deklaracji rozliczeniowej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu deklaracji rozliczeniowej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące deklaracji rozliczeniowej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ulgi w PIT za 2018 rok: Oto najważniejsze zmiany

  Ulgi w PIT za 2018 rok: Oto najważniejsze zmiany

  W 2019 roku podatnicy rozliczą się z fiskusem na nowych zasadach. Małżonkowie nie utracą prawa do preferencji nawet jeśli spóźnią się z rozliczeniem PIT. Na korzyść podatników zmienią się też zasady korzystania z ulgi mieszkaniowej.

  czytaj więcej

 • PIT za 2018 rok: Obowiązki płatników i podatników

  PIT za 2018 rok: Obowiązki płatników i podatników

  Początek roku to czas obowiązków podatkowych dla płatników. Pracodawcy przekażą skarbówce informacje o stanie zatrudnienia i zaliczkach na podatek dochodowy. W 2019 roku zmienią się też zasady składania deklaracji podatkowych przez pracowników.

  czytaj więcej

 • Ważne wyroki podatkowe w 2018 roku. Zmiany dla samorządowców

  Ważne wyroki podatkowe w 2018 roku. Zmiany dla samorządowców

  Liczba sporów sądowych z roku na rok nie spada, a rośnie. Potwierdzają to wstępne statystyki za 2018 r. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa, a gwarantuje je m.in. orzecznictwo sądów. Oczywiście nie zawsze jest ono jednolite. W naszym podsumowaniu zwracamy więc uwagę na wyroki, które są wskazówką dla podatników co do tego, jak należy opodatkować różnego rodzaju zdarzenia, czynności, transakcje itd., a także te, które mogą zmienić dotychczasowe podejście sądów. Kładziemy więc nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki siedmiu sędziów, a także standardowe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.

  czytaj więcej

 • Dobra wiadomość dla płatników. Nową ulgę mogą zgłosić później

  Dobra wiadomość dla płatników. Nową ulgę mogą zgłosić później

  Będzie to więc możliwe nie tylko w styczniu, lecz także wtedy, gdy prawo do preferencyjnych składek wygaśnie w środku roku. Nie wynika to jednak z przepisów, ale z bardzo korzystnej dla przedsiębiorców interpretacji ZUS.

  czytaj więcej

 • Kontrola podatkowa w firmie. Jakie prawa i obowiązki ma kontrolowany?

  Kontrola podatkowa w firmie. Jakie prawa i obowiązki ma kontrolowany?

  W czasie kontroli podatkowej kontrolowany musi zapewnić osobom upoważnionym dostęp do akt, ksiąg i dokumentów związanych z przedmiotem kontroli. Z drugiej strony ma prawo do udziału w czynnościach kontrolnych, składania zastrzeżeń i wyjaśnień oraz wnoszenia sprzeciwu wobec czynności naruszających przepisy.

  czytaj więcej

 • Raportowanie schematów podatkowych w 2019 roku. Najczęściej zadawane pytania

  Raportowanie schematów podatkowych w 2019 roku. Najczęściej zadawane pytania

  „Raportowanie schematów podatkowych, MDR” – to słowa, które coraz częściej od nowego roku pojawiają się na ustach przedsiębiorców i doradców podatkowych. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia tego roku i nakładają szereg obowiązków i dotkliwych sankcji na podatników. Kluczowy problem pojawia się w momencie próby interpretacji wdrożonych przepisów. Szybka implementacja przepisów o MDR spowodowała, że przepisy te zawierają wiele pojęć nieostrych, dających dowolność ich interpretacji, a wydany przez Ministerstwo Finansów projekt objaśnień zdaje się tych wątpliwości nie rozstrzygać, a wręcz je pogłębia.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 31 stycznia

  Poradnia ubezpieczeniowa z 31 stycznia

  W jakich przypadkach można uniknąć obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej Czy ZUS może wydać decyzję zadłużeniową, gdy złożono wniosek o umorzenie zaległości Jakie składki zapłaci przedsiębiorca, gdy rozpoczyna prowadzenie działalności w połowie miesiąca Czy ZUS może samodzielnie określić przyczynę niezdolności do pracy

  czytaj więcej

 • W jaki sposób ZUS może wezwać chorego na badanie lekarskie?

  W jaki sposób ZUS może wezwać chorego na badanie lekarskie?

  Poradnia ubezpieczeniowa | Odpowiadamy na pytania: Kto stwierdza podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dlaczego ZUS może zwlekać z wezwaniem do zapłaty zaległych składek? W jakich przypadkach można zgłosić się do niskich składek po 8 stycznia? W jaki sposób ZUS może wezwać chorego na badanie lekarski?

  czytaj więcej

 • Jak przygotować się do raportowania schematów podatkowych?

  Jak przygotować się do raportowania schematów podatkowych?

  KOWEX SA jest dużym podmiotem handlowo-produkcyjnym zajmującym się wytwarzaniem i dystrybucją zaawansowanych urządzeń i podzespołów elektronicznych. Firma wchodzi w skład grupy kapitałowej (niestanowiącej podatkowej grupy kapitałowej), w której jest spółką dominującą. Polityka grupy jest taka, że każda z tworzących ją spółek ma swoją własną księgowość, jednak wiele działań jest podejmowanych z istotnym udziałem wyższej kadry zarządzającej KOWEX. Przy czym spółka dominująca jako jedyna w grupie ma zawartą umowę z kancelarią doradcy podatkowego czy kancelarią prawną, a ich koszty są odpowiednio refakturowane na poszczególne spółki z grupy.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć korektę roczną w VAT i CIT

  Jak rozliczyć korektę roczną w VAT i CIT

  Y sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) powstała w listopadzie 2016 r. Od samego początku swego istnienia zajmuje się zarówno sprzedażą opodatkowaną VAT, jak i sprzedażą zwolnioną z VAT. W związku z tym znaczną część zakupów zobowiązana jest rozliczać według tzw. struktury zakupów.

  czytaj więcej

 • Zerowa stawka w WDT tylko dla zarejestrowanych dostawców

  Zerowa stawka w WDT tylko dla zarejestrowanych dostawców

  Kto w chwili składania deklaracji nie ma numeru VAT-UE, musi rozliczyć podatek od unijnej dostawy ze stawką krajową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Firmy muszą poinformować o osiągniętych korzyściach. Do KAS wpłynęło już 60 informacji MDR-3

  Firmy muszą poinformować o osiągniętych korzyściach. Do KAS wpłynęło już 60 informacji MDR-3

  Podatnicy przekazali już szefowi Krajowej Administracji Skarbowej ponad 60 informacji MDR-3. Mają taki obowiązek od początku roku.

  czytaj więcej

 • Obowiązkowy split payment najwcześniej od 2020 r.

  Obowiązkowy split payment najwcześniej od 2020 r.

  - Jednym z ułatwień będzie możliwość opłacania innych danin publicznych z konta VAT. Mam tu na myśli podatek od importu, akcyzę, cło, podatek dochodowy, ale też składki ZUS - mówi w wywiadzie dla DGP Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów.

  czytaj więcej

 • Łatwiej będzie można odzyskać ulgę na kasę fiskalną

  Łatwiej będzie można odzyskać ulgę na kasę fiskalną

  Podatnik nie będzie już musiał przed rozpoczęciem ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej składać oświadczenia o liczbie i miejscu stosowania takich urządzeń. Szybciej też dostanie zwrot pieniędzy za ich zakup.

  czytaj więcej

 • R2płatnik – kadry i płace dla każdego

  R2płatnik – kadry i płace dla każdego

  Sprawna i kompleksowa obsługa pracowników to priorytet każdej firmy. W końcu kapitał ludzki to najcenniejszy zasób przedsiębiorstwa. O ile kadry i płace można outsource’ować, o tyle w każdym przypadku niezbędne będzie odpowiednie oprogramowanie, które pomoże w rozliczeniach i dostępie do wszystkich informacji.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo Finansów: Miałeś schemat podatkowy w 2017 roku, a korzyść osiągasz teraz? Nie musisz niczego zgłaszać

  Ministerstwo Finansów: Miałeś schemat podatkowy w 2017 roku, a korzyść osiągasz teraz? Nie musisz niczego zgłaszać

  Z przepisów przejściowych jednoznacznie to nie wynika, ale resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP idzie na rękę podatnikom. Jednak pewności co do raportowania MDR-3 i tak nie ma, dlatego wskazana byłaby interpretacja ogólna

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy zakupie paliwa do samochodów osobowych

  Jaki CIT i VAT przy zakupie paliwa do samochodów osobowych

  Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się wyłącznie sprzedażą opodatkowaną VAT (usługi architektoniczne). Spółka jest właścicielem dwóch samochodów osobowych (w rozumieniu prawa drogowego). Oba auta stanowią środki trwałe spółki. Samochód marki Fiat służy wyłącznie do działalności gospodarczej (co potwierdza stosowny regulamin używania pojazdu), prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu oraz złożono informację VAT-26 (z samochodu tego korzystają wyłącznie pracownicy do celów służbowych, jest on parkowany na parkingu pod firmą).

  czytaj więcej

 • Fiskus coraz częściej kontroluje bez zawiadomienia. Nadużywa przepisów?

  Fiskus coraz częściej kontroluje bez zawiadomienia. Nadużywa przepisów?

  Urzędy skarbowe chętnie uzasadniają kontrole podatkowe koniecznością przeciwdziałania przestępstwom lub wykroczeniom skarbowym. To wyłącza przepisy chroniące kontrolowanych przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Będą pieniądze na piątkę Kaczyńskiego. Przegląd zmian podatkowych 2019-2020

  Będą pieniądze na piątkę Kaczyńskiego. Przegląd zmian podatkowych 2019-2020

  Danina solidarnościowa, obowiązkowy split payment, rozszerzenie struktur JPK czy kasy fiskalne online to tylko niektóre narzędzia, które mają wzmocnić budżet państwa. Dodatkowe miliony pomogą sfinansować programy socjalne partii. Uszczelnienie podatków nie oznacza jednak wyłącznie obciążenia przedsiębiorców. Ma ono poprawić kondycję finansów publicznych, co w dalszej perspektywie ma przełożyć się m.in. na obniżkę stawek VAT.

  czytaj więcej

 • KAS, czyli Każda Anomalia Skasowana. Tak wygląda specgrupa walcząca z wyłudzeniami podatkowymi

  KAS, czyli Każda Anomalia Skasowana. Tak wygląda specgrupa walcząca z wyłudzeniami podatkowymi

  Uzbrojeni, umundurowani i biegli w analizie big data. Tak wygląda najskuteczniejsza w Polsce specgrupa walcząca z wyłudzeniami podatkowymi.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników