e-4

Enzian - przeciwlotniczy pocisk rakietowy, konstrukcji niemieckiej, z okresu II wojny światowej.


 • Work Service: Niemal 90 proc. Polaków popiera zrównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn

  Work Service: Niemal 90 proc. Polaków popiera zrównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn

  - Niemal 9 na 10 Polaków  uważa, że płace kobiet i mężczyzn powinny być na tym samym poziomie, wynika z najnowszego badania Kantar Millward Brown dla Work Service. Według danych Eurostatu, luka płacowa na polskim rynku pracy sięga 7,7%. Według analiz firmy doradczej PwC, zrównanie płac kobiet i mężczyzn w naszym kraju mogłoby nastąpić najwcześniej w 2021 roku.

  czytaj więcej

 • Premier: Nasz nowy model gospodarczy się sprawdza. To dlatego, że założyliśmy państwo uczciwe

  Premier: Nasz nowy model gospodarczy się sprawdza. To dlatego, że założyliśmy państwo uczciwe

  Nasz nowy model gospodarczy sprawdza się m.in. dlatego, że w tym modelu założyliśmy państwo uczciwe - mówił w niedzielę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska idzie dobrą drogą w kierunku odbudowy gospodarki.

  czytaj więcej

 • Glapiński: Do 2020 roku nie ma potrzeby zmiany stóp procentowych

  Glapiński: Do 2020 roku nie ma potrzeby zmiany stóp procentowych

  Lipcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego (NBP) wzmacnia przekonanie, że do końca 2020 r. nie będzie zmiany poziomu stóp procentowych, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Z kolei członek RPP Łukasz Hardt wskazał, że drugim - oprócz zarysowanego przez Glapińskiego - scenariuszem ścieżki stóp procentowych jest możliwość ich podniesienia np. pod koniec 2019 r.

  czytaj więcej

 • Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi w 2018 roku

  Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi w 2018 roku

  Termin i liczba wolnych dni przysługujących nauczycielowi w ramach urlopu wypoczynkowego zależy od placówki, w jakiej zatrudniony jest pedagog.

  czytaj więcej

 • Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot w wyniku strajku? Prawo unijne nie precyzuje w pełni warunków odszkodowania

  Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot w wyniku strajku? Prawo unijne nie precyzuje w pełni warunków odszkodowania

  Prawo UE nie precyzuje w pełni warunków odszkodowania za odwołany lot. Według KE strajk w liniach lotniczych może być uznawany za „nadzwyczajną okoliczność”, wykluczającą odszkodowania, ale w przypadku strajku Ryanaira każdy przypadek odwołanego lotu powinien być analizowany oddzielnie.

  czytaj więcej

 • Tak wyglądała Wielka Defilada Niepodległości [ZDJĘCIA]

  Tak wyglądała Wielka Defilada Niepodległości [ZDJĘCIA]

  Defilada rozpoczęła się na skrzyżowaniu stołecznej Wisłostrady z ul. Sanguszki, zakończyła na skrzyżowaniu z ul. Karową. Składała się z trzech głównych części: defilady pieszej, defilady pojazdów i defilady historycznej. Otworzyła ją Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Za nią maszerowały pododdziały reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej, a także pododdział reprezentacyjny wystawiony przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.W defiladzie wzięli udział także przedstawiciele wielonarodowej batalionowej grupy bojowej stacjonującej w okolicach Orzysza. Wspólnie z polskimi żołnierzami defilowały pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Obecne były też poczty sztandarowe państw NATO.Żołnierzom towarzyszyły również pododdziały składające się z przedstawicieli organizacji proobronnych z całego kraju i uczniów klas mundurowych. Współczesną część pieszej defilady zamknął Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.Defiladę pojazdów tworzyło ok. 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa.Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów tworzyło szyk historyczny z różnych epok. Ok. 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych prezentowało: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych i wiek XX.Ponadto, w trakcie defilady przelot wzdłuż Wisły wykonało ok. 100 samolotów i śmigłowców. Rozpoczęło ją sześć samolotów zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, a zakończył przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb. Podczas defilady lotniczej w niskim przelocie można było zobaczyć też m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130 i M-346.

  czytaj więcej

 • GPW na minusie: Szeroki WIG mocno traci

  GPW na minusie: Szeroki WIG mocno traci

  Piątkowa sesja na GPW zakończyła się mocnym spadkiem indeksu blue chipów, a zniżkom przewodził KGHM. Na szerokim rynku w górę poszły m.in. kursy CI Games czy Bytomia.

  czytaj więcej

 • GPW: WIG20 w górę. Duże spadki Getin Holding, GNB oraz Idea Banku

  GPW: WIG20 w górę. Duże spadki Getin Holding, GNB oraz Idea Banku

  Poniedziałkową sesję WIG20 zakończył wzrostem. Na szerokim rynku znaczna przecena dotknęła walory Getin Holding, Getin Noble oraz Idea Bank. Zwyżkowała natomiast wycena m. in. Vivid Games oraz 11 bit studios.

  czytaj więcej

 • Rynki finansowe: W Europie małe zmiany giełdowych wskaźników

  Rynki finansowe: W Europie małe zmiany giełdowych wskaźników

  W Europie na giełdach małe zmiany wskaźników. Fed zasygnalizował, że nie zamierza rezygnować z kursu podwyżek stóp procentowych. W czwartek zaczęły obowiązywać kolejne amerykańskie cła na chińskie towary. Swoje "minutki" przedstawi wczesnym popołudniem Europejski Bank Centralny - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • SKOK-ów ubywa. I nadal będzie ubywać

  SKOK-ów ubywa. I nadal będzie ubywać

  Pierwszy raz od ponad 20 lat mamy sytuację, że spółdzielczych kas oszczędnościowo -kredytowych jest mniej niż działających z krajową licencją banków komercyjnych.

  czytaj więcej

 • PiS przedstawił pięć nowych propozycji na wybory samorządowe. Ich koszt to ponad 100 mld zł w 10 lat

  PiS przedstawił pięć nowych propozycji na wybory samorządowe. Ich koszt to ponad 100 mld zł w 10 lat

  Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w niedzielę pięć nowych propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Koszt nowych rozwiązań może wynieść ponad 100 mld zł w perspektywie dekady.

  czytaj więcej

 • Można startować na wójta i radnego ale tylko w tej samej jednostce

  Można startować na wójta i radnego ale tylko w tej samej jednostce

  Jeszcze przez trzy tygodnie komitety wyborcze mogą zgłaszać kandydatów na stanowiska wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Termin upływa 26 września o północy. Trzeba jednak pamiętać, że te osoby nie mogą jednocześnie kandydować na radnego w innej miejscowości. W tej samej, owszem.

  czytaj więcej

 • 48 godzin bez internetu, czyli cyfrowy detoks. Rusza kampania „Offline Challenge"

  48 godzin bez internetu, czyli cyfrowy detoks. Rusza kampania „Offline Challenge"

  W październiku planowany jest start kampanii społecznej zachęcającej, by przez 48 godzin "odłączyć się od sieci" i zrobić "cyfrowy detoks". "Offline Challenge" ma zwrócić uwagę na to, ile czasu młodzi ludzie spędzają w internecie i jak wpływa to na ich rzeczywistość.

  czytaj więcej

 • RPP: Inflacja w perspektywie roku nieco wzrośnie, ale będzie zbliżona do 2,5 proc.

  RPP: Inflacja w perspektywie roku nieco wzrośnie, ale będzie zbliżona do 2,5 proc.

  Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że inflacja w perspektywie roku nieco wzrośnie, ale będzie zbliżona do 2,5 proc. - podano w minutes z wrześniowego posiedzenia RPP. Rada podtrzymuje, że stabilizacja stóp będzie nadal sprzyjać realizacji celu infl., jednocześnie wspierając wzrost PKB i inwestycji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników