elektronicznej anna

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu elektronicznej anna. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące elektronicznej anna.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Monitoring wizyjny na osiedlu nie powinien naruszać prywatności mieszkańców

  Monitoring wizyjny na osiedlu nie powinien naruszać prywatności mieszkańców

  Stowarzyszenie zarządzające ogrodzonym terenem dla domów jednorodzinnych zdecydowało o zainstalowaniu kamer rejestrujących obraz z części wspólnych, tj. ulic, placu zabaw oraz parkingu dla gości. Rzecz w tym, że sposób zamontowania kamer sprawia, że mają one w zasięgu również okna, w efekcie mogą one rejestrować także to, co się dzieje w domach mieszkańców oraz w przydomowych ogródkach. Nie każdemu to odpowiada. Czy mieszkańcy mogą się jakoś temu sprzeciwić?

  czytaj więcej

 • Cyfryzacja może nas uchronić przed pułapką średniego rozwoju

  Cyfryzacja może nas uchronić przed pułapką średniego rozwoju

  Michał Krupiński: Musimy inwestować w innowacje. Ale nie skupiać się na stworzeniu nowych rewolucyjnych pomysłów – programów czy produktów IT – ale adaptować te, które wykorzystują dojrzalsze gospodarki. I doskonaląc ich wykorzystanie i będąc wciąż krajem tańszym niż Europa Zachodnia czy USA, budować na nowo nasze przewagi.

  czytaj więcej

 • Bez konkurencji na rynku urzędowych e-doręczeń

  Bez konkurencji na rynku urzędowych e-doręczeń

  Komisja Europejska oceni, czy są powody do przekazania Poczcie Polskiej obsługi e-korespondencji z administracji. MSZ sugerowało ryzyko niezgodności z prawem UE.

  czytaj więcej

 • Borys-Damięcka: W TVP nie ma nikogo, kogo można nazwać osobowością telewizyjną [WYWIAD]

  Borys-Damięcka: W TVP nie ma nikogo, kogo można nazwać osobowością telewizyjną [WYWIAD]

  - Komunistyczni reżimowcy serwowali widzom kulturę wysokich lotów, żeby ludzie o innych poglądach też mieli satysfakcję, oglądając TVP. Teraz takiej luki nie ma – mówi Barbara Borys-Damięcka.

  czytaj więcej

 • Jak ustalić beneficjenta rzeczywistego

  Jak ustalić beneficjenta rzeczywistego

  13 października 2019 r. rozpoczął funkcjonowanie Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. To system teleinformatyczny, prowadzony przez ministra finansów, służący przetwarzaniu informacji o osobach fizycznych sprawujących kontrolę nad polskimi spółkami handlowymi. Od tej daty wszystkie spółki mają obowiązek przekazać informacje o takich osobach.

  czytaj więcej

 • Emerytury dla artystów. Kim jest twórca dla prawa i ZUS

  Emerytury dla artystów. Kim jest twórca dla prawa i ZUS

  Zamożny niegdyś twórca, który nie płacił składek, dostaje dziś głodową emeryturę. Nowy system ma sprawić, że artystę będzie stać na godną starość.

  czytaj więcej

 • Ponad 5 tys. osób przebywa w polskich więzieniach za niepłacenie alimentów

  Ponad 5 tys. osób przebywa w polskich więzieniach za niepłacenie alimentów

  W polskich więzieniach wyroki za niepłacenie alimentów odsiaduje ponad 5 tys. osób; prawie kolejne 900 odbywa karę w systemie dozoru elektronicznego - wynika z informacji Służby Więziennej. Coraz więcej więźniów pracuje i spłaca zadłużenie.

  czytaj więcej

 • Spółki publiczne bardziej przejrzyste dla swoich inwestorów

  Spółki publiczne bardziej przejrzyste dla swoich inwestorów

  W myśl najnowszych przepisów muszą uzyskiwać zgodę rady nadzorczej na zawarcie istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi oraz informować o nich swoich akcjonariuszy. Ponadto do czerwca 2020 r. zobowiązane są opracować polityki wynagrodzeń i uwidocznić je na swojej stronie. Zaostrzono też zasady emisji papierów wartościowych.

  czytaj więcej

 • Poznamy wyniki wewnętrznego audytu w Senacie. To może być bolesny cios dla Karczewskiego

  Poznamy wyniki wewnętrznego audytu w Senacie. To może być bolesny cios dla Karczewskiego

  Po przejęciu Senatu przez opozycję stał się on instytucjonalnym przyczółkiem, umożliwiającym prowadzenie własnej polityki wizerunkowej, legislacyjnej, a częściowo nawet zagranicznej.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Jedną z kompetencji jednostek samorządu terytorialnego jako organów prowadzących szkoły jest ustalenie wysokości i warunków przyznawania dodatków do pensji nauczycieli. Po raz pierwszy ustawodawca ją ograniczył. Odgórnie ustalił bowiem minimalną wysokość dodatku za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Od 1 września 2019 r. nie może być ona niższa niż 300 zł. Rozwiązanie to, wprowadzone komentowaną ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1287; dalej: ustawa zmieniająca), wywołało więcej kontrowersji. Otóż w nowym art. 34a Karty nauczyciela (dalej: KN) określono, że dodatek ten przysługuje za wychowawstwo klasy. Funkcję wychowawcy wykonują także przedszkolanki. Sęk w tym, że w przedszkolach nie ma klas, a są oddziały. Czy zatem ten dodatek należy się nauczycielom w tych placówkach? Spory na ten temat miała uciąć nowelizacja rozporządzenia wykonawczego, w której minister edukacji narodowej wyraźnie wskazał, że tym nauczycielom dodatek również się należy. Czy ta zmiana ucina wszystkie spekulacje? Niestety nie. Przede wszystkim wątpliwości dotyczą tego, czy minimalna wysokość dodatku obejmuje także nauczycieli przedszkoli. Samorząd uważa, że nie. Dlatego w niektórych nowelizacjach regulaminów wynagradzania uchwalonych przez rady gmin nie zagwarantowano dla przedszkolanek tego dodatku w wysokości 300 zł.

  czytaj więcej

 • Eksperci: Baza Danych o Odpadach początkowo będzie fikcją

  Eksperci: Baza Danych o Odpadach początkowo będzie fikcją

  Elektroniczna ewidencja śmieci w pierwszych miesiącach nowego roku będzie fikcją – ostrzegają eksperci. Urzędy nie nadążają bowiem z rejestracją wniosków, a system Bazy Danych o Odpadach nie jest gotowy.

  czytaj więcej

 • Baza Danych o Odpadach, czyli cyfrowa rewolucja na śmieciowym rynku. Będzie poprawa czy paraliż?

  Baza Danych o Odpadach, czyli cyfrowa rewolucja na śmieciowym rynku. Będzie poprawa czy paraliż?

  Branża spodziewa się chaosu w pierwszych tygodniach obowiązywania elektronicznej ewidencji odpadów. Rząd już zapowiada zmiany, które zapewnią firmom okres przejściowy.

  czytaj więcej

 • Baza Danych o Odpadach. Ewidencja na papierze jeszcze przez pół roku

  Baza Danych o Odpadach. Ewidencja na papierze jeszcze przez pół roku

  Tuż przed końcem roku do Sejmu trafił projekt posłów PiS, który umożliwia ewidencję odpadów w formie papierowych dokumentów do 30 czerwca 2020 r. Posłowie będą mogli zająć się nim najwcześniej na posiedzeniu zaplanowanym na 8–9 stycznia.

  czytaj więcej

 • Obowiązkowa dematerializacja akcji. Jak ją przeprowadzić – krok po kroku

  Obowiązkowa dematerializacja akcji. Jak ją przeprowadzić – krok po kroku

  Spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne muszą przygotować się do uruchomienia elektronicznego rejestru akcjonariuszy. Żeby zdążyć przed 1 stycznia 2021 r., już teraz powinny zacząć przygotowania, m.in. do 30 czerwca muszą wyłonić podmiot, który zajmie się jego poprowadzeniem, podpisać z nim umowę. A to dopiero początek procesu. Dziś podpowiadamy, jakie działania należy podjąć, aby sprawnie go przeprowadzić, oraz na co zwrócić uwagę w trakcie realizacji poszczególnych zadań.

  czytaj więcej

 • BDO: Elektroniczna ewidencja śmieci – w oczekiwaniu na amnestię

  BDO: Elektroniczna ewidencja śmieci – w oczekiwaniu na amnestię

  Przepisy działające z mocą wsteczną mają pozwolić uniknąć kar firmom, które do tej pory nie widnieją w Bazie Danych o Odpadach, bo ich wnioski czekają na rejestrację w urzędach marszałkowskich.

  czytaj więcej

 • ZUS musi poinformować emeryta o konieczności potwierdzenia podpisu

  ZUS musi poinformować emeryta o konieczności potwierdzenia podpisu

  Od kilkunastu lat mieszkam w Niemczech. Pobieram również z ZUS rentę rodzinną po zmarłym mężu. Co jakiś czas przesyłałam formularz, w którym potwierdzałam, że wciąż żyję. W tym roku jednak ZUS wstrzymał mi wypłatę renty, bo stwierdził, że nie potwierdzałam podpisu w niemieckim odpowiedniku ZUS. Nikt mi o tym wcześniej nie mówił, a poza tym przez tyle lat nikt tego ode mnie nie wymagał. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

  czytaj więcej

 • Ciemne chmury nad komórkami. Zakażą telefonów w szkołach?

  Ciemne chmury nad komórkami. Zakażą telefonów w szkołach?

  Ministerstwo Cyfryzacji zainaugurowało pracę Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie. Wśród omawianych zagrożeń znalazło się uzależnienie od telefonów z dostępem do sieci. Pojawiły się głosy, by uczynić szkoły strefą wolną od komórek.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników