elektrowni

Elektrownia wodna to zakład przemysłowy zamieniający energię spadku wody na elektryczną.


 • Baca-Pogorzelska: Ustawa wiatrakowa trafiła do szuflady

  Baca-Pogorzelska: Ustawa wiatrakowa trafiła do szuflady

  Czy ja przypadkiem ostatnio nie pisałam o tym, że rząd w końcu przeprasza się z wiatrakami? Pardon, my french, ale kogoś chyba wiatrak uderzył, ponieważ jak się okazuje, specustawa, która miała wspomóc inwestorów chcących budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku, utknęła w martwym punkcie. Potwierdzili mi to zarówno posłowie PiS, jak i źródła w resorcie energii, a także sami zainteresowani.

  czytaj więcej

 • Trump ma plan na Bliski Wschód

  Trump ma plan na Bliski Wschód

  Jeden z elementów to pomoc finansowa dla Palestyny, by obudzić kulejącą gospodarkę. Drugi – sprawy ściśle polityczne, czyli np. status Jerozolimy.

  czytaj więcej

 • Innowacje dla energetyki

  Innowacje dla energetyki

  Nowoczesne technologie stanowią dziś kluczowy element rozwoju wielu gałęzi przemysłu, zwłaszcza w tak wymagającej branży, jaką jest energetyka. Innowacyjne rozwiązania są nie tylko warunkiem koniecznym dla wzrostu konkurencyjności tego sektora, ale przede wszystkim gwarantują jego bezpieczeństwo. Przykładem polskiej firmy, prężnie wpisującej się rozwój nowatorskich rozwiązań w tej branży jest EthosEnergy Poland SA.

  czytaj więcej

 • Energopol-Szczecin - podołamy każdemu wyzwaniu

  Energopol-Szczecin - podołamy każdemu wyzwaniu

  Jeszcze w tym roku ruszy w Łodzi budowa największego tunelu kolejowego w Polsce (nie licząc warszawskiego metra, które należy do innej kategorii). Łódzki tunel przejdzie pod całym śródmieściem i połączy stację Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec. Ponad trzykilometrowy odcinek dwutorowy plus cztery kilometrowe odcinki z pojedynczym torem – to w największym skrócie rozmiar inwestycji. Wykonania tego gigantycznego przedsięwzięcia podjęła się polska firma Energopol-Szczecin S.A.

  czytaj więcej

 • Ten wynalazek zamienił świat w globalną wioskę. I nie był to internet

  Ten wynalazek zamienił świat w globalną wioskę. I nie był to internet

  Radykalna zmiana biegu dziejów nie wymaga większego wysiłku. Wystarczy wpaść na pomysł, jak zaburzać w przestrzeni pola magnetyczne i elektryczne, po czym to skomercjalizować.

  czytaj więcej

 • Starania o to, by samochody były bardziej ekologiczne. Zielona rewolucja na kołach

  Starania o to, by samochody były bardziej ekologiczne. Zielona rewolucja na kołach

  Starania o to, by samochody były bardziej ekologiczne, zmieniły się w rywalizację między koncernami. A największe zmiany wciąż przed nami.

  czytaj więcej

 • Energetyczna hydrozagadka

  Energetyczna hydrozagadka

  Ciepłe lato może zakłócić pracę krajowego systemu energetycznego. Wysoka temperatura wód i ich niski poziom to główne zagrożenia.

  czytaj więcej

 • Gazowa współpraca Polski i USA ma ogromne znaczenie ekonomiczne i geopolityczne

  Gazowa współpraca Polski i USA ma ogromne znaczenie ekonomiczne i geopolityczne

  Współpraca Polski i USA dotycząca dostaw LNG ma ogromne znaczenie ekonomiczne i geopolityczne - powiedział PAP Kevin Hassett, szef doradców ds. gospodarczych amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Dodał, że USA badają możliwości współpracy z Polską ws. energetyki atomowej.

  czytaj więcej

 • Prezes Elektrowni Ostrołęka odwołany

  Prezes Elektrowni Ostrołęka odwołany

  Edward Siurnicki nie jest już prezesem spółki z grupy Energa, która jest odpowiedzialna za budowę bloku węglowego o mocy 1000 MW za 6 mld zł – wynika z naszych informacji.

  czytaj więcej

 • Zmiana warty w Ostrołęce. Finansowania nadal brak

  Zmiana warty w Ostrołęce. Finansowania nadal brak

  Jarosław Małkowski, były dyrektor finansowy grupy Energa – prezes, Marek Różycki – wiceprezes, Janusz Józef Kotowski (były prezydent Ostrołęki) – członek, Robert Niewierski – członek. To nowy skład zarządu Elektrowni Ostrołęka. Dotychczasowy prezes Edward Siurnicki pytany przez nas o sytuację odpowiedział tylko, że „prezesem się bywa”. Grupa Energa, która jest właścicielem elektrowni, nie odpowiedziała na nasze pytania o przyczyny zmian.

  czytaj więcej

 • Nie uzależnimy was od węgla z Rosji [WYWIAD]

  Nie uzależnimy was od węgla z Rosji [WYWIAD]

  Iwan Gepting, prezes spółki KTK Polska, która sprowadza rosyjski węgiel, mówi o Marku Falencie, wzroście importu surowca i antracycie z Donbasu

  czytaj więcej

 • Niemcy potrzebują słońca i wiatru. Nie pomoże nawet rosyjski gaz

  Niemcy potrzebują słońca i wiatru. Nie pomoże nawet rosyjski gaz

  Rozbudowa infrastruktury OZE coraz bardziej się opóźnia. Nawet rosyjski gaz może nie uratować największej gospodarki UE przed brakiem prądu.

  czytaj więcej

 • Daca: Sytuacja jest katastrofalna. W Polsce mamy tyle wody co w Egipcie [WYWIAD]

  Daca: Sytuacja jest katastrofalna. W Polsce mamy tyle wody co w Egipcie [WYWIAD]

  Zatrzymywanie wody to praca samorządów i społeczności lokalnych – np. przy zbieraniu deszczówki. Jesteśmy w Europie drudzy od końca pod względem zasobów wody pitnej - mówi Przemysław Daca prezes Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • Czy wystarczy budować elektrownie, by zapewnić prąd? [ROZMOWA]

  Czy wystarczy budować elektrownie, by zapewnić prąd? [ROZMOWA]

  Budowa elektrowni to jeden z elementów całej infrastruktury zapewniającej nam energię. Mamy coraz więcej rozproszonych źródeł energii, co stanowi wyzwanie dla dzisiejszej energetyki – mówi Mariusz Kondraciuk, dyrektor Siemens Smart Infrastructure.

  czytaj więcej

 • Chludziński: KGHM zwiększa produkcję i zyski [WYWIAD]

  Chludziński: KGHM zwiększa produkcję i zyski [WYWIAD]

  - Miedź stała się dla nowoczesnych gospodarek surowcem kluczowym niemal we wszystkich zastosowaniach bez substytutu - mówi w wywiadzie dla DGP Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.

  czytaj więcej

 • Reindustrializacja, czyli gospodarka w czasach Przemysłu 4.0

  Reindustrializacja, czyli gospodarka w czasach Przemysłu 4.0

  Podczas sesji „Przemysł w Europie” paneliści próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie o to, ile produkcji, a ile usług w gospodarce, oraz wskazać niezbędne zmiany strukturalne i kierunki wsparcia rozwoju przez państwa. Największy nacisk położono zaś na kwestię zmniejszania energochłonności poprzez zwiększenie efektywności energetycznej

  czytaj więcej

 • Pawłowski: Czarna komedia węglowych omyłek, czyli politycy we mgle

  Pawłowski: Czarna komedia węglowych omyłek, czyli politycy we mgle

  Smog czy zmiany klimatu, co za różnica. Można by tak rzec, przyglądając się ostatnim wizerunkowym potknięciom polityków po obu stronach barykady. Wystarczyła jedna prowokacja Greenpeace, by obnażyć merytoryczne braki wśród parlamentarzystów, którzy w kwestii ekologii dalej okazują się być jak dzieci w (smogowej) mgle. Punktem zapalnym okazały się dwie czarne płachty z napisem „Polska bez węgla 2030”, które aktywiści rozwiesili przedwczoraj na siedzibach największych konkurencyjnych ugrupowań. I to jedno hasło wystarczyło, by zaczął się festiwal antywęglowego prześcigania się w zapowiedziach wyciągania Polski z kryzysu. Nieważne, o jakim kryzysie mowa. Ważne, żeby mówili.

  czytaj więcej

 • Nadążyć za paliwową i energetyczną rewolucją

  Nadążyć za paliwową i energetyczną rewolucją

  Polskie firmy dalej będą inwestować w dywersyfikację dostaw i odnawialne źródła energii. Eksperci spodziewają się, że te działania będą bardziej efektywne po połączeniu Orlenu z Lotosem

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników