deklaracjach majątkowych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu deklaracjach majątkowych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące deklaracjach majątkowych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Uproszczenia dla podatników już w 2018 roku

  Uproszczenia dla podatników już w 2018 roku

  Będzie ulga na złe długi w PIT i CIT. Prędzej będzie można rozliczyć stratę, a od przychodu da się odliczyć wynagrodzenia małżonka i małoletnich dzieci.

  czytaj więcej

 • Od lipca zbiorcza deklaracja w sprawie PCC: Pierwszą składamy do 7 sierpnia

  Od lipca zbiorcza deklaracja w sprawie PCC: Pierwszą składamy do 7 sierpnia

  Firma zajmuje się handlem używanymi samochodami (komis samochodowy). Auta najczęściej są kupowane od prywatnych osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Dlatego od zakupu tych pojazdów musimy płacić PCC. W jednym miesiącu mamy bardzo dużo takich transakcji (od kilkunastu do kilkudziesięciu). Dotychczas deklaracja PCC-3 była składana osobno do każdej transakcji, co było uciążliwe, ale od 1 lipca br. powstanie możliwość złożenia zbiorczej deklaracji PCC za dany miesiąc. Na jakich warunkach będzie można ją złożyć?

  czytaj więcej

 • Można już składać zbiorcze deklaracje PCC

  Można już składać zbiorcze deklaracje PCC

  Pożyczkobiorcy i nabywcy, którzy co najmniej trzy razy w miesiącu podpisują umowy pożyczki albo kupują ruchomości lub prawa majątkowe, nie muszą już deklarować każdej z tych czynności z osobna. Zmiana wynika z wchodzącej dziś w życie nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 2244).

  czytaj więcej

 • CBA sprawdza oświadczenia majątkowe Michała Dworczyka. "Mogę powiedzieć tylko tyle, że wstydzę się tych uchybień"

  CBA sprawdza oświadczenia majątkowe Michała Dworczyka. "Mogę powiedzieć tylko tyle, że wstydzę się tych uchybień"

  Mogę powiedzieć tylko tyle, że wstydzę się tych uchybień; jednak trudno mówić o chęci zatajenia czegokolwiek - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o swoje oświadczenia majątkowe. CBA poinformowało we wtorek o podjęciu ich analizy na prośbę samego szef KPRM.

  czytaj więcej

 • Parafianowicz: Jak Włochy stanęły po stronie zła [OPINIA]

  Parafianowicz: Jak Włochy stanęły po stronie zła [OPINIA]

  Komentując doniesienia amerykańskiego portalu BuzzFeed na temat finansowania włoskiej Ligi przez ludzi Kremla, już dziś z całą pewnością można powiedzieć, że Matteo Salvini nie kłamie.

  czytaj więcej

 • Zmiany w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Osiem najważniejszych punktów dla samorządów

  Zmiany w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Osiem najważniejszych punktów dla samorządów

  Wprowadzana właśnie nowelizacja ma usprawnić działanie programu Mieszkanie Plus, a przede wszystkim doprowadzić do tego, że KZN będzie miał więcej gruntów na cele mieszkaniowe. Ale zmianie ulegają postanowienia zawarte łącznie w kilkunastu ustawach.

  czytaj więcej

 • Prezenty ślubne i komunijne a podatki. Ministerstwo tłumaczy kontrole skarbówki

  Prezenty ślubne i komunijne a podatki. Ministerstwo tłumaczy kontrole skarbówki

  „Skarbówka musi egzekwować podatek od darowizn bez względu na formę i okoliczności otrzymania prezentu”. Resort finansów odpowiada na pytanie poselskie w sprawie kontrolowania przez urzędników nowożeńców oraz dzieci przystępujących do komunii.

  czytaj więcej

 • Komornicy po raz pierwszy musieli ujawnić swoje majątki. Co posiadają?

  Komornicy po raz pierwszy musieli ujawnić swoje majątki. Co posiadają?

  Na co dzień prześwietlają stan posiadania dłużników, teraz ich własny został upubliczniony. Oświadczenia nie złożył Jacek Bogiel, uchodzący za najbogatszego komornika w kraju. Zostanie wyrzucony z zawodu.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy dostawie komputerów do szkół gminnych?

  Jaki CIT i VAT przy dostawie komputerów do szkół gminnych?

  Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) sprzedała 26 lipca 2019 r. cztery komputery stacjonarne (jednostka centralna i monitor) gminie X (podatnik VAT czynny). Komputery zostały odebrane przez pracownika szkoły 26 lipca 2019 r. Wartość zamówienia wyniosła 14 000 zł netto. Zamówienie złożyła szkoła podstawowa (jednostka budżetowa gminy X).

  czytaj więcej

 • Od 2020 r. nie będzie pobierany podatek PCC od sprzedaży kryptowalut

  Od 2020 r. nie będzie pobierany podatek PCC od sprzedaży kryptowalut

  Od 1 stycznia 2020 r. nie będzie pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od sprzedaży kryptowalut - zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych Ministerstwa Finansów zamieszczony w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  czytaj więcej

 • Pakiet Przyjazne Prawo coraz bliżej: Przepisy czekają na podpis prezydenta. Co się zmieni dla przedsiębiorców?

  Pakiet Przyjazne Prawo coraz bliżej: Przepisy czekają na podpis prezydenta. Co się zmieni dla przedsiębiorców?

  Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie, by wzmocnić konkurencyjność polskich portów, ochrona konsumencka, ułatwienia dla rzemiosła – to tylko niektóre przepisy Pakietu Przyjazne Prawo - zauważa w piątkowym komunikacie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Nowe rozwiązania czekają na podpis prezydenta.

  czytaj więcej

 • Polska rodzina na wyprawkę szkolną wyda ponad 1700 złotych

  Polska rodzina na wyprawkę szkolną wyda ponad 1700 złotych

  W nadchodzącym roku szkolnym polska rodzina na szkolną wyprawkę dla dziecka wyda średnio 1718 złotych - wynika z badania firmy doradczej Deloitte "Wyprawka szkolna 2019". Większość tej sumy Polacy przeznaczą m.in. na ubrania, buty oraz przybory szkolne.

  czytaj więcej

 • Przy Kaczyńskim zasada "mierny, bierny, ale wierny" została podniesiona do rangi cnoty

  Przy Kaczyńskim zasada "mierny, bierny, ale wierny" została podniesiona do rangi cnoty

  Marszałek Sejmu Marek Kuchciński z dużymi oporami podał się do dymisji. Historia jego przygód to przyczynek do opowieści o pragmatyce pisowskiej władzy.

  czytaj więcej

 • Spółka bez pieniędzy na proces będzie na łasce wspólników

  Spółka bez pieniędzy na proces będzie na łasce wspólników

  Nie może być tak, że podmioty kapitałowe zwalniają się z opłat, gdy ich udziałowcy lub akcjonariusze dysponują dużą gotówką – uznało Ministerstwo Sprawiedliwości. Prawnicy uważają przepis zawarty w najnowszej nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych za kuriozalny

  czytaj więcej

 • Mariusz Kamiński: Kim jest nowy szef MSWiA? [SYLWETKA]

  Mariusz Kamiński: Kim jest nowy szef MSWiA? [SYLWETKA]

  Mariusz Kamiński został w środę ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Wcześniej był m.in. ministrem koordynatorem służb specjalnych, pełnomocnikiem rządu ds. utworzenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a następnie jego szefem.

  czytaj więcej

 • Od listopada 2019 więcej podmiotów objętych odpowiedzialnością solidarną

  Od listopada 2019 więcej podmiotów objętych odpowiedzialnością solidarną

  Odpowiedzialność solidarna w podatku od towarów i usług funkcjonuje w naszym systemie podatkowym od 2013 roku. Nie ogranicza się ona jedynie do ustawy o VAT, uregulowana jest również w Ordynacji podatkowej. Od sześciu lat odpowiedzialność solidarna jest stale nowelizowana. Od listopada 2019 przepisy mają stać się jeszcze bardziej restrykcyjne. Grono podmiotów, których będą dotyczyć, ulegnie znacznemu poszerzeniu.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć zwrot towarów u sprzedawcy i nabywcy

  Jak rozliczyć zwrot towarów u sprzedawcy i nabywcy

  X, spółka z o.o. (podatnik VAT czynny), sprzedała 28 grudnia 2018 r. towary (obuwie) Witoldowi K., przedsiębiorcy prowadzącemu samodzielnie działalność gospodarczą i posiadającemu status podatnika VAT czynnego. 28 grudnia 2018 r. na udokumentowanie sprzedaży została wystawiona faktura na kwotę 12 300 zł (w tym VAT: 2300 zł) i tego samego dnia kontrahent otrzymał tę fakturę wraz z towarami. 3 stycznia 2019 r. spółka otrzymała przelewem zapłatę. X rozpoznała podatek należny i przychody z tytułu sprzedaży obuwia w grudniu 2018 r. Niestety, 30 września 2019 r. doszło do zwrotu towaru przez kontrahenta, przy czym spółka X wystawiła fakturę korygującą na udokumentowanie zwrotu obuwia 30 sierpnia 2019 r. W fakturze tej skorygowano podstawę opodatkowania na minus o 10 000 zł, a podatek należny na minus o 2300 zł. Kontrahent otrzymał fakturę korygującą 3 września 2019 r., a potwierdzenie odbioru (tzw. żółtą zwrotkę) X otrzymała 10 września 2019 r. Jak spółka powinna rozliczyć otrzymanie zwrotu sprzedanych towarów udokumentowanych fakturą korygującą?

  czytaj więcej

 • Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Przyszłość polskiej przedsiębiorczości rodzinnej była tematem dyskusji, jaka miała miejsce 17 września w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie, jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych firm rodzinnych w stolicy. Inicjatorem debaty było Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, a partnerem wydarzenia Family Business Network Poland. Pierwszy raz w Polsce politycy debatowali nad sprawami dotyczącymi tej ogromnej rzeszy przedsiębiorców. – Mam nadzieję, że spotkanie to rozpocznie szeroką debatę o firmach rodzinnych i ich roli w naszej gospodarce – powiedział Łukasz Rotarski, członek zarządu krajowego i prezes Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR), inaugurując obrady. Jak podkreślił, reprezentuje on też własną firmę rodzinną jako sukcesor w drugim pokoleniu.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  W lipcu 2019 r. księgarnia (sp. z o.o.) zleciła drukarni wydrukowanie dwóch rodzajów bonów. Pierwsze to bony jednego przeznaczenia (można nimi zapłacić za sprzedawane w księgarni multimedia objęte podstawową stawką VAT), a drugie to bony różnego przeznaczenia (można zapłacić za wszystkie sprzedawane w księgarni towary, m.in. multimedia, książki, gazety, artykuły papiernicze obłożone stawkami 23, 8 i 5 proc.). Wartość nominalna obu rodzajów bonów wynosi 50 zł i mogą być zrealizowane tylko w punktach handlowych księgarni, które znajdują się w Polsce. Drukarnia przekazała księgarni bony 29 lipca 2019 r. 1 września 2019 r. dwa bony, każdy innego przeznaczenia, nabyła firma X (podatnik VAT czynny), każdy za cenę brutto 45 zł. Zapłatę za nie księgarnia otrzymała w dniu ich sprzedaży. 1 września księgarnia na udokumentowanie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia wystawiła fakturę, a na udokumentowanie sprzedaży bonu różnego przeznaczenia wystawiła notę. 30 września 2019 r. oba rodzaje bonów zostały zrealizowane – na ich podstawie zostały wydane dwie płyty z muzyką każda o wartości 50 zł. Także 30 września na udokumentowanie wydania płyty, za którą zapłacono bonem jednego przeznaczenia, został wydany jedynie dokument WZ, natomiast wydanie płyty na podstawie bonu różnego przeznaczenia potwierdzono tego samego dnia fakturą.

  czytaj więcej

 • Producenci informujący, że żywność nie jest modyfikowana genetycznie, będą musieli spełnić ustawowe wymagania

  Producenci informujący, że żywność nie jest modyfikowana genetycznie, będą musieli spełnić ustawowe wymagania

  „Bez GMO” albo „Wyprodukowane bez stosowania GMO” – te nowe oznaczenia będzie można zamieszczać na produktach już od stycznia 2020 r. Ale używając ich, trzeba mieć pewność, że nie jest inaczej. Na przedsiębiorcę, który się pomyli, może zostać nałożona kara nawet do 10 proc. jego przychodów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników