elektroenergetyczny podpisał

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu elektroenergetyczny podpisał. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące elektroenergetyczny podpisał.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ambasador Ukrainy: Ukraińcy w Polsce są traktowani dobrze. Pozostaje problem na granicach

  Ambasador Ukrainy: Ukraińcy w Polsce są traktowani dobrze. Pozostaje problem na granicach

  Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski, są traktowani dobrze i są doceniani; problem jest na granicach – czasami brakuje życzliwości ze strony polskiej Straży Granicznej - powiedział dziennikarzom ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

  czytaj więcej

 • Brak prądu spowodowany śnieżycą i wichurą? Sprawdź, jakie masz prawa

  Brak prądu spowodowany śnieżycą i wichurą? Sprawdź, jakie masz prawa

  Brak prądu spowodowany śnieżycą i wichurą? Możemy wnioskować do dostawcy energii o bonifikatę lub odszkodowanie. 

  czytaj więcej

 • Prawie 50 mld zł pomocy publicznej dla pięciu firm

  Prawie 50 mld zł pomocy publicznej dla pięciu firm

  Listę największych beneficjentów zdominowały firmy publiczne: z udziałem Skarbu Państwa i samorządowe.

  czytaj więcej

 • Kister z PSE: Tworzymy centrum reagowania na cyberataki dla elektroenergetyki

  Kister z PSE: Tworzymy centrum reagowania na cyberataki dla elektroenergetyki

  Firmy elektroenergetyczne w Polsce potrzebują centrum reagowania na cyberataki, by odpowiadać na rosnące zagrożenia w sieci - powiedział PAP dr Łukasz Kister z Polskich Sieci Elektroenergetycznych. PSE tworzą taki "punkt koordynujący" z wytwórcami i dystrybutorami energii.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Za 2-3 lata powyżej tysiąca autobusów elektrycznych w miastach

  Morawiecki: Za 2-3 lata powyżej tysiąca autobusów elektrycznych w miastach

  Sądzę, że za dwa-trzy lata będziemy mieli kilkaset, jeśli nie powyżej tysiąca autobusów elektrycznych jeżdżących po polskich miastach w ramach transportu publicznego - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w środę w Jawczycach.

  czytaj więcej

 • Energetyka odnawialna: Powiało zieloną przyszłością

  Energetyka odnawialna: Powiało zieloną przyszłością

  Połowa nowych mocy wytwórczych zainstalowanych w 2016 r. na Starym Kontynencie to turbiny wiatrowe – wynika z dostępnych statystyk. Ale u nas energia odnawialna hamuje.

  czytaj więcej

 • Ściągawka dla MSP: Unijne dotacje w drugim półroczu 2017 roku

  Ściągawka dla MSP: Unijne dotacje w drugim półroczu 2017 roku

  Ten rok może być przełomowy dla przedsiębiorców zainteresowanych korzystaniem z funduszy unijnych. Liczba ogłaszanych w ramach krajowych programów operacyjnych konkursów adresowanych do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zauważalnie rośnie. Obecnie tylko w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój prowadzonych jest aż 11 naborów wniosków. A w planach na III i IV kwartał jest ogłoszenie kolejnych konkursów o unijne dotacje.

  czytaj więcej

 • Rusza walka o ciepły zysk

  Rusza walka o ciepły zysk

  Wraz z przejęciem przez PGE polskich aktywów EdF rodzimy koncern wyrasta na lidera rynku ciepłowniczego w Polsce. To do niedawna rynek bardzo niedoceniany, za to o sporym potencjale rozwojowym

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Atomowa schizofrenia

  Baca-Pogorzelska: Atomowa schizofrenia

  W ostatnich miesiącach decyzja o  tym, czy będziemy mieć elektrownię atomową, zależała od tego, jaki mamy dzień tygodnia albo dla kogo akurat wypowiadają się przedstawiciele Ministerstwa Energii.

  czytaj więcej

 • Blokada na stawki dla prawników w państwowych spółkach. Nie więcej niż 450 zł za godzinę

  Blokada na stawki dla prawników w państwowych spółkach. Nie więcej niż 450 zł za godzinę

  Z naszych informacji wynika, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w rozesłanym piśmie wyznaczyła państwowym firmom maksymalną stawkę, jaką mogą płacić zewnętrznym prawnikom. Ustaliła ją na 400 zł za godzinę. Taką kwotę potwierdziły nam trzy spółki; jedna dostała zgodę na płacenie 50 zł więcej. Cel – ograniczenie zbyt wysokich, w ocenie rządu PiS, kosztów obsługi prawnej. Zdarzało się, że firmy wynagradzały specjalistów kwotą 900 euro za godzinę.

  czytaj więcej

 • Energetyczny sojusz polsko-bałtycki pod znakiem zapytania

  Energetyczny sojusz polsko-bałtycki pod znakiem zapytania

  Jak podłączyć Bałtów do unijnego prądu? Jest spór w tej sprawie między Polską i Litwą z jednej, a Estonią i Łotwą z drugiej strony. Na szali leżą bezpieczeństwo i rozbieżne interesy.

  czytaj więcej

 • Wciąż jesteśmy za słabo przygotowani na cyberataki [DEBATA DGP]

  Wciąż jesteśmy za słabo przygotowani na cyberataki [DEBATA DGP]

  Mijają dwa miesiące od ataku Petya, który pokazał, jak bardzo podatne na cyberzagrożenia są także polskie instytucje. Wcześniej był atak na Komisję Nadzoru Finansowego i bardzo groźny ransomware WannaCry, który trochę szczęśliwie ominął nasz kraj. O zagrożeniach i sposobach obrony przed cyberatakami dyskutowano podczas debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.

  czytaj więcej

 • Zaremba: Rynek samochodów elektrycznych potrzebuje kilku lat, aby się rozruszać

  Zaremba: Rynek samochodów elektrycznych potrzebuje kilku lat, aby się rozruszać

   - Rynek samochodów elektrycznych potrzebuje kilku lat, aby się rozruszać. Ważne, żeby wstawić nogę w drzwi tego pociągu z napisem „elektromobilność”, bo on już rusza i trzeba się na niego załapać - podkreśla Piotr Zaremba, szef projektu ElectroMobility Poland.

  czytaj więcej

 • UOKiK: Przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska może zagrażać konkurencji

  UOKiK: Przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska może zagrażać konkurencji

  - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wystosował zastrzeżenia do koncentracji polegającej na przejęciu przez Polską Grupą Energetyczną (PGE) kontroli nad EDF Polska. Według Urzędu, transakcja może stanowić zagrożenie dla konkurencji, a jednym z negatywnych skutków może być zmniejszenie sprzedaży na Towarowej Giełdzie Energii.

  czytaj więcej

 • Morawiecki chce duopolu w energii i konsolidacji ciepła

  Morawiecki chce duopolu w energii i konsolidacji ciepła

  Premier Mateusz Morawiecki chce, by na rynku zamiast czterech pozostały dwie silne grupy energetyczne – ustalił DGP. Najpierw połączone mają zostać ich spółki ciepłownicze.

  czytaj więcej

 • Litewski minister energetyki: Synchronizacja sieci z UE przez Polskę to jedyne wyjście

  Litewski minister energetyki: Synchronizacja sieci z UE przez Polskę to jedyne wyjście

  Žygimantas Vaičiunas Nie mamy innego wyboru niż synchronizacja sieci z UE przez Polskę, bo Rosja i Białoruś pracują nad odłączeniem nas od swojej sieci.

  czytaj więcej

 • Wytwórcy energii (nie wiedzą, że) muszą przystąpić do certyfikacji ogólnej

  Wytwórcy energii (nie wiedzą, że) muszą przystąpić do certyfikacji ogólnej

  Ustawa o rynku mocy nałożyła taki obowiązek na posiadaczy jednostek o mocy co najmniej 2 MW. Także tych produkujących na własny użytek i nieplanujących udziału w aukcjach mocy.

  czytaj więcej

 • Ostatni dzwonek na wniosek do rejestru rynku mocy

  Ostatni dzwonek na wniosek do rejestru rynku mocy

  Tego dnia rozpoczął się proces certyfikacji ogólnej w ramach rynku mocy. Przeprowadzają ją Polskie Sieci Elektroenergetyczne – operator systemu przesyłowego. Muszą do niej przystąpić wszyscy wytwórcy energii elektrycznej, którzy dysponują jednostkami o mocy osiągalnej co najmniej 2 MW brutto lub wyższej. Ten całkowicie nowy obowiązek certyfikacji wprowadziła ustawa z 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz.U. z 2018 r. poz. 8). Warto zwrócić uwagę, że obejmuje on nie tylko tych przedsiębiorców, którzy planują swój udział w aukcjach rynku mocy, lecz znacznie szerszy krąg podmiotów – również tych, którzy produkują energię na własne potrzeby, ale mają podpisaną umowę przyłączeniową z firmami dystrybucyjnymi. Ponadto do certyfikacji ogólnej mogą fakultatywnie przystąpić te podmioty, które planują udział w aukcjach mocy w ramach samodzielnych lub agregowanych jednostek DSR (tj. oferujących redukcję mocy). PSE szacuje, że łącznie zobowiązanych może być nawet ok. 2 tys. podmiotów. Przedstawiamy, jak przebiega procedura certyfikacji.- Chociaż certyfikacja ogólna w ramach rynku mocy potrwa do 29 maja 2018 r., to dla zobowiązanych istotna jest data 12 kwietnia. Po tym dniu zamknięta zostanie możliwość złożenia wniosku na stronie internetowej. A tym, którzy go nie złożą lub nie zdążą zrobić tego w terminie, grozi kara administracyjna, którą może wymierzyć prezes URE w wysokości nawet 5 proc. przychodów podmiotu z roku poprzedniego. Celem certyfikacji ogólnej jest pozyskanie informacji o jednostkach oraz wpisanie ich do nowego rejestru rynku mocy. Sam udział w certyfikacji ogólnej nie uprawnia jeszcze do udziału w aukcjach mocy. Podmioty zainteresowane udziałem w aukcjach mocy powinny przystąpić do kolejnej certyfikacji – do aukcji głównej. Certyfikacja do aukcji głównych na lata 2021–2023 rozpocznie się 5 września 2018 r. Szczegółowe zasady udziału w certyfikacji oraz w innych procesach rynku mocy zostały zawarte w regulaminie rynku mocy, dostępnym na stronie www.rynekmocy.pl - pisze Marek Duk kierownik Wydziału Certyfikacji i Aukcji Rynku Mocy w departamencie rozwoju systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

  czytaj więcej

 • Sukces fuzji i przejęć nie zależy tylko od ludzi, ale i polityki

  Sukces fuzji i przejęć nie zależy tylko od ludzi, ale i polityki

  W krajowym sektorze paliwowym gorący okres i czas konsolidacji, szykowane jest połączenie Orlenu z Lotosem, a PERN jest po konsolidacji z Operatorem Logistycznym. Sukces tych zmian zależy do wielu czynników, także polityki.  

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników