ekologów

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ekologów. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ekologów.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiany klimatu a zdrowie. Wyzwanie przyszłości czy realny problem?

  Zmiany klimatu a zdrowie. Wyzwanie przyszłości czy realny problem?

  Zmiana klimatu i walka z chorobami, których nie znaliśmy dotąd w naszym kraju to nie wyzwania przyszłości, ale problemy, które już dziś musimy rozwiązać. To główny wniosek po debacie DGP z udziałem przedstawicieli świata polityki, nauki i aktywistów na rzecz ochrony środowiska.

  czytaj więcej

 • „Czyste powietrze” wciąż nie takie czyste, jak być powinno

  „Czyste powietrze” wciąż nie takie czyste, jak być powinno

  Choć od ogłoszenia rządowego programu minęły już dwa lata, to z jego 15 punktów udało się zrealizować w pełni dwa. Z kolei plan dofinansowywania termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła zdaje się łapać zadyszkę.

  czytaj więcej

 • May: Corbyn rozmawiał z Hamasem, a nie chce ze mną?

  May: Corbyn rozmawiał z Hamasem, a nie chce ze mną?

  Brytyjska premier Theresa May skrytykowała w środę lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna za jego odmowę udziału w ponadpartyjnych konsultacjach ws. wyjścia z UE, wskazując, że w przeszłości spotykał się z Hamasem, Hezbollahem i IRA.

  czytaj więcej

 • Początek końca węgla w Niemczech

  Początek końca węgla w Niemczech

  Do 2038 r. czarne paliwo ma zniknąć z miksu energetycznego. Do regionów, w których działa branża węglowa, popłyną miliardy euro.

  czytaj więcej

 • Z Niemiec bierzemy przykład tylko w dopłatach

  Z Niemiec bierzemy przykład tylko w dopłatach

  Określenie wiążącej daty rezygnacji ze spalania węgla to sukces i pokaz zdolności niemieckiego państwa do podejmowania kompromisów. Węgiel zniknie z miksu energetycznego do 2038 r., a jeśli transformacja energetyczna będzie przebiegać sprawnie, to możliwy jest też wcześniejszy termin – 2035 r. Tymczasem Polska wciąż nie może się zdecydować, kiedy odejdzie od węgla. Na razie kosztem ograniczania wydobycia zwiększa import (18 mln ton za 11 miesięcy ubiegłego roku). Ale do niemieckich 55 mln ton wciąż nam daleko.

  czytaj więcej

 • Ardanowski: Trzeba w Polsce zmniejszyć liczbę dzików, żeby walczyć z ASF

  Ardanowski: Trzeba w Polsce zmniejszyć liczbę dzików, żeby walczyć z ASF

  Trzeba w Polsce zmniejszyć liczbę dzików, żeby skutecznie walczyć z ASF - powiedział w poniedziałek w Świeciu (Kujawsko-Pomorskie) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że Polski Związek Łowiecki odmówił jednak polowań na dziki.

  czytaj więcej

 • Antysmogowe restrykcje w Kujawsko-Pomorskiem

  Antysmogowe restrykcje w Kujawsko-Pomorskiem

  Kolejne województwo dołącza do antysmogowej krucjaty. Uchwały w tej sprawie wdrożyło już 10 województw, a wkrótce dołączy do nich następne: kujawsko-pomorskie.

  czytaj więcej

 • Eureka! DGP: Jak odzyskać surowce z kartonów po sokach?

  Eureka! DGP: Jak odzyskać surowce z kartonów po sokach?

  Święty Graal ekologów: ze wszystkiego odzyskać 100 proc. Teraz także z kartonów po mleku i sokach

  czytaj więcej

 • Jak Michał Kołodziejczyk, który nie chce być drugim Lepperem, ruch społeczny buduje

  Jak Michał Kołodziejczyk, który nie chce być drugim Lepperem, ruch społeczny buduje

  Michał Kołodziejczak nazywany jest młodszą wersją Andrzeja Leppera, ale organizowany przez niego ruch nie ma ambicji, by stać się nową Samoobroną. Choć również walczy o prawa rolników.

  czytaj więcej

 • Ekolodzy wzywają KE do interwencji ws. przekopu Mierzei. KE zapowiada rozmowy

  Ekolodzy wzywają KE do interwencji ws. przekopu Mierzei. KE zapowiada rozmowy

   Organizacje ekologiczne wezwały w poniedziałek Komisję Europejską do interwencji w sprawie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Ich zdaniem działania rządzących w tej sprawie są nielegalne. KE zapowiada techniczne rozmowy z polskimi władzami.

  czytaj więcej

 • Unijni ministrowie energii podzieleni w sprawie strategii klimatycznej

  Unijni ministrowie energii podzieleni w sprawie strategii klimatycznej

  Z jednej strony apele o przedstawienie scenariusza zakładającego pokrycie 100 proc. potrzeb energetycznych ze źródeł odnawialnych do 2050 roku, a z drugiej nawoływania o sprawiedliwą transformację - państwa UE są podzielone w sprawie długookresowej strategii klimatycznej.

  czytaj więcej

 • Kowalczyk: Organizacje ekologiczne postawiły sobie za cel walkę z ministrem

  Kowalczyk: Organizacje ekologiczne postawiły sobie za cel walkę z ministrem

  Komisja Europejska pochwaliła naszą walkę z ASF. "Ekolodzy" spodziewali się czegoś przeciwnego. Moim zdaniem organizacje ekologiczne postawiły sobie za cel walkę z ministrem i to jest sedno problemu. Nie ma woli współpracy - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" minister środowiska Henryk Kowalczyk.

  czytaj więcej

 • Pawłowski: Polaku, wybierz, co cię zabije – smog czy zimno [KOMENTARZ]

  Pawłowski: Polaku, wybierz, co cię zabije – smog czy zimno [KOMENTARZ]

  Przed takim dylematem stajemy dziś, gdy do rozpowszechnionej już w przestrzeni publicznej liczby ok. 45 tys. zgonów z powodu zanieczyszczeń powietrza dołączyła druga, równie spektakularna – 35 tys. przedwczesnych śmierci z powodu zimna. O ile tych pierwszych moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy pożegnali się z węglem i kopcącymi dieslami, a przydomowe kotły zastąpili centralnym ogrzewaniem lub odnawialnymi źródłami energii, o tyle w drugim przypadku trzeba byłoby pójść zupełnie inną drogą. Wystarczyłoby wykazać zdrowy rozsądek i nie potępiać w czambuł naszego dobra narodowego, czyli… węgla.

  czytaj więcej

 • Ekolodzy: Decyzje ws. Puszczy Białowieskiej muszą być zgodne z rekomendacjami UNESCO

  Ekolodzy: Decyzje ws. Puszczy Białowieskiej muszą być zgodne z rekomendacjami UNESCO

  Decyzje w sprawie aneksów dotyczących dalszej wycinki w Puszczy Białowieskiej muszą być zgodne z rekomendacjami UNESCO - przekonuje WWF. Greenpeace dodaje, że świat nie chce wycinki kolejnych fragmentów Puszczy.

  czytaj więcej

 • Rusza 16. Docs Against Gravity: Oto 7 filmów, które trzeba obejrzeć

  Rusza 16. Docs Against Gravity: Oto 7 filmów, które trzeba obejrzeć

  10 maja 2019 r. rusza 16. edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. To prawdziwa uczta ze światowej klasy dokumentem, w której uczestniczyć będzie można w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdyni, Katowicach i Bydgoszczy. Jeśli na czas festiwalu nie wziąłeś urlopu, stoisz właśnie przed dylematem, na które filmy się wybrać. Wraz z organizatorami postanowiliśmy ci nieco ułatwić to zadanie. Przedstawiamy 7 najważniejszych filmów na tegorocznym Docs Against Gravity.

  czytaj więcej

 • Fotowoltaika pomoże ustabilizować koszty energii

  Fotowoltaika pomoże ustabilizować koszty energii

  Jednym z wyzwań dla przedsiębiorców jest optymalizacja ponoszonych kosztów. Rosnące ceny paliwa oraz certyfikatów emisji CO2 przekładają się na opłaty za prąd, dlatego coraz więcej właścicieli firm decyduje się na technologie, które pozwalają ograniczyć zużycie energii. Jednak samo obniżenie zapotrzebowania może być niewystarczające – dopełnieniem rozważnej polityki energetycznej jest wdrożenie systemu energii odnawialnej, na przykład fotowoltaiki.

  czytaj więcej

 • Pawłowski: Czarna komedia węglowych omyłek, czyli politycy we mgle

  Pawłowski: Czarna komedia węglowych omyłek, czyli politycy we mgle

  Smog czy zmiany klimatu, co za różnica. Można by tak rzec, przyglądając się ostatnim wizerunkowym potknięciom polityków po obu stronach barykady. Wystarczyła jedna prowokacja Greenpeace, by obnażyć merytoryczne braki wśród parlamentarzystów, którzy w kwestii ekologii dalej okazują się być jak dzieci w (smogowej) mgle. Punktem zapalnym okazały się dwie czarne płachty z napisem „Polska bez węgla 2030”, które aktywiści rozwiesili przedwczoraj na siedzibach największych konkurencyjnych ugrupowań. I to jedno hasło wystarczyło, by zaczął się festiwal antywęglowego prześcigania się w zapowiedziach wyciągania Polski z kryzysu. Nieważne, o jakim kryzysie mowa. Ważne, żeby mówili.

  czytaj więcej

 • Nadążyć za paliwową i energetyczną rewolucją

  Nadążyć za paliwową i energetyczną rewolucją

  Polskie firmy dalej będą inwestować w dywersyfikację dostaw i odnawialne źródła energii. Eksperci spodziewają się, że te działania będą bardziej efektywne po połączeniu Orlenu z Lotosem

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników