ekonomiczne rzeczywistości

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ekonomiczne rzeczywistości. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ekonomiczne rzeczywistości.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Absolutny priorytet dla Baltic Pipe [WYWIAD]

  Absolutny priorytet dla Baltic Pipe [WYWIAD]

  - Jestem przekonany, że jeśli chodzi o dostarczanie gazu z Norwegii do Polski, będzie to bardzo konkurencyjna pod względem kosztów trasa - mówi w wywiadzie dla DGP Tomasz Stępień, prezes firmy Gaz-System, która zarządza polskim systemem gazociągów.

  czytaj więcej

 • Jak zmotywować młodych bez pracy do działania [DEBATA DGP]

  Jak zmotywować młodych bez pracy do działania [DEBATA DGP]

  Programem #YouthEmpowered: Możesz więcej, niż myślisz Coca-Cola HBC Polska wraz z partnerami chce pobudzić i zmotywować do działania sporą w naszym kraju grupę młodych ludzi, którzy nie potrafią odnaleźć się w dorosłej rzeczywistości. Przyczynom i możliwościom wyjścia z tej sytuacji była poświęcona nasza redakcyjna debata.

  czytaj więcej

 • Janczyk: Dzięki JPK będzie można zrezygnować ze składania niektórych deklaracji

  Janczyk: Dzięki JPK będzie można zrezygnować ze składania niektórych deklaracji

  Raportowanie z wykorzystaniem tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego daje dobre rezultaty, dzięki stosowaniu JPK będzie można zrezygnować ze składania niektórych deklaracji podatkowych – powiedział w środę podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

  czytaj więcej

 • Nie tylko o medale chodzi, czyli ile państwa w sporcie

  Nie tylko o medale chodzi, czyli ile państwa w sporcie

  Chcemy, by nasi sportowcy byli najlepsi na świecie. Tylko kto ma płacić za ich pracę na treningach?

  czytaj więcej

 • Rząd chce sukcesu? Musi być elastyczny

  Rząd chce sukcesu? Musi być elastyczny

  Wśród prywatnych inwestorów nie ma wielu chętnych do budowania tanich czynszówek na państwowych gruntach.

  czytaj więcej

 • Zwycięstwo, które było porażką. Recenzja książki Rafała Wosia "To nie jest kraj dla pracowników"

  Zwycięstwo, które było porażką. Recenzja książki Rafała Wosia "To nie jest kraj dla pracowników"

  Ciężko jest się wcisnąć między dwie dominujące narracje o polskiej transformacji – tę o wielkim sukcesie i zielonej wyspie oraz tę o demoliberalnym, postkomunistycznym spisku z esbeckiej inspiracji. Ciężko, bo mało tam miejsca. Trwa walka o spuściznę i pamięć, zaś ów polityczny duopol to w pewnej mierze również odzwierciedlenie niezupełnie trzeźwego stanu umysłu Polaków w drugiej dekadzie XXI w. Oczywiście ta trzecia narracja istnieje – i sprawia wrażenie niewygodnej dla obu stron zwarcia. Jest to historia o szybkim gospodarczym wzroście, którego społeczne i ekonomiczne konsekwencje zamieciono pod dywan albo moralnie obciążono nimi pokrzywdzonych; to historia o destrukcyjnym wpływie pogłębiających się nierówności na ład społeczny; to historia o bogaceniu się kosztem słabszych i uboższych; to historia o bezmyślnym zaprzepaszczeniu rodzimego potencjału gospodarczego; to wreszcie historia o pracy – poniewieranej przez kapitał.

  czytaj więcej

 • Skazani na rosyjski węgiel

  Skazani na rosyjski węgiel

  Był pomysł skargi antydumpingowej, grożenie nałożeniem ceł. Nic z tego. Buńczuczne zapowiedzi walki z importem nie pomogą. Paliwa zza wschodniej granicy będzie coraz więcej.

  czytaj więcej

 • Od zera do zbawiciela: Nowoczesny kapitalizm skuteczniej niż ambitne programy polityczne rozwiązuje problemy społeczne

  Od zera do zbawiciela: Nowoczesny kapitalizm skuteczniej niż ambitne programy polityczne rozwiązuje problemy społeczne

  Nowoczesny kapitalizm skuteczniej niż ambitne programy polityczne rozwiązuje problemy społeczne i znosi potrzebę istnienia gospodarczej lewicy.

  czytaj więcej

 • "Granice tolerancji" na festiwalu Interphoto 2017 w Białymstoku

  "Granice tolerancji" na festiwalu Interphoto 2017 w Białymstoku

  "Granice tolerancji" są tematem rozpoczynającego się w czwartek wieczorem w Białymstoku Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2017. Do 29 października zaplanowano 34 wystawy ok. dwustu twórców z kraju i zagranicy, warsztaty i inne wydarzenia.

  czytaj więcej

 • Reparacje czy reperowanie wzajemnych relacji

  Reparacje czy reperowanie wzajemnych relacji

  W cieniu rosnącego rewizjonizmu rosyjskiego i dynamiki pozimnowojennego porządku politycznego Polska nie może sobie pozwolić na złe relacje z Niemcami. Od dziecka każdemu Polakowi wpaja się dogmat o tragicznym położeniu Polski na mapie Europy, wciśniętej pomiędzy dwa potężne mocarstwa – Niemcy i Rosję. A jednak nie towarzyszy temu żadna refleksja na poziomie społecznym i politycznym.

  czytaj więcej

 • Obcy nas nie wykorzystują. Kolonialne myślenie a’la Piketty to anachronizm

  Obcy nas nie wykorzystują. Kolonialne myślenie a’la Piketty to anachronizm

  Ci, którzy trąbią, że Polskę po 1989 r. skolonizował obcy kapitał, zwłaszcza ten niemiecki, by wyzyskiwać tanią siłę roboczą, zapominają o tym, że gospodarka nie musi być grą o sumie zerowej.

  czytaj więcej

 • "Promienie" - wystawa fotografii Adama Pańczuka

  "Promienie" - wystawa fotografii Adama Pańczuka

  Inspirowane fotografią performatywną zdjęcia autorstwa Adama Pańczuka, będzie można oglądać od piątku w warszawskiej Fundacji Archeologii Fotografii. Ekspozycja pt. "Promienie" to artystyczny komentarz do odbywającej się równolegle wystawy "Choreografia obrazów".

  czytaj więcej

 • Co decyduje o (niskiej) wydajności budownictwa?

  Co decyduje o (niskiej) wydajności budownictwa?

  To sektor z najniższym wzrostem wydajności w ciągu ostatnich 20 lat na całym świecie. Konsekwencją tego jest potrzeba zwiększenia zatrudnienia lub nadgodzin ludzi, których praca i tak jest ze swej natury ciężka. Wzrost produktywności w tej branży pomógłby tak pracownikom, jak i pracodawcom: szybszym terminom realizacji inwestycji budowlanych towarzyszyłby wyższy wzrost płac. Czy jest to możliwie, biorąc pod uwagę realia przemysłu budowlanego?

  czytaj więcej

 • Polsko-ukraińskie wąskie gardła

  Polsko-ukraińskie wąskie gardła

  Kolejny raz deklaracje polityków mają się nijak do rzeczywistości. W 2018 r. powstaną cztery nowe przejścia graniczne na granicy polsko-ukraińskiej – zapowiedzieli podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju marszałek Senatu Stanisław Karczewski i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij.  Ale rząd nie przyznał pieniędzy na realizację tej obietnicy. Przejść nie ma też na liście projektów inwestycyjnych, którą udostępniło nam MSWiA.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Gra o więcej

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Gra o więcej

  Narzekanie na polski rynek pracy – przede wszystkim na niskie płace – traci sens. Nasze płace rosną w tempie, o którym na przykład Niemcy, a właściwie cały świat Zachodu, może tylko marzyć.

  czytaj więcej

 • Drugie życie oddziałów bankowych

  Drugie życie oddziałów bankowych

  Oddziały bankowe mają przyszłość – tak uważa większość uczestników dyskusji DGP. Bankowcy uważają, że człowieka w oddziale należy uzbroić w technologię, ale technologia nie będzie w stanie całkowicie go zastąpić. Otwarte pozostaje pytanie o lokalizację placówek. Z głównych ulic banki przenoszą je do centrów handlowych, ale część równie dobrze można dyskretnie ulokować gdzieś w biurowcach, a być może także w internecie.

  czytaj więcej

 • Zmiany w kodeksie karnym skarbowym: Koniec z pobłażliwością dla zwlekających z zapłatą

  Zmiany w kodeksie karnym skarbowym: Koniec z pobłażliwością dla zwlekających z zapłatą

  Grzegorz Gręda: Jeśli ktoś może zapłacić podatek podczas rozprawy, to mógł to zrobić również wcześniej. Dlatego nie powinien uniknąć kary. Co najwyżej może dobrowolnie poddać się odpowiedzialności.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników