elektrowni wiatrowych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu elektrowni wiatrowych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące elektrowni wiatrowych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rząd podcina skrzydła OZE: Zielona energia przestanie się opłacać

  Rząd podcina skrzydła OZE: Zielona energia przestanie się opłacać

  Spadek opłacalności istniejących instalacji i mniejsze szanse na postawienie nowych – tego obawia się branża w związku ze zmianą przepisów. Firm y należące do Skarbu Państwa z niepokojem czekają na decyzję Sejmu.

  czytaj więcej

 • Eksperci: Na projekcie PiS w sprawie energetyki wiatrowej stracą samorządy

  Eksperci: Na projekcie PiS w sprawie energetyki wiatrowej stracą samorządy

  Projekt dot. energetyki wiatrowej autorstwa PiS zamiast rozwiązywać problemy tej branży doprowadzi do ich eskalacji; stracą na nim m.in. samorządy - oceniają eksperci. We wtorek w Sejmie klub Nowoczesnej zorganizował konsultacje społeczne dot. energetyki wiatrowej.

  czytaj więcej

 • MSZ: Ustawa dot. energetyki wiatrowej może być niezgodna z prawem UE

  MSZ: Ustawa dot. energetyki wiatrowej może być niezgodna z prawem UE

  Zapisy projektu ustawy dot. energetyki wiatrowej mogą być niezgodne z prawem UE oraz dyskryminować OZE z wiatru - wynika z opinii MSZ do ustawy, która przewiduje m.in., że farma wiatrowa może znaleźć się w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jej wysokości od zabudowań mieszkalnych.

  czytaj więcej

 • Zmiany w prawie budowlanym wpłyną na podatek od nieruchomości

  Zmiany w prawie budowlanym wpłyną na podatek od nieruchomości

  ZMIANA PRAWA: W Sejmie trwają prace nad dwoma ustawami, które wprowadzają zmiany w prawie budowlanym. I choć obie nie obejmują ustaw podatkowych, to ich zapisy mogą istotnie wpłynąć na wysokość podatku od nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Referendum nie zawsze możliwe, nawet w kontrowersyjnych sprawach

  Referendum nie zawsze możliwe, nawet w kontrowersyjnych sprawach

  Nie da się głosowaniem mieszkańców zablokować budowy wiatraków, niechcianej oczyszczalni czy zakładu utylizacji odpadów. Nie może ono zastępować m.in. procedury uchwalania planu miejscowego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

  czytaj więcej

 • Unijne regulacje nie zezwalają na dyskryminację wiatraków

  Unijne regulacje nie zezwalają na dyskryminację wiatraków

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych krytykuje, i to w wielu kluczowych punktach, projekt specustawy wiatrakowej autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Ok. 2 tys. osób demonstrowało w Warszawie przeciw tzw. ustawie antywiatrakowej

  Ok. 2 tys. osób demonstrowało w Warszawie przeciw tzw. ustawie antywiatrakowej

  Około 2 tys. osób demonstrowało w czwartek Warszawie przeciw tzw. ustawie antywiatrakowej autorstwa PiS. Organizatorzy protestu wzywali parlamentarzystów do wstrzymania prac nad projektem, złożyli też na ręce marszałka Sejmu petycję nawołującą m.in. do nieblokowania rozwoju energetyki wiatrowej.

  czytaj więcej

 • Premier Szydło: Inwestycja Baltic Pipe strategiczna dla Polski

  Premier Szydło: Inwestycja Baltic Pipe strategiczna dla Polski

  Inwestycja Baltic Pipe jest strategiczna dla Polski, dzięki niej zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło po spotkaniu w Warszawie z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem.

  czytaj więcej

 • NIK: Prawo wiatraków do poprawki

  NIK: Prawo wiatraków do poprawki

  Zdaniem NIK przepisy nie zabezpieczają interesów społecznych przy inwestycjach w farmy. To argument dla autorów ustawy odległościowej. NIK – na podstawie kontroli prowadzonych w latach 2008–2015 – nie stwierdziła rażących naruszeń przepisów przy lokalizacji farm. Ocenia jednak, że prawo jest niedoskonałe. – Obowiązujące normy prawne, jak i ich stosowanie, nie zabezpieczają interesów społeczności lokalnych – podkreśla prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

  czytaj więcej

 • Jakóbik: Nowela o OZE to zły sygnał dla energetyki obywatelskiej, a dobry dla koncernów

  Jakóbik: Nowela o OZE to zły sygnał dla energetyki obywatelskiej, a dobry dla koncernów

  Nowela o OZE, której projekt właśnie złożyli w Sejmie posłowie PiS, to zły sygnał dla energetyki obywatelskiej, a dobry dla koncernów energetycznych - mówi PAP ekspert do spraw energetyki Wojciech Jakóbik.

  czytaj więcej

 • OZE: Powstanie największy w Polsce magazyn energii

  OZE: Powstanie największy w Polsce magazyn energii

  Energa-Operator przymierza się do budowy największego w Polsce magazynu energii. A to tylko pilotaż. O jej przechowywaniu myślą też inni gracze. To strategia, która może zwiększyć znaczenie sektora. Energa-Operator podpisała pod koniec kwietnia umowę na budowę w okolicach Pucka pierwszego w Polsce tzw. lokalnego obszaru bilansowania z wykorzystaniem magazynów energii.

  czytaj więcej

 • Kiedy należy się podatek tonażowy?

  Kiedy należy się podatek tonażowy?

  Podatek tonażowy to uproszczona danina w formie ryczałtu ze stawką 19 procent. Obliczany jest na podstawie tonażu używanych statków i stawek dobowych. Jest alternatywą dla opodatkowania na zasadach ogólnych, adresowaną do armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej. Danina ma w założeniu zatrzymywać rodzimych operatorów morskich przed ucieczką pod tanie, egzotyczne bandery.

  czytaj więcej

 • Radca prawny musi liczyć się z krytyką

  Radca prawny musi liczyć się z krytyką

  Radca prawny – jeśli jest jednocześnie wiceprezesem samorządowego kolegium odwoławczego – nie może zabronić publikacji swojego zdjęcia zrobionego przed salą rozpraw. Musi też liczyć się z większą krytyką – uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

  czytaj więcej

 • Dom w sąsiedztwie wiatraków? To jednak będzie możliwe

  Dom w sąsiedztwie wiatraków? To jednak będzie możliwe

  Duża nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii będzie nadal procedowana w sejmie. Opozycji nie udało się doprowadzić do jej odrzucenia w pierwszym czytaniu. Podczas piątkowej tury głosowań wniesiono za to szereg poprawek do przepisów wprowadzających nowe zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych. Ustawa odległościowa – bo o niej mowa – ustala minimalny dystans, jaki dzielić ma nowo budowane turbiny wiatrowe od najbliższych budynków mieszkalnych. Wynosić ma on co najmniej dziesięciokrotność całkowitej wysokości elektrowni (w praktyce 1,5 km lub więcej).

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników