dochód podlegający opodatkowaniu

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu dochód podlegający opodatkowaniu. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące dochód podlegający opodatkowaniu.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Mniej podatników CIT, ale większy wpływ z podatków. Budżet państwa sporo zyskał na zmianach uszczelniających

  Mniej podatników CIT, ale większy wpływ z podatków. Budżet państwa sporo zyskał na zmianach uszczelniających

  W 2018 r. liczba podatników CIT zmniejszyła się o 2 tys. Do państwowej kasy trafiło jednak o ponad 7 mld zł podatku więcej niż rok wcześniej – wynika z danych resortu finansów przygotowanych dla DGP.

  czytaj więcej

 • Przychód jest nawet wtedy, gdy nie było pieniędzy

  Przychód jest nawet wtedy, gdy nie było pieniędzy

  Do powstania przychodu wystarczy skutecznie zawarta umowa, z której wynika przysporzenie – orzekł WSA w Szczecinie.

  czytaj więcej

 • Jak stosować przepisy obniżające PIT dla młodych? [WYJAŚNIENIA MF]

  Jak stosować przepisy obniżające PIT dla młodych? [WYJAŚNIENIA MF]

  Od 1 sierpnia br. obowiązuje nowe zwolnienie podatkowe w PIT, z którego mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy oraz z umów-zleceń zawartych z firmą. Na łamach DGP zwracaliśmy uwagę, że regulacje te (a w szczególności przepisy przejściowe) budzą wiele pytań. To zaś w połączeniu z wejściem w życie nowelizacji w trakcie roku podatkowego i jej krótkim vacatio legis może sprawić poważne trudności płatnikom, którzy muszą rozliczać pracowników według nowych zasad. Aby rozwiać wątpliwości pracodawców, poprosiliśmy resort finansów o wyjaśnienie kwestii, które według ekspertów nie zostały jednoznacznie rozstrzygnięte w przepisach.

  czytaj więcej

 • Stawka PIT na poziomie 17 proc. Sejm przyjął nowelizację

  Stawka PIT na poziomie 17 proc. Sejm przyjął nowelizację

  Sejm przyjął w piątek nowelizację m.in. obniżającą PIT z 18 do 17 proc. i koszty pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Rozwiązania mają dotyczyć ok. 25 mln Polaków.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo Finansów tłumaczy daninę solidarnościową

  Ministerstwo Finansów tłumaczy daninę solidarnościową

  Podatnicy zapłacą kwotę, która trafi na rachunek Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, po raz pierwszy do 30 kwietnia 2020 r.

  czytaj więcej

 • Siódma szczegółowa klauzula w ustawie o CIT. Spółki mogą do kosztów zaliczać hipotetyczne odsetki

  Siódma szczegółowa klauzula w ustawie o CIT. Spółki mogą do kosztów zaliczać hipotetyczne odsetki

  Rok temu Ministerstwo Finansów zachęcało do dokapitalizowania spółek środkami własnymi. Teraz ostrzega wszystkich, którzy chcieliby z tego rozwiązania skorzystać.

  czytaj więcej

 • Zerowy PIT dla młodych podatników [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

  Zerowy PIT dla młodych podatników [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

  W przedwyborczym prezencie młodzi podatnicy otrzymali od rządu olbrzymią preferencję podatkową, dzięki której mogą uniknąć płacenia podatku dochodowego. Jak to często bywa z regulacjami wprowadzanymi w przyspieszonym tempie, okazuje się, że zastosowanie omawianego zwolnienia w praktyce wcale nie jest tak łatwe.

  czytaj więcej

 • Zwolnienie z długu spadkowego to przychód

  Zwolnienie z długu spadkowego to przychód

  Spadkobierca zwolniony z długu przez wierzyciela spadkodawcy musi rozliczyć się z fiskusem, także gdy przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Zerowy PIT: Może być problem z odliczeniem składek ZUS za 2019 r.

  Zerowy PIT: Może być problem z odliczeniem składek ZUS za 2019 r.

  Podatnicy do 26. roku życia, którzy nie złożyli oświadczenia o niepobieraniu zaliczek na PIT lub zrobili to, ale mają kilku pracodawców, będą mieli problem z odliczeniem w rocznym zeznaniu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

  czytaj więcej

 • Minister wyjaśnił, jak stosować ulgę termomodernizacyjną

  Minister wyjaśnił, jak stosować ulgę termomodernizacyjną

  Nie można odliczyć wydatków na ocieplanie domu, który nie został jeszcze wybudowany – wynika z opublikowanych właśnie objaśnień podatkowych.

  czytaj więcej

 • Pensje pracowników po zmianach w PIT. Jak rozliczyć?

  Pensje pracowników po zmianach w PIT. Jak rozliczyć?

  Wypłacamy wynagrodzenia 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce prezydent podpisze nowelizację przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych [do chwili zamknięcia wydania to nie nastąpiło – red.]. Za nami już prawie połowa września, zastanawiamy się więc, czy według nowych zasad trzeba będzie rozliczać już wynagrodzenia wypłacane za wrzesień?

  czytaj więcej

 • Zapomniane ustawy „dobrej zmiany"

  Zapomniane ustawy „dobrej zmiany"

  Przepisy odpowiadające na problemy rodzin, które miały zostać przyjęte w tej kadencji Sejmu, nie stały się obowiązującym prawem

  czytaj więcej

 • MF: Ulga termomodernizacyjna dla każdego małżonka z osobna

  MF: Ulga termomodernizacyjna dla każdego małżonka z osobna

  Właściciel kamienicy wielorodzinnej i inwestor w trakcie budowy domu nie mogą skorzystać z preferencji mającej zachęcić Polaków do inwestowania w rozwiązania mające na celu dbanie o jak najmniejsze zużycie energii cieplnej w budynkach mieszkalnych.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć zwrot towarów u sprzedawcy i nabywcy

  Jak rozliczyć zwrot towarów u sprzedawcy i nabywcy

  X, spółka z o.o. (podatnik VAT czynny), sprzedała 28 grudnia 2018 r. towary (obuwie) Witoldowi K., przedsiębiorcy prowadzącemu samodzielnie działalność gospodarczą i posiadającemu status podatnika VAT czynnego. 28 grudnia 2018 r. na udokumentowanie sprzedaży została wystawiona faktura na kwotę 12 300 zł (w tym VAT: 2300 zł) i tego samego dnia kontrahent otrzymał tę fakturę wraz z towarami. 3 stycznia 2019 r. spółka otrzymała przelewem zapłatę. X rozpoznała podatek należny i przychody z tytułu sprzedaży obuwia w grudniu 2018 r. Niestety, 30 września 2019 r. doszło do zwrotu towaru przez kontrahenta, przy czym spółka X wystawiła fakturę korygującą na udokumentowanie zwrotu obuwia 30 sierpnia 2019 r. W fakturze tej skorygowano podstawę opodatkowania na minus o 10 000 zł, a podatek należny na minus o 2300 zł. Kontrahent otrzymał fakturę korygującą 3 września 2019 r., a potwierdzenie odbioru (tzw. żółtą zwrotkę) X otrzymała 10 września 2019 r. Jak spółka powinna rozliczyć otrzymanie zwrotu sprzedanych towarów udokumentowanych fakturą korygującą?

  czytaj więcej

 • Rząd dosypie samorządom. Ale nie zrekompensuje strat

  Rząd dosypie samorządom. Ale nie zrekompensuje strat

  W 2020 r. w ramach subwencji rząd przekaże lokalnym władzom ponad 5,5 mld zł, a w dotacjach celowych ponad 22 mld zł więcej niż w roku bieżącym. – To nie tyle decyzja polityczna, ile efekt stosowania algorytmów – przypominają włodarze.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał ustawę obniżającą stawkę PIT z 18 proc. do 17 proc.

  Prezydent podpisał ustawę obniżającą stawkę PIT z 18 proc. do 17 proc.

   Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą stawkę PIT z 18 proc. do 17 proc. i podwyższającą ponad dwukrotnie koszty uzyskania przychodów - poinformowała w czwartek w komunikacie Kancelaria Prezydenta. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 października br.

  czytaj więcej

 • Ryczałt ewidencjonowany 2019. Kiedy i kto może skorzystać? [ZASADY, LIMITY, STAWKI]

  Ryczałt ewidencjonowany 2019. Kiedy i kto może skorzystać? [ZASADY, LIMITY, STAWKI]

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych pozwala opodatkować niektóre rodzaje działalności gospodarczej w uproszczonej formie i na preferencyjnych stawkach (od 2 do 20%). Trzeba jednak spełnić m.in. warunek rocznego przychodu, który nie może przekroczyć 250 000 euro.

  czytaj więcej

 • Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Przyszłość polskiej przedsiębiorczości rodzinnej była tematem dyskusji, jaka miała miejsce 17 września w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie, jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych firm rodzinnych w stolicy. Inicjatorem debaty było Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, a partnerem wydarzenia Family Business Network Poland. Pierwszy raz w Polsce politycy debatowali nad sprawami dotyczącymi tej ogromnej rzeszy przedsiębiorców. – Mam nadzieję, że spotkanie to rozpocznie szeroką debatę o firmach rodzinnych i ich roli w naszej gospodarce – powiedział Łukasz Rotarski, członek zarządu krajowego i prezes Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR), inaugurując obrady. Jak podkreślił, reprezentuje on też własną firmę rodzinną jako sukcesor w drugim pokoleniu.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  W lipcu 2019 r. księgarnia (sp. z o.o.) zleciła drukarni wydrukowanie dwóch rodzajów bonów. Pierwsze to bony jednego przeznaczenia (można nimi zapłacić za sprzedawane w księgarni multimedia objęte podstawową stawką VAT), a drugie to bony różnego przeznaczenia (można zapłacić za wszystkie sprzedawane w księgarni towary, m.in. multimedia, książki, gazety, artykuły papiernicze obłożone stawkami 23, 8 i 5 proc.). Wartość nominalna obu rodzajów bonów wynosi 50 zł i mogą być zrealizowane tylko w punktach handlowych księgarni, które znajdują się w Polsce. Drukarnia przekazała księgarni bony 29 lipca 2019 r. 1 września 2019 r. dwa bony, każdy innego przeznaczenia, nabyła firma X (podatnik VAT czynny), każdy za cenę brutto 45 zł. Zapłatę za nie księgarnia otrzymała w dniu ich sprzedaży. 1 września księgarnia na udokumentowanie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia wystawiła fakturę, a na udokumentowanie sprzedaży bonu różnego przeznaczenia wystawiła notę. 30 września 2019 r. oba rodzaje bonów zostały zrealizowane – na ich podstawie zostały wydane dwie płyty z muzyką każda o wartości 50 zł. Także 30 września na udokumentowanie wydania płyty, za którą zapłacono bonem jednego przeznaczenia, został wydany jedynie dokument WZ, natomiast wydanie płyty na podstawie bonu różnego przeznaczenia potwierdzono tego samego dnia fakturą.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników