dolar nowozelandzki

Dolar nowozelandzki – oficjalna waluta Nowej Zelandii oraz terytoriów zależnych od Nowej Zelandii, względnie stowarzyszonych z NZ: Niue, Tokelau i Wysp Cooka, a także antarktycznej dependencji Rossa, do której Nowa Zelandia rości pretensje (zawieszone na czas obowiązywania Traktatu Antarktycznego) i brytyjskiej kolonii Pitcairn.


 • Rośnie presja na euro

  Rośnie presja na euro

  Przed rozpoczęciem sesji europejskiej dominującą tendencją na rynku walutowym jest umocnienie amerykańskiego dolara. Od rana zyskuje on wobec wszystkich walut z grona G-10, w tym najsilniej w stosunku do dolara nowozelandzkiego.

  czytaj więcej

 • Balon pękł z hukiem

  Balon pękł z hukiem

  Sesja azjatycka zwykle nie przynosi bardzo dużych zmian w notowaniach. Dziś jednak było inaczej. Decyzja banku centralnego Nowej Zelandii sprawiła, iż faworyt inwestorów stracił blask. Na europejskim otwarciu też jest ciekawie. Dane ze strefy euro okazały się zaskakująco dobre, a to zmniejsza szanse na dodruk pieniądza ze strony EBC i umacnia euro. Skorzystał również złoty.

  czytaj więcej

 • PMI ratuje euro, RBNZ przecenia kiwi

  PMI ratuje euro, RBNZ przecenia kiwi

  Lepsze od prognoz lipcowe odczyty indeksów PMI dla Niemiec i Eurolandu wzmocniły euro i obroniły EUR/USD przed wyprzedażą. W nocy natomiast nowozelandzki dolar zareagował przeceną na wyniki posiedzenia RBNZ.

  czytaj więcej

 • Dolar odzyskuje blask

  Dolar odzyskuje blask

  Po słabym pierwszym półroczu dolar amerykański wreszcie wkrada się w łaski inwestorów. Wreszcie, bo fundamenty ku temu budowane były już od jakiegoś czasu. Trwałość tej tendencji zostanie zweryfikowana jednak w tym tygodniu, który będzie niezwykle emocjonujący, szczególnie jak na standardy wakacyjne.

  czytaj więcej

 • Eurodolar stabilny, ciąg dalszy złej passy NZD

  Eurodolar stabilny, ciąg dalszy złej passy NZD

  Na początku bieżącego tygodnia handel na rynkach walutowych jest wyjątkowo spokojny. Kurs EUR/USD porusza się w konsolidacji w obliczu niewielkiej ilości danych makro. Jednak ten spokój może być jedynie ciszą przed burzą, bowiem druga połowa tego tygodnia przyniesie kluczowe dane makro z USA, które z pewnością wpłyną na kurs eurodolara.

  czytaj więcej

 • Obama straszy rynki

  Obama straszy rynki

  Dziś w nocy prezydent USA Barack Obama zautoryzował powietrzne ataki na Irak by zapobiec potencjalnym atakom ludobójstwa. Sytuacja geopolityczna na świecie wyraźnie się pogarsza. W wyniku wzrostu napięć dziś w nocy obserwowano wyraźny odwrót od ryzykownych aktywów.

  czytaj więcej

 • ZEW w centrum uwagi

  ZEW w centrum uwagi

  Dolar umacnia się dziś wobec wszystkich walut G10. Kurs EUR/USD zniżkuje w kierunku 1,3360. Nad ranem wyraźnie osłabił się polski złoty. Kurs EUR/PLN pokonał barierę 4,20, natomiast USD/PLN zdołał przekroczyć już wyraźnie poziom 3,14.

  czytaj więcej

 • Internetowe kantory: Jak z nich korzystać, ile można zaoszczędzić

  Internetowe kantory: Jak z nich korzystać, ile można zaoszczędzić

  E-kantory w Polsce mają dobrą prasę i niezwykle pozytywne komentarze wśród użytkowników. Korzystają z nich drobni przedsiębiorcy, posiadacze kredytów walutowych i rzesze turystów. Oto mini przewodnik, który podpowie jak zacząć wymianę waluty w sieci, na co uważać oraz ile da się naprawdę zaoszczędzić dzięki transakcjom online.

  czytaj więcej

 • Mieszane nastroje w Azji

  Mieszane nastroje w Azji

  Zmienna sesja na kontynencie azjatyckim spowodowana jest niskimi odczytami inflacji w Chinach. Rodzi to nadzieje inwestorów, że chiński rząd wprowadzi program stymulacyjny, który wspomoże tamtejszą gospodarkę. W Europie z kolei po spadkowych sesjach inwestorzy próbują przełamać złą passę i ponownie ruszyć na północ.

  czytaj więcej

 • Spory szum, ale niewiele tropów

  Spory szum, ale niewiele tropów

  Od środowego popołudnia wyraźnie skoczyła zmienność na parach dolarowych, choć brak jasnych przesłanych, co wywołało ruch. EUR/USD stoi szturmuje kluczowe wsparcie na 1,2750. Złoty odczuwa presję na crossach, ale sam EUR/PLN pozostaje stabilny blisko 4,17, obojętny na wydarzenia na głównych rynkach.

  czytaj więcej

 • 7 krajów z najbardziej przyjaznymi podatkami

  7 krajów z najbardziej przyjaznymi podatkami

  Niektóre kraje jasnymi zasadami podatkowymi przyciągają biznes i inwestycje, inne - wręcz przeciwnie. Zobacz 7 krajów z najlepszymi systemami podatkowymi według rankingu 2014 International Tax Competitiveness Index przygotowanego przez amerykański think tank Tax Foundation.

  czytaj więcej

 • Robi się goręcej

  Robi się goręcej

  Na starcie miesiąca dane z USA zachwiały pewnością siebie kupujących dolara. Słabszy odczyt ISM podsyca wątpliwości, czy rajd dolara nie był za mocny i za szybki. Ale diabeł tkwi w szczegółach i agresywne wchodzenie teraz na krótko w USD nadal wydaje się ryzykowne.

  czytaj więcej

 • Amerykańscy konsumenci w szampańskich nastrojach

  Amerykańscy konsumenci w szampańskich nastrojach

  Umocnienie euro wywołane przez lepszy od konsensus odczyt indeksu Ifo sprawiło, że wspólna waluta zyskała wczoraj wobec wszystkich swoich odpowiedników z grona G-10. Polski złoty umacnia się w stosunku, zarówno do euro, jak i przede wszystkim dolara.

  czytaj więcej

 • Clint Eastwood, George Clooney, Ben Affleck. Aktorzy reżyserują

  Clint Eastwood, George Clooney, Ben Affleck. Aktorzy reżyserują

  Clint Eastwood, George Clooney, Ben Affleck, Jodie Foster – lista aktorów, którzy z sukcesem próbowali swoich sił w reżyserii, jest całkiem spora. Ostatnio dopisał się na nią Ryan Gosling

  czytaj więcej

 • Brexit: Łatwiej powiedzieć niż postawić

  Brexit: Łatwiej powiedzieć niż postawić

  Jeśli opierać się nie na badaniach opinii publicznej, lecz na przewidywaniach popartych zaangażowaniem kapitału, okazuje się, że obawy przed wyjściem Wlk. Brytanii z UE są przesadzone.

  czytaj więcej

 • Zajdel-Kurowska: Rezerwy walutowe są jak armia

  Zajdel-Kurowska: Rezerwy walutowe są jak armia

  Aby zarabiać na złocie, musimy je trzymać w miejscu, gdzie można je inwestować. A tak się składa, że największy europejski rynek złota jest w Londynie - mówi w wywiadzie dla DGP Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu NBP.

  czytaj więcej

 • Nowa Zelandia: Plan wybicia 150 tys. krów, by wyeliminować szkodliwą bakterię

  Nowa Zelandia: Plan wybicia 150 tys. krów, by wyeliminować szkodliwą bakterię

  W Nowej Zelandii planuje się wybicie ok. 150 tysięcy krów, by całkowicie wyeliminować zarażającą bydło bakterię Mycoplasma bovis. Politycy i przedstawiciele sektora rolniczego ogłosili ten plan w poniedziałek.

  czytaj więcej

 • Chiny, jak Rosja, testują sposoby wpływania na politykę sąsiadów

  Chiny, jak Rosja, testują sposoby wpływania na politykę sąsiadów

  Dobiegły końca czasy, w których Pekin trzymał się filozofii „robić interesy i nie wtrącać się w wewnętrzne sprawy innych”

  czytaj więcej

 • NBP zyskał na słabym złotym. Strumień pieniędzy popłynie do budżetu

  NBP zyskał na słabym złotym. Strumień pieniędzy popłynie do budżetu

  Bank centralny najprawdopodobniej sprawi w tym roku miłą niespodziankę rządowi i przeleje do budżetu kilka miliardów złotych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników