Elektrownia podwodna

Elektrownia podwodna – rodzaj elektrowni wodnej, której wszystkie instalacje umieszczone zostały pod powierzchnią lustra wody.


 • Czeka nas atak cywilnych dronów. Rządy będą starały się je uziemić

  Czeka nas atak cywilnych dronów. Rządy będą starały się je uziemić

  Bezzałogowe maszyny latające przestają być zabawką wojskowych. Eksperci przewidują, że to cywile i przedsiębiorstwa pociągną ten globalny rynek. Tyle że w chwili, gdy w powietrzu zaroi się od cywilnych dronów, rządy zaczną je uziemiać.

  czytaj więcej

 • Gen. Skrzypczak o tomahawkach: Zakupy sprzętu świadczą o doktrynie

  Gen. Skrzypczak o tomahawkach: Zakupy sprzętu świadczą o doktrynie

  Rosyjskie systemy napadu powietrznego są gotowe, aby stawić czoła systemom amerykańskim – mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

  czytaj więcej

 • Historia nuklearnych rozmów z Iranem: Zwroty akcji i zamachy na fizyków

  Historia nuklearnych rozmów z Iranem: Zwroty akcji i zamachy na fizyków

  Kilkanaście lat negocjacji, zwroty akcji, zamachy na fizyków – historia rozmów na temat irańskiego programu nuklearnego mogłaby ułożyć się w krwawą sagę. Być może to już ostatnie takie przedstawienie.

  czytaj więcej

 • Zagubiona ścieżka samochodowej ewolucji

  Zagubiona ścieżka samochodowej ewolucji

  Silnik elektryczny to doskonały napęd dla auta, który ma tylko jedną wadę – potrzebuje prądu. Z tego powodu gdy w Ameryce rozstrzygała się przyszłość światowej motoryzacji, przegrał z dużo gorszym konkurentem

  czytaj więcej

 • Morze Południowochińskie: Dalekowschodnia beczka prochu, która może wysadzić cały świat

  Morze Południowochińskie: Dalekowschodnia beczka prochu, która może wysadzić cały świat

  Jeśli XXI wiek będzie stuleciem Azji i Pacyfiku, to spory międzypaństwowe w tym regionie będą miały konsekwencje globalne. A niewiele jest na mapie miejsc równie konfliktogennych co Morze Południowochińskie

  czytaj więcej

 • Kiedy należy się podatek tonażowy?

  Kiedy należy się podatek tonażowy?

  Podatek tonażowy to uproszczona danina w formie ryczałtu ze stawką 19 procent. Obliczany jest na podstawie tonażu używanych statków i stawek dobowych. Jest alternatywą dla opodatkowania na zasadach ogólnych, adresowaną do armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej. Danina ma w założeniu zatrzymywać rodzimych operatorów morskich przed ucieczką pod tanie, egzotyczne bandery.

  czytaj więcej

 • Niemcy przełamują atomowe tabu. Otrzymają broń nuklearną?

  Niemcy przełamują atomowe tabu. Otrzymają broń nuklearną?

  Za Odrą coraz częściej słychać głosy mówiące o potrzebie zwiększenia zaangażowania w broń nuklearną. Na razie to słowa dość nieśmiałe. Konserwatysta Roderich Kiesewetter (CDU) w rozmowie z Reutersem stwierdził, że Niemcy mogłyby odgrywać ważną rolę w przekonaniu europejskich potęg atomowych, czyli Francji i Wielkiej Brytanii, by rozciągnąć ich gwarancje na całą Europę.

  czytaj więcej

 • Recenzja książki „Martwa dolina”: Wulkaniczny spisek w dolinie Nyos

  Recenzja książki „Martwa dolina”: Wulkaniczny spisek w dolinie Nyos

  Zaaferowani (całkiem słusznie) wybuchem elektrowni atomowej w Czarnobylu praktycznie nie zwróciliśmy uwagi na inny kataklizm, który wydarzył się kilka tygodni później. Wieczorem 21 sierpnia 1986 r. w wulkanicznych górach północno-zachodniego Kamerunu w ciągu paru godzin zginęło blisko 2000 mieszkańców doliny Nyos. Umarli nie tylko ludzie, lecz także zwierzęta: krowy, kurczęta, ptaki, muchy. Do dziś wśród naukowców nie ma pełnej zgody co do przyczyny tej hekatomby, choć najpewniej wywołał ją dwutlenek węgla, który w ogromnej ilości – chodzi w przybliżeniu o pół miliona ton – wydostał się z pobliskiego jeziora kraterowego w rezultacie podwodnej erupcji i spłynął z ogromną prędkością w dolinę, wypierając powietrze (jako cięższy od niego). Ofiary tej osobliwej eksplozji po prostu się udusiły. Jęzor śmiertelnego gazu miał nawet 17 km zasięgu.

  czytaj więcej

 • Wybory parlamentarne w Niemczech: W Meklemburgii – Pomorzu Przednim furorę robi Alternatywa dla Niemiec

  Wybory parlamentarne w Niemczech: W Meklemburgii – Pomorzu Przednim furorę robi Alternatywa dla Niemiec

  Angela Merkel już siedmiokrotnie zdobywała dla siebie i CDU mandat do Bundestagu w Meklemburgii – Pomorzu Przednim. Jednak teraz w tym regionie furorę robi Alternatywa dla Niemiec

  czytaj więcej

 • Źle się dzieje Rosji w państwie duńskim

  Źle się dzieje Rosji w państwie duńskim

  W ostatnich latach Moskwę zaczęto postrzegać nad Sundem jako zagrożenie. Ma to wpływ na decyzje podejmowane w Kopenhadze.

  czytaj więcej

 • Polityka Rosji: Jak nie stać się młodszym bratem Chin

  Polityka Rosji: Jak nie stać się młodszym bratem Chin

  Zakończony właśnie 19. szczyt rosyjsko-indyjski w Delhi, w którym brali udział przywódcy obydwu krajów, był z punktu widzenia Moskwy jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku. Decyduje o tym przede wszystkim strategiczna waga relacji oraz to, w jaki sposób Rosja postrzega potencjalne zagrożenia dla swojej przyszłości.

  czytaj więcej

 • Energopol-Szczecin - podołamy każdemu wyzwaniu

  Energopol-Szczecin - podołamy każdemu wyzwaniu

  Jeszcze w tym roku ruszy w Łodzi budowa największego tunelu kolejowego w Polsce (nie licząc warszawskiego metra, które należy do innej kategorii). Łódzki tunel przejdzie pod całym śródmieściem i połączy stację Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec. Ponad trzykilometrowy odcinek dwutorowy plus cztery kilometrowe odcinki z pojedynczym torem – to w największym skrócie rozmiar inwestycji. Wykonania tego gigantycznego przedsięwzięcia podjęła się polska firma Energopol-Szczecin S.A.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników