ekonomiczne rzeczywistości

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ekonomiczne rzeczywistości. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ekonomiczne rzeczywistości.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wielkie zmiany w podatkach stały się faktem

  Wielkie zmiany w podatkach stały się faktem

  Podatnicy obudzili się dziś w nowej rzeczywistości. Od niedzieli mogą dobrowolnie płacić sprzedawcom w mechanizmie split payment. A na żądanie fiskusa muszą składać sześć pozostałych struktur JPK.

  czytaj więcej

 • Paczos: Gdy upadają niezależne instytucje, upada dobrobyt [OPINIA]

  Paczos: Gdy upadają niezależne instytucje, upada dobrobyt [OPINIA]

  Dobrobyt narodu wynika z wolności jego obywateli. Do ochrony wolności i dobrobytu niezbędne są niezależne instytucje. Gdy upadają, gospodarka schodzi z drogi stabilnego wzrostu, czego przykładem są losy USA i Argentyny, które jeszcze niecałe sto lat temu cieszyły się podobnym poziomem dobrobytu.

  czytaj więcej

 • Radwan: Kandyduję do Sądu Najwyższego, bo chcę mieć wpływ

  Radwan: Kandyduję do Sądu Najwyższego, bo chcę mieć wpływ

  - Mam wrażenie, że wiele osób biorących udział w tej dyskusji nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest niezawisłość sędziowska i co jest jej istotą. Ja nie jestem oczywiście sędzią, ale stając się kandydatem, muszę się poruszać w obrębie takim, jaki niezawisłość sędziowska mi wyznacza. Przypomnijmy, że obejmuje ona nie tylko orzekanie, ale wszystko, co wchodzi w zakres sprawowania urzędu. Ci wszyscy, którzy domagają się teraz ode mnie takich deklaracji, niezależnie od tego, czy robią to z prawej, czy z lewej strony, próbują przeprowadzić test na pewną lojalność polityczną - mówi dr hab. Arkadiusz Radwan adwokat, prezes Instytutu Allerhanda.

  czytaj więcej

 • Tyrowicz: Pokusa nadużycia

  Tyrowicz: Pokusa nadużycia

  Przetoczyła się dyskusja na temat stworzenia Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Powstanie on na bazie istniejącego od lat na marginesie Instytutu Badania Konsumpcji i Koniunktur. Jak donoszą twórcy koncepcji w mediach tradycyjnych i społecznościowych, celem nowej odsłony IBKK jest stworzenie „think tanku” na potrzeby państwa. Trudno polemizować ze słusznością samej idei: państwu niewątpliwie takowy by się przydał. Mimo to równie trudno jest mi przyklasnąć tak inicjatywie, jak i sposobowi realizacji. Dlaczego?

  czytaj więcej

 • Sierant: Luksusowa kompania braci

  Sierant: Luksusowa kompania braci

  Na początek zagadka. Proszę o podanie nazwy audytora zamieszanego w bardzo duży skandal finansowy, który wybuchł w ubiegłym roku. Dla ułatwienia dodam, że audytor należy do Wielkiej Czwórki, nazwa owej spółki zaczyna się na literę „G”, zaś aktywność powiązanych z nią ludzi sięgała najwyższych osób w państwie.

  czytaj więcej

 • Arak: Brad Pitt pomoże przewidzieć kolejny kryzys

  Arak: Brad Pitt pomoże przewidzieć kolejny kryzys

  Raz na jakiś czas komputery się zawieszają i trzeba zrobić im twardy reset. Niestety podobne zjawisko dotyka także rynków i nie wiadomo, ile nam czasu zostało do kolejnego załamania. Z reperkusjami ostatniego kryzysu walczyliśmy na świecie praktycznie do 2015 r., ale z jego konsekwencjami musimy żyć do dzisiaj, bo wyniósł on wiele radykalnych ugrupowań i polityków do władzy w różnych częściach świata.

  czytaj więcej

 • Obniżone składki ZUS przede wszystkim dla samozatrudnionych

  Obniżone składki ZUS przede wszystkim dla samozatrudnionych

  Uzależnienie wysokości składek na ZUS od wysokości przychodu – to najnowszy pomysł rządu na preferencje dla przedsiębiorców. W życie wprowadzi go uchwalona 20 lipca ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Obecnie oczekuje ona już tylko na podpis prezydenta. Zmiany z niej wynikające opisywaliśmy szeroko w ostatnim wydaniu Tygodnika Gazeta Prawna. Dziś kontynuujemy temat. Piórem naszych ekspertów pokazujemy, że choć nowe przepisy miały pomóc drobnej przedsiębiorczości – to w rzeczywistości skorzystają na niej przede wszystkim samozatrudnieni. Wszystkiemu winny jest niski próg dozwolonego przychodu, który sprawia, że z nowej regulacji będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, których działalność w zasadzie nie wymaga ponoszenia kosztów.

  czytaj więcej

 • Moherowe berety wyrównują rachunki, czyli czemu "inni" głosują na PiS [WYWIAD]

  Moherowe berety wyrównują rachunki, czyli czemu "inni" głosują na PiS [WYWIAD]

  Społeczna rzeczywistość stanowi skomplikowaną sieć powiązań i zależności, dlatego debata publiczna nie powinna sprowadzać się do powtarzanego bezrefleksyjnie refrenu o oświeconych i ciemniakach czy o patriotach i kosmopolitach - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Michał Buchowski, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  czytaj więcej

 • Znudził mnie „House of cards”. Z reżyserem Glińskim o serialach rozmawia Robert Mazurek

  Znudził mnie „House of cards”. Z reżyserem Glińskim o serialach rozmawia Robert Mazurek

  - Młodzież weszła w seriale, bo one nie są zniuansowane czy pogłębione psychologicznie. Ale młodzi nie są troglodytami. Oczekują czegoś innego, są po prostu wychowani przez internet - mówi w wywiadzie dla DGP Robert Gliński, reżyser (m.in. filmów „Niedzielne igraszki” i „Cześć, Tereska” oraz serialu „Izabela”), w latach 2008–2012 rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

  czytaj więcej

 • Energetyka w pogoni za utraconymi zyskami

  Energetyka w pogoni za utraconymi zyskami

  Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w branży. Zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Jak w czasach technologicznej rewolucji zbudować model biznesowy gwarantujący rentowność?

  czytaj więcej

 • Co ma się zmienić w PIT i CIT od 2019 roku

  Co ma się zmienić w PIT i CIT od 2019 roku

  Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt dużej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ordynacji podatkowej, które przewidują wiele kontrowersyjnych rozwiązań dla podatników. Projekt nowych regulacji ma przejść szybką ścieżkę legislacyjną i wejść w życie już za niecałe cztery miesiące. Przedstawiamy zestawienie najważniejszych zmian, z jakimi podatnicy i ich doradcy będą musieli zmierzyć się już niedługo.

  czytaj więcej

 • Zalewska: W październiku rząd przyjmie ustawę wprowadzającą zmiany w szkolnictwie branżowym

  Zalewska: W październiku rząd przyjmie ustawę wprowadzającą zmiany w szkolnictwie branżowym

  Najdalej w październiku rząd powinien przyjąć projekt zmian w Prawie oświatowym, wzmacniających szkolnictwo branżowe i techniczne – zapowiedziała w czwartek w Krynicy-Zdroju minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Ustawa ma być przyjęta do końca roku.

  czytaj więcej

 • Złudzenie równości w RPA. Czy odebranie białym ziemi poprawi los czarnoskórych?

  Złudzenie równości w RPA. Czy odebranie białym ziemi poprawi los czarnoskórych?

  Nawet optymiści nie wierzą, by odebranie białym ziemi poprawiło byt czarnoskórej większości i sprawiło, że RPA wyjdzie na prostą.

  czytaj więcej

 • Grupa nieokreślonych donosantów, czyli o tajemnicach przedsiębiorstwa spółki Mennica Skarbowa [OPINIA]

  Grupa nieokreślonych donosantów, czyli o tajemnicach przedsiębiorstwa spółki Mennica Skarbowa [OPINIA]

  Czy zauważyli państwo, że rozwiązania skomplikowanych problemów pojawiają się w sytuacjach, które najczęściej nie mają związku z wykonywaniem „pracy myślowej”. Zapewne pamiętacie opowieść o Dymitrze Mendelejewie, któremu przyśnił się układ okresowy pierwiastków. Inna legenda dotyczy chemika Fryderyka Kekulé. Jak sam twierdził, wracał kiedyś późnym wieczorem omnibusem do domu (to był XIX wiek), gdy przed oczami ukazał mu się obraz „tańczących” cząsteczek. I tak powstawała strukturalna teoria atomów. Temu samemu chemikowi dziesięć lat później przyśnił się wąż, który złapał swój własny ogon. I powstała wówczas hipoteza, że benzen ma strukturę pierścieniową.

  czytaj więcej

 • Robiąc „misiaczka” z Putinem, Orbán powinien zastanowić się, czy ma jeszcze czym oddychać [OPINIA]

  Robiąc „misiaczka” z Putinem, Orbán powinien zastanowić się, czy ma jeszcze czym oddychać [OPINIA]

  Dziś jak nigdy warto zadać pytanie, jak zbieżne są interesy geopolityczne Budapesztu i Warszawy. Być może dobrze jest na nie odpowiedzieć, porównując terminarze prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Viktora Orbána. 18 września ten pierwszy spotka się w USA z Donaldem Trumpem. Ten drugi w Moskwie z Władimirem Putinem.

  czytaj więcej

 • Kijów w energetycznych szponach Moskwy

  Kijów w energetycznych szponach Moskwy

  Bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy przypomina kwadraturę koła. Kraj bije rekordy energochłonności. Nawet gdy zużycie błękitnego paliwa spadnie, szanse na dywersyfikację źródeł energii i prawdziwe uniezależnienie się od Rosji będą marne.

  czytaj więcej

 • Emilewicz: Warunki pracy na uczelniach poprawiają się [WYWIAD]

  Emilewicz: Warunki pracy na uczelniach poprawiają się [WYWIAD]

  Polacy przez 200 lat musieli sobie radzić z przeciwnościami losu oraz niedoborem pieniędzy i produktów, więc między innymi dzięki temu mamy mocno rozwinięty gen innowacyjności - mówi w DGP minister Jadwiga Emilewicz. 

  czytaj więcej

 • Polska dopłaci cudzoziemcom do emerytur. Ale boomu raczej nie będzie

  Polska dopłaci cudzoziemcom do emerytur. Ale boomu raczej nie będzie

  Polska sukcesywnie zawiera umowy międzynarodowe dotyczące koordynacji zabezpieczenia społecznego z kolejnymi krajami. Na ich podstawie cudzoziemcy mogą dostać polską emeryturę. Ale na razie nie ma powodów do obaw o nadmierne uszczuplenie stanu finansów FUS. Minimalne świadczenie będzie bowiem należne tylko tym, którzy w Polsce wypracują wymagany staż.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników