Działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza - forma aktywności przedsiębiorców działających na rynku.


 • Firma nie uniknie opłaty śmieciowej od nieruchomości niezamieszkałych

  Firma nie uniknie opłaty śmieciowej od nieruchomości niezamieszkałych

  Niebawem otworzę małe biuro rachunkowe w moim lokalu w budynku użytkowym. W urzędzie gminy powiedziano mi, że muszę złożyć deklarację i płacić za śmieci co miesiąc – według stawki wyższej – jak od nieruchomości niezamieszkałych. Rzecz w tym, że nie będę korzystać z dostarczanego przez gminę pojemnika, a śmieci pozbędę się sam. Czy muszę więc ponosić takie opłaty?

  czytaj więcej

 • 3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  3 największe problemy sprzedawców przy płatności kartą

  Transakcje z użyciem kart płatniczych stają się coraz bardziej popularne i coraz bardziej wypierają gotówkowe. Świadczą o tym m.in. dane NBP: w II kwartale 2017 r. liczba kart płatniczych w obiegu była rekordowa – 37,8 mln, o 28 tys. wyższa niż w marcu. Rekordowa była też liczba terminali POS obsługujących płatności – 584 tys., a zainstalowane były łącznie w 430 tys. placówek. Od kwietnia do czerwca przeprowadzono za ich pośrednictwem 955,5 mln transakcji – także najwięcej w historii. Pomimo upowszechnienia kart przepisy związane z korzystaniem z nich nie zawsze są znane sprzedawcom i konsumentom. Świadczą o tym m.in. liczne opisywane w prasie i internecie przypadki sporów, np. w sytuacji odmowy przyjęcia karty od klienta albo gdy sprzedawca prosi o przedstawienie dowodu osobistego przy określonej wysokości transakcji. Jak się okazuje, w tym ostatnim przypadku sprzedawcy często czynią to bezprawnie. Dziś odpowiadamy zatem na wybrane pytania przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Jak uratować spółkę w sytuacji, gdy uciążliwy partner w sądzie domaga się jej rozwiązania

  Jak uratować spółkę w sytuacji, gdy uciążliwy partner w sądzie domaga się jej rozwiązania

  Wchodzę w skład trzyosobowej spółki partnerskiej. Niedawno jeden ze wspólników wystąpił do sądu z pozwem o jej rozwiązanie. Jako powód wskazał rzekome torpedowanie przeze mnie i drugiego partnera jego pomysłów, co – według niego – godzi w interesy spółki. My się z tym nie zgadzamy. Nie chcemy już jednak kontynuować z nim współpracy, ale równocześnie zamierzamy pozostać w spółce. Czy jest rozwiązanie opisanej sytuacji?

  czytaj więcej

 • Rząd przyjął Konstytucję Biznesu. Oto najważniejsze zmiany

  Rząd przyjął Konstytucję Biznesu. Oto najważniejsze zmiany

  Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrowa; ulga na start dla początkujących przedsiębiorców; powołanie Rzecznika MŚP; osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych - to niektóre założenia Konstytucji Biznesu, którą we wtorek przyjął rząd.

  czytaj więcej

 • Rząd przyjął projekt, który ma usprawnić działanie Krajowego Rejestru Sądowego

  Rząd przyjął projekt, który ma usprawnić działanie Krajowego Rejestru Sądowego

  Ułatwienia przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej oraz usprawnienie działania sądu rejestrowego, takie mają być skutki noweli ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, której projekt przyjął we wtorek rząd - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

  czytaj więcej

 • Szydło na konferencji z Kaczyńskim: Rodzina, rozwój i bezpieczeństwo - to trzy filary naszych rządów

  Szydło na konferencji z Kaczyńskim: Rodzina, rozwój i bezpieczeństwo - to trzy filary naszych rządów

  Rodzina, rozwój i bezpieczeństwo, to trzy filary naszych rządów; potrzeba jeszcze kolejnych lat, by można było powiedzieć, że dzieło, którego podjął się rząd PiS zostało w pełni dokończone - podkreśliła we wtorek premier Beata Szydło podsumowując dwa lata rządów.

  czytaj więcej

 • My po swojemu będziemy walczyć z szarą strefą

  My po swojemu będziemy walczyć z szarą strefą

  MF nie wprowadza certyfikowanego podatnika i z dystansem patrzy na propozycję Komisji Europejskiej. Na początku października KE opublikowała projekt rozporządzenia, które ma być elementem głębokiej reformy systemu VAT w Unii Europejskiej. Po zmianach miałby on być bardziej odporny na wyłudzenia i nadużycia podatkowe, na których dziś według wyliczeń KE kraje Unii tracą ok. 50 mld euro rocznie.

  czytaj więcej

 • Rejestr korzyści: Brak konkretnych definicji i sankcji

  Rejestr korzyści: Brak konkretnych definicji i sankcji

  Projekt firmowany przez ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika, znajduje się obecnie na etapie konsultacji. Uwagi do niego zgłosiły już zarówno organizacje pozarządowe, jak i instytucje publiczne.

  czytaj więcej

 • Wydatki i inwestycje ciągną nas w górę

  Wydatki i inwestycje ciągną nas w górę

  Na tak duży wzrost PKB musiało się złożyć także odbicie w inwestycjach – oceniają eksperci.

  czytaj więcej

 • Morawiecki o Konstytucji Biznesu: Od ponad 25 lat przedsiębiorcy czekali na to rozwiązanie

  Morawiecki o Konstytucji Biznesu: Od ponad 25 lat przedsiębiorcy czekali na to rozwiązanie

  Konstytucja Biznesu to rozwiązania fundamentalnie ważne i fundamentalnie pozytywne, zarówno dla polskiej gospodarki, jak i polskich przedsiębiorców. Zwłaszcza dla właścicieli średnich, małych i jeszcze mniejszych firm - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w wywiadzie z Polską Agencją Prasową.

  czytaj więcej

 • Szef MSZ: Założenia programowe dyplomacji zostały w ciągu ostatnich 2 lat zrealizowane

  Szef MSZ: Założenia programowe dyplomacji zostały w ciągu ostatnich 2 lat zrealizowane

  Określone w 2015 r. założenia programowe polskiej dyplomacji zostały w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowane - powiedział w środę szef MSZ Witold Waszczykowski. Wśród sukcesów swego resortu wymienił wzmocnienie wschodniej flanki NATO, rozszerzenie sieci ambasad i poprawę pozycji Polski w Europie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników