elektroenergetyczny podpisał

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu elektroenergetyczny podpisał. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące elektroenergetyczny podpisał.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Energetyczny sojusz polsko-bałtycki pod znakiem zapytania

  Energetyczny sojusz polsko-bałtycki pod znakiem zapytania

  Jak podłączyć Bałtów do unijnego prądu? Jest spór w tej sprawie między Polską i Litwą z jednej, a Estonią i Łotwą z drugiej strony. Na szali leżą bezpieczeństwo i rozbieżne interesy.

  czytaj więcej

 • Wciąż jesteśmy za słabo przygotowani na cyberataki [DEBATA DGP]

  Wciąż jesteśmy za słabo przygotowani na cyberataki [DEBATA DGP]

  Mijają dwa miesiące od ataku Petya, który pokazał, jak bardzo podatne na cyberzagrożenia są także polskie instytucje. Wcześniej był atak na Komisję Nadzoru Finansowego i bardzo groźny ransomware WannaCry, który trochę szczęśliwie ominął nasz kraj. O zagrożeniach i sposobach obrony przed cyberatakami dyskutowano podczas debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.

  czytaj więcej

 • Zaremba: Rynek samochodów elektrycznych potrzebuje kilku lat, aby się rozruszać

  Zaremba: Rynek samochodów elektrycznych potrzebuje kilku lat, aby się rozruszać

   - Rynek samochodów elektrycznych potrzebuje kilku lat, aby się rozruszać. Ważne, żeby wstawić nogę w drzwi tego pociągu z napisem „elektromobilność”, bo on już rusza i trzeba się na niego załapać - podkreśla Piotr Zaremba, szef projektu ElectroMobility Poland.

  czytaj więcej

 • UOKiK: Przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska może zagrażać konkurencji

  UOKiK: Przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska może zagrażać konkurencji

  - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wystosował zastrzeżenia do koncentracji polegającej na przejęciu przez Polską Grupą Energetyczną (PGE) kontroli nad EDF Polska. Według Urzędu, transakcja może stanowić zagrożenie dla konkurencji, a jednym z negatywnych skutków może być zmniejszenie sprzedaży na Towarowej Giełdzie Energii.

  czytaj więcej

 • Morawiecki chce duopolu w energii i konsolidacji ciepła

  Morawiecki chce duopolu w energii i konsolidacji ciepła

  Premier Mateusz Morawiecki chce, by na rynku zamiast czterech pozostały dwie silne grupy energetyczne – ustalił DGP. Najpierw połączone mają zostać ich spółki ciepłownicze.

  czytaj więcej

 • Litewski minister energetyki: Synchronizacja sieci z UE przez Polskę to jedyne wyjście

  Litewski minister energetyki: Synchronizacja sieci z UE przez Polskę to jedyne wyjście

  Žygimantas Vaičiunas Nie mamy innego wyboru niż synchronizacja sieci z UE przez Polskę, bo Rosja i Białoruś pracują nad odłączeniem nas od swojej sieci.

  czytaj więcej

 • Wytwórcy energii (nie wiedzą, że) muszą przystąpić do certyfikacji ogólnej

  Wytwórcy energii (nie wiedzą, że) muszą przystąpić do certyfikacji ogólnej

  Ustawa o rynku mocy nałożyła taki obowiązek na posiadaczy jednostek o mocy co najmniej 2 MW. Także tych produkujących na własny użytek i nieplanujących udziału w aukcjach mocy.

  czytaj więcej

 • Ostatni dzwonek na wniosek do rejestru rynku mocy

  Ostatni dzwonek na wniosek do rejestru rynku mocy

  Tego dnia rozpoczął się proces certyfikacji ogólnej w ramach rynku mocy. Przeprowadzają ją Polskie Sieci Elektroenergetyczne – operator systemu przesyłowego. Muszą do niej przystąpić wszyscy wytwórcy energii elektrycznej, którzy dysponują jednostkami o mocy osiągalnej co najmniej 2 MW brutto lub wyższej. Ten całkowicie nowy obowiązek certyfikacji wprowadziła ustawa z 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz.U. z 2018 r. poz. 8). Warto zwrócić uwagę, że obejmuje on nie tylko tych przedsiębiorców, którzy planują swój udział w aukcjach rynku mocy, lecz znacznie szerszy krąg podmiotów – również tych, którzy produkują energię na własne potrzeby, ale mają podpisaną umowę przyłączeniową z firmami dystrybucyjnymi. Ponadto do certyfikacji ogólnej mogą fakultatywnie przystąpić te podmioty, które planują udział w aukcjach mocy w ramach samodzielnych lub agregowanych jednostek DSR (tj. oferujących redukcję mocy). PSE szacuje, że łącznie zobowiązanych może być nawet ok. 2 tys. podmiotów. Przedstawiamy, jak przebiega procedura certyfikacji.- Chociaż certyfikacja ogólna w ramach rynku mocy potrwa do 29 maja 2018 r., to dla zobowiązanych istotna jest data 12 kwietnia. Po tym dniu zamknięta zostanie możliwość złożenia wniosku na stronie internetowej. A tym, którzy go nie złożą lub nie zdążą zrobić tego w terminie, grozi kara administracyjna, którą może wymierzyć prezes URE w wysokości nawet 5 proc. przychodów podmiotu z roku poprzedniego. Celem certyfikacji ogólnej jest pozyskanie informacji o jednostkach oraz wpisanie ich do nowego rejestru rynku mocy. Sam udział w certyfikacji ogólnej nie uprawnia jeszcze do udziału w aukcjach mocy. Podmioty zainteresowane udziałem w aukcjach mocy powinny przystąpić do kolejnej certyfikacji – do aukcji głównej. Certyfikacja do aukcji głównych na lata 2021–2023 rozpocznie się 5 września 2018 r. Szczegółowe zasady udziału w certyfikacji oraz w innych procesach rynku mocy zostały zawarte w regulaminie rynku mocy, dostępnym na stronie www.rynekmocy.pl - pisze Marek Duk kierownik Wydziału Certyfikacji i Aukcji Rynku Mocy w departamencie rozwoju systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

  czytaj więcej

 • Sukces fuzji i przejęć nie zależy tylko od ludzi, ale i polityki

  Sukces fuzji i przejęć nie zależy tylko od ludzi, ale i polityki

  W krajowym sektorze paliwowym gorący okres i czas konsolidacji, szykowane jest połączenie Orlenu z Lotosem, a PERN jest po konsolidacji z Operatorem Logistycznym. Sukces tych zmian zależy do wielu czynników, także polityki.  

  czytaj więcej

 • Prezydent Litwy: Należy wzmacniać partnerstwo z Polską

  Prezydent Litwy: Należy wzmacniać partnerstwo z Polską

  Dążąc do wzmacniania swego bezpieczeństwa i obrony, Litwa powinna wzmacniać strategiczne partnerstwo m.in. z Polską - oświadczyła we wtorek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas dorocznej narady z litewskimi ambasadorami.

  czytaj więcej

 • Białoruski atom do poprawki. Kto kupi prąd z Ostrowca?

  Białoruski atom do poprawki. Kto kupi prąd z Ostrowca?

  Mińsk będzie miał problem ze sprzedażą prądu z Ostrowca.

  czytaj więcej

 • Sejm uchwalił specustawę mieszkaniową: Czas przygotowania inwestycji skróci się z 5 lat do roku

  Sejm uchwalił specustawę mieszkaniową: Czas przygotowania inwestycji skróci się z 5 lat do roku

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku, oraz określenie standardów dla tych inwestycji - to cel specustawy mieszkaniowej, którą w czwartek uchwalił Sejm. Standardy dotyczą odległości budowanych inwestycji od szkół, czy przystanków komunikacji miejskiej.

  czytaj więcej

 • Mniej straszne awarie prądu

  Mniej straszne awarie prądu

  R ok po nawałnicach, które zniszczyły część sieci elektroenergetycznych, zarządzający dystrybucją oraz operator systemu przesyłowego podpisali porozumienie o współpracy przy usuwaniu szkód i usterek.

  czytaj więcej

 • Przejęcie Lotosu przez Orlen. Konsolidacja wzmacnia potencjał [KRYNICA 2018]

  Przejęcie Lotosu przez Orlen. Konsolidacja wzmacnia potencjał [KRYNICA 2018]

  Przejęcie Lotosu przez Orlen będzie z pewnością jednym z gorących tematów tegorocznej jesieni. Nie zabraknie go też w Krynicy

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników