Działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza - forma aktywności przedsiębiorców działających na rynku.


 • Kiedy rolnik może ubiegać się o emeryturę w KRUS i ZUS

  Kiedy rolnik może ubiegać się o emeryturę w KRUS i ZUS

  Prawo do dwóch świadczeń z systemu rolniczego i powszechnego mają tylko osoby, które zakończą aktywność zawodową w powszechnym wieku emerytalnym. Muszą też udowodnić wymagany staż ubezpieczeniowy

  czytaj więcej

 • Sprzedawcy e-papierosów zdążyli przed zakazem. Teraz czas na rozliczenia

  Sprzedawcy e-papierosów zdążyli przed zakazem. Teraz czas na rozliczenia

  Zwiększony handel tymi produktami pod koniec sierpnia i na początku września oznacza też wzrost obciążeń fiskalnych. Firmy mogą mieć kłopoty z prawidłowym umiejscowieniem w czasie skutków w VAT.

  czytaj więcej

 • Rząd chce, by za wyłudzenia VAT na wielką skalę groziło nawet 25 lat więzienia

  Rząd chce, by za wyłudzenia VAT na wielką skalę groziło nawet 25 lat więzienia

  Wprowadzenie do Kodeksu karnego kary 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT, na podstawie fikcyjnych faktur, na wielką skalę, czyli o wartości powyżej 5 mln zł zakłada projekt nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw przyjęty we wtorek przez rząd.

  czytaj więcej

 • Karta Polaka: Można się starać o wsparcie na przyjazd do Polski

  Karta Polaka: Można się starać o wsparcie na przyjazd do Polski

  Przyjechałem na kilka miesięcy do pracy w Polsce. Chciałbym bywać w tym kraju częściej, a docelowo chciałbym się tu przenieść na stałe. Urodziłem się na Ukrainie, ale moja rodzina pochodzi z okolic Zamościa. Zastanawiam się, czy warto ubiegać się o Kartę Polaka. Czy posiadając ją, będę mógł liczyć na dodatkowe korzyści – pyta czytelnik

  czytaj więcej

 • Rewitalizacja miastom nie wyszła

  Rewitalizacja miastom nie wyszła

  Samorządy przez lata wydały miliardy złotych na odnowę zdegradowanych obszarów. Ale bardzo rzadko sprawdzają końcowe efekty prac. Tak wynika z najnowszego raportu NIK.

  czytaj więcej

 • Jasiński: Duża nowelizacja VAT już niebawem. Oto zmiany, jakie planuje MF

  Jasiński: Duża nowelizacja VAT już niebawem. Oto zmiany, jakie planuje MF

  Kaucje rejestracyjne, możliwość łatwiejszego wyrejestrowania firmy, wyższe sankcje karne za zawyżanie zwrotów, zmiany w kodeksie karnym skarbowym, dotyczące "czynnego żalu" - to według wiceministra finansów Wiesława Jasińskiego niektóre elementy nowelizacji ustawy o VAT, nad która prace kończą się w MF.

  czytaj więcej

 • Członkowie rodziny cudzoziemca nie zawsze potrzebują zezwolenia na pracę

  Członkowie rodziny cudzoziemca nie zawsze potrzebują zezwolenia na pracę

  Polska spółka z branży przemysłowej poszukuje informatyków także wśród cudzoziemców zza wschodniej granicy, dla których jest gotowa uzyskać niezbędne zezwolenia na pracę. Zainteresowanie ofertą wyraża kilkoro kandydatów z Ukrainy i Białorusi, którzy są skłonni przeprowadzić się do Polski wraz z małżonkami i dziećmi. Kandydatom zależy jednak, aby ich małżonkowie również mogli szukać w Polsce pracy, i od takiej możliwości uzależniają decyzję o przeprowadzce. Spółka staje przed pytaniem – czy legalne zatrudnienie w Polsce cudzoziemca pozwala pracować w naszym kraju także jego małżonkowi? Jeśli nie, to co należy zrobić, aby małżonek cudzoziemca również miał prawo do pracy w Polsce?

  czytaj więcej

 • Będą problemy z ustaleniem, kto należy do związku zawodowego

  Będą problemy z ustaleniem, kto należy do związku zawodowego

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 2 sierpnia 2016 r. przyjęło nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Jego celem jest rozszerzenie prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych na osoby świadczące pracę na innych podstawach niż stosunek pracy (m.in. na zleceniobiorców i samozatrudnionych). Stanowi on modyfikację projektu z 22 marca 2016 r. i wprowadza zmiany mające uwzględniać opinie partnerów społecznych, którzy zwracali uwagę na niedoskonałości pierwotnych propozycji. Kierunek tych zmian należy ocenić pozytywnie, jednak ciągle pewne kwestie wymagają dopracowania.

  czytaj więcej

 • Walka z bezrobociem 2017: Mniej pieniędzy na zasiłki, więcej na własne firmy

  Walka z bezrobociem 2017: Mniej pieniędzy na zasiłki, więcej na własne firmy

  W 2017 r. będzie więcej środków na zasiedlenie oraz wyposażenie stanowisk pracy. Partnerzy społeczni nie chcą jednak zwiększania nakładów na specjalizacje lekarzy.

  czytaj więcej

 • Urzędy krytykują klauzulę pewności prawa

  Urzędy krytykują klauzulę pewności prawa

  Biznes nie może ponosić konsekwencji nagłych zmian interpretacji przepisów przez urzędników – podkreśla resort rozwoju. Jednak zdecydowana większość urzędów stanowczo krytykuje chęć wpisania wprost do ustawy klauzuli pewności prawa.

  czytaj więcej

 • Pomoc frankowiczom: Prezydencki pomysł pod pręgierzem

  Pomoc frankowiczom: Prezydencki pomysł pod pręgierzem

  Nieuzasadniony, a nawet szkodliwy – tak został oceniony projekt mający zmusić banki do zwrotu spreadów.

  czytaj więcej

 • Kleiber: Skutki przyspieszenia kulturowej ewolucji

  Kleiber: Skutki przyspieszenia kulturowej ewolucji

  Na co dzień tylko niejako mimochodem dostrzegamy zachodzące z biegiem czasu różnice w naszych zachowaniach. Zauważamy wtedy, że wiele rzeczy, które były normalnością w czasach młodości starszych z nas, potraktowano by dzisiaj z pewnością jako dziwactwo. I odwrotnie – wiele dzisiejszych zachowań niełatwo jest zaakceptować osobom pamiętającym czasy wcale nie tak odległe, choćby tylko dwie czy trzy dekady wstecz.

  czytaj więcej

 • Koniec anonimowego WiFi w centrach handlowych?

  Koniec anonimowego WiFi w centrach handlowych?

  Właściciel sklepu udostępniający darmową sieć WiFi nie odpowiada za to, że klienci przesyłają za jej pośrednictwem pirackie pliki. Sąd może go jednak zobowiązać do założenia hasła, które będzie udostępniał dopiero po sprawdzeniu tożsamości użytkowników.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników