Drukarka fiskalna

Drukarka fiskalna − urządzenie rejestrujące przychody pochodzące ze sprzedaży detalicznej na potrzeby rozliczenia podatku (dochodowego i VAT).


 • Przy zakupach laptopów warto podpisać umowę ramową

  Przy zakupach laptopów warto podpisać umowę ramową

  Podkreślić trzeba, że o ile w przypadku sprzętu nabywanego na potrzeby własne spółki i dla odsprzedaży zakupy dokonywane są przez dział IT, a czasami nawet przez pracowników oddziałów (są to pracownicy pionu handlowego), o tyle tablety na potrzeby wytworzenia produktu nabywa dział zaopatrzenia produkcji. W tym drugim przypadku, tj. przy zaopatrzeniu produkcyjnym, zawarta jest umowa, która precyzuje warunki dostaw, wymagania sprzętowe, wymagania co do wgranego oprogramowania sterującego (dostarczanego przez spółkę jako zamawiającego) i w ramach takiej umowy składane są konkretne zamówienia na sprzęt. 

  czytaj więcej

 • Sprzedaż internetowa: Do handlu na portalach należy się przygotować

  Sprzedaż internetowa: Do handlu na portalach należy się przygotować

  Pan Robert zamierza rozpocząć działalność w internecie. Prawdopodobnie będzie handlował elektroniką. W jego ofercie znajdą się więc telefony komórkowe, tablety, laptopy, a niewykluczone, że również telewizory, monitory i drukarki. Znalazł już dostawcę sprzętu i doszedł do wniosku, że będzie w stanie konkurować z innymi małymi podmiotami działającymi w internecie, które oferują podobny asortyment klientom indywidualnym. Zamierza handlować głównie na portalach aukcyjnych, oferując produkty w opcji pozwalającej na zakup po określonej cenie. – Jak powinienem rozliczać podatki w takiej działalności? I na co uważać, żeby nie narazić się fiskusowi – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Darmowe programy dla firmy? Jasna sprawa

  Darmowe programy dla firmy? Jasna sprawa

  Koszty prowadzenia własnego biznesu są niebagatelne. Czynsze, media, pensje, podatki, usługi zewnętrzne. Coraz bardziej znikomy ułamek działalności może też obyć się bez korzystania z komputerów i programów. I u znowu pojawiają się koszty sprzętu i licencji. Na szczęście są też programy, które swobodnie można użyć w celach komercyjnych za darmo.

  czytaj więcej

 • Namysłowski: Musimy uszczelniać system VAT nie czekając na decyzje Brukseli

  Namysłowski: Musimy uszczelniać system VAT nie czekając na decyzje Brukseli

  W Polsce mamy dramatyczną sytuację, jeśli chodzi o skalę wyłudzeń VAT, musimy uszczelniać swój system nie czekając na zmiany w prawie UE - wskazuje w rozmowie z PAP Roman Namysłowski, partner w Crido Taxand, członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego oraz członek VAT Expert Group. VAT Expert Group to ciało doradcze powołane przez Komisję Europejską, które zajmuje się opiniowaniem propozycji zmian legislacyjnych w zakresie VAT na poziomie UE.

  czytaj więcej

 • Zróbmy sobie innowację

  Zróbmy sobie innowację

  Innowacja stała się magicznym słowem, które niczym klucz otwiera drzwi do unijnego skarbca. Dziś każde wystąpienie musi zawierać ten termin. Bez niego się nie liczy. Wrzucam słowo „innowacja” do wyszukiwarki w swojej skrzynce pocztowej. Dostaję codziennie dziesiątki e-maili z różnych stron – od firm, PR-owców, czytelników etc. Na 8 tys. wiadomości, jakie do mnie spłynęły od początku 2015 roku, ponad 2 tys. zawiera słowo „innowacja”, odmieniane przez wszystkie przypadki. Sporo.

  czytaj więcej

 • Fiskus chce mieć łatwiejszy dostęp do danych z rachunków

  Fiskus chce mieć łatwiejszy dostęp do danych z rachunków

  Część przedsiębiorców nadal nie będzie musiała stosować kas fiskalnych. Warunek? Muszą upoważnić bank do przekazywania organom informacji ze swojego konta.

  czytaj więcej

 • Księgowość internetowa przydatna dla małych firm

  Księgowość internetowa przydatna dla małych firm

  Nowoczesne technologie zrewolucjonizowały rynek usług księgowych. Sprawiły, że prowadzenie dokumentów związanych z działalnością biznesową, takich jak wystawianie faktur, prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów czy środków trwałych, jest możliwe z dowolnego miejsca, do tego w prosty sposób.

  czytaj więcej

 • Kasoterminale – czyli nowa epoka w handlu

  Kasoterminale – czyli nowa epoka w handlu

  Kasy fiskalne odchodzą do lamusa. Czas najwyższy, bo to urządzenia, które pojawiły się w polskim handlu w latach 90., kiedy powszechny dostęp do internetu pozostawał w sferze marzeń, a o smartfonach nikt jeszcze nie słyszał

  czytaj więcej

 • Oferta franczyzowa coraz bardziej dostępna

  Oferta franczyzowa coraz bardziej dostępna

  Z roku na rok obniżają się kwoty, jakie trzeba wydać, żeby uruchomić własną działalność pod cudzym logo. To efekt nasilającej się konkurencji na rynku.

  czytaj więcej

 • Kantory wrobione w kasę fiskalną. Eksperci dziwią się nowemu obowiązkowi

  Kantory wrobione w kasę fiskalną. Eksperci dziwią się nowemu obowiązkowi

  Od kwietnia br. punkty wymiany walut będą wydawać paragony. Nie rozumieją jednak, po co ta zmiana, skoro są zwolnione z VAT, a przychód można im sprawdzić na podstawie ewidencji dewizowych.

  czytaj więcej

 • Aplikacja na telefon zastąpi kasę fiskalną. Ale nie wszędzie

  Aplikacja na telefon zastąpi kasę fiskalną. Ale nie wszędzie

  Niektórzy podatnicy będą mogli ewidencjonować obrót na tablecie, smartfonie czy innym urządzeniu. Będą tylko musieli zainstalować odpowiedni program.

  czytaj więcej

 • Uproszczona procedura homologacji dla kas nowego typu

  Uproszczona procedura homologacji dla kas nowego typu

  Zmiana oprogramowania kas fiskalnych online nie będzie wymagała wydania nowego potwierdzenia prezesa Głównego Urzędu Miar. Wystarczająca będzie zmiana dotychczasowego – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • Przewóz pasażerów wymaga zakupu bileterki - kasa fiskalna nie wystarczy

  Przewóz pasażerów wymaga zakupu bileterki - kasa fiskalna nie wystarczy

  Przedsiębiorca, który okazjonalnie przewozi osoby fizyczne, nie stosuje zwykłej kasy fiskalnej – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Digitalizacja podatków: Zobacz, jak złożyć poprawnie raport JPK

  Digitalizacja podatków: Zobacz, jak złożyć poprawnie raport JPK

  Jednolity Plik Kontrolny pozwala na błyskawiczną kontrolę podatkową bez niepotrzebnej ingerencji w pracę firmy. Jednak pod warunkiem, że złożony raport nie zawiera błędów ani braków, które wymagają wyjaśnienia lub uzupełnienia.

  czytaj więcej

 • Kasy działające online: Cel projektowanej nowelizacji ustawy o VAT

  Kasy działające online: Cel projektowanej nowelizacji ustawy o VAT

  Przyspieszenie prac nad rewolucyjnymi zmianami w ewidencjonowaniu sprzedaży i wyznaczenie terminu ich wejścia w życie już za dwa miesiące to kłopot dla tych, którzy paragony zaczną wystawiać od maja lub czerwca.

  czytaj więcej

 • Reforma w rachunkowości: MSSF 16 wprowadza zmiany w sprawozdaniach półrocznych

  Reforma w rachunkowości: MSSF 16 wprowadza zmiany w sprawozdaniach półrocznych

  Standard ten spowodował, że ujmuje się jako aktywa składniki używane m.in. na podstawie umów najmu. Do tego wpłynął na wskaźniki zadłużenia, płynności i wypłacalności.

  czytaj więcej

 • Kasa online będzie też w komórce

  Kasa online będzie też w komórce

  Od 2020 r. wszyscy podatnicy VAT, zarówno czynni, jak i zwolnieni, będą mogli ewidencjonować obrót na tablecie, smartfonie bądź innym urządzeniu. Będą tylko musieli zainstalować odpowiedni program. Nadal jednak trzeba będzie wystawiać papierowe paragony.

  czytaj więcej

 • Więcej czasu na uwagi do projektu o wirtualnych kasach

  Więcej czasu na uwagi do projektu o wirtualnych kasach

  Do 4 września br. można zgłaszać propozycje zmian dotyczące projektu rozporządzenia wprowadzającego kasy fiskalne, które będą miały postać oprogramowania. MF wydłużył czas konsultacji. Pierwotny termin minął wczoraj. Resort poinformował w komunikacie, że przesuwa go do najbliższej środy z uwagi na „duże zainteresowanie strony społecznej” oraz na duże znaczenie projektu.

  czytaj więcej

 • NSA: Sprzedawca nie musi wydawać paragonu do ręki

  NSA: Sprzedawca nie musi wydawać paragonu do ręki

  W przepisach paragonowych chodzi jedynie o to, żeby dowód zakupu został wydrukowany w momencie sprzedaży. Wystarczy, że wystawiający udostępni go klientowi, czyli da możliwość jego odbioru.

  czytaj więcej

 • Transformacja cyfrowa. Informatyzacja sprawozdawczości szansą dla biznesu

  Transformacja cyfrowa. Informatyzacja sprawozdawczości szansą dla biznesu

  Transformacja cyfrowa w sprawozdawczości finansowej i podatkowej w Polsce w ostatnich latach robi wrażenie. Administracja postawiła przed przedsiębiorcami bardzo wysokie wymagania i dała bardzo krótkie terminy na dostosowanie się.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników