drobnych inwestorów

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu drobnych inwestorów. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące drobnych inwestorów.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Rewolucja technologiczna przyspiesza

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Rewolucja technologiczna przyspiesza

  Nowym metodom wytwarzania i zarządzania towarzyszy dynamiczny rozwój nowych usług, zarówno konsumenckich, jak i przemysłowych. Dlatego temat kolejnej debaty w ramach cyklu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” to „Rozwój i finansowanie technologii kluczem do nowoczesnej niepodległości”.

  czytaj więcej

 • Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Branża budowlana notorycznie boryka się z problemami prawnymi. Pomimo, że wokandy sądowe pełne są spraw toczonych na tle umów o roboty budowlane, uczestnikom procesu inwestycyjnego wciąż zdarza się błędnie ocenić swoją sytuację prawną. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie wyroków sądów (głównie Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych) istotnych dla branży budowlanej, które zapadły w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wyselekcjonowaliśmy przede wszystkim ważne rozstrzygnięcia dotyczące obszarów spornych, pojawiających się przy realizacji inwestycji, które wydane zostały na tle kluczowych przepisów kodeksu cywilnego. Wśród nich są tak istotne zagadnienia jak odstąpienia od umowy, kary umowne czy gwarancja jakości robót. Żeby publikacja mogła posłużyć jako ściąga przy ocenie bieżących problemów procesu inwestycyjnego, każdy wyrok opatrzyliśmy krótkim komentarzem, wskazującym na jego praktyczne skutki.

  czytaj więcej

 • Jak się przygotować do białej listy podatników i obowiązkowego split paymentu ?

  Jak się przygotować do białej listy podatników i obowiązkowego split paymentu ?

  Firma Rakow SA zajmuje się działalnością produkcyjną i handlową, w ramach której współpracuje z licznymi kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Do tej pory nie miała do czynienia z towarami objętymi potencjalną odpowiedzialnością solidarną w VAT. Z kolei odwrotne obciążenie w transakcjach krajowych wystąpiło raz czy dwa razy w całej historii firmy, przy okazji wymiany większej partii laptopów. Z tego powodu zarząd spółki niespecjalnie interesował się dotychczas tego rodzaju szczególnymi mechanizmami wprowadzanymi przez prawodawcę w celu eliminowania unikania przez podatnika opodatkowania czy wyłudzania VAT. Oczywiście główna księgowa firmy, pani Barbara, stara się być na bieżąco, czyta prasę, udziela się na forach internetowych i chodzi na szkolenia, jednak dotyczyło to raczej zwykłych, bieżących zagadnień związanych z rozliczeniami podatkowymi, a nie procedur „szczególnego zastosowania” (jak zwykła je nazywać).

  czytaj więcej

 • Adresy akcjonariuszy dla wszystkich. Wystarczy kupić jedną akcję, by otrzymać dostęp do ogromnej bazy danych

  Adresy akcjonariuszy dla wszystkich. Wystarczy kupić jedną akcję, by otrzymać dostęp do ogromnej bazy danych

  Posiadacz choćby jednej akcji będzie mógł poznać imiona i nazwiska oraz miejsca zamieszkania tysięcy osób, a następnie bez trudu je przetwarzać, np. w celach marketingowych.

  czytaj więcej

 • Wykruszenie betonu z miast możliwe, choć wymaga zmian wielu przepisów [TEKST NAGRODZONY W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  Wykruszenie betonu z miast możliwe, choć wymaga zmian wielu przepisów [TEKST NAGRODZONY W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  W kampanii wyborczej można obiecać wiele. Jak się okazuje, także zmianę wyglądu miast. Zwłaszcza że odpowiadają za to samorządowcy, a ci są dziś w dużej mierze opozycją w stosunku do rządu. Więc jeśli mieszkańcy narzekają, że w upale nie da się wytrwać w betonowych centrach miast albo że w deszczowy dzień nie sposób przejść przez placyk z kostki Bauma, bo zamienił się w jeziorko, a do tego media i organizacje pozarządowe zaczynają mówić, jak bardzo beton przeszkadza w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, zadeklarowanie z nim walki przychodzi łatwo.[TO NAGRODZONY TEKST. AUTORKI OTRZYMAŁY ZA NIEGO 2. NAGRODĘ W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  czytaj więcej

 • #AgeChallenge, czyli zbiorowe szaleństwo za sprawą aplikacji FaceApp

  #AgeChallenge, czyli zbiorowe szaleństwo za sprawą aplikacji FaceApp

  „Zainstaluj sobie aplikację. Będzie fajnie, pół internetu już się w to bawi”... Wielu się skusiło, bo atrakcja była darmowa. Naprawdę?

  czytaj więcej

 • Emilewicz: Za kryzys lekowy odpowiada Azja [WYWIAD]

  Emilewicz: Za kryzys lekowy odpowiada Azja [WYWIAD]

  - Polska ma ogromny potencjał jako rynek zbytu leków. Ale chcielibyśmy, żeby nasz kraj stał się także atrakcyjnym rynkiem do ich produkcji - mówi w rozmowie z DGP Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

  czytaj więcej

 • Wkrótce zmienią się warunki zwolnienia z CIT w Polskiej Strefie Inwestycji

  Wkrótce zmienią się warunki zwolnienia z CIT w Polskiej Strefie Inwestycji

  W części powiatów trzeba będzie wyłożyć mniejsze pieniądze na inwestycje, a w części głębiej sięgnąć do kieszeni, aby uzyskać preferencję podatkową.

  czytaj więcej

 • Ogrody deszczowe, czyli skwery w miejscu kałuż

  Ogrody deszczowe, czyli skwery w miejscu kałuż

  Nie tylko cieszą oczy gdynian i odwiedzających miasto turystów, ale również zapobiegają podtapianiu niżej położonych terenów. A do ich zakładania przez mieszkańców ma przekonać dotacja.

  czytaj więcej

 • Pakiet 100 zmian dla firm. Cel został osiągnięty

  Pakiet 100 zmian dla firm. Cel został osiągnięty

  Podpisanie przez prezydenta nowelizacji kodeksu spółek handlowych wprowadzającej prostą spółkę akcyjną oznacza, że zapowiadany jeszcze w 2016 r. pakiet został właśnie w całości przyjęty. Przedsiębiorcy głównie chwalą, ale sugerują, że gdzieniegdzie konieczne są poprawki.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Na ile władza powinna się angażować w różne projekty unowocześniające gospodarkę, jak powinna wyglądać współpraca urzędników i przedsiębiorców, jak ci ostatni mogą wpływać na ważne polityczne decyzje – o tych sprawach dyskutowano w redakcji Dziennika Gazety Prawnej w ramach projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.

  czytaj więcej

 • Doliną Krzemową nie jesteśmy, ale mamy swoje zalety

  Doliną Krzemową nie jesteśmy, ale mamy swoje zalety

  Od trzech dekad tworzymy w Polsce system wsparcia innowacyjności. I chociaż jeszcze nie daje on efektów pod postacią produktów unikatowych na skalę światową, to budowa nowoczesnego biznesu jest nieco prostsza niż kiedyś.

  czytaj więcej

 • Zagraniczne firmy dobrze mają się w Polsce

  Zagraniczne firmy dobrze mają się w Polsce

  Czy jesteśmy rajem dla inwestorów spoza Polski, jakie są zalety naszego kraju, a co należy zmieniać? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu „O wartości realnie dodanej. Inwestorzy zagraniczni w Polsce – wzajemne oczekiwania”

  czytaj więcej

 • Rynek finansowy po polsku, czyli chciwość i inne grzechy

  Rynek finansowy po polsku, czyli chciwość i inne grzechy

  Wielu poszkodowanych kupowało produkty inwestycyjne ze świadomością ponadprzeciętnego ryzyka. Ale zysk był na tyle kuszący, by szybko stłuc czerwoną lampkę, którą zapaliła racjonalność.

  czytaj więcej

 • Biogazownie – strach ma wielkie oczy?

  Biogazownie – strach ma wielkie oczy?

  Mieszkańcy boją się smrodu. Nie zawsze słusznie. Szwankuje komunikacja, bo gminy i inwestorzy nie dość głośno mówią o korzyściach: stabilnych opłatach za ciepło i śmieci.

  czytaj więcej

 • Condohotele: Potrzebne są zmiany prawa. Rząd jednak się nie spieszy

  Condohotele: Potrzebne są zmiany prawa. Rząd jednak się nie spieszy

  UOKiK, KNF oraz resort rozwoju prowadzą kampanię edukacyjną dotyczącą apart- i condohoteli. Uświadamiają inwestorom, że lokując pochopnie kapitał, oczarowani obietnicą wysokich zysków – ryzykują jego utratę. Tym bardziej że tego typu działalność wymyka się często spod obowiązujących regulacji.

  czytaj więcej

 • Technologia nie zastąpi prawników [WYWIAD]

  Technologia nie zastąpi prawników [WYWIAD]

  - Nawet najprostsze chatboty mogą pełnić rolę wirtualnego sekretariatu - mówi w rozmowie z DGP Tomasz Zalewski, prezes Fundacji LegalTech Polska, partner w kancelarii Bird & Bird.

  czytaj więcej

 • Kapitalizm bez kapitału, czyli 30-lecie polskiej transformacji ustrojowej [WYWIAD]

  Kapitalizm bez kapitału, czyli 30-lecie polskiej transformacji ustrojowej [WYWIAD]

  „Prywatyzacja odgórna” prowadzona przez rządy likwidowała miejsca pracy. To, że bezrobotni Polacy nie wyszli wówczas masowo na ulice jak np. w Rumunii, to zasługa drobnych przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Od prywatyzacji do nacjonalizacji. Kolejny kryzys zmusi państwo do ponownego wycofania się z gospodarki?

  Od prywatyzacji do nacjonalizacji. Kolejny kryzys zmusi państwo do ponownego wycofania się z gospodarki?

  Przez trzy dekady transformacji gospodarczej państwo najpierw cofnęło się jako właściciel, a potem ogłosiło triumfalny powrót. Czy kolejny kryzys znowu zmusi rząd do zrobienia kroku w tył? - pisze Tomasz Prusek, publicysta ekonomiczny, prezes Fundacji Przyjazny Kraj.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników