesięcy sprawował funkcję dyrektora departamentu strategii w MS, gdzie pracował nad reformą wymiaru sprawiedliwości. Z resortu odszedł pod koniec maja 2016 r.

  czytaj więcej

 • Parafianowicz: Jak Polska może wyjść z Unii Europejskiej

  Parafianowicz: Jak Polska może wyjść z Unii Europejskiej

  Jean-Claude Juncker znaczną część swojego przemówienia poświęcił czemuś, co określił mianem „Unii wartości”. Portal Politico zdanie: „Dla mnie Europa jest czymś więcej niż tylko jednolitym rynkiem. Znaczy więcej niż pieniądze, więcej niż euro. Zawsze chodziło w niej o wartości”, przełożył na: „Europo Środkowa, chcesz pieniędzy? To skumaj aluzję”.

  czytaj więcej

 • Wpędzony w winę: "Ofiara" w Teatrze WARSawy

  Wpędzony w winę: "Ofiara" w Teatrze WARSawy

  „Ofiara” w Teatrze WARSawy to więcej niż tylko udane przedstawienie na podstawie powieści Saula Bellowa. Z tego spektaklu widz wychodzi zachwycony jego konstrukcją. I wstrząśnięty aktualnością przesłania.

  czytaj więcej

 • Kardiolodzy: Potrzebny narodowy program leczenia niewydolności serca

  Kardiolodzy: Potrzebny narodowy program leczenia niewydolności serca

  Przygotowanie założeń narodowego programu leczenia niewydolności serca, a także dalsze intensywne upowszechnianie prozdrowotnego trybu życia - zapowiedzieli w czwartek w Katowicach przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  czytaj więcej

 • Tutaj tworzył, tutaj zmarł. Witold Gombrowicz upamiętniony we francuskim Vence

  Tutaj tworzył, tutaj zmarł. Witold Gombrowicz upamiętniony we francuskim Vence

  W Vence, w willi Alexandrine, w której w latach 1964-1969 mieszkał Witold Gombrowicz z żoną Ritą, zostanie 23 września otwarta przestrzeń muzealna, poświęcona jednemu z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku, autorowi "Ferdydurke".

  czytaj więcej

 • Figielki konstytucyjne (wersja 2.0)

  Figielki konstytucyjne (wersja 2.0)

  Solą w oku sanatorów był Sąd Najwyższy . Problem ten udało się rozwiązać przez przyjęcie w roku 1929 nowego prawa o sądach powszechnych. Mimo sprzeciwu komisji pracującej nad projektem, w ostatniej chwili przemycono do ustawy przepisy zdecydowanie zwiększające uprawnienia ministra sprawiedliwości wobec sędziów

  czytaj więcej

 • Dera: Prezydent Andrzej Duda skłania się ku systemowi prezydenckiemu

  Dera: Prezydent Andrzej Duda skłania się ku systemowi prezydenckiemu

  Prezydent Andrzej Duda skłania się ku systemowi prezydenckiemu - powiedział minister w KPRP Andrzej Dera. Dodał, że wybór między systemem kanclerskim a prezydenckim będzie jedną z głównych kwestii w referendum ws konstytucji. Politycy są podzieleni w kwestii, który z tych systemów jest lepszy.

  czytaj więcej

 • Kadrowy problem zbrojeniówki

  Kadrowy problem zbrojeniówki

  Niektóre zakłady zbrojeniowe nie narzekają na brak zamówień, mają niezły produkt i technologię. Głównym wyzwaniem stają się pracownicy.

  czytaj więcej

 • Remanent stanu posiadania: Dane o państwowych gruntach w jednym pliku

  Remanent stanu posiadania: Dane o państwowych gruntach w jednym pliku

  Wejście w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości to szansa na powstanie bazy informacji o wszystkich nieruchomościach Skarbu Państwa, także na potrzeby budownictwa mieszkaniowego. Teraz są rozproszone w różnych zasobach i u różnych dysponentów

  czytaj więcej

 • "Dom lalki" Ibsena w stołecznym Teatrze Polskim

  "Dom lalki" Ibsena w stołecznym Teatrze Polskim

  Ta sztuka jest wciąż aktualna, bo mówi o tym, że nie podejmujemy wolnych wyborów ze względu na umowę społeczną i kulturowe nawyki - powiedziała PAP Agnieszka Lipiec-Wróblewska, reżyserka spektaklu "Dom lalki", którego premiera odbędzie się w czwartek w Teatrze Polskim w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Co można zaliczać do kosztów podatkowych: Poradnik na podstawie najnowszych wyroków i interpretacji

  Co można zaliczać do kosztów podatkowych: Poradnik na podstawie najnowszych wyroków i interpretacji

  O tym, co może być kosztem podatkowym, a co nie, można by napisać grubą książkę. Podatnicy cały czas toczą o to boje z fiskusem, bo wyższe koszty oznaczają niższy dochód, a tym samym mniejszy podatek. W spory wchodzą nie tylko przedsiębiorcy, lecz także osoby niemające firm, które chcą np. rozliczyć koszty przy sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Wspomagana rewolucja cywilizacyjna

  Debata DGP: Wspomagana rewolucja cywilizacyjna

  Nie ma możliwości zbudowania nowoczesnej gospodarki bez aktywnej polityki państwowej – to wniosek z redakcyjnej debaty pt. „Wspomagana rewolucja – polska przedsiębiorczość wobec wyzwań współczesności”.

  czytaj więcej

 • Dr Gontarczyk: Trzeba rozliczyć oficerów, którzy szkodzili Polsce

  Dr Gontarczyk: Trzeba rozliczyć oficerów, którzy szkodzili Polsce

  Z punktu widzenia rozliczenia z PRL taka ustawa jest istotna; mamy wielu oficerów obwieszonych medalami, którzy szkodzili Polsce - powiedział PAP historyk dr Piotr Gontarczyk o projekcie ustawy przewidującej możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego żołnierzy z czasów PRL.

  czytaj więcej

 • Jak policzyć wynagrodzenie związkowca, który bierze urlop na szkolenie

  Jak policzyć wynagrodzenie związkowca, który bierze urlop na szkolenie

  PROBLEM: Od niedawna działa w naszej firmie organizacja związkowa. Jeden z pracowników został powołany na jej skarbnika. Ostatnio złożył wniosek o udzielenie mu 20 października zwolnienia z całego dnia pracy ze względu na szkolenie, na które został delegowany przez związek. Szkolenie odbywa się w godzinach pokrywających się z jego grafikiem pracy. Czy pracodawca jest zobowiązany takiego zwolnienia udzielić? Czy jest ono płatne? Jeśli tak, to jak obliczyć wynagrodzenie, skoro pracownik zarabia 4800 zł, dodatkowo ma prawo do premii od 100 do 500 zł za czas przepracowany, a z wynagrodzenia – za jego zgodą – ma potrącaną składkę związkową w wysokości 45 zł?

  czytaj więcej

 • USA: Trump rozmawiał z premierem Kanady o układzie NAFTA

  USA: Trump rozmawiał z premierem Kanady o układzie NAFTA

  Przyszłość układu o wolnym handlu między Kanadą, Meksykiem i USA była tematem rozmów prezydenta Donalda Trumpa z premierem Kanady Justinem Trudeau. Trump nie wykluczył, że "układ NAFTA może być zastąpiony dwustronnymi porozumieniami handlowymi".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników