elektrownia atomowa w polsce

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu elektrownia atomowa w polsce. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące elektrownia atomowa w polsce.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Merkel odchodzi na własnych warunkach

  Merkel odchodzi na własnych warunkach

  Gwałty na nastolatkach, nieustanne zagrożenie terrorystyczne i masowe protesty oburzonych obywateli – tak od wielu miesięcy mainstreamowe media w Polsce przedstawiają sytuację w Niemczech. Gdyby im wierzyć, nasz zachodni sąsiad powinien zostać już dawno zaliczony do grona państw upadłych jak Syria, Libia czy Irak.

  czytaj więcej

 • Jerzy Buzek: W sprawie dyrektywy gazowej nie czekam z założonymi rękoma [WYWIAD]

  Jerzy Buzek: W sprawie dyrektywy gazowej nie czekam z założonymi rękoma [WYWIAD]

  - Dla Polski kluczowe były zapisy w sprawie rynków mocy i limitu emisji CO2 550g/kWh (EPS550). Wyklucza on ze wsparcia w ramach takich mechanizmów elektrownie węglowe. Dla naszego bezpieczeństwa energetycznego – kraju, gdzie około 80% prądu nadal wytwarzane jest w oparciu o węgiel, a od lutego, decyzją Komisji Europejskiej, mamy rynek mocy – byłoby to zabójcze - mówi Jerzy Buzek, europoseł i były premier, komisja ITRE.

  czytaj więcej

 • Plan klimatyczny ujrzał światło dzienne. Cel na 2030 r. nie przyniesie znaczących zmian

  Plan klimatyczny ujrzał światło dzienne. Cel na 2030 r. nie przyniesie znaczących zmian

  W 2030 r. 21 proc. energii w końcowym zużyciu ma pochodzić z OZE. Takie założenie pojawiło się w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu, opublikowanym wczoraj przez rząd.

  czytaj więcej

 • Długa lista uwag do Polityki energetycznej

  Długa lista uwag do Polityki energetycznej

  Nierealny, mało ambitny, niezgodny z planem energetyczno-klimatycznym – to minusy PEP2040.

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Gdzie premier nie może, tam minister pośle?

  Baca-Pogorzelska: Gdzie premier nie może, tam minister pośle?

  Ścierające się wizje przyszłości energetyki czarnej i zielonej oraz coraz dziwniejsze decyzje ministra energii zastanawiają od dawna. Wielu ludzi z branży zachodzi w głowę, jakim cudem Krzysztof Tchórzewski wciąż kieruje resortem energii. Kolejne medialne doniesienia o jego dymisji traktowane są z rezerwą, bo przecież wiadomo, że premier Mateusz Morawiecki ma w tym przypadku związane ręce, skoro Tchórzewski, człowiek z dawnego „zakonu PC”, jest jednym z bliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Powie ktoś, że Wojciech Jasiński, kiedyś prezes Orlenu, też był i mógł przestać być, żeby oddać fotel Danielowi Obajtkowi. Widać jednak, że spółka, chociaż ogromna, ważna dla gospodarki i konsumentów, to nie to samo co ważny resort. Ministrowi Tchórzewskiemu nie zaszkodziło nawet niedotrzymanie publicznej obietnicy, że podwyżek cen prądu nie będzie. Jednak są, tyle że rekompensowane ekspresowo dzięki procedowanej ustawie, która – jak już wielokrotnie pisaliśmy – budzi wątpliwości Komisji Europejskiej. I to co najmniej z dwóch powodów. Pierwszy to podejrzenie niedozwolonej pomocy publicznej; drugi, może istotniejszy: ograniczanie niezależności regulatora rynku, jakim jest Urząd Regulacji Energetyki.

  czytaj więcej

 • Nord Stream 2: W Niemczech narasta krytyka gazociągu

  Nord Stream 2: W Niemczech narasta krytyka gazociągu

  Berlin nie ma jednak wątpliwości, że budowa zostanie doprowadzona do końca

  czytaj więcej

 • Z Niemiec bierzemy przykład tylko w dopłatach

  Z Niemiec bierzemy przykład tylko w dopłatach

  Określenie wiążącej daty rezygnacji ze spalania węgla to sukces i pokaz zdolności niemieckiego państwa do podejmowania kompromisów. Węgiel zniknie z miksu energetycznego do 2038 r., a jeśli transformacja energetyczna będzie przebiegać sprawnie, to możliwy jest też wcześniejszy termin – 2035 r. Tymczasem Polska wciąż nie może się zdecydować, kiedy odejdzie od węgla. Na razie kosztem ograniczania wydobycia zwiększa import (18 mln ton za 11 miesięcy ubiegłego roku). Ale do niemieckich 55 mln ton wciąż nam daleko.

  czytaj więcej

 • Raport Urzędu Regulacji Energetyki. Grozi nam blackout?

  Raport Urzędu Regulacji Energetyki. Grozi nam blackout?

  Urząd Regulacji Energetyki przedstawił raport „Planowane inwestycje w nowe moce wytwórcze w latach 2018–2032”. Wynika z niego, że przedsiębiorstwa energetyczne (analiza opiera się na danych 63 firm) planują oddać do eksploatacji ponad 11,9 GW nowych mocy wytwórczych za ponad 62 mld zł.

  czytaj więcej

 • Parlament UE włącza się do gry o Nord Stream 2

  Parlament UE włącza się do gry o Nord Stream 2

  Jutro startują unijne negocjacje w sprawie drugiej nitki kontrowersyjnego gazociągu. Inwestycją można jeszcze zachwiać.

  czytaj więcej

 • Enea mogła się pozbyć nieużywanej linii Polska - Białoruś

  Enea mogła się pozbyć nieużywanej linii Polska - Białoruś

  Dotarliśmy do dokumentów, z których wynika, że poznańska grupa energetyczna miała chętnych na zakup nieużywanej linii energetycznej Polska – Białoruś.

  czytaj więcej

 • Tauron, czyli bycie prawie bankrutem ma także plusy

  Tauron, czyli bycie prawie bankrutem ma także plusy

  Przy przychodach wyższych o 4 proc. zysk netto mniejszy o 85 proc., a wydobycie węgla mniejsze o 21 proc. – Tauron Polska Energia (TPE) pokazał wyniki finansowe za zeszły rok. Jego sytuacja jest dramatyczna.

  czytaj więcej

 • Prusek: Skąd wziąć pieniądze na polski atom? [OPINIA]

  Prusek: Skąd wziąć pieniądze na polski atom? [OPINIA]

  Sfinansowanie budowy elektrowni atomowej w Polsce jest wyzwaniem nie tylko dla całej gospodarki, lecz także polityki, bo to projekt wykraczający poza jedną czy nawet dwie kadencje parlamentu. Nie było i nie ma u nas wystarczającego kapitału na taką inwestycję, więc bez zagranicy ani rusz.

  czytaj więcej

 • Strategia kontra ciągła zmiana: Mieszkańcy przestali być dla gmin złem koniecznym

  Strategia kontra ciągła zmiana: Mieszkańcy przestali być dla gmin złem koniecznym

  Dla wielu gmin długoterminowa strategia to nie tylko obowiązek, lecz także być albo nie być. Skończyły się czasy, gdy mieszkańcy byli złem koniecznym – trzeba o nich zabiegać i przewidywać ich potrzeby na wiele lat do przodu, co w czasach bezprecedensowych zmian technicznych nie jest łatwe.

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Ustawa wiatrakowa trafiła do szuflady

  Baca-Pogorzelska: Ustawa wiatrakowa trafiła do szuflady

  Czy ja przypadkiem ostatnio nie pisałam o tym, że rząd w końcu przeprasza się z wiatrakami? Pardon, my french, ale kogoś chyba wiatrak uderzył, ponieważ jak się okazuje, specustawa, która miała wspomóc inwestorów chcących budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku, utknęła w martwym punkcie. Potwierdzili mi to zarówno posłowie PiS, jak i źródła w resorcie energii, a także sami zainteresowani.

  czytaj więcej

 • Innowacje dla energetyki

  Innowacje dla energetyki

  Nowoczesne technologie stanowią dziś kluczowy element rozwoju wielu gałęzi przemysłu, zwłaszcza w tak wymagającej branży, jaką jest energetyka. Innowacyjne rozwiązania są nie tylko warunkiem koniecznym dla wzrostu konkurencyjności tego sektora, ale przede wszystkim gwarantują jego bezpieczeństwo. Przykładem polskiej firmy, prężnie wpisującej się rozwój nowatorskich rozwiązań w tej branży jest EthosEnergy Poland SA.

  czytaj więcej

 • Gazowa współpraca Polski i USA ma ogromne znaczenie ekonomiczne i geopolityczne

  Gazowa współpraca Polski i USA ma ogromne znaczenie ekonomiczne i geopolityczne

  Współpraca Polski i USA dotycząca dostaw LNG ma ogromne znaczenie ekonomiczne i geopolityczne - powiedział PAP Kevin Hassett, szef doradców ds. gospodarczych amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Dodał, że USA badają możliwości współpracy z Polską ws. energetyki atomowej.

  czytaj więcej

 • Niemcy potrzebują słońca i wiatru. Nie pomoże nawet rosyjski gaz

  Niemcy potrzebują słońca i wiatru. Nie pomoże nawet rosyjski gaz

  Rozbudowa infrastruktury OZE coraz bardziej się opóźnia. Nawet rosyjski gaz może nie uratować największej gospodarki UE przed brakiem prądu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników