drobni inwestorzy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu drobni inwestorzy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące drobni inwestorzy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Deweloperzy pod ścianą. Mogą zapłacić dwa razy tyle za tę samą działkę

  Deweloperzy pod ścianą. Mogą zapłacić dwa razy tyle za tę samą działkę

  Przez niejasny przepis w ustawie uwłaszczeniowej firmy, które zaczną wystawiać mieszkania do sprzedaży w przyszłym roku, mogą zapłacić prawie dwa razy tyle za tę samą działkę

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Rewolucja technologiczna przyspiesza

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Rewolucja technologiczna przyspiesza

  Nowym metodom wytwarzania i zarządzania towarzyszy dynamiczny rozwój nowych usług, zarówno konsumenckich, jak i przemysłowych. Dlatego temat kolejnej debaty w ramach cyklu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” to „Rozwój i finansowanie technologii kluczem do nowoczesnej niepodległości”.

  czytaj więcej

 • Debata: Nowy nadzór nad biegłymi rewidentami wynika z decyzji politycznej

  Debata: Nowy nadzór nad biegłymi rewidentami wynika z decyzji politycznej

  Wszystkie kontrole spółek audytorskich będzie prowadzić Polska Agencja Nadzoru Audytowego - mówiła podczas debaty Joanna Dadacz z resortu finansów. Niektórzy uczestnicy uważają jednak, że część zadań nadzorczych powinna zostać w samorządzie biegłych rewidentów

  czytaj więcej

 • Strategia rozwoju rynku kapitałowego ma trzy brakujące ogniwa: OFE, podatek Belki i podział KNF

  Strategia rozwoju rynku kapitałowego ma trzy brakujące ogniwa: OFE, podatek Belki i podział KNF

  Rządowy projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego (SRRK) zawiera wiele wartościowych, szczegółowych propozycji, ale nie odnosi się do trzech fundamentalnych problemów: przyszłości OFE, zniesienia podatku Belki i podziału KNF.

  czytaj więcej

 • Szef domu maklerskiego: Spekulacja nie jest zła [WYWIAD]

  Szef domu maklerskiego: Spekulacja nie jest zła [WYWIAD]

  Ludzie inwestują w rynki, które znają. Stąd rynek rodzimy zawsze będzie atrakcyjniejszy. Więc to nie jest tak, że dostęp do giełd amerykańskich osłabia GPW – choć na tej samej platformie można kupić zarówno akcje KGHM, jak i Apple’a. - mówi w wywiadzie dla DGP Omar Arnaout szef domu maklerskiego X-Trade Brokers specjalizującego się w rynku walutowym.

  czytaj więcej

 • OFE przekleństwem polskiej giełdy. Po ich likwidacji rynek kapitałowy wydostanie się z zapaści?

  OFE przekleństwem polskiej giełdy. Po ich likwidacji rynek kapitałowy wydostanie się z zapaści?

  Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych już dawno nie było zielono. Inwestorzy nad Wisłą raczej odzwyczaili się od widoku koloru hossy. WIG-20, indeks największych spółek notowanych na GPW, w połowie kwietnia miał wartość ok. 2360 pkt – mniej więcej tyle, ile przed wybuchem światowego kryzysu 11 lat temu. Dla porównania, nowojorski Dow Jones od tamtego momentu zdążył się podwoić. Na dużych rynkach w Europie też jest jakby lepiej: frankfurcki DAX od 2008 r. zyskał 75 proc. Nawet targana niepewnością związaną z brexitem giełda w Londynie dała zarobić inwestorom około 20 proc. Na tym tle warszawski parkiet wypada więc bardziej niż blado.

  czytaj więcej

 • Czy Trump płacił podatki zgodnie z prawem?

  Czy Trump płacił podatki zgodnie z prawem?

  Zdominowana przez demokratów Izba Reprezentantów od dłuższego czasu chce sprawdzić, czy obecny prezydent płacił podatki zgodnie z prawem.

  czytaj więcej

 • Zakłady Mięsne Henryk Kania mają kłopoty, giełda na tym traci

  Zakłady Mięsne Henryk Kania mają kłopoty, giełda na tym traci

  Przypadek spółki ZM Kania, która znalazła się na krawędzi bankructwa, to ostrzeżenie także dla całej branży spożywczej.

  czytaj więcej

 • W Polsce są setki odcinków, które nie wiadomo do kogo należą. Rodzi to tarcia między samorządami a GDDKiA

  W Polsce są setki odcinków, które nie wiadomo do kogo należą. Rodzi to tarcia między samorządami a GDDKiA

  Wydawałoby się, że sytuacja związana z nadzorowaniem dróg w Polsce jest jasna. Artukuł 19 ustawy o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2068) precyzuje, kto odpowiada za jakie kategorie jezdni. I tak za drogi krajowe odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), za wojewódzkie – zarząd województwa, za powiatowe – zarząd powiatu, a za gminne – wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta.

  czytaj więcej

 • Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Nowela ustawy rozczarowała przedsiębiorców. Drobne zmiany odczują m.in. deweloperzy, którzy łatwiej nabędą niewielkie działki do 1 ha w miastach, a także wspólnicy w spółkach kapitałowych posiadających ziemię rolną czy nabywcy nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnegoNowelizacja złagodziła rygory u.k.u.r. w odniesieniu do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Zarówno w mieście, jak i na wsi będzie można kupić bez uprawnień rolniczych do 1 hektara ziemi.

  czytaj więcej

 • Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Branża budowlana notorycznie boryka się z problemami prawnymi. Pomimo, że wokandy sądowe pełne są spraw toczonych na tle umów o roboty budowlane, uczestnikom procesu inwestycyjnego wciąż zdarza się błędnie ocenić swoją sytuację prawną. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie wyroków sądów (głównie Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych) istotnych dla branży budowlanej, które zapadły w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wyselekcjonowaliśmy przede wszystkim ważne rozstrzygnięcia dotyczące obszarów spornych, pojawiających się przy realizacji inwestycji, które wydane zostały na tle kluczowych przepisów kodeksu cywilnego. Wśród nich są tak istotne zagadnienia jak odstąpienia od umowy, kary umowne czy gwarancja jakości robót. Żeby publikacja mogła posłużyć jako ściąga przy ocenie bieżących problemów procesu inwestycyjnego, każdy wyrok opatrzyliśmy krótkim komentarzem, wskazującym na jego praktyczne skutki.

  czytaj więcej

 • Jak się przygotować do białej listy podatników i obowiązkowego split paymentu ?

  Jak się przygotować do białej listy podatników i obowiązkowego split paymentu ?

  Firma Rakow SA zajmuje się działalnością produkcyjną i handlową, w ramach której współpracuje z licznymi kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Do tej pory nie miała do czynienia z towarami objętymi potencjalną odpowiedzialnością solidarną w VAT. Z kolei odwrotne obciążenie w transakcjach krajowych wystąpiło raz czy dwa razy w całej historii firmy, przy okazji wymiany większej partii laptopów. Z tego powodu zarząd spółki niespecjalnie interesował się dotychczas tego rodzaju szczególnymi mechanizmami wprowadzanymi przez prawodawcę w celu eliminowania unikania przez podatnika opodatkowania czy wyłudzania VAT. Oczywiście główna księgowa firmy, pani Barbara, stara się być na bieżąco, czyta prasę, udziela się na forach internetowych i chodzi na szkolenia, jednak dotyczyło to raczej zwykłych, bieżących zagadnień związanych z rozliczeniami podatkowymi, a nie procedur „szczególnego zastosowania” (jak zwykła je nazywać).

  czytaj więcej

 • Adresy akcjonariuszy dla wszystkich. Wystarczy kupić jedną akcję, by otrzymać dostęp do ogromnej bazy danych

  Adresy akcjonariuszy dla wszystkich. Wystarczy kupić jedną akcję, by otrzymać dostęp do ogromnej bazy danych

  Posiadacz choćby jednej akcji będzie mógł poznać imiona i nazwiska oraz miejsca zamieszkania tysięcy osób, a następnie bez trudu je przetwarzać, np. w celach marketingowych.

  czytaj więcej

 • #AgeChallenge, czyli zbiorowe szaleństwo za sprawą aplikacji FaceApp

  #AgeChallenge, czyli zbiorowe szaleństwo za sprawą aplikacji FaceApp

  „Zainstaluj sobie aplikację. Będzie fajnie, pół internetu już się w to bawi”... Wielu się skusiło, bo atrakcja była darmowa. Naprawdę?

  czytaj więcej

 • Emilewicz: Za kryzys lekowy odpowiada Azja [WYWIAD]

  Emilewicz: Za kryzys lekowy odpowiada Azja [WYWIAD]

  - Polska ma ogromny potencjał jako rynek zbytu leków. Ale chcielibyśmy, żeby nasz kraj stał się także atrakcyjnym rynkiem do ich produkcji - mówi w rozmowie z DGP Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

  czytaj więcej

 • Wkrótce zmienią się warunki zwolnienia z CIT w Polskiej Strefie Inwestycji

  Wkrótce zmienią się warunki zwolnienia z CIT w Polskiej Strefie Inwestycji

  W części powiatów trzeba będzie wyłożyć mniejsze pieniądze na inwestycje, a w części głębiej sięgnąć do kieszeni, aby uzyskać preferencję podatkową.

  czytaj więcej

 • Ogrody deszczowe, czyli skwery w miejscu kałuż

  Ogrody deszczowe, czyli skwery w miejscu kałuż

  Nie tylko cieszą oczy gdynian i odwiedzających miasto turystów, ale również zapobiegają podtapianiu niżej położonych terenów. A do ich zakładania przez mieszkańców ma przekonać dotacja.

  czytaj więcej

 • Pakiet 100 zmian dla firm. Cel został osiągnięty

  Pakiet 100 zmian dla firm. Cel został osiągnięty

  Podpisanie przez prezydenta nowelizacji kodeksu spółek handlowych wprowadzającej prostą spółkę akcyjną oznacza, że zapowiadany jeszcze w 2016 r. pakiet został właśnie w całości przyjęty. Przedsiębiorcy głównie chwalą, ale sugerują, że gdzieniegdzie konieczne są poprawki.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Na ile władza powinna się angażować w różne projekty unowocześniające gospodarkę, jak powinna wyglądać współpraca urzędników i przedsiębiorców, jak ci ostatni mogą wpływać na ważne polityczne decyzje – o tych sprawach dyskutowano w redakcji Dziennika Gazety Prawnej w ramach projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników