ekonomia normatywna

Ekonomia normatywna - to ekonomia dokonująca wartościowań faktów opisywanych przez ekonomię pozytywną.


 • Gdy nie można wydać orzeczenia, sąd umarza postępowanie

  Gdy nie można wydać orzeczenia, sąd umarza postępowanie

  TEZA Jeżeli uchwała rady miasta utraciła moc obowiązującą na skutek stwierdzenia jej niezgodności z prawem przez sąd administracyjny, to uchwała, której treścią jest wyłącznie zmiana takiej uchwały, traci znaczenie prawne, a zatem nie może podlegać kontroli w postępowaniu przed sądem administracyjnym.

  czytaj więcej

 • Prokuratorzy są traktowani zbyt pobłażliwie. Wkrótce się to zmieni

  Prokuratorzy są traktowani zbyt pobłażliwie. Wkrótce się to zmieni

  Rząd proponuje, by kwestie naruszeń prawa przez tę grupę zawodową przenieść na grunt sądownictwa powszechnego. Miałoby to zdyscyplinować śledczych. Na razie są oni traktowani pobłażliwie.

  czytaj więcej

 • Specjalizacja drogą do sukcesu. Koniec uniwersalnych prawików

  Specjalizacja drogą do sukcesu. Koniec uniwersalnych prawików

  Jedyny specjalista w danej dziedzinie nie umrze z głodu. Warto więc postawić na wiedzę i umiejętności nietypowe. Dziś nie celi się ludzi renesansu, którzy znają się na wszystkim, ale ekspertów w wąskich dziedzinach.

  czytaj więcej

 • Piotrowski: Jeszcze w sprawie otwartych funduszy emerytalnych

  Piotrowski: Jeszcze w sprawie otwartych funduszy emerytalnych

  W uwagach dotyczących mojej opinii w przedmiocie zgodności z konstytucją projektowanych przez rząd zmian ustaw regulujących system emerytalny Pan Sędzia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, stwierdza, że opinię tę można „odłożyć na bok” (Dziennik Gazeta Prawna z 5 grudnia 2013 r.). Jednak moja opinia jest oparta na orzecznictwie TK, którego wypada mi bronić – skoro podzielam wyrażone w tych orzeczeniach poglądy trybunału – przed „odłożeniem na bok”, nawet jeżeli może ono skłaniać do uznania projektów obecnego rządu za zgodne z konstytucją.

  czytaj więcej

 • Agonia wiedzy: Teraz rządzi popwiedza i pseudoeksperci

  Agonia wiedzy: Teraz rządzi popwiedza i pseudoeksperci

  Przekazy, które kiedyś przeznaczone były dla starszych, spłyca się do możliwości dziecka, by mieć jak najwięcej odbiorców. Żeby łatwiej było pozyskiwać wiedzę. Bo dzięki niej można sterować popytem, na którym zbudowany jest ład społeczny - mówi w wywiadzie dla DGP Dr hab. Kazimierz Krzysztofek, prof. Uniwersytetu SWPS, Katedra Socjologii w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie, były członek Komitetu Prognoz PAN „Polska 2000 Plus”, przez 10 lat wiceprezes Fundacji Pro Kultura. Odbywał też studia podoktorskie w Massachusetts Institute of Technology jako stypendysta Fulbrighta.

  czytaj więcej

 • NSA kontra prawa do informacji i sądu

  NSA kontra prawa do informacji i sądu

  Pod pozorem walki z pieniactwem sąd może doprowadzić do ograniczenia nie tylko prawa do informacji, lecz także kluczowego prawa do sądu.

  czytaj więcej

 • KE: TTIP nie zmniejszy poziomu ochrony konsumenta w Europie

  KE: TTIP nie zmniejszy poziomu ochrony konsumenta w Europie

  Po zawarciu TTIP na pewno nie będzie w Europie niższego poziomu ochrony konsumenta, nie stracimy autonomii, a zakaz promowania żywności GMO nie zniknie – zapewniał w środę w Sejmie Hiddo Houben, reprezentujący KE wiceszef unijnego zespołu negocjującego z USA Transatlantyckie Porozumienie Handlowo-Inwestycyjne.

  czytaj więcej

 • Psychologia eurosceptycyzmu: Ekonomia, polityka i tożsamość

  Psychologia eurosceptycyzmu: Ekonomia, polityka i tożsamość

  Problemy UE pokazują, że nie zdołała sobie ona jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy jest projektem gospodarczym, politycznym, czy moralnym. Scalają ją poszczególne mitologie państwowych trajektorii – Niemcy poprzez Unię negują własną przeszłość, Polska ucieka przed Rosją ku cywilizacji, Hiszpania odcina się od autorytaryzmu Franco. Jednak wraz z dystansem historycznym te mity tracą impet

  czytaj więcej

 • O odróżnianiu ludzi od urzędów

  O odróżnianiu ludzi od urzędów

  W momentach budzących społeczne emocje czy dylematy komentatorzy przestają myśleć o państwie w kategoriach instytucji publicznych , koncentrując się na ludziach, którzy je reprezentują.

  czytaj więcej

 • Prezes UOKiK łatwiej obroni dostawców żywności

  Prezes UOKiK łatwiej obroni dostawców żywności

  Będzie miał prawo skontrolować każdą sieć handlową czy przetwórcę, niezależnie od limitu obrotów czy wartości dostaw. Także po anonimowym zgłoszeniu.

  czytaj więcej

 • Czy rozstrzygnięcie sporów frankowych w Polsce naprawdę zależy od wyroku TSUE

  Czy rozstrzygnięcie sporów frankowych w Polsce naprawdę zależy od wyroku TSUE

  Czy ostateczne rozstrzygnięcie sporów frankowych w Polsce rzeczywiście zależy od wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubak, który ma zostać ogłoszony 3 października?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników