ekonomia klasyczna

Ekonomia klasyczna - szkoła myśli ekonomicznej, zapoczątkowana w drugiej połowie XVIII w.


 • Kopernik jednak nie była kobietą. Czy dyskryminacja płacowa jest "rynkowym rasizmem"?

  Kopernik jednak nie była kobietą. Czy dyskryminacja płacowa jest "rynkowym rasizmem"?

  Kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. Dlaczego? Są dyskryminowane. Kwestionowanie tej „prawdy” stało się jednym z największych występków przeciw poprawności politycznej. Czy jednak dyskryminacja płacowa naprawdę jest „rynkowym rasizmem”? Czy można jeszcze oddzielić twardą ekonomiczną statystykę od ideologii?

  czytaj więcej

 • VAT: Nadawcy znów w punkcie wyjścia

  VAT: Nadawcy znów w punkcie wyjścia

  Nadal nie wiadomo, czy Polskie Radio i TVP mają stosować prewspółczynnik przy odliczaniu podatku naliczonego. Wczorajszy wyrok TSUE nie dał jasnej odpowiedzi.

  czytaj więcej

 • Młodzi wybierają prawo

  Młodzi wybierają prawo

  Studia prawnicze dają wszechstronną wiedzę. Pozwalają z powodzeniem kształtować ścieżkę kariery w różnych obszarach rynku pracy. Absolwenci prawa mogą bowiem znaleźć zatrudnienie nie tylko w kancelariach, ale również instytucjach państwowych, biznesie czy bankach. Jest to więc perspektywa ciekawych i rozwijających wyzwań, ponadprzeciętnych zarobków, a także możliwość zbierania wartościowych doświadczeń.

  czytaj więcej

 • Rewolucja u bram. Współczesna ekonomia to bankrut

  Rewolucja u bram. Współczesna ekonomia to bankrut

  Współczesna ekonomia to bankrut, ślepiec, który nie dostrzega, że narzędzia i pojęcia, które wytwarza, są już nieprzydatne do opisu świata. Z czego to wynika? Ze ślepego naśladownictwa fizyki newtonowskiej. Że akcji odpowiada reakcja. Że skoro jest podaż, to musi być popyt.

  czytaj więcej

 • Kling: Rynek to nieustanny eksperyment

  Kling: Rynek to nieustanny eksperyment

  Rząd bierze to, co ma, działa szybko, ale często strzela na oślep. Dlatego regulacje szkodzą gospodarce

  czytaj więcej

 • Clapham: Urok Corbyna

  Clapham: Urok Corbyna

  Jako Anglik z wielkim zainteresowaniem obserwuję wybory lidera brytyjskiej Partii Pracy. Żona twierdzi nawet, że to graniczy z obsesją i że wolę wybory kierownictwa partii od jej własnej delikatnej osoby. „Nikt w Polsce nie wie, co się u was dzieje” – skarżyła się, kiedy próbowałem wytłumaczyć jej ostatnie perypetie tego politycznego dramatu. A zatem, Drodzy Czytelnicy, spróbuję naświetlić sytuację w słowach, które także zadowoliłyby moją żonę.

  czytaj więcej

 • Woś: Czas na spółdzielnie!

  Woś: Czas na spółdzielnie!

  Spółdzielnie kojarzą się w Polsce albo źle, albo (co najwyżej) mało poważnie. Tymczasem to prawdopodobnie jeden z niewielu skutecznych sposobów na podpiłowanie rogów barbarzyńskiego kapitalizmu w XXI w.

  czytaj więcej

 • Stodolak: Kosmopolityczny ołówek Morawieckiego

  Stodolak: Kosmopolityczny ołówek Morawieckiego

  czytaj więcej

 • Jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości? 5 scenariuszy

  Jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości? 5 scenariuszy

  Będziemy pracować do końca życia i to jako freelancerzy? A może największy wpływ na biznes będzie miało środowisko i wszechobecny trend transparentności? Scenariuszy na najbliższe lata jest pięć. Wszystkie opracowała Natalia Hatalska, której najnowszy projekt – Instytut badań nad przyszłością – właśnie rozpoczął działalność. W wydanym raporcie: „Praca. Scenariusze przyszłości”, autorka kreśli 5 wizji, które nie tylko mają największą szansę się spełnić, ale – jak pisze – wymagają także jak najszybszej reakcji.

  czytaj więcej

 • Kolej w hiperpętli, czyli pogoń za branżą moto

  Kolej w hiperpętli, czyli pogoń za branżą moto

  Pociągi nie są tak seksowne jak samochody. Większość wynalazków przejeżdża z dróg na tory, a nie odwrotnie. Nawet hyperloop to projekt, który przyszedł spoza świata kolei.

  czytaj więcej

 • Woś: O czym Morawiecki nie może zapominać

  Woś: O czym Morawiecki nie może zapominać

  Chodzą słuchy, że jedną z inspiracji wicepremiera Mateusza Morawieckiego są prace byłego głównego ekonomisty Banku Światowego Chińczyka Justina Yifu Lina. A zwłaszcza jego koncepcja tzw. nowej ekonomii strukturalnej wyłożona najlepiej w książce z roku 2012.

  czytaj więcej

 • Woś: Kto zabił socjaldemokrację?

  Woś: Kto zabił socjaldemokrację?

  To naprawdę nieważne, że nagroda nazywana Noblem z ekonomii nie jest nawet prawdziwym Noblem. I tak namieszał w historii dużo bardziej niż wszystkie pozostałe Noble razem wzięte.

  czytaj więcej

 • Trumpflacja nadciąga nad gospodarczy horyzont Stanów [OPINIA]

  Trumpflacja nadciąga nad gospodarczy horyzont Stanów [OPINIA]

  Kilka tygodni temu pisałem w jednym z felietonów, że wreszcie obserwujemy, jak świat ucieka z deflacyjnej pułapki, choć – jak podkreślałem – nie oczekiwałbym w najbliższym czasie inflacji, która osiągnęłaby w Stanach Zjednoczonych i strefie euro poziom 2 proc. Tyle że pisałem te słowa jeszcze zanim Donald Trump nieoczekiwanie wygrał amerykańskie wybory prezydenckie. Z Trumpem na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych inflacja będzie rosła.

  czytaj więcej

 • Schetyna: Kaczyński nie rozumie mechanizmów gospodarki, jest oderwany od rzeczywistości

  Schetyna: Kaczyński nie rozumie mechanizmów gospodarki, jest oderwany od rzeczywistości

  - To jest klasyczny brak zrozumienia mechanizmów gospodarki, ekonomii, nowoczesnego państwa, w jakim funkcjonuje przedsiębiorczość. Prezes Kaczyński myśli, że to można centralnie sterować biznesem, inwestycjami i przepływem pieniądza. To jest absurdalne i potwierdza całkowite oderwanie od rzeczywistości, nie rozumie mechanizmów gospodarki. Nie wie, co to jest wolny rynek - powiedział Grzegorz Schetyna. Skomentował w ten sposób słowa Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że za spowolnienie gospodarcze odpowiadają przedsiębiorcy związani z partiami opozycyjnymi.

  czytaj więcej

 • Polski nie stać na wyższe podatki. Ale widmo nowych danin krąży nad podatnikami

  Polski nie stać na wyższe podatki. Ale widmo nowych danin krąży nad podatnikami

  Bliski ideału byłby system, w którym podatek dochodowy pobiera się tylko od wysokich dochodów, reszta płaci VAT. A wszystkie te dziwne podatki, z obrotowym na czele, powinny trafić do kosza,

  czytaj więcej

 • Racjonalny ustawodawca to fikcja. Oto zestaw prawniczych mitów

  Racjonalny ustawodawca to fikcja. Oto zestaw prawniczych mitów

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą

  czytaj więcej

 • Profesor ekonomii na Kingston University: Zrównoważony budżet? To szkodliwy fetysz

  Profesor ekonomii na Kingston University: Zrównoważony budżet? To szkodliwy fetysz

  Fetysz zrównoważonego budżetu jest szkodliwy. A promująca go ekonomia głównego nurtu to zbiór mitów -mówi Steve Keen, profesor ekonomii na Kingston University w Londynie, autor książki „Demaskując ekonomiczne mity”.

  czytaj więcej

 • Czy dzwonić po straż miejską, czyli o utopii regulaminów

  Czy dzwonić po straż miejską, czyli o utopii regulaminów

  Krytyka „biurokratycznych absurdów” należy do klasycznego arsenału liberałów i populistycznej prawicy. A lewica zazwyczaj na ten temat wstydliwie milczy. Ale przecież nie zawsze tak było – przekonuje David Graeber. I dodaje, że nie musi tak być w przyszłości.

  czytaj więcej

 • Pogardzani i wyśmiewani częściej niż Żydzi i Cyganie. Dresiarze to najgorszy element społeczeństwa?

  Pogardzani i wyśmiewani częściej niż Żydzi i Cyganie. Dresiarze to najgorszy element społeczeństwa?

  O tym, jaka grupa ma u nas najgorszą opinię. To ani Żydzi, ani geje, ani Cyganie i muzułmanie. Dresiarze. Blokersi. Ale najczęściej dres lub drech. I wszystko jasne. Napakowany, łysy, w sportowych ciuchach, ze złotym łańcuchem na szyi. W czarnej beemce, z której dobiega bit disco-polo albo hit rodem z „Gorącej 20” Eski.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników