Eksport wewnętrzny

Eksport wewnętrzny - pojęcie z zakresu ekonomii socjalistycznej.


 • Pozycja Polski coraz silniejsza w światowej gospodarce: Made in Poland? Kupuję!

  Pozycja Polski coraz silniejsza w światowej gospodarce: Made in Poland? Kupuję!

  W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiło zdecydowane umocnienie pozycji Polski w gospodarce światowej, w tym m.in. poprzez udział w międzynarodowej wymianie handlowej.

  czytaj więcej

 • Francusko-niemiecka miłość może zgasnąć. Co poróżni Macrona i Merkel?

  Francusko-niemiecka miłość może zgasnąć. Co poróżni Macrona i Merkel?

  Dzięki niedawnej zmianie warty w Pałacu Elizejskim w relacjach między Paryżem a Berlinem nastąpiło ożywienie. Ten duet już dawno nie pracował na tak wysokich obrotach. Jedną z przyczyn był brak porozumienia między urzędem kanclerskim a lokatorami Pałacu Elizejskiego. Angeli Merkel nie było po drodze z Nicolasem Sarkozym, a François Hollande był za bardzo skupiony na polityce wewnętrznej i walce o uratowanie wizerunku swojej prezydentury, którą ostatecznie przegrał. Teraz jest inaczej.

  czytaj więcej

 • Czołgi dla Jordanii wjechały w ślepy zaułek

  Czołgi dla Jordanii wjechały w ślepy zaułek

  Wbrew wcześniejszym zapowiedziom szanse na to, że polskie T-72 trafią na Bliski Wschód, są niewielkie. Ucierpi na tym gliwicki Bumar-Łabędy. Agencja Mienia Wojskowego zamierzała wyremontować ok. 60 czołgów T-72 w Polsce, by później sprzedać je do Jordanii. Te maszyny są znacznie mniej nowoczesne niż stanowiące naszą główną siłę leopardy czy PT-91 Twardy. Jednak siły pancerne wciąż ich używają. Potencjalny kontrakt jordański wyceniany był na ponad 100 mln zł.

  czytaj więcej

 • Eksport, czyli nasz narodowy bohater. Powiedzmy jasno: To kolos na glinianych nogach

  Eksport, czyli nasz narodowy bohater. Powiedzmy jasno: To kolos na glinianych nogach

  Tylko w 2016 r. świat nabył towary znad Wisły o wartości 176 mld euro. Odkąd prowadzone są statystyki, nie mieliśmy takiego wyniku. Cieszą się wszyscy. Biznes, bo zarabia. Ludzie, bo mają pracę. Zanim jednak popadniemy w samozachwyt, warto się zastanowić, czy nasz narodowy bohater faktycznie daje takie powody do zadowolenia. Bo duża wartość eksportu nie świadczy jeszcze o gospodarczej sile. Oprócz tego, ile sprzedajemy, liczy się również to, co produkujemy nad Wisłą, a potem wysyłamy za granicę. A jeśli się temu przyjrzymy, to już nie wygląda tak dobrze.

  czytaj więcej

 • Salmonella groźna dla polskich jaj

  Salmonella groźna dla polskich jaj

  W lipcu ujawniono 1087 nowych zatruć. To o 53 więcej niż w czerwcu i o 390 więcej niż w maju. Drobiarze chcą przywrócenia formaldehydu do pasz. W tym roku zakażeń salmonellą może być najwięcej od dekady. Polska jest coraz częściej oskarżana w Europie o rozsiewanie salmonelli, o czym świadczą alarmy napływające z różnych krajów do RASFF, unijnego systemu wczesnego ostrzegania. W tym roku napłynęło ich już 26, czyli tyle, co w całym 2016 r.

  czytaj więcej

 • Prof. Załoga: Utrata rynków międzynarodowych to zagrożenie dla polskich armatorów śródlądowych

  Prof. Załoga: Utrata rynków międzynarodowych to zagrożenie dla polskich armatorów śródlądowych

  Utrata rynków przewozów międzynarodowych może być największym zagrożeniem dla polskich armatorów śródlądowych – powiedziała w rozmowie z PAP prof. dr hab. Elżbieta Załoga w Uniwersytetu Szczecińskiego.

  czytaj więcej

 • Petru: O reparacjach od Niemiec dużo się mówi, ale nic nie robi

  Petru: O reparacjach od Niemiec dużo się mówi, ale nic nie robi

  O reparacjach od Niemiec po II wojnie światowej dużo się mówi, ale nic nie robi. Jeśli takie roszczenia zostaną wysłane do Niemiec, spowoduje to pogorszenie relacji gospodarczych naszego kraju z Niemcami - ocenił w poniedziałek Ryszard Petru.

  czytaj więcej

 • Na antypodach świetna pogoda. Dla gospodarki

  Na antypodach świetna pogoda. Dla gospodarki

  Rząd w Canberze może świętować rekordowy okres rozwoju bez kryzysu. Ale na horyzoncie zbierają się chmury. Ostatnim razem, kiedy australijska gospodarka była w recesji, Lech Wałęsa wciąż przyzwyczajał się do prezydenckiego fotela, a pierwsze miejsce na liście przebojów Trójki okupowała piosenka „Losing My Religion” zespołu R.E.M.

  czytaj więcej

 • KE publikuje strategię polityki przemysłowej - ma odpowiadać na megatrendy

  KE publikuje strategię polityki przemysłowej - ma odpowiadać na megatrendy

  Komisja Europejska opublikowała w poniedziałek nową strategię dotyczącą polityki przemysłowej, która ma być odpowiedzią na magatrendy zachodzące na świecie, takie jak np. robotyzacja.

  czytaj więcej

 • Madryt ostro walczy o Katalonię

  Madryt ostro walczy o Katalonię

  Dążący do niepodległości region stanowi 16 proc. hiszpańskiej populacji, ale odpowiada za jedną czwartą eksportu, 22 proc. ruchu turystycznego i dostarcza jedną czwartą piłkarzy do reprezentacji.

  czytaj więcej

 • Wojna o talerz, czyli jak Czesi brzydzą się polskiego jedzenia

  Wojna o talerz, czyli jak Czesi brzydzą się polskiego jedzenia

  Producenci apelują o pomoc. Ich zdaniem sprawą powinien zająć się nie tylko nasz rząd, ale też Komisja Europejska.

  czytaj więcej

 • Do Polski trafia węgiel z okupowanego Donbasu

  Do Polski trafia węgiel z okupowanego Donbasu

  Surowiec wydobywany jest na kontrolowanych przez separatystów terytoriach Ukrainy. Potem, w Rosji, dostaje fałszywą dokumentację, a następnie wywozi się go do UE. Zyski ze sprzedaży trafiają m.in. do kieszeni Ihora Płotnyckiego, szefa samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej.

  czytaj więcej

 • Forum Spółdzielczości Mleczarskiej: Czy CETA wpłynie na polskie rolnictwo?

  Forum Spółdzielczości Mleczarskiej: Czy CETA wpłynie na polskie rolnictwo?

  CETA weszła w życie. Krytycy obawiają się, że Kanada może zalać Europę produktami mleczarskimi, w których Polska się specjalizuje. Obrońcy umowy pomiędzy UE a Kanadą uważają z kolei, że w umowie zabezpieczone są interesy rolników przez zastosowanie kontyngentów taryfowych (ograniczeń ilościowych) i okresów przejściowych w postępie liberalizacji. M. in. o tych różnicach w podejściu do CETA będą mówić m. in. : Ambasador Kanady, Stephen de Boer oraz Phil Hogan - Unijny Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich podczas XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.

  czytaj więcej

 • Nie ma VAT od compensation payment, bo brak świadczeń wzajemnych

  Nie ma VAT od compensation payment, bo brak świadczeń wzajemnych

  Grupa międzynarodowa AS International z siedzibą w Austrii wchodzi w skład wielonarodowych spółek zajmujących się produkcją i sprzedażą urządzeń alarmowych. W Polsce spółka zarejestrowana jest tylko dla celów VAT. Spółka ta pełni funkcję strategiczną i podejmuje wszystkie naczelne decyzje dotyczące pozostałych spółek wchodzących w skład międzynarodowej grupy. Kooperuje z polskimi firmami AS sp. z o.o. SPRZEDAŻ w Kaliszu oraz AS sp. z o.o. PRODUKCJA w Kołobrzegu, które również należą do międzynarodowej grupy AS. Dostawy produktów między spółkami powiązanymi ustalane są w oparciu o ceny transferowe. Sprzedaż produktów przez spółki powiązane do spółki głównej lub do innych firm podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Dodatkowo w spółce dokonywana jest analiza wskaźnikowa rentowności spółek powiązanych. W zależności od wskaźnika rentowności danej spółki powiązanej płaci ona spółce głównej lub otrzymuje od spółki głównej określone kwoty celem zapewnienia rentowności, tzw. compensation payment. Czy kwoty wynikające z compensation payment są opodatkowane VAT?

  czytaj więcej

 • Neumann: PO wnosi o odrzucenie budżetu na 2018 rok w pierwszym czytaniu

  Neumann: PO wnosi o odrzucenie budżetu na 2018 rok w pierwszym czytaniu

  Klub Platformy składa wniosek o odrzucenie projektu ustawy budżetowej na 2018 rok - zapowiedział w debacie budżetowej w imieniu klubu PO szef tego klubu Sławomir Neuman. Zwracał m.in. uwagę, że gospodarka pracuje tylko "na dwóch silnikach" - konsumpcji i eksporcie, a silnik "inwestycje" nie pracuje.

  czytaj więcej

 • PSL o sankcjach wobec Rosji: Polityczne - tak, gospodarcze - nie

  PSL o sankcjach wobec Rosji: Polityczne - tak, gospodarcze - nie

  Z powodu sankcji gospodarczych wobec Rosji polscy przedsiębiorcy i rolnicy stracili 3 mld euro; wzywamy rząd do zapoczątkowania dyskusji nt. zmiany warunków oddziaływania na Rosję; sankcje polityczne "tak", gospodarcze "nie" - postulowali w czwartek posłowie PSL.

  czytaj więcej

 • Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Kierowany przez ługańskiego separatystę Doncoaltrade jeszcze w 2016 r. sprowadzał do Polski antracyt – wynika z dokumentacji firmy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników